Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

29 paź 2021

Jak zrealizować czek w UK?

Jak zrealizować czek w UK?

Jak zrealizować czek w UK? W dobie nowoczesnych rozwiązań płatniczych, czeki są obecnie coraz rzadziej używaną formą zapłaty. Jednak, równocześnie dla części osób oraz firm stanowią główną metodę płatniczą. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie tematyki realizacji czeków w Anglii, nawet w przypadku braku dysponowania kontem bankowym. Tak więc, tradycyjnie zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Co to za dokument?
Jaki termin obowiązywania?
Jak wypłacać pieniądze w PL?
Proces wypłacania środków
Czy można podjąć bez konta?

Jak zrealizować czek w UK – podstawowe informacje

Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne zastanawiasz się nad tym, jak zrealizować czek w UK? Dla porównania, jeśli chodzi o nasz kraj, to praktycznie jest to niemożliwe. Natomiast na Wyspach Brytyjskich w dalszym ciągu dość często praktykuje się tą opcję płatniczą. Choć już w dużo mniejszym stopniu, aniżeli w XX wieku. Pomimo swej niepraktyczności, co niektórzy traktują czeki jako powszechny środek płatniczy. W dodatku, jeżeli otrzymaliśmy czek wydany z HMRC dotyczący zwrotu podatku, to wcześniej zawsze musieliśmy udać się do banku. Na szczęście, w ostatnich latach w tym temacie nastąpił znaczący postęp. Dzięki czemu, za pomocą telefonu należne nam pieniądze z czeku możemy mieć zaksięgowanie na koncie już w kolejnym dniu roboczym. Dzisiaj aplikacja mobilna, która umożliwia zrealizowanie czeku dostępna jest w kilku największych bankach Anglii, takich jak: BarclaysHalifaxHSBC oraz Lloyds Bank.

Czek – co to jest?

Omawiając szczegółowo temat czeków w UK (z ang. cheque), warto wiedzieć także, jaka jest jego definicja. Czek określa się jako rodzaj dokumentu płatniczego, zawierającego w sobie niezwłoczne i niepodważalne polecenie zapłaty danej kwoty pieniędzy. Określoną sumę otrzymuje odbiorca czeku, nazywany również okazicielem. Dysponując takim czekiem udajemy się do wybranej placówki banku i wydajemy go kasjerowi w okienku, który przechodzi do realizacji wypłaty. Czy to wszystko? Tak, jeżeli dokument jest w pełni zgodny. Co więc obowiązkowo powinien zawierać? Datę i miejsce wydania, wartość (GBP), dane adresata czeku oraz czytelny podpis wystawcy czeku. W sytuacji, gdy na czeku brakuje którejś z informacji, bankier ma prawo nie przystąpić do jego zrealizowania. A także gdy okaże się, że uległ przeterminowaniu.

Ile jest ważny czek z Anglii?

Każdy czek w Anglii posiada swój termin ważności. Czas obowiązywania tego dokumentu może się różnić w zależności od kraju wystawienia oraz obecnych w nim ustaleń. Terminowość czekową może rzecz jasna wskazać także osoba wystawiająca. Jeśli zlecający czek tego nie zrobił, to czek wystawiony w UK zachowuje ważność przez 6 miesięcy, od dnia wystawienia.

Jak zrealizować czek z UK w Polsce?

Mimo, iż czeki w Polsce są już praktycznie wspomnieniem, to w niektórych bankach nadal można je zrealizować. Jak? Czek można zrealizować na dwa sposoby. Przy czym, drugi z nich większość banków praktykuje zdecydowanie rzadziej.

  1. inkaso – bank pobiera czek w formie depozytu i weryfikuje, czy bank wystawcy czeku jest w stanie opłacić daną kwotę. Jeśli otrzyma od niego potwierdzenie, wówczas przechodzi do zrealizowania wypłaty czekowej.
  2. skup – gotówkę natychmiast wypłaca się beneficjentowi czeku.

Co je różni? Głównie czas realizacji usługi, który w przypadku pierwszej z nich może trwać od 3 tygodni nawet do 3 miesięcy. Ten przedział czasowy zależy od tego, jak szybko uda się bankowi porozumieć z bankiem osoby wystawiającej czek. Natomiast metodą skupu, realizacja czeku następuje praktycznie w tym samym momencie. Warto dodać, iż bez względu na to, w którym banku zrealizujemy czek, konieczne będzie uiszczenie należnej opłaty z tytułu transakcji.

Przekazy pieniężne

Ile trwa realizacja czeku w UK

W porównaniu z polskimi realiami w kwestii czekowej, w Wielkiej Brytanii są one powszechnym środkiem płatniczym. Nierzadko bowiem pracownicy, którzy nie posiadają konta bankowego właśnie w tej formie otrzymują swoje zarobki w Anglii. Toteż czeki nie są tutaj problematyczne. Ile trwa realizacja czeku w UK? Jest to zależne, lecz zwykle zajmuje od 24h do 72h roboczych.

Jak zrealizować czek z UK?

Jak w praktyce wygląda proces realizacji czeku w UK i jakie są sposoby? Mamy kilka możliwości, które przedstawiamy poniżej!

Oddział banku

Pierwszym i zarazem najpopularniejszym sposobem jest wybranie się do oddziału banku i przekazanie czeku w ręce kasjera bankowego w kasie. Wówczas kasjer weryfikuje czek i przechodzi do jego zrealizowania. Wówczas większość banków prosi zwykle o uzupełnienie dodatkowego dokumentu, czyli paying-in-slip. Na szczęście, wypełnienie go jest proste – wystarczy określić kwotę czeku, datę wystawienia i podać, iż chodzi o zrealizowanie czeku. Innym powodem realizacji czeku może być też wypłata gotówki oraz następnie wpłacenie jej na rachunek bankowy.

W bankomacie

Kolejnym popularnym sposobem realizacji czeku w UK jest wykorzystanie specjalnego bankomatu. Na czym to polega? Należy włożyć tam kartę debetową, czek i dokument paying-in-slip. Automat rozpoznaje i wyświetla wówczas kwotę do wypłaty, którą należy potwierdzić. W razie wystąpienia błędów, maszyna zwraca nam wszystkie dokumenty, a wtedy trzeba zwrócić się o udzielenie pomocy do pracownika banku.

Drogą pocztową

Trzecim ze sposobów jest wysłanie czeku do banku, włącznie z danymi o naszym koncie w banku oraz prośbą realizacji czeku. Jest to również dość popularny sposób, gdyż nie wszystkie banki posiadają swoje oddziały stacjonarne. Niektóre z nich funkcjonują tylko i wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, za pomocą aplikacji mobilnej. 

Aplikacja mobilna

Ostatnimi czasy powstał jeszcze czwarty sposób na zrealizowanie czeku. Jest nim skorzystanie z mobilnej aplikacji banku. W tym sposobie wystarczy zrobić zdjęcia czeku z obydwu stron i przesłać niezbędne informacje do banku. Zapewnia to ogromny komfort, jak również oszczędność naszego cennego czasu, gdyż czas realizacji usługi to 24h. Zrealizowanie czeku poprzez aplikację mobilną czy internetową jest niezwykle intuicyjne. Co więc należy zrobić? Logujemy się do naszego konta bankowego, wybieramy opcję “Move Money” i klikamy “Deposit cheque“, a następnie przesyłamy zdjęcie czeku z obydwu stron, deklarujemy kwotę do wypłaty i na koniec potwierdzamy. Opisany powyżej przykład przygotowano w oparciu o ofertę banku HSBC.

Gdzie i jak zrealizować czek w UK, jeśli nie mamy konta bankowego?

Jak zrealizować czek w UK bez posiadania konta bankowego? Alternatywę dla sytuacji, w której nie dysponujemy żadnym kontem stanowią punkty stacjonarne. Chodzi oczywiście o kantory oraz lombardy. Jednak podobnie, jak i w polskich bankach, tutaj także nie unikniemy prowizji za wypłatę czeku. Poniżej podajemy znane miejsca w Anglii, które umożliwiają zrealizowanie czeku bez rachunku w banku.

Co zrobić, jeżeli powyższe punkty nam nie odpowiadają? To proste! Wprowadzamy w Google/Google Maps frazę “cash in cheque” i sprawdzamy wyniki wyszukiwania. W przypadku, gdy chcemy wypłacić czek na dużą kwotę. Obawiamy się, czy nie stracimy na tym, zawsze możemy udać się do kilku miejsc. Na miejscu można uzyskać konkretną informację, co do rzeczywistej kwoty odbioru i ewentualnych opłatach. W ten sposób na pewno wybierzemy najkorzystniejszą ofertę.

Jaki jest koszt wspomnianej prowizji? W zależności od wybranego miejsca, może się ona wahać pomiędzy 3 a 6% ogółu czeku. Poza tym, często poniesiemy jeszcze drugi koszt, który jest już symboliczną opłatę na poziomie 1-5 GBP. Co jest plusem tego rozwiązania? Zdecydowanie to szybkość usługi, gdyż pieniądze wypłaca się nam “na już”. Niestety sporym minusem są opłaty, o których mowa powyżej. Dlatego, jeżeli nie goni nas czas należy pamiętając, że czek w UK zachowuje ważność aż przez 6 miesięcy. Zawsze możemy szybko założyć konto bankowe, aby dodatkowe opłaty.

Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły