Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

16 kwi 2021

Kupno samochodu w UK

Kupno samochodu w UK

Kupno samochodu w UK nie powinno sprawiać większych komplikacji, lecz kwestie związane z formalnościami przebiegają tutaj inaczej, niż w Polsce. Artykuł ten ma za zadanie uprościć potencjalnemu nabywcy zakup auta w Anglii. W tym tekście prezentujemy porady co zrobić, żeby w bezpieczny i legalny sposób zostać właścicielem pojazdu w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo będziesz wiedział, gdzie możesz nabyć ubezpieczenie auta w przystępnej cenie robiąc to samodzielnie, online i to bez pośredników! Zapraszamy do lektury!

Spis treści
Gdzie znaleźć?
Jak zweryfikować prawnie?
Wybór polisy ubezpieczeniowej
Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu?
Finał – nabycie “anglika”!

Kupno samochodu w UK – jak szukać?

Kupno samochodu w UK może być znakomitym pomysłem, gdyż używane auta są tutaj znacznie tańsze. Często znajdują się też w o wiele lepszym stanie, niż te sprzedawane w Polsce. Ważnym jest, aby przed dokonaniem transakcji sprawdzić dokładnie, co mamy zamiar kupić? Żeby nie okazało się później, że była to dla nas jedna wielka pomyłka. Takim “piątym kołem u wozu” może być np. auto powypadkowe lub samochód, który jest de facto zastawem bankowym. Jak szukać, aby kupić to wymarzone? Jak wiadomo istnieje wiele sposobów na zakup nowego auta. Najczęściej spotykanymi są oczywiście:

  • rekomendacja od znajomych;
  • widok auta z ogłoszeniem o sprzedaży na szybie;
  • komis samochodowy;
  • fora i strony internetowe z ogłoszeniami prywatnymi.

Przyjmijmy, że trafiliśmy na poszukiwany przez nas model auta i wiemy, jaki posiada numer rejestracyjny. Wówczas możemy spokojnie przejść do kolejnego punktu weryfikacji.

Ważne! W odróżnieniu od polskich sprzedawców motoryzacyjnych, angielscy sprzedający nie ukrywają numerów rejestracyjnych swoich pojazdów w ogłoszeniach. Natomiast jeżeli ktoś stosuje takie nieczyste zagrywki, można wtedy przypuszczać, że ma coś do ukrycia i należy zachować czujność. Jednakże raczej nie warto rozpatrywać takich ogłoszeń.

Jak sprawdzić stan prawny pojazdu w Anglii?

Nim złożymy wizytę w komisie, czy też u właściciela pojazdu, jak i przed wykonaniem telefonu lub napisaniem maila, musimy odpowiednio sprawdzić jego stan prawny. W Anglii sporym ułatwieniem jest tzw. HPI check, będący systemem zsynchronizowanym z serwerami rządu UK. Zawiera dane informujące o tym, czy auto posiada ważność dokumentów. Mianowicie:

  • MOT (przegląd techniczny dla wszystkich aut powyżej 3 lat, który zachowuje ważność przez 12 miesięcy);
  • Road Tax (podatek drogowy, który reguluje się co 6 lub 12 miesięcy);
  • a także, czy nie zapisano na nim zastawu bankowego, oraz;
  • czy nie ma ma przypisanej żadnej kategorii powypadkowej.

Warto tutaj dodać informację o opłacie za podatek drogowy. Jeśli kupimy auto, a poprzedni właściciel miał zapłacony podatek, to my jako nowy właściciel pojazdu również musimy taką opłatę uiścić. Dzieje się tak, ponieważ ważność podatku nie przechodzi na nowego posiadacza pojazdu. Płatność można dokonać swobodnie online lub w urzędzie pocztowym.

W Internecie dostępnych jest wiele stron ściśle połączonych z rządowym systemem. Można je bezproblemowo odnaleźć wprowadzając w wyszukiwarce wspomniane już hasło “HPI check“. Standardowe informacje można sprawdzić bez jakichkolwiek opłat. Są nimi np.:

  • przebieg pojazdu;
  • bieżący MOT;
  • aktualny Road Tax;
  • opisy z ostatnich przeglądów.

Jednakże, w celu poznania bardziej dogłębnych szczegółów, takich jak: zastawy bankowe czy kategoria samochodu, należy uiścić wówczas opłatę wynoszącą ok. 5 GBP. Jest to koszt zweryfikowania pojedynczego numeru rejestracyjnego.

Kategorie pojazdów w UK

Kontynuując kwestię HPI check, warto odżałować te pięć funtów. Wówczas mamy możliwość sprawdzenia, czy nasze potencjalne auto nie posiada żadnej kategorii powypadkowej. Kategorie te są odnotowywane w dokumentacji pojazdu, w przypadku gdy dany samochód był uczestnikiem wypadku czy kolizji. A ubezpieczyciel musiał zapłacić odszkodowanie. Wyróżnia się cztery stopnie kategorii: A, B, S i N. Pierwsza z nich definiuje pojazdy charakteryzujące się najbardziej poważną szkodą. Oznacza to, że auto kategorii A nie może być dopuszczone do jazdy i musi zostać oddane na złom. Kolejna kategoria, B – opisuje samochody, które doznały częściowego zniszczenia. One również powinny trafić na złomowisko, lecz niektóre sprawne elementy mogą zostać odzyskane i sprzedane. Trzecia kategoria – S, obejmuje auta, które uległy częściowym defektom, ale można je naprawić. Ostatnia z kategorii – N, jest przeznaczona dla samochodów, które mają najmniejsze mankamenty. Przykładowo auto może otrzymać kategorię N nawet za uszkodzony zderzak czy lusterko.

Pamiętaj! Zdecydowanie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest zatem kupno pojazdów bez kategorii. Może się jednak zdarzyć, że z różnych względów myślimy nad nabyciem auta po zderzeniu czy też wypadku. Wówczas rekomendujemy rozważać jedynie samochodu z kategorią N. Warto też dodać, iż opłaty za polisy ubezpieczeniowe aut z gorszymi kategoriami są zazwyczaj o wiele bardziej kosztowne.

Outstanding finance na samochodzie w Anglii

Sprawy finansowe, takie jak choćby zastaw bankowy widnieją w polu “Outstanding finance“, gdy weryfikujemy auto za pomocą HPI check. Nie polecamy dokonywać zakupu auta, jeżeli jakikolwiek zapis będzie widoczny w tym miejscu. Z prostego powodu: zadłużenie, które spoczywa na danym aucie, zachowuje ważność nawet w przypadku zmiany jego posiadacza. Podsumowując, to nowy nabywca będzie obciążony dodatkowymi kosztami, jeżeli poprzedni właściciel nie spłaci ciążącego na nim długu.

Ważne! Istotną kwestią wartą zwrócenia naszej uwagi jest termin ważnego przeglądu technicznego (MOT). Prywatni handlarze najczęściej sprzedają swoje pojazdy tuż przed zakończeniem obowiązywania powyższego terminu. Działanie takie jest bardzo często spotykane i wynika z prostego powodu. Sprzedający chcą w ten sposób pozbyć się możliwych kłopotów, w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych awarii na kolejnym obowiązkowym przeglądzie auta.

Koszty opłacenia ubezpieczenia, a wybór modelu auta

Przed udaniem się po wybrany samochód, mądrym posunięciem będzie także przeliczenie składki polisy ubezpieczeniowej. Naturalnie, dysponowanie ubezpieczeniem auta jest obowiązkowe, jeżeli chcemy poruszać się nim po brytyjskich drogach publicznych. Minimalnym ubezpieczeniem, jakie każdy kierowca musi posiadać jest tzw. “Third Party“. Nie posiadając ubezpieczenia nie możemy prowadzić takiego pojazdu, a złamanie tego przepisu jest przestępstwem! W celu zasięgnięcia większej ilości informacji w tym temacie, polecamy lekturę innego artykułu na naszej stronie internetowej. Jest on w całości poświęcony zagadnieniu najtańszych ubezpieczeń aut w UK.

Pamiętaj! Każdy nowy właściciel pojazdu musi wykupić polisę ubezpieczeniową auta. Nawet jeśli poprzedni właściciel posiadał aktualne ubezpieczenie, to nie przechodzi ono na kupiony przez nas samochód.

Kupno samochodu w UK – co sprawdzić przy oględzinach?

Utwierdzając się w przekonaniu, że auto ma ważny przegląd techniczny (MOT) i nie posiada żadnych zastawów bankowych, czy też kategorii powypadkowych (chyba, że odpowiada nam pojazd z kategorią) możemy udać się na jazdę próbną. Mamy wtedy okazję sprawdzić, jak nasz potencjalny nabytek radzi sobie w praktyce. Wspomnieć należy, że nawet w przypadku, gdy oglądane auto nie ma wpisanej kategorii, równie dobrze może być pojazdem po wypadku. Idąc na oględziny wozu, dobrze jest wziąć ze sobą znajomego znającego się na motoryzacji. Taka osoba pomoże nam w ocenie, czy auto faktycznie było bezkolizyjne i czy nie ma żadnych innych usterek. Jeśli po oględzinach okazuje się, że pojazd jest w nienaruszonym stanie, możemy wówczas przejść do kolejnego etapu kontroli. Co jeszcze powinniśmy sprawdzić? Mianowicie prosimy sprzedającego o okazanie następujących dokumentów:

  • angielskiego dowodu rejestracyjnego V5C – zwany również jako logbook, stanowi certyfikat, który potwierdza rejestrację auta;
  • dowodu stwierdzającego tożsamość właściciela – w celu zapewnienia, że auto nie jest kradzione;
  • dowodu zakupu – może być nim np. faktura z salonu;
  • książki serwisowej – dobrze jest zobaczyć, jakie naprawy dotychczas przeszło auto.

Pamiętaj! Jeżeli dane w każdym z dokumentów są identyczne, to wówczas mamy pewność, że osoba, z którą rozmawiamy jest prawnym właścicielem. Jedynie rzeczywisty właściciel może nim zarządzać.

Dowód rejestracyjny V5C – jak wygląda?

Dowód rejestracyjny V5C

Powyżej zamieściliśmy obrazek przedstawiający dwa brytyjskie dowody rejestracyjne V5C. Pierwszy z nich, po lewej stronie jest starą, nieaktualną wersją, obowiązującą w latach 2004-2010. Zaś po prawej widzimy aktualną, obowiązujący wzór certyfikatu. Nowy dowód rejestracyjny V5C kupujący otrzymuje za pośrednictwem DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency, czyli Agencji Rejestracji Kierowców i Pojazdów. Certyfikat przesyła się listownie na adres nowego posiadacza pojazdu. Przed tym jednak, sprzedający musi wysłać swój stary certyfikat do DVLA, bądź powiadomić ich online o dokonaniu sprzedaży auta. Kupujący często w tej sytuacji pytają, ile będą musieli czekać na nowy logbook V5C? Zwykle czas realizacji wynosi średnio 2 tygodnie.

Kupno samochodu w UK – finalizacja transakcji!

Podejmując decyzję o nabyciu danego auta, konieczne jest wypełnienie sekcji numer 6 w dowodzie V5C. W tym polu wpisuje się dane nabywcy samochodu. Sprzedający osobiście deklaruje podpisem fakt sprzedaży pojazdu. Po złożeniu podpisów, część dowodu z sekcją nr 6 odrywa się i przekazuje osobie nabywającej pojazd. Wpłacenie umówionej kwoty za kupno auta można zrealizować w różny sposób. Jednak najczęściej formą płatności jest gotówka, bądź przelew bankowy. Bardziej bezpieczną opcją jest na pewno wpłata na konto, ponieważ mamy wówczas dowód, że opłaciliśmy transakcję.

Podsumowując, powyższy tekst miał przedstawić w prosty i czytelny sposób, jak w praktyce wygląda kwestia zakupu samochodu w Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu znalezienie Twojego nowego auta w UK nie sprawi Ci większych problemów. A samo kupno pojazdu odbędzie się przede wszystkim uczciwie, sprawnie i bez żadnych komplikacji. Tak więc, szerokiej drogi!

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły