Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

14 sty 2022

Bank holiday w UK w 2022 roku

Bank holiday w UK w 2022 roku

Co to jest bank holiday? To określone ustawowo dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii. Jak wypada terminarz bank holiday w UK w 2022 roku? Dokładne terminy poznacie w dzisiejszym artykule. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko Anglia stanowi część Zjednoczonego Królestwa. Są także: Walia, Szkocja oraz Irlandia Północna. A prawie każdy z tych krajów ma indywidualne święta, a daty bank holiday mogą się różnić. Tak więc, zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Terminarz dla Anglii i Walii
Kalendarz świąt dla Szkocji
Święta w Irlandii Północnej
Jak mądrze wybrać urlopy?
Podsumowanie tego tematu

Bank holiday w UK w 2022 roku – podstawowe informacje

Bank holiday to szczególne dni, w których banki, niektóre sklepy oraz większość firm zwyczajnie odpoczywa od swoich codziennych obowiązków. Zamiennie jako synonim stosuje się także określenie “public holidays“. Nie bez powodu w obu z nich w nazwie występuje słowo holiday oznaczające dosłownie wakacje. W tych nielicznych dniach z uwagi na obchodzone święta i przyjęte obyczaje, punkty te pozostają zamknięte. Jeden z najważniejszych dni w kalendarzu to oczywiście Boże Narodzenie w UK, które tak jak i w Polsce przypada w dniu 25 grudnia. Z drugiej strony nie zawsze bank holiday oznacza, że nic nie kupimy lub nie skorzystamy z wybranych usług. Wiele podmiotów, czy to handlowych czy usługowych wyczuwa wówczas szansę na zwiększenie swoich obrotów.

Najlepszym przykładem jest tutaj Boxing Day, który obchodzi się na Wyspach 26 grudnia. Jest to popularny dzień gigantycznych, poświątecznych promocji, stąd też odniesienie w nazwie do pudełka, czyli prezentów. Jeśli wypadnie w niedzielę, która i tak jest dniem nieroboczym, to wówczas przenosi się automatycznie na poniedziałek. Natomiast, gdy Boże Narodzenie przypadnie na niedzielę, to wtedy mamy naprawdę wydłużony weekend świąteczny. W poniedziałek będziemy obchodzić Boxing Day, zaś wtorek także będzie kolejnym dniem wypoczynku. Dlaczego? Wynika to z prostej przyczyny. Mianowicie jeżeli dane święto wypada w sobotę, bądź niedzielę. To jest to równoznaczne, że bank holiday obchodzimy w kolejnym dniu tygodnia (zwykle w poniedziałek). Zasadę tą znamy pod nazwami: “substitute public holiday“, a także “observed holiday“, jak i “substitute day“.

Bank holiday pay

Czy za dni wolne od pracy przysługuje wynagrodzenie? Zgodnie z prawem pracy pracownikom nie przysługuje prawo do otrzymywania wynagrodzenia za święta i inne wolne dni. Pomimo tego przeważająca liczba osób zatrudnionych na pełnym etacie deklaruje, iż ma wówczas płacone. Ponadto pracownicy wykonujący czynności w tych dniach odbierają znacznie atrakcyjniejsze sumy. Jednakże uwarunkowania te zależą oczywiście od tego, jak dokładnie sformułowano naszą umowę o pracę w UK.

Przekazy pieniężne

Kalendarz UK bank holiday

Jak wyglądają dni wolne od pracy w Anglii i nie tylko? Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram bank holiday w UK w 2022 roku dla Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej.

Bank holiday w Anglii

Data Dzień Święto
1 stycznia 2022r. Sobota Nowy Rok (New Year’s Day)
3 stycznia 2022r. Poniedziałek wolne za 1 stycznia (New Year Holiday)
15 kwietnia 2022r. Piątek Wielki Piątek (Good Friday)
18 kwietnia 2022r. Poniedziałek Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)
2 maja 2022r. Poniedziałek Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday)
2 czerwca 2022r. Czwartek Święto wiosny (Spring bank Holiday)
3 czerwca 2022r. Piątek Platynowy Jubileusz Jej Królewskiej Mości (Her Majesty The Queen’s Platinum Jubilee)
29 sierpnia 2022r. Poniedziałek Święto lata (Summer/August Bank Holiday)
25 grudnia 2022r. Niedziela I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day)
26 grudnia 2022r. Poniedziałek II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day)
27 grudnia 2022r. Wtorek wolne za 25 grudnia (Christmas Holiday)

Czy wiedziałeś, że? Walia jako integralna część Zjednoczonego Królestwa stosuje angielski harmonogram bank holiday.

Bank holiday w Szkocji

Data Dzień Święto
3 stycznia 2022r. poniedziałek wolne za 1 stycznia
4 stycznia 2022r. wtorek wolne za 2 stycznia
15 kwietnia 2022r. piątek Wielki Piątek (Good Friday)
2 maja 2022r. poniedziałek Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday)
2 czerwca 2022r. czwartek Święto wiosny (Spring bank holiday)
3 czerwca 2022r. piątek Platynowy Jubileusz Jej Królewskiej Mości (Her Majesty The Queen’s Platinum Jubilee)
1 sierpnia 2022r. poniedziałek Święto lata (Summer/August bank holiday)
30 listopada 2022r. środa Dzień św. Andrzeja (St. Andrew’s Day)
26 grudnia 2022r. poniedziałek II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day)
27 grudnia 2022r. wtorek wolne za 25 grudnia (Christmas Holiday)

Bank holiday Northern Ireland

Data Dzień Święto
3 stycznia 2022r. poniedziałek wolne za 1 stycznia
17 marca 2022r. czwartek Dzień św. Patryka (St. Patrick’s Day)
15 kwietnia 2022r. piątek Wielki Piątek (Good Friday)
18 kwietnia 2022r. poniedziałek Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)
2 maja 2022r. poniedziałek Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday)
2 czerwca 2022r. czwartek Święto wiosny (Spring bank holiday)
3 czerwca 2022r. piątek Platynowy Jubileusz Jej Królewskiej Mości (Her Majesty The Queen’s Platinum Jubilee)
12 lipca 2022r. wtorek Dzień Oranżystów (Orangemen’s Day) ku czci Bitwy nad Boyne
29 sierpnia 2022r. poniedziałek Święto lata (Summer bank holiday)
26 grudnia 2022r. poniedziałek  II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day)
27 grudnia 2022r. wtorek wolne za 25 grudnia (Christmas Holiday)

Bank holiday a dni wolne od pracy Wielka Brytania

Skoro mowa o bank holiday w UK w 2022 roku, to warto także poruszyć temat planowania urlopów w bieżącym roku. Z pewnością biura podróży w UK przygotowały na ten rok atrakcyjne oferty dla klientów spragnionych egzotycznych kierunków wycieczek. Sprawdźmy więc, jak umiejętnie rozplanować sobie długie weekendy. Znając już terminy dni wolnych od pracy w tym roku, łatwo możemy przedłużyć sobie nasz wypoczynek. Wraz z nadejściem nowego roku każdy pracownik otrzymuje do wykorzystania nową pulę dni wolnych od pracy. Można ją podzielić właśnie na dni urlopowe wynikające ze stosunku pracy oraz dni wolne wynikające z bank holidays. Dlatego, chcąc mieć wydłużony urlop możemy bez problemu łączyć jedną część puli z drugą. Jak wygląda to w praktyce? Okazuje się, że mając do dyspozycji 22 dni urlopu wypoczynkowego, finalnie możemy mieć nawet 54 dni wolnego. Czy to faktycznie możliwe?

Kiedy jest bank holiday UK?

Reasumując, przeanalizujmy to jeszcze raz krok po kroku. Zacznijmy od samego początku roku kalendarzowego. Oto one, miesiąc po miesiącu:

  1. Styczeń – Pierwszy dzień wolny od pracy przypada już 3 stycznia, ponieważ Nowy Rok obchodzimy w sobotę. Dzięki temu, zarówno Anglicy, Walijczycy jak i obywatele Irlandii Północnej będą mieć pierwszy w tym roku długi weekend. Szkoci zaś odpoczną o jeden dzień dłużej, bo od 1 aż do 4 stycznia. Biorąc urlop w dniach od 4 do 7 stycznia, to wraz z wolnym 3 stycznia, możemy mieć wówczas tydzień wolnego!
  2. Kwiecień – Jak już wiemy obchody Wielkiego Piątku to dzień 15 kwietnia, zaś Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia. Decydując się na 4-dniowy urlop w dniach 19-22 kwietnia, możemy przebywać na wypoczynku nawet 10 dni.
  3. Maj – W tym miesiącu mądrze jest rozplanować sobie urlop pomiędzy 3 a 6 maja, aby móc cieszyć się tygodniowym wolnym. Jest to możliwe, bowiem 2 maja przypada kolejne bank holiday.
  4. Czerwiec – W czerwcu mamy aż dwa dni kolejno następujące po sobie – 2 oraz 3 czerwca. Tak więc, żeby znowu mieć tydzień wolności, wystarczy jedynie wybrać urlop w dniach 30 maja – 1 czerwca.
  5. Sierpień – Miesiąc ten to obchody święta lata, czyli Summer bank holiday, przypadające 29 sierpnia. Wnioskując o urlop w dniach od 30 sierpnia do 2 września, ponownie możemy pozwolić sobie na tydzień wakacji!
  6. Grudzień – Ostatni miesiąc w roku to okres świąt bożonarodzeniowych, a mamy w nim dwa następujące po sobie dni wolne. Są to: 26 grudnia oraz 27 grudnia. Rezerwując urlop między 28 a 30 grudnia, mamy następny tydzień dla siebie.

Bank holiday 2022

Podsumowując dzisiejszy temat, czyli bank holiday w UK w 2022 roku musimy pamiętać przede wszystkim o jednym. Mianowicie, że pierwsze słowo w tej nazwie jest szczególnie ważne, gdyż to przede wszystkim banki pozostają wtedy zamknięte. Toteż takie usługi finansowe, jak choćby przesyłanie pieniędzy za granicę za pośrednictwem banków w UK będzie wówczas niemożliwe.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły