Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

27 mar 2020

Koronawirus w Anglii – Sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać

Koronawirus w Anglii – Sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać

Podczas gdy koronawirus w Anglii paraliżuje gospodarkę Wysp, premier Wielkiej Brytanii oferuje konkretną pomoc finansową. W czasach, gdy nawet Książe Karol ma koronawirusa, warto wiedzieć na co można liczyć żyjąc i pracując w Anglii. Natłok informacji oraz opinii ekspertów o COVID-19 zaczyna być frustrujący, dlatego też poniższe informacje zawarte w tym artykule są oparte jedynie o brytyjską stronę rządową gov.uk. Dotyczą one między innymi osób self-employed, employed, spółek LTD, oraz wszystkich osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa na Wyspach. Jeśli koronawirus (COVID-19) ma wpływ na twoje dochody, ten artykuł jest dla Ciebie.

Spis treści
Informacje dla pracowników (employed)
Informacje dla samozatrudnionych (self-employed)
Kalkulatory
Wsparcie biznesu 

Koronawirus: Informacje dla pracowników (employed) – Sick Pay, ESA, Universal Credit, Furloughed Workers

Nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy powodu, aby ubiegać się o angielskie benefity to w dobie COVID-19 powinniśmy o tym pomyśleć. Premier Wielkiej Brytanii doskonale zdaje sobie sprawę, że populacja UK zostanie w wielkim stopniu naznaczona przez COVID-19. Dla osób, których dochody w jakikolwiek sposób zostały zmniejszone przez koronawirusa w Anglii, wprowadzono znaczne uproszczenia i specjalne zasady ubiegania się o benefity. Poniższe wskazówki i porady pochodzą z rządowej strony COVID-19: guidance for employees, employers and businesses. Praca w Anglii w związku z pandemią koronawirusa na Wyspach to temat newralgiczny, sprawdź, jak należy zachowywać się w miejscu pracy oraz na co możesz liczyć, gdy wirus dopadnie również Ciebie. 

Przede wszystkim, jeśli masz jakiekolwiek objawy zakażenia koronawirusem (COVID-19), nawet jeśli będą łagodne, powinieneś pozostać w domu i nie opuszczać go przez 7 dni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Dodatkowo, jeśli mieszkasz z innymi ludźmi i jesteś pierwszą osobą w domu, która ma objawy koronawirusa, to pozostali lokatorzy, pomimo, że nie mają żadnych objawów, także muszą pozostać w domu i nie wychodzić z niego przez 14 dni. Po zakończeniu 14-dniowego okresu kwarantanny każdy domownik, który nie zachorował może wychodzić z domu.

Uwaga! Jeśli u członka gospodarstwa domowego objawy wystąpią pod koniec 14- dniowego okresu kwarantanny domowej (np. 13 lub 14 dnia) okres izolacji nie musi być przedłużany, ale osoba z objawami musi pozostać w domu przez kolejne 7 dni.

Uwaga! Podczas izolacji spowodowanej koronawirusem, dzięki nowym przepisom ustawowy zasiłek chorobowy, tak zwany Sick Pay jest wypłacany pracownikowi od pierwszego dnia jego kwarantanny. Sick pay należy się, gdy dochody pracownika przekraczają 118 funtów tygodniowo, wynosi on £94,25 tygodniowo i jest wypłacany do 28 tygodni przez pracodawcę w taki sam sposób, jak wynagrodzenie. Podstawą wypłaty Sick Pay w razie kwarantanny jest tak zwana „nota izolacyjna”. Aby ją uzyskać zamiast iść do GP lub szpitala powinniśmy skorzystać z serwisu 111 NHS UK isolation note. Nota izolacyjna jest wystarczającym potwierdzeniem dla pracodawcy, jeśli jesteśmy zmuszeni do kwarantanny z powodu koronawirusa i nie możemy wykonywać pracy. 

Jeśli jesteśmy chorzy lub podlegamy kwarantannie oraz nie należy nam się Sick Pay, ponieważ na przykład jesteśmy self-employed lub nasze zarobki nie przekraczają 118 funtów tygodniowo możemy ubiegać się o tak zwany „New Style ESA”

„New Style ESA”, o ten zasiłek możemy ubiegać się, jeśli jesteśmy zatrudnieni, samozatrudnieni lub bezrobotni, jednak nie należy nam się Sick Pay. 

Głównym kryterium, aby się zakwalifikować, jest historia opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czyli na National Insurance. Historia ta musi wynosić minimum dwa lata. Historia National Insurance Credit także się liczy. Dodatkowo zazwyczaj możemy pracować do 16 godzin i zarabiać do 131,50 funtów na tydzień.

New Style ESA wynosi zazwyczaj 73,10 funty tygodniowo. Jest wypłacany, co dwa tygodnie.

Jeśli uważasz, że kwalifikujesz się na ten benefit, to powinieneś złożyć wniosek tak szybko, jak to możliwe. New Style ESA nie jest wypłacany wstecz, jest wypłacany od daty wniosku. W związku z pandemią koronawirusa, aby aplikować o ten benefit należy skontaktować się z Universal Credit helpline Telephone: 0800 328 5644 lub jeśli pobieramy, wystarczy zalogować się na swoje konto Universal Credit

Jeśli nasze dochody są niskie (low income) lub pozostajemy bez pracy, to oprócz Sick Pay oraz New Style ESA możemy także ubiegać się o Universal Credit.

Universal Credit, jest to benefit związany z codziennymi kosztami życia, można śmiało powiedzieć, że jest uzupełnieniem dochodów osób, które są: 

  • samozatrudnione (self-employed) lub,
  • zatrudnione (employed) lub,
  • nie pracują z powodu choroby lub bezrobocia. 

oraz ich oszczędności nie przekraczają 16 000 funtów.

Uwaga! W związku z COVID-19 dla osób self-employed, obecnie w momencie ubiegania się o Universal Credit zniesiony zostaje założenie hipotetycznego dochodu (minimalnego progu dochodu). Oznacza to, że zasiłek jest oceniany na podstawie rzeczywistych dochodów. Od kwietnia 2020 będzie to dotyczyło każdej osoby self-employed. Czyli jeśli twoje zarobki są niskie, ale wcześniej nie kwalifikowałeś się do Universal Credit z powodu zastosowania minimalnej wysokości dochodu. Możliwe, że od kwietnia 2020 będziesz kwalifikować się do tego benefitu.

Aplikuj o Universal Credit internetowo

Uwaga! Universal Credit zastąpił większość pojedynczych benefitów związanych z niskimi dochodami, jednak istnieje kilka wyjątków. Takim wyjątkiem jest na przykład ulga w płaceniu Council Tax, o którą należy wnioskować osobno w naszym lokalnym Councilu. Jeśli jesteśmy płatnikami Council Tax możliwe, że będziemy mogli ubiegać się o obniżkę tego podatku, jest to tak zwany Council Tax Support. Aby aplikować o ten benefit należy wejść na stronę swojego Councilu i złożyć wniosek internetowo. 

W dobie kryzysu spowodowanego koronawirusem, premier Wielkiej Brytanii wprowadza także pakiet wsparcia dla pracodawców w formie dofinansowania miejsc pracy, tak zwanych Furloughed workers, czyli niepracujących pracowników. Program ten nosi nazwę Coronavirus Job Retention Scheme. W jego ramach wszyscy pracodawcy w Wielkiej Brytanii będą mieli dostęp do wsparcia w celu dalszego wypłacania części wynagrodzeń pracowników, którzy w innym przypadku byliby zwolnieni podczas trwającego kryzysu zdrowotnego. Polega to na tym, że Rząd zapewni dotacje dla pracodawców na pokrycie 80% wynagrodzeń pracowników (do 2500 GBP miesięcznie na pracownika). Pracodawca może zdecydować czy wypłacić pozostałe 20% zarobków.

Pracodawca musi podjąć odpowiednie kroki, aby wziąć udział w programie dofinansowań do pensji pracownika. Przede wszystkim powinien omówić to z pracownikiem oraz zgłosić ten fakt do HMRC. 

Dla pracownika będzie to oznaczało zmianę statusu jego umowy o pracę. Nie będzie on mógł podejmować pracy dla swojego pracodawcy, ale będzie on utrzymany na liście płac i nie zostanie zwolniony.

Program Coronavirus Job Retention Scheme będzie realizowany przez co najmniej trzy miesiące licząc od 1 marca 2020 roku, a jeśli będzie to konieczne zostanie wydłużony.

Darmowe przelewy do Polski

Koronawirus: Informacje dla samozatrudnionych (self-employed) – ESA, Universal Credit, Income Support Scheme

Jeśli jesteśmy Self-employed lub dochód naszego gospodarstwa domowego jest niski, także możemy ubiegać się pomoc w formie benefitów. Pomimo tego, że jako osobie self-employed w razie choroby lub kwarantanny nie przysługuje Sick Pay, to w określonych przypadkach można się ubiegać o: 

  • Universal Credit, jeśli dochody gospodarstwa domowego są niskie oraz mamy mniej niż 16 000 funtów oszczędności. Możemy ubiegać się o uniwersalny benefit, który został opisany w innej części tego artykułu. Aby przejść do niego kliknij tutaj Universal Credit
  • A jeśli jako self-employed jesteśmy chorzy lub pozostajemy w kwarantannie możemy dodatkowo ubiegać się o benefit, który został opisany tutaj New Style ESA. Gdy mamy COVID-19 lub jesteśmy w kwarantannie musimy aplikować o tak zwaną „Notę izolacyjną”. Aby ją uzyskać, zamiast iść do GP lub szpitala powinniśmy skorzystać z serwisu 111 NHS UK isolation note.

UWAGA! Dodatkowo Premier Wielkiej Brytanii oraz jego rząd nieustannie pracuje nad zapewnieniem dodatkowego wsparcia osobom samozatrudnionym w wyniku kryzysu COVID-19. Głównym programem dla osób samozatrudnionych ma być:

Self-employed Income Support Scheme. Program ten pozwoli osobą samozatrudnionym ubiegać się o doraźną pomoc wynoszącą 80% miesięcznych dochodów, maksymalnie 2 500 £ miesięcznie) przez okres 3 miesięcy. Dotacja będzie wypłacona bezpośrednio na konto bankowe, w jednej racie.

Aktualizacja 14.05.2020

Platforma do aplikowania o Self-Employment Income Support Scheme jest już dostępna. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i zostałeś dotknięty przez koronawirusa (COVID-19), możesz otrzymać pomoc od państwa. Link do rządowej strony dostepny jest tutaj Self employment income support scheme

Uwaga! HMRC przestrzega przed oszustwami, ponieważ dostęp do tego programu będzie udostępniony tylko za pośrednictwem rządowej strony GOV.UK. Jeśli ktoś wyśle SMS-a, zadzwoni lub wyśle wiadomość e-mail, podając się za HMRC, z informacją, że możesz ubiegać się o pomoc finansową lub jesteś zobowiązany do zwrotu podatku, i poprosi Cię o kliknięcie linku lub podanie informacji takich jak imię i nazwisko, dane karty kredytowej lub dane bankowe, będzie to oszustwo.

Laptop i kalkulator

Benefity Kalkulatory

UWAGA! Na rządowej stronie gov.uk jesteśmy zachęcani do skorzystania z niezależnych kalkulatorów do obliczania benefitów. Kalkulatory są bezpłatne, anonimowe i w wielu przypadkach mogą zastąpić usługi księgowych czy doradców. Co najważniejsze, są one dostępne internetowo. W łatwy sposób możemy sprawdzić: czy należą nam się jakiekolwiek benefity oraz w jakiej wysokości. Dostaniemy także informację, jak się o nie ubiegać. 

Benefity Kalkulator nr 1

Benefity Kalkulator nr 2

Benefity Kalkulator nr 3

Poza wsparciem życia codziennego osób self-employed, Premier Wielkiej Brytanii wraz z rządem wspiera także biznes. Wsparcie dotyczy zarówno działalności jedno osobowych self-employed, jak i większych przedsiębiorstw. Mówiąc wprost, aby przetrwać, cała gospodarka Wielkiej Brytanii dostanie od rządu potężne pieniądze. Jakie wsparcie może otrzymać firma przeczytasz poniżej.


Koronawirus w Anglii: Wsparcie biznesu 

Choć koronawirus w Anglii sieje spustoszenie, to według informacji, które można znaleźć na stronach gov.uk rząd reaguje sprawnie i przedstawia konkretny plan ratowania gospodarki. Oto programy, które mają za zadanie uratować firmy w Anglii:

Coronavirus Job Retention Scheme, jest to pomoc, która ma zadanie ochronić miejsca pracy. Do programu kwalifikują się wszyscy pracodawcy w Wielkiej Brytanii, którzy mają przestoje w firmie z powodu epidemii koronawirusa. Zamiast zwalniać pracowników będą mogli zmienić ich status z pracownika na tak zwanego „niepracującego pracownika”. HMRC zwróci 80% kosztów płacy takich „niepracujących pracowników” (maksymalnie 2 500 funtów miesięcznie na jedną osobę). To czy pracodawca wypłaci pozostałe 20% będzie leżało w jego dobrej woli. 

Aby wziąć udział w programie, pracodawcy będą musieli podjąć następujące kroki:

  • Poinformować wybranych pracowników o zmianie umowy 
  • Zgłosić ten fakt do HMRC

HMRC zapewnia, że pilnie pracuje nad stworzeniem internetowego systemu zwrotu kosztów pensji tak zwanych Furloughed workers, czyli niepracujących pracowników. W momencie uruchomienia systemu, wnioski o zwrot kosztów wynagrodzenia będzie można składać z datą wsteczną 1 Marca. Czas trwania programu Coronavirus Job Retention Scheme ma wynieść 3 miesiące, z możliwością przedłużenia w razie potrzeby. Pierwsze pieniądze z programu mają być wypłacone w ciągu kilku tygodni, najszybciej przed końcem kwietnia. Jeśli do tego czasu firma będzie potrzebować wsparcia finansowego, może skorzystać także z innego programu opisanego poniżej.

Coronavirus Business Interruption Loan, to program pożyczek wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają swoją siedzibę w UK, a ich roczny obrót nie przekracza 45 milionów funtów. Program jest już aktywny, polega on na zapewnieniu dostępu do pożyczek dla firm dotkniętych epidemią koronawirusa. Program jest realizowany za pośrednictwem komercyjnych pożyczkodawców (obecnie 40 instytucji, w tym wszystkie główne banki), wspieranych przez rządowy British Business Bank.

Główne zalety programu to:

  • Uzyskanie preferencyjnego finansowania biznesu do 5 milionów funtów przez okres do 6 lat.
  • Pokrycie przez rząd odsetek przez pierwszych 12 miesięcy oraz pokrycie przez rząd wszelkich opłat wstępnych pobieranych przez pożyczkodawcę.
  • Udzielenie przez rząd gwarancji dla pożyczkodawców w wysokości 80% na każdą pożyczkę (z zastrzeżeniem górnego limitu roszczeń przed pożyczkodawcą).

Aby aplikować o pożyczkę w ramach Coronavirus Business Interruption Loan, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem lub jednym z 40 akredytowanych dostawców usług finansowych. W dalszym ciągu to nie koniec propozycji rządowych, aby pomóc przedsiębiorstwom zarządzać ich przepływami pieniężnymi kolejnym wsparciem ma być:

Odroczenie płatności podatku VAT i podatku dochodowego (Deferring VAT and Income Tax payments). Odroczenie będzie dostępne dla wszystkich firm w UK, to przedsiębiorca podejmie decyzje, czy zapłacić zobowiązania w standardowych terminach, czy skorzystać z wydłużenia. Przedsiębiorca nie musi nigdzie zgłaszać faktu, że chce skorzystać z odroczenia.

Dla VATu należnego pomiędzy 20 marca 2020 roku, a 30 czerwca 2020 r., ostateczny termin płatności zostaje wydłużony o 3 miesiące. 

Dla podatku dochodowego należnego do 31 lipca 2020 r. ostateczny termin płatności zostaje wydłużony do 31 stycznia 2021 r.

Uwaga! Zmiana terminów dotyczy jedynie płatności. Deklaracje podatkowe należy składać w oryginalnych terminach. HMRC będzie realizować zwroty podatkowe w normalnym trybie.

Według nowych wytycznych małe i średnie przedsiębiorstwa, które do 28 Lutego 2020 zatrudniały mniej jak 250 pracowników będą mogły ubiegać się o:

Zwrot zasiłku chorobowego (Sick Pay), wypłaconego pracownikom z powodu COVID-19 (zwrot za okres do dwóch tygodni). System rejestracji wniosków o zwrot jest obecnie opracowywany. Dalsze szczegóły zostaną podane w przyszłości, tak szybko jak to będzie możliwe. 

Aby każdy przedsiębiorca mógł czuć się bezpiecznie, rząd wprowadza także ochronę przed eksmisją dla najemców komercyjnych. W praktyce będzie to oznaczać, że Lokatorzy komercyjni, którzy nie mogą zapłacić czynszu z powodu COVID-19, będą chronieni przed eksmisją. Płatność za najem będzie trzeba uregulować do 30 czerwca. W razie potrzeby rząd może przedłużyć ten okres.

Tak oto dotarłeś do końca naszego artykułu. Mamy nadzieje, że znalazłeś odpowiedzi na większość pytań związanych z pomocą rządu brytyjskiego w czasach koronawirusa.  

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły