Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

04 lut 2021

Brexit 2021 - sprawdź, co się zmieniło?

Brexit 2021 - sprawdź, co się zmieniło?

Pomimo, że finalnie Wielka Brytania podpisała umowę z UE to dla wielu Polaków twardy Brexit 2021 stał się faktem. Z końcem 2020 roku zakończył się okres przejściowy, a wraz z nim dobiegła końca swoboda przemieszczania, pracy i życia między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Co tak naprawdę Brexit oznacza dla Polaków, mieszkających lub mających zamiar wyjechać do UK? Przekonaj się sam.

Spis treści
Jeszcze na dowód, czy już z paszportem?
Podróże służbowe 
Opieka zdrowotna 
Prawo Jazdy 
Przelewy z Anglii do Polski
Bezpłatny roaming

Wyjazd do UK, jako obywatel UE

Swobodny przepływ osób między Wielką Brytanią a Unią Europejską zakończył się 31 grudnia 2020 roku. W każdym bądź razie obywatele Unii Europejskiej w dalszym ciągu mogą wyjeżdżać do UK na wakacje, krótkie wycieczki, również w odwiedziny do znajomych, czy też rodziny bez konieczności posiadania wizy. Czyli, jeśli wybieramy się do Anglii w celach turystycznych, a nasz pobyt nie potrwa dłużej,  jak 6 miesięcy. W takim przypadku w dalszym ciągu mamy przywilej podróży do Anglii tylko na dowód osobisty. Wkrótce ma się to zmienić, a wszystko za sprawą Brexitu w 2021 roku.

Wyjazd do Wielkiej Brytanii na dowód osobisty po Brexicie w 2021r.

Od 01 października 2021 nie będziemy mieć możliwości użycia krajowego dowodu osobistego, aby wjechać do Wielkiej Brytanii. Granicę UK będziemy mogli przekroczyć, jedynie za pomocą ważnego paszportu. Pamiętaj, że musi on być ważny przez cały okres naszego pobytu na Wyspach.

Jeśli posiadamy settled lub pre-settled status w Anglii lub posiadamy pozwolenie tzn. „family permit” lub posiadamy status „S2 Healhcare Visitor”, będziemy mogli wjeżdżać do Anglii na dowód do końca 2025 roku. W innym naszym artykule przeczytasz co to jest i jak aplikować o settled lub pre-settled status w Anglii.

O ile zniesie przywileju podróży na dowód do Anglii wiąże się z jakimiś niedogodnościami. Jednak dla większości osób nie będzie problemem wyrobienie sobie paszportu. Prawdziwe schody zaczynają się dopiero w momencie, kiedy chcemy po raz pierwszy wyemigrować do Wielkiej Brytanii zarobkowo. Z początkiem Brexitu w 2021r. oprócz paszportu będziemy potrzebować również wizy.

Uwaga! Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania wdrożyła system imigracyjny oparty na punktach.  Jeśli nie byłeś rezydentem Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r. i nie masz praw wynikających z umowy o wystąpieniu, będziesz musiał spełnić określone wymagania, aby legalnie pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii. W innym naszym artykule przeczytasz jak ubiegać się o wizę do Anglii.

Podróż służbowa do UK

Jako obywatele UE jesteśmy zwolnieni z obowiązku uzyskania wizy jeśli zamierzamy wybrać się do Anglii w krótką podróż służbową. W ramach podróży służbowej możemy podejmować na przykład takie działania biznesowe jak:

  • uczestniczyć w spotkaniach, konferencjach, seminariach, wywiadach;
  • negocjować i podpisywać umowy i kontrakty;
  • zapoznać się z wymaganiami klienta mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii. Pod warunkiem, że wszelkie prace na rzecz klienta są wykonywane poza Wielką Brytanią.

W ciągu roku możemy odbywać wiele podróży służbowych z zastrzeżeniem, że nie możemy mieszkać w Wielkiej Brytanii. Z powodu częstotliwości wizyt służbowych, a podczas ich trwania nie możemy:

  • wykonywać płatnej lub bezpłatnej pracy dla firmy w Wielkiej Brytanii, ani także podejmować zatrudnienia na działalności gospodarczej (self-employed);
  • odbywać stażu;
  • sprzedawać lub dostarczać jakiekolwiek towary lub usługi.

Opieka zdrowotna w Anglii i w Polce (EKUZ UK i EKUZ PL) po Brexicie

W ramach Unii Europejskiej możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona na skorzystanie z darmowej opieki medycznej na terenie innego kraju należącego do UE oraz w Liechtensteinie, Szwajcarii, Islandii i Norwegii.

I w tej sprawie Brexit 2021 ma swoje konsekwencje. Z końcem okresu przejściowego wygasły dotychczasowe uprawnienia do wzajemnych świadczeń zdrowotnych w UK  i w UE. Zachowały je tylko te osoby, które były objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przed 1 stycznia 2021 r. i są niezmiennie ubezpieczone.

Uwaga! Jeszcze niedawno NFZ informował, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązywać będzie nowy wzór kart (EKUZ; ang. EHIC) dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, a stare karty stracą ważność.  Ostatecznie jednak podjęto decyzję, że stare karty EKUZ będą obowiązywać do daty ważności, na nich wskazanej. Jeśli jednak jesteś przezorny możesz wymienić starą kartę na nową. Gdy nie posiadasz karty UK EKUZ w ogóle, koniecznie uzyskaj teraz ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę. Wniosek i wydanie, czy też wymiana karty są bezpłatne.

Czy mogę posługiwać się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w trakcie tymczasowego pobytu na terenie UK lub Polski?

Czy mogę posługiwać się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w trakcie tymczasowego pobytu na terenie UK lub Polski? Odpowiedź brzmi: Tak.

Osoby posiadające EKUZ nadal będą mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu na terytorium Zjednoczonego Królestwa. W razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp. mają uprawnienia na dotychczasowych zasadach. EKUZ należy okazać bezpośrednio brytyjskiemu świadczeniodawcy. W sytuacji nagłej, gdy nie posiadasz karty, możesz zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wystawienie Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ (faksem, e-mailem).

Osoby posiadające brytyjskie karty EKUZ (ang. EHIC lub CRA EHIC) również  zachowują swoje uprawniania do korzystania z niezbędnego leczenia na terytorium Polski. Jeśli jedziemy do Polski lub Anglii na wakacje, a nie posiadamy żadnej z wyżej wymienionych kart będziemy musieli zapłacić za leczenie. Na przykład w Anglii będziemy obciążeni opłatą w wysokości 150% krajowej stawki NHS. Dlatego, tak ważnym jest aby wybierając się obecnie do Wielkiej Brytanii wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne lub zawczasu wyrobić odpowiednią kartę EKUZ w swoim kraju zamieszkania.

Brexit 2021 a polskie prawo jazdy

Na szczęście, jeśli chodzi o Brexit w 2021r. to obecnie rząd brytyjski nie planuje wprowadzać żadnych zmian w podejściu do prowadzenia pojazdów w UK na polskim prawo jazdy.

Jest to dobra wiadomość dla każdego, kogo prawo jazdy zostało wydane w kraju UE lub EOG. Dzieje się tak, ponieważ takie osoby mogą kontynuować jazdę w UK na istniejącym prawie jazdy do ukończenia 70 lat (dotyczy to kierowców aut osobowych oraz motocykli).  Gdy Twoja licencja przestanie być ważna, możesz ją wymienić na licencję GB bez konieczności ponownego wykonywania jakichkolwiek testów.

Dla kierowców autobusów, minibusów lub ciężarówek zasady także się nie zmieniają, jednak są one bardziej skomplikowane. Przeczytasz o nich w naszym artykule prawo jazdy w Anglii.

Przelewy do Polski z UK

Generalnie przelewy do Polski z UK działają bez przeszkód. Transfer gotówki z Anglii do Polski nie zakłócił nawet Brexit. Sami Polacy coraz częściej wiedzą jak znaleźć firmy, które mogą zaoferować im najlepszy kurs. Wiedzą, że lepiej jest wysłać funty do Polski online, niż przywieźć je ze sobą w walizce.

Darmowe przelewy do Polski z UK

Brexit 2021: bezpłatny roaming UE „Roam Like At Home”

Następną konsekwencją Brexitu, jest utrata gwarancji na darmowe połączenia telefoniczne i Internet pomiędzy operatorami w UK a operatorami w UE. Co prawda wielu operatorów telefonii komórkowej oświadczyło, że nie planuje obecnie zmiany swoich zasad dotyczących roamingu mobilnego, jednak może się to zmienić w przyszłości. Przed wyjazdem za granicę należy koniecznie sprawdzić zasady roamingu swojego operatora komórkowego.

Oprócz wyżej opisanych, Brexit zmienił wiele i wiele jeszcze zmieni w życiu Polaków na Wyspach. Jednak Polska społeczność w Anglii jest tak znacząca, że nie straszny jej żaden Brexit. Pomimo, że oficjalnie już Anglia i UE są rozwiedzeni i funkcjonują jako dwa osobne organizmy, to my żyjący jedną nogą na wyspach, a drugą w Polsce już na zawsze zostaniemy dziećmi Brexitu.

I tym oto sposobem dotarłeś do końca artykułu. Mamy nadzieję, że nasz poradnik choć trochę pomógł Ci znaleźć odpowiedzi na pytania w kwestii Brexitu w Anglii. Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły