Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

10 maj 2021

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022 wzrosła, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ile dokładnie? Obecnie jest to 12 570 £. Czy to dużo i jaka kwota obowiązywała dotychczas? W celu zasięgnięcia większej ilości informacji w temacie systemu podatkowego w UK, gorąco polecamy nasz dzisiejszy artykuł.

Spis treści
Szczegółowe wprowadzenie do tematu
Progi dochodowe i ich wysokość
Jakie są progi w UK, a jakie w Europie?
Czy warto otworzyć własną firmę?
Kwota wolna od podatku w kolejnych latach

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022 – najważniejsze informacje

Kwotę wolną od podatku w UK (z ang. Personal Allowance) na rok podatkowy 2021/2022 podniesiono konkretnie o 0.5%. Jest więc to zmiana praktycznie znikoma, która nastąpiła w dniu 6 kwietnia 2021 roku. Obecnie trwający rok podatkowy zamknie się dnia 5 kwietnia 2022 roku. W zeszłym roku podatkowym wysokość kwoty wolnej od podatku wynosiła 12 500 GBP. Tak więc “Personal Allowance” wynosi obecnie 12 570 GBP, kwotę podniesiono jedynie o 70 funtów szterlingów. Dla Nas, Polaków nie jest to jednak marny pieniądz, gdyż przeliczając na złotówki dostajemy 350 zł więcej. Dzieląc kwotę wolną od podatku w skali tygodnia oraz miesiąca, otrzymujemy zaś 241.72 £ tygodniowo i 1047.50 £ miesięcznie.

Ważną informacją jest z pewnością fakt, że kwota ta, jak i progi podatkowe zamrozi się, aż na pięć lat! Pokazuje to więc wyraźnie, że gospodarka Wielkiej Brytanii ciągle znajduje się w kryzysie. Dotychczas rząd w każdym roku stopniowo podwyższał wartość kwoty wolnej od podatku. Wraz z rokiem 2022 nie doświadczymy żadnych zmian przez 5 lat! Ustalenia te pozostaną wiążące, aż do 2026 r. Oznacza to więc, że Anglicy, jak i Polacy w UK będą płacić wyższe podatki i mniej zarabiać. Przede wszystkim z uwagi na wzrastającą inflację, czyli podniesienie cen usług i towarów.

Ważne! Brytyjski Kanclerz Skarbu, Rishi Sunak poinformował o planowanym wzroście tzw. “Corporation Tax“, czyli brytyjskiego podatku CIT. Podniesienie ma rozpocząć się w kwietniu 2023 roku. Na chwilę obecną podatek ten wynosi 19%, a za 2 lata ma to być już 25%. Obejmie on wszystkie przedsiębiorstwa, których zysk przewyższy kwotę 50 000 GBP w skali roku.

Jaka będzie wysokość progów podatkowych w Anglii?

Poznaliśmy już wysokość kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii. Aby mieć pełny obraz w tej sprawie warto poznać też progi podatkowe. Odnośnie wysokości progów podatkowych w Anglii. Tamtejsza struktura podatkowa opiera się na progach przyjmujących stopień rosnący. Co to znaczy? Mianowicie tyle, że jeżeli podatnik osiągnie wyższy dochód, to większy podatek będzie musiał uiścić. W porównaniu z minionym rokiem podatkowym niezmienione pozostaną wartości procentowe podatku dochodowego, jak i stawki podatku VAT. Mówiąc o podatku dochodowym w Wielkiej Brytanii, musimy wziąć pod uwagę poszczególnych członków Zjednoczonego Królestwa. W przypadku Anglii, Irlandii Północnej oraz Walii kwestia ta wygląda identycznie. Ogólnie wyróżnia się cztery przedziały podatków dochodowych w UK:

  • poniżej 12 570 GBP – kwota wolna od podatku (Personal Allowance) – 0%;
  • 12 571 – 50 270 GBP – podstawowa stawka podatku dochodowego (Income Tax) – 20%;
  • 50 271 – 150 000 GBP – wyższa stawka podatku dochodowego (Income Tax) – 40%;
  • powyżej 150 000 GBP – dodatkowa stawka podatku dochodowego (Additional Tax) – 45%.

Pamiętaj! Wyższy podatek zapłacimy tylko wówczas, gdy nasz nasz dochód na Wyspach Brytyjskich przewyższy kwotę 50 270 GBP.

Natomiast inaczej przedstawia się kwestia szkockich progów podatkowych. Jest po prostu nieco bardziej rozszerzona:

  • poniżej 12 570 – kwota wolna od podatku (Personal Allowance) – 0%;
  • 12 571 – 14 667 GBP – początkowa stawka podatku dochodowego (Starter Tax) – 19%;
  • 14 668 – 25 296 GBP – podstawowa stawka podatku dochodowego (Scottish Basic Tax) – 20%;
  • 25 297 – 43 662 GBP – pośrednia stawka podatku dochodowego (Intermediate Tax) – 21%;
  • 43 663 – 150 000 GBP – wyższa stawka podatku dochodowego (Higher Tax) – 41%;
  • powyżej 150 000 GBP – najwyższa stawka podatku dochodowego (Top Tax) – 46%.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022, względem innych państw w Europie

Porównując kwoty wolne od podatku w Wielkiej Brytanii, na tle innych krajów Starego Kontynentu, zacznijmy najlepiej od Polski. W naszym kraju, pomimo podnoszenia kwoty w ostatnich latach, od 2018 roku jest ona zamrożona. Obecnie wynosi jedynie  8 000 zł. Rok wcześniej było to tylko 6 600 zł. Tak więc, jeśli przekroczymy pułap dochodowy 8 000 zł w skali 12 miesięcy, będziemy musieli opłacić podatek dochodowy. 

U naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech, kwota wolna od podatku w obecnym roku jest równa 9 744 euro. W porównaniu z rokiem 2020 kwota ta wzrosła aż o 336 euro. Idąc dalej na Zachód wygląda to jeszcze lepiej, ponieważ we Francji kwota wolna od podatku to wartość 10 064 euro.

Kwota wolna od podatku w UK, a możliwość założenia self-employed

Wyraźnie widać, że system podatkowy w Wielkiej Brytanii znacznie przewyższa polskie normy. Jest on także bardzo korzystny. Zarówno dla właścicieli firm, jak i pracowników. Jest to też poniekąd szansa dla naszych rodaków na założenie własnej działalności gospodarczej w Anglii. Argumentem za są z pewnością uproszczone zasady otwierania firm, jak i ograniczona biurokracja. Wszystko to służy temu, żeby proces ten przebiegł szybko, sprawnie i bezproblemowo. Dużą część formalności możemy załatwić tutaj online, bez obowiązku wizyty w urzędzie. Kolejnym plusem są tu korzystne oferty ubezpieczeń skierowane z myślą o przedsiębiorcach w UK. Co więcej, osoby, które rozliczają się w Anglii i nie przekroczą ustalonego progu, nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne (NI Class 4). Oprócz tego, składki te obliczane są względem przychodów, jakie osiągnie dane przedsiębiorstwo. Tak więc, jest to znaczna różnica w porównaniu z naszym krajem. W Polsce zwykle to wysokie koszty ZUS-u są przysłowiowym “gwoździem do trumny” dla wielu firm.

Duża liczba naszych rodaków, którzy otworzyli własną działalność na terenie UK, chwali sobie ten wybór. Deklarują, że Wielka Brytania w dalszym ciągu jest dobrym kierunkiem dla nowych przedsiębiorców. I to pomimo ciężkiej sytuacji wywołaną pandemią koronawirusa, wyjściem Anglików z UE, jak i kryzysem gospodarczym na Wyspach Brytyjskich.

Kwota wolna od podatku w kolejnych latach

Jak już wiemy, przez następne pięć lat kwota wolna od podatku w UK będzie zamrożona. Teoretycznie wydaje się więc, że Polsce będzie znacznie prościej dogonić Anglików w kwestii obniżania podatku. Jednakże nie do końca. Dlaczego? Z prostego powodu. U Nas, w Polsce podatki są obniżane wyjątkowo wolno. Ponadto, wysokość angielskiej kwoty wolnej od podatku w przeliczeniu na polskiego złotego wydaje się nie osiągalna w polskich realiach (około 67 184 zł przy obecnym kursie). Także nie ma tutaj co liczyć na polski cud gospodarczy. Czy też innego typu sformułowania, jak choćby “jedyna zielona wyspa w Europie”. Ta ogromna przepaść jest bezpośrednią przyczyną tego, że w ostatnich latach spora ilość Polaków postanowiła wyjechać do pracy w UK.

Podsumowując, w porównaniu z innymi regionami Europy, kwota wolna od podatku w UK nadal jest bardzo wysoka. Na przestrzeni ostatniej dekady została ona znacznie podwyższona, gdyż w roku 2010 była to wartość 6 500 GBP.

Ważne! Jeżeli Państwo pracowali lub zamierzają podjąć zatrudnienie w Anglii to należy wiedzieć, że nie każdy dochód podlega opodatkowaniu.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post osobom, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły