Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

05 wrz 2022

Banki w Anglii dla Polaków

Banki w Anglii dla Polaków

Banki w Anglii dla Polaków odgrywają istotną rolę w codziennym życiu każdego emigranta. Dzięki nim możemy lepiej zadbać o nasze finanse. Który z nich wybrać, gdzie załatwimy najwięcej formalności i jak założyć angielskie konto bankowe? Pytań jest sporo. Rozumiemy, że zaczynając nowy rozdział swojego życia w UK tego typu niewiadome nikogo nie dziwią. Na szczęście wszystkie wątpliwości w tym temacie wyjaśniamy Państwu tuż poniżej. Dodatkowo przedstawiamy alternatywę dla przelewów z Anglii do Polski. Zapraszamy Państwa do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Jak znaleźć najkorzystniej?
Największy angielski bank!
Hiszpański potentat w UK!
HSBC – europejski numer 1
Klasyczna bankowość Lloyds
Nowoczesny styl w TSB Bank
Przelewy za darmo z Klik-24!
Jak zrealizować taką usługę?

Banki w Anglii dla Polaków – podstawowe informacje

Banki w Anglii dla Polaków częstokroć stanowią wielką niewiadomą, jeśli chodzi o sam wybór banku oraz otworzenie rachunku bankowego. Dlaczego tak jest, skoro na każdym kroku atakuje się nas coraz bardziej atrakcyjnymi propozycjami? Warto wiedzieć, że brytyjski rynek usług bankowych zalicza się do światowej czołówki. Warto dodać też, że majątek pięciu największych banków Anglii szacuje się na 33% globalnego kapitału sektora bankowego. Aczkolwiek aż 4 z 5 najpotężniejszych banków świata znajduje się w Chinach.

Miejsce nr.7 zajmuje angielski bank, będąc zarazem największym bankiem Starego Kontynentu pod względem posiadanych aktywów. Gospodarka oparta na trwałych fundamentach i rozwój sektora usługowego tej branży sprawiają, że zainteresowanie inwestorów nie maleje. Taki stan rzeczy w efekcie buduje silną pozycję angielskich banków oraz umacnia ich kapitał krajowy, jak i globalny. Jednakże jak finalnie wpływa to na klientów indywidualnych i czym powinniśmy się kierować w wyborze banku? Przeanalizujmy to dokładnie poniżej, żeby mieć pewność, że nic nas tutaj nie zaskoczy.

Ważne! Posiadając angielskie konto trzeba wiedzieć, jak przelać pieniądze z konta na konto w Anglii?

Konto w angielskim banku – jak wybrać?

Konto w banku angielskim niesie ze sobą pewne warunki, które należy spełnić chcąc swobodnie korzystać z niego. Może to zdziwić przede wszystkim klientów z zagranicy, w tym i Polaków w Anglii. Jednym z wymagań jest przedstawienie dokumentu tożsamości zawierającego nasze dane. Czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres. Zwykle wymaga się przedstawienia dwóch różnych, np. dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Równie ważny jest też dokument, który będzie potwierdzeniem adresu w UK.

Kolejne uwarunkowanie stanowi zapoznanie się oraz zaakceptowanie tzw. tabeli opłat i prowizji. Zwykle opłaty pobiera się za wypłaty z bankomatów, wydanie karty płatniczej, przelewy zagraniczne, a czasami nawet za samo prowadzenie rachunku. Przy przekazie pieniężnym za granicę, kluczowe wyznaczniki to cena usługi, kursy wymiany walut, ewentualne prowizje, a także czas realizacji. Oprócz tego, jeśli dopiero rozpoczynamy brytyjską przygodę i nie opanowaliśmy angielskiego. To warto sprawdzić, czy ktoś obsłuży nas w języku polskim. Ponadto w dzisiejszych czasach szczególnie istotny jest dostęp do bankowości online. Chyba mało kto wyobraża sobie dziś funkcjonowanie banku jedynie w formie stacjonarnej. Wiemy już, na co zwrócić uwagę porównując banki w Anglii dla Polaków. A zatem zacznijmy poszukiwania!

Barclays Bank - największy angielski bank

Co zrozumiałe, rozpoczynamy je od propozycji największego brytyjskiego banku, czyli Barclays Bank. Co ciekawe, jest on też najczęściej wybieranym bankiem w Anglii. Standardowy rachunek bankowy założymy tutaj całkowicie bezpłatnie, a do tego otrzymamy kartę debetową/bankową. Dzięki niej możemy pobierać środki z bankomatów nawet do 300 GBP bez żadnej prowizji. Oprócz tego, możemy korzystać z intuicyjnej aplikacji mobilnej, mając dostęp do swoich pieniędzy praktycznie wszędzie. Jak wygląda temat przelewów międzynarodowych? Zlecając przelew europejski SEPA, bank rozlicza je w trybie SHA – opłaty dzieli się między zleceniodawcą a zleceniobiorcą przelewu. Jednakże przy transferze do Polski oferuje płatności w sieci SWIFT, które są dość kosztowne. Dlatego takie usługi lepiej wykonać inaczej, nie tylko banki je oferują.

Korzystne przelewy pieniędzy

Santander Bank - hiszpański potentat w UK

Kolejnym bankiem, który dzisiaj omówimy to dobrze znany polskim konsumentom Santander Bank. Jak w każdym innym banku, tutaj także podstawowe konto osobiste założymy za darmo. Zyskujemy w ramach tego bezpłatne prowadzenie rachunku i dwie darmowe karty. Debetowa służy jedynie płatnościom online, gdyż nie ma funkcji płatności zbliżeniowych. Płacąc w funtach nie spotkamy się z opłatami, ale gdy będzie to inna waluta to prowizja wyniesie 2,95% kwoty przelewu. Natomiast gotówkowej używa się do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Przelewy w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) są tu zupełnie za darmo. Aczkolwiek przelew zagraniczny SWIFT to już dość spory wydatek, rzędu co najmniej 25 funtów.

HSBC Bank - europejski numer 1

Trzeci na naszej liście jest bank HSBC, który także proponuje klientom założenie i prowadzenie konta bez opłat. Należy do najstarszych tego typu instytucji w Wielkiej Brytanii, założonym w 1880 roku. Otwierając konto, dostajemy też zbliżeniową kartę Visa. Możemy z nią dokonywać wypłaty środków z bankomatu do 300 GBP/dzień bez pobierania jakichkolwiek opłat. Mamy też możliwość zlecić przelew międzynarodowy w różnej formie. Pierwszą jest bankowość internetowa 24h/7 dni w tygodniu, stacjonarnie w oddziale lub poprzez zlecenie telefoniczne. 

Lloyds Bank

Następny w kolejności jest Lloyds Bank, w którym również możemy liczyć na dysponowanie rachunkiem bieżącym bez opłat. Ponadto wraz z kontem otrzymujemy kartę debetową Visa umożliwiającą bezpłatne wybieranie pieniędzy z bankomatów nawet do 500 GBP na dzień. Przelewy za granicę w “banku z koniem” są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Transfery środków w walucie euro realizuje się za darmo, zaś te w innych jednostkach monetarnych kosztują przynajmniej 9,50 GBP.

TSB Bank

Zbliżając się do końca naszego rankingu warto wyróżnić w nim jeszcze jeden angielski bank – TSB Bank. Podstawowe konto osobiste można założyć bezpłatnie po ukończeniu 18-ego roku życia. Tak jak wszędzie indziej konieczne jest też potwierdzenie naszego zamieszkanie na terenie Zjednoczonego Królestwa. Do dyspozycji dostajemy też bezpłatną kartę TSB Visa. Przesyłanie pieniędzy za granicę jest darmowe pod warunkiem, że wybieramy sieć płatności SEPA, jednak pamiętajmy wówczas o wymianie walut. Transfery w innych walutach mogą kosztować nawet 17,50 GBP.

Darmowe przelewy z Anglii do Polski – czy to możliwe?

Jeżeli nasze podróżowanie do Wielkiej Brytanii jest jeszcze w planach i nie mieszkamy na Wyspach, nie jesteśmy na straconej pozycji. Mamy do wyboru wiele ofert bankowych na prowadzenie konta. Rachunek bankowy jest konieczny, aby sprawnie funkcjonować w Anglii. W celu przesłania środków za granicę nasze potrzeby płatnicze bez wychodzenia z domu zapewnią innowacyjne firmy online typu fin-tech. Gotowe rozwiązanie znajdziecie tuż poniżej!

Praktycznie każdy angielski bank pobiera niemałe opłaty za samą realizację płatności poza granice Wielkiej Brytanii. Szczególnie, jeśli chodzi o te w innych walutach, niż euro. Toteż tyczy się to także przelewów z angielskich na polskie konta. Tak więc, jak zrobić przelew w tym kierunku? Najlepiej wybrać korzystną alternatywę, jaką bez wątpienia są darmowe przelewy z UK do PL, które świadczy firma Klik-24.

Jak zrobić przelew z Anglii do Polski? Wybierz Klik-24!

Jak wykonać przelew zagraniczny z Anglii do Polski? Wprawdzie nie jesteśmy bankiem, lecz tak jak one jesteśmy zaufaną instytucją płatniczą. Oprócz tego, nasze usługi dedykuje się Polakom w Anglii, którzy szukają sposobu na tani i szybki przelew. Dlatego też oferujemy szereg korzyści. W tym bezpłatną i uproszczoną rejestrację, szybkość transferu (1-48h robocze) oraz atrakcyjne kursy wymiany z GBP na PLN. U Nas to możliwe, gdyż stawki wymiany walut opieramy na średnim kursie rynkowym. W efekcie Klik-24 jest średnio 10 razy tańszy niż każdy bank w Anglii. Posiadanie kont w obydwu tych krajach i korzystanie z przelewów lokalnych typu Elixir daje ogromną przewagę. Umożliwiamy klientom oszczędność własnych środków i cennego czasu. Nasza oferta jest w pełni transparentna, a do tego nie zawiera ukrytych opłat!

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie “Banki w Anglii dla Polaków”. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły