Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

10 wrz 2021

Co to jest remortgage?

Co to jest remortgage?

Co to jest remortgage? Termin ten jest bardzo popularny w UK. W naszym kraju nazywa się go natomiast Kredytem Refinansowanym. Na czym polega? Umożliwia on przeniesienie swojego kredytu hipotecznego z obecnego banku do innego. Dzięki temu, mamy szansę na otrzymanie lepszych warunków i niższych rat kredytowych w drugim banku. Tak więc, w celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Rekredytowanie – co to jest?
Jakie są dodatkowe zalety?
Możliwości przekredytowania
Podsumowanie tego tematu

Co to jest remortgage – podstawowe informacje

Co to jest remortgage? W praktyce jest to po prostu zmiana stopy procentowej kredytu hipotecznego na dom w Anglii. Stopy te dzielą się na stopy stałe oraz zmienne. Pierwsze z nich nazywa się w Anglii “fixed rate“, natomiast drugie “tracker rate“. Fixed rate utrzymuje się zawsze na stałym poziomie, zaś tracker to elastyczna opcja, która jest ruchoma. Może ona wzrastać, jak i obniżać się, zależnie od tendencji stopy bazowej Banku Anglii (Bank of England). Jeśli zbliża się koniec fixed rate, to nawet pół roku przed jej upływem można zacząć powoli wprowadzać remortgage. Jest to również właściwy czas na zweryfikowanie swoich priorytetów oraz możliwości finansowych.

Wybierając dobrego doradcę, przeprowadzenie takiej analizy nie będzie stanowiło żadnego problemu. Z jakich powodów wykonuje się zwykle taki proces przekredytowania? Może być ich naprawdę wiele, natomiast najczęstszy z nich stanowi zmiana oferty banków. Kredyt, który wzięliśmy kilka lat temu obecnie może już nie być tak atrakcyjny. Szczególnie, jeśli porównamy go z nowymi propozycjami banków. Z tego względu czasami warto rekredytować swoje zobowiązania kredytowe, aby nie tracić pieniędzy i zacząć oszczędzać.

Pamiętaj! Praktycznie zawsze jest mnóstwo powodów, aby uruchomić remortgage. Z drugiej strony są też znaki, kiedy lepiej nie decydować się na ten krok. Dlatego, jeżeli mamy wątpliwości, powinniśmy skonsultować tą sprawę z doradcą w tym obszarze – Mortgage Adviser. Aby nie podejmować pochopnych decyzji, na początku najlepiej sprawdzić ofertę banku. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że bank wprowadził nowe produkty, które spełniają już nasze oczekiwania.

Remortgage – na czym polega?

Remortgage to usługa bardziej rozwinięta w porównaniu ze zwykłym kredytem hipotecznym, czyli mortgage. Jego działanie opiera się na dwóch metodach. Pierwszą z nich są renegocjacje z naszym obecnym bankiem, mające na celu zmianę kredytu na inny o korzystniejszych warunkach. Wówczas warto umówić się na spotkanie z naszym doradcą finansowym i zwrócić się o pomoc w tej kwestii. W przypadku, gdy nasza historia kredytowa jest stabilna i nie mamy żadnych przeterminowanych zadłużeń. To jest spora szansa na przeniesienie kredytu. W efekcie, wysokość raty może spaść w dół, jak również termin spłaty oraz saldo naszego zadłużenia.

Drugie rozwiązanie to wspomniane już wcześniej spłacenie kredytu drugim kredytem. Z jednej strony to posunięcie objęte sporym ryzykiem, lecz z drugiej strony także całkiem zyskowne. Kiedy się na nie zdecydować? W sytuacji, kiedy bank nie chce przystąpić do negocjowania, a my nie chcemy tyle płacić, bo znaleźliśmy dużo lepszą ofertę. Wtedy podpisujemy umowę kredytową w innym banku i otrzymanymi środkami spłacamy nasz stary kredyt. Jeżeli otrzymamy dużo korzystniejsze warunki, niż wcześniej, to większe zadłużenie nie powinno być dla nas problemowe. Wręcz przeciwnie – może stać się kluczem do nowych pomysłów w inwestycje, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Remortgage – jakie są dodatkowe korzyści?

Remortgage może nam dać także szereg rozmaitych zalet, takich jak choćby:

  • Debt consolidation – czyli powiązanie wyżej oprocentowanych kredytów i scalenie ich w obecnym kredycie hipotecznym. Jest to rozwiązanie, które odciąży nas finansowo, gdyż pozwoli nam obniżyć nasze miesięczne zobowiązania. Aczkolwiek patrząc na to rozwiązanie długofalowo, to może być tak, że przyjdzie nam zapłacić więcej za nasze połączone kredyty. Oprócz tego, warto wiedzieć o jednym. Mianowicie o tym, że po fuzji kredytów, te wolne od zabezpieczenia, teraz już będą na wspólnym kredycie hipotecznym.

Uwaga! Decydując się na taki krok, dokonujemy kredytów wolnych, czyli niezabezpieczonych w jeden zabezpieczony kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem tym jest oczywiście nasz dom. Tak więc, jeśli na pewnym etapie hipoteki okażemy się niewypłacalni, to wówczas bank ma prawo przejąć naszą nieruchomość.

  • Raising capital – zwolnienie finansów na inne przeznaczenie, np. kupno samochodu w UK lub remont mieszkania.

Remortgage - na czym polega?

Co mi daje remortgage?

Co odróżnia remortgage od standardowego mortgage? Przede wszystkim dużo większe możliwości, które wymieniamy poniżej.

Oszczędność finansowa

Mimo, iż mówi się, że fixed rate, czyli stopy procentowe są stałe, to jednak po pewnym czasie spłacania, odsetki mogą wzrosnąć. Jak wiemy kredyt hipoteczny to spore obciążenie dla naszego portfela na wiele lat. Przy tak długim okresie zobowiązania powinniśmy więc szukać opcji zaoszczędzenia. Możliwe, że uda nam się znaleźć bardziej konkurencyjną ofertę i tym samym zacząć oszczędzać. W skali miesiąca to znikoma różnica, lecz patrząc perspektywicznie sumę oszczędności można liczyć w tysiącach! Pamiętać należy też, że możliwe oszczędności zależą od kwoty kredytowania. Im jest ona większa, tym więcej powinniśmy zaoszczędzić na naszych płatnościach ratalnych.

Wykupienie pozostałych udziałów

Przy kupnie domu za pośrednictwem rządowych programów pomocowych, udziały w tej nieruchomości dzielą się. Jednak wprowadzając remortgage w naszej hipotece mamy możliwość wykupienia 100% udziałów. A tym samym stać się jedynym pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Jak tego dokonać? Składając wniosek do banku z prośbą o uruchomienie większego kredytu. Po co się to robi? Przykładowo, jeżeli wiemy, że wartość nieruchomości wzrośnie, to nie chcemy, aby udziały, których własnością jest rząd, także wzrosły. Mądrym rozwiązaniem jest więc wykupienie ich, przed wzrostem ceny. Inny powód to choćby chęć zakupu drugiej posiadłości oraz wynajęcia mieszkania w Anglii, którego jesteśmy właścicielami. Biorąc udział w programie rządowym, nie możemy wynajmować lokalu. Jednak będąc jedynymi właścicielami, nie ma żadnych przeciwskazań.

Elastyczność w działaniu

Jeśli obecny kredyt hipoteczny przestał nam pasować zawsze można go rekredytować na taki, który będzie nam lepiej odpowiadał. Poniżej podajemy możliwości, jakie można dostać wraz z nową ofertą kredytu.

  • Opcja przeniesienia kredytu bez konieczności zapłaty kary za zmianę;
  • Możliwość dokonywania nadpłat bez żadnych limitów;
  • Promocje związane z cashback;
  • Możliwość zamrożenia płatności (na 1-2 miesiące) na kredycie hipotecznym (jeżeli wcześniej dokonaliśmy nadpłaty);
  • Oferta skorzystania z dodatkowego zabezpieczonego kredytu.

Do innych możliwości, jakie daje mortgage należą także:

  1. Zmiana celu użytkowego – z Residential (w celach mieszkalnych) na Buy to Let (do wynajęcia);
  2. Zakup innej nieruchomości – czyli chcemy kupić drugi dom, w celach wynajęcia go, a nie mamy wystarczającego depozytu. Wówczas możemy pobrać środki z naszego kredytu hipotecznego. Oczywiście, jeżeli kredyt mamy od co najmniej kilku lat i spłaciliśmy już większą jego część;
  3. Remont domu/mieszkania – remortgage w tym wypadku pozwala na zwiększenie kredytu hipotecznego i podniesienie się miesięcznej raty;
  4. Ugoda rozwodowa – przy rozwodzie partnerzy mają zazwyczaj podzielone udziały. Sprzedaż domu i podział gotówki nie dla każdego będzie optymalnym rozwiązaniem. Poprzez remortgage można zachować dom. Jak? Powiększając swój kredyt hipoteczny i wykupując udziały byłego partnera. Tym samym stajemy się jedynym kredytobiorcą i właścicielem.

Jak widać powyżej, pole do manewru jest duże, jednak każdą propozycję ze strony banku należy omówić z doradcą. 

Remortgage – zakończenie

Czy faktycznie remortgage jest narzędziem na które warto się zdecydować? Jeśli nie spróbujemy, to się nie dowiemy. Może akurat ten sposób oszczędzania okaże się dla Państwa tym najbardziej komfortowym. Każdy przypadek różni się i zależy od sytuacji rynkowej oraz polityki banków. W tym celu polecamy spotkanie ze swoim doradcą finansowym, który na pewno nam w tym pomoże. Mając w zamiarze przekredytować swoją hipotekę, najpierw powinniśmy sprawdzić dostępne dla nas oferty. Przeanalizować najlepsze z nich i wybrać tą na najkorzystniejszych warunkach.

Uwaga! Przy parafowaniu nowej umowy, radzimy przeczytać całość przed podpisaniem, ponieważ może zawierać niekorzystne dla nas zapisy!

Jeśli chcecie być na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły