Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

16 sty 2023

Jak zezłomować auto w UK?

Jak zezłomować auto w UK?

Jak zezłomować auto w UK? W życiu większości właścicieli samochodów nadchodzi taki moment, kiedy ich pojazd, który był eksploatowany długi czas, nie nadaje się już do dalszego użytku i nie zmieni tego żadna ilość pieniędzy wkładana w naprawy. Często również nie opłaca się podejmować renowacji pojazdów, które uległy wypadkom. W takich sytuacjach złomowanie bywa jedyną możliwą opcją. Jak cały proces odbywa się w Wielkiej Brytanii?

Spis treści:
Kasacja samochodu
O jakich dokumentach trzeba pamiętać?
Kasacja pojazdu z zagranicy 
Proces oddawania auta na złom – czynności
Ile pieniędzy dostaniemy za likwidację samochodu?

Jak zezłomować auto w UK?

Jak zezłomować auto w UK? Kiedy okres użyteczności naszego pojazdu dobiegnie końca i nie opłaca się go sprzedawać, wtedy wywiezienie go na złom staje się najlepszą możliwą decyzją. W przeszłości w Wielkiej Brytanii płaciło się za odebranie i odholowanie samochodu na złomowisko. Jednak państwo wprowadziło pewne wytyczne w celu uniknięcia porzuconych pojazdów, dzięki czemu dzisiaj cały proces odbywa się zazwyczaj za darmo. Co więcej przez wzrost wartości złomu powinniśmy jeszcze zarobić trochę pieniędzy na kasacji naszego auta. Złomowanie samochodu w Wielkiej Brytanii obecnie jest stosunkowo łatwe, jednak należy tu pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Przede wszystkim samodzielne złomowanie samochodu jest niezgodne z prawem. Kasacji należy dokonywać w uprawnionych do tego zakładach, czyli w Authorised Treatment Facility. Pełną listę ATF, w tym adresy i numery zezwoleń, można znaleźć w rządowym wykazie publicznych zakładów przetwarzania. O likwidacji naszego pojazdu musimy również poinformować brytyjski wydział komunikacji (Driver and Vehicle Licensing Agency). W przeciwnym wypadku grozi nam kara finansowa w wysokości £1000.

Jakie dokumenty będą potrzebne do likwidacji auta w UK?

Niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów przed i po zezłomowaniu samochodu. Są one następujące:

  • Karta pojazdu (V5C) – potwierdza, że auto należy do nas, jej brak uniemożliwia nieautoryzowaną sprzedaż oraz bez niej nie możemy zezłomować samochodu. Po kasacji pojazdu musimy zachować żółty odcinek książeczki (V5C/3) oraz upewnić się, że otrzymaliśmy pokwitowanie z ATF.
  • Świadectwo zniszczenia pojazdu (CoD) – powinno zostać wysłane pocztą lub e-mailem w ciągu tygodnia. Jest to certyfikat DVLA, który potwierdza, że oddaliśmy samochód do recyklingu i zwalnia nas z wszelkiej przyszłej odpowiedzialności za niego.

Jak zezłomować auto w UK z zagranicy?

Jeśli chcemy w Wielkiej Brytanii zezłomować auto z innego kraju (np. z Polski), musimy to również zrobić za pośrednictwem ATF. Otrzymamy „Świadectwo zniszczenia”, aby udowodnić, że pojazd został poddany kasacji, władzom w kraju, gdzie samochód był zarejestrowany.

Proces kasacji auta

Po podjęciu decyzji o konieczności zezłomowania auta, trzeba się jeszcze zastanowić, czy nie warto jakiejś części zatrzymać. Jednak tu należy pamiętać, że w zależności od tego, jakie elementy usuniemy z pojazdu, ATF może zażądać opłaty za jego kasację. Zwłaszcza wtedy, kiedy właściciel zabierze z samochodu najdroższe, podstawowe części, takie jak silnik czy skrzynia biegów. Jeżeli natomiast zdecydujemy się zatrzymać kołpak czy zagłówek, wówczas konieczność zapłaty za zezłomowanie pojazdu jest bardzo mało prawdopodobna.

Samochód złomowany w całości

  • po pierwsze należy złożyć wniosek do DVLA o pozwolenie na zdjęcie tablic rejestracyjnych – jeśli chcemy je zatrzymać,
  • następnie złomujemy pojazd w uprawnionym zakładzie przetwarzania ATF, najprawdopodobniej bez żadnych opłat, ponieważ nie usunęliśmy z pojazdu żadnych części,
  • przekazujemy ATF kartę pojazdu V5C, ale zatrzymujemy żółtą stronę V5C/3,
  • informujemy brytyjski wydział komunikacji DVLA o zezłomowaniu pojazdu przeprowadzony przez uprawniony zakład przetwarzania ATF.

Samochód złomowany z wymontowanymi częściami

Przed rozebraniem pojazdu na części trzeba poinformować DVLA o wyłączeniu samochodu z ruchu, za pomocą Statutory Off Road Notification (SORN). Takiego zgłoszenia można dokonać online, telefonicznie lub pocztą. W takim wypadku musimy trzymać pojazd z dala od drogi, na przykład w garażu, na podjeździe lub na terenie prywatnym, gdzie wymontujemy części. Dalsze etapy postępowania przebiegają jak w punkcie powyżej.

Ubezpieczyciel zadecydował o kasacji samochodu

Jeżeli ubezpieczyciel zadecyduje o kasacji samochodu, zazwyczaj bierze na siebie odpowiedzialność za przeprowadzenie procesu złomowania. Jednak paroma czynnościami i tak musimy się zająć się osobiście.

  • musimy przekazać firmie ubezpieczeniowej kartę pojazdu V5C, zatrzymując żółtą stronę V5C/3,
  • samodzielnie zawiadamiamy brytyjski wydział komunikacji (DVLA) o zezłomowaniu pojazdu.

Przekazy pieniężne UK - Polska

Ile pieniędzy otrzymamy za zezłomowanie auta w UK?

Po oddaniu pojazdu do ATF, zakład podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Może całkowicie zezłomować samochód lub też podjąć się jego naprawy i następnie sprzedać. Jeżeli pojazd zostanie zezłomowany, właściciel otrzyma odpowiednie zaświadczenie o kasacji oraz zapłatę odpowiadającą wartości złomu. Jeżeli ATF podejmie decyzję o naprawie i sprzedaży samochodu, właściciel również powinien otrzymać zapłatę. Cena za kilogram zezłomowanego auta zależna jest od aktualnych cen rynkowych materiałów możliwych do odzyskania. W znalezieniu najkorzystniejszej opcji pomoże nam porównanie cenników w różnych punktach zajmujących się likwidacją samochodów. Zazwyczaj możliwa do uzyskania kwota waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset funtów. Dodatkowo na wartość złomowanego pojazdu wpływ mają takie czynniki jak: marka, model, rozmiar i waga pojazdu oraz brakujące części.

Rozmiar i waga samochodu

Większość cen złomowanych samochodów koncentruje się na masie pojazdu – im większe i cięższe auto tym więcej złomu można ponownie wykorzystać i większą kwotę pieniędzy otrzymamy.

Specyfikacja samochodu (marka, model i wiek)

Poza rozmiarem pojazdu, marka i model samochodu będą miały również wpływ na ilość pieniędzy, którą otrzymamy za złomowanie. Podobnie jak wpływa to na cenę zakupu, posiadanie droższej marki i modelu samochodu może oznaczać, że będzie on wart więcej, gdy zostanie zezłomowany. Nowsze samochody często mogą być warte więcej niż starsze ze względu na możliwość odzyskania niektórych części. Technologia starszego samochodu często nie będzie tak użyteczna jak w nowocześniejszym pojeździe.

Cenne części w pojeździe

Jak już zostało wspomniane powyżej, czasami samochód może być uznany za bardziej wartościowy podczas złomowania, ponieważ zawiera części nadające się do odzyskania, które można usunąć i odsprzedać. Jeżeli chcemy uzyskać maksymalną wartość podczas złomowania pojazdu, lepiej wstrzymać się od samodzielnego demontażu części, ponieważ niektórzy sprzedawcy złomowanych samochodów mogą odjąć wartość brakujących elementów od całkowitej ceny.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły