Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

19 gru 2022

Jak wynająć mieszkanie w UK?

Jak wynająć mieszkanie w UK?

Jak wynająć mieszkanie w UK? Każdy kto wyjeżdża w celach zarobkowych bądź edukacyjnych za granicę chciałby znaleźć niedrogie i dobrze zlokalizowane mieszkanie na czas swojego pobytu. Jednak zanim je wynajmiemy, trzeba je najpierw znaleźć – gdzie najlepiej szukać? Jakie dokumenty będą potrzebne do podpisania umowy najmu? W pierwszej chwili cały proces związany ze znalezieniem i z wynajęciem idealnego dla siebie lokum może się wydawać skomplikowany. Niniejszy artykuł objaśnia wszystkie kwestie, aby formalności już dłużej nie były nikomu straszne.

Spis treści:
Od czego zacząć poszukiwania?
Wymagane dokumentu do najmu
Ceny najmu w Anglii

Jak wynająć mieszkanie w UK?

Jak wynająć mieszkanie w UK? Pierwszym krokiem będzie znalezienie dla siebie odpowiedniego lokum. To nie różni się właściwie niczym od poszukiwania nieruchomości w Polsce. Najlepiej szukać na portalach ogłoszeniowych w sieci. Tam po wpisaniu interesujących nas parametrów (miasto, region, liczba pokoi, zakres cen itp.) wyświetlą się dopasowane do naszych wymagań wyniki. Przy przeglądaniu ofert należy pamiętać, o tym, aby zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Czy wynajmujący pobiera dodatkową opłatę za wynajem? Ile wynosi depozyt? Ile płaci się za rachunki, za prąd, wodę i gaz – jak są rozliczane? Poniżej wypisane zostały popularne portale, od których można rozpocząć swoje poszukiwania:

W znalezieniu mieszkania pomocne mogą być także grupy na facebooku. Liczba tych dotyczących nieruchomości jest naprawdę spora. Będąc już na miejscu w UK czemu by nie zajrzeć do gazet? Najwięcej ofert najmu znajduje się w magazynie o nazwie „Loot”. Ogłoszenia dotyczące mieszkań zamieszcza również darmowy dziennik “London Evening Standard”, który w środy wychodzi ze specjalnym dodatkiem „Homes & Property”. Możemy się również udać bezpośrednio do jednej z licznych na Wyspach agencji mieszkaniowych.

Wynajem przez agencję

O ile w Polsce połowa ogłoszeń zamieszczana w sieci pochodzi od prywatnych właścicieli, to wynajem mieszkania w Anglii w zdecydowanej większości odbywa się przez agentów. Bardzo rzadko spotkać można ofertę wynajmu bez pośrednika. Zdarzają się sytuacje kiedy lokatorzy przez cały, długi okres zamieszkania w jednym miejscu nigdy nie spotkali swojego landlorda. Podczas procesu najmu i później przez cały okres zakwaterowania kontaktujemy się z agencją. Kiedy już znajdziemy interesujące nas mieszkanie i jeżeli mamy taką możliwość najlepiej, jak najszybciej umówić się na oglądanie. Tego dnia agent pokaże nam cały lokal. Opowie o kosztach wynajmu i eksploatacji, o sąsiadach, wyposażeniu i o tym co wolno, a czego nie wolno w wynajmowanym mieszkaniu. Odpowie na każde pytanie i rozwieje wszelkie wątpliwości. A przede wszystkim przedstawi dokładnie dalszą drogę przez procedury, jakie nas czekają, żeby to mieszkanie wynająć.

Przeprowadzka do UK

Potrzebne dokumenty, żeby wynająć mieszkanie w UK

Jeśli po obejrzeniu mieszkania i przeliczeniu wszystkich kosztów wciąż jesteśmy zainteresowani najmem, agent przekaże nam do uzupełniania kilka dokumentów. Trzeba będzie je skrupulatnie wypełnić, podpisać i wraz z załączonymi dokumentami dostarczyć do agencji (osobiście, pocztą bądź mailowo). Kiedy ominął nas punkt z oglądaniem mieszkania, bo na przykład aktualnie nie przebywamy w UK, przesłane dokumenty przez agencję trzeba wydrukować, uzupełnić, a następnie zeskanować i odesłać. Ważne, aby były one wypisane własnoręcznie, ponieważ aplikacja wypełniona na komputerze nie jest najczęściej akceptowana. Dokumenty, które otrzymamy są następujące:

  • Tennant Application – formularz z naszymi danymi, przez który oficjalnie zgłosimy chęć wynajęcia mieszkania.
  • Tenancy Agreement – umowa najmu, czyli wszystkie zobowiązania i prawa zarówno wynajmującego jak i najemcy. Zawiera wszystkie warunki i zasady na jakich wynajmiemy mieszkanie. Takie umowy podpisujemy również w Polsce. Warto się z nią wcześniej zapoznać.
  • Tenant Fees – lista wszystkich opłat, jakie będziemy ponosili w czasie wynajmu mieszkania.
  • Tenant’s Quide – podręcznik najemcy, informuje między innymi z kim się kontaktować przez cały okres zamieszkania, objaśnia zawiłe kwestie z umowy oraz mówi o wszystkim co powinien wiedzieć przyszły najemca lokalu i klient danej agencji.

Tennant Application – aplikacja najemcy

Formularz aplikacyjny musi wypełnić każdy dorosły, który chce wynająć mieszkanie. Jeśli do danego lokalu chce się wprowadzić para, to dwie osoby muszą wypełnić odrębne aplikacje. Czasami będzie to nawet 5 stron do uzupełnienia. W formularzu znajdują się pytania, dotyczące najemców. Mogą się one różnić w zależności od agencji. Jednak praktycznie wszystkie zawierają następujące, podstawowe punkty:

  • Prospective Tenant Details – dane potencjalnego najemcy, tu oprócz rubryczek do wypisania naszych podstawowych danych osobowych możemy znaleźć takie pytania jak to, czy jesteśmy palaczami lub czy posiadamy jakieś zwierzęta.
  • Employment Details – szczegóły zatrudnienia tu wpisujemy dane odnośnie naszego miejsca pracy, czyli adres firmy, kontakt do przełożonych, okres zatrudnienia i inne tego typu informacje.
  • Previous Employment Details – szczegóły dotyczące poprzedniego miejsca zatrudnia, czyli podobnie jak powyżej, tylko wpisujemy dane poprzednich firm, w których pracowaliśmy.
  • Character Referee – dane kontaktowe do osoby, która nas zna i która może coś o nas powiedzieć. Dobrze, aby to była osoba o szanowanym powszechnie zawodzie, natomiast jeśli takowej nie znamy – wystarczy nasz przyjaciel.
  • Guarantor – gwarant, czyli taki polski żyrant. Osoba, która zobowiąże się do spłaty naszych ewentualnych zaległości mieszkaniowych. W zdecydowanej większości agencji gwarant jest opcjonalny. To znaczy, że nie musimy go mieć, chociaż zwiększy nasze szanse na wynajęcie mieszkania w momencie, jeśli nasza aktualna sytuacja finansowa nie jest zbyt stabilna.
  • Proof of Identy – spis dokumentów które dołączamy do aplikacji w celu udowodnienia, że my to my oraz, że mamy dochody i pieniądze (paszport, wyciąg z konta, ostatnio opłacone rachunki).
  • Ostatnim punktem aplikacji jest formularz, na podstawie którego agencja zwróci się do naszego banku w celu uzyskania informacji o naszej sytuacji finansowej.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Anglii?

To, ile zapłacimy za zakwaterowanie w Wielkiej Brytanii zależy od kilku czynników: miejscowości, rodzaju zakwaterowania, atrakcyjności lokalu, a także trochę od szczęścia. Waluta Anglii utrzymuje mocną pozycję na rynku. Toteż ceny najmu w przeliczeniu na złotówki, w porównaniu do cen w Polsce są bardzo wysokie, zwłaszcza w samym Londynie. Jest to wciąż drugie, zaraz po Genewie, najdroższe do życia miasto w Europie. Chcąc trochę zaoszczędzić, lepiej poszukać nieruchomości na obrzeżach miasta. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy w pobliżu przebiegają jakieś linie metra. W końcu kolej podziemna jest najszybszym sposobem przemieszczania się po tak dużej metropolii. Ceny kawalerek (studio flat) w Londynie zaczynają się od £650 miesięcznie. Warto wiedzieć, że każdy większy obiekt mieszkalny – niż kawalerka – w Wielkiej Brytanii posiada living room, czyli pokój dzienny. Występuje on zawsze, ale nie jest wliczany w podaną liczbę sypialni w ogłoszeniu. Dolny próg cenowy jaki zapłacimy za lokal z jedną sypialnią na obszarze Londynu to około £1200, z dwoma – £1600. Mieszkania z trzema sypialniami zaczynają się od £2000.

I oto dotarliśmy do końca artykułu. Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły