Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

17 gru 2020

Macierzyńskie w UK – poradnik dla kobiet w ciąży

Gratulacje, zostaniesz mamą w Anglii! Z jednej strony najprawdopodobniej czujesz się najszczęśliwszą kobietą na Wyspach Brytyjskich, a z drugiej boisz się o przyszłość swoją i maluszka. W dodatku Twój odmienny stan powoduje, że jesteś troszkę rozkojarzona. Dlatego namawiamy Cię - przeczytaj nasz poradnik dla kobiet w ciąży. Bądź świadoma, na jakie świadczenia macierzyńskie w UK możesz liczyć. 

Spis Treści
Darmowe leki i dentysta
Szczepionka przeciw krztuścowi
Program zdrowy start 
Płatny czas wolny na opiekę przedporodową
Macierzyńskie
Maternity Allowance
Tacierzyńskie
Becikowe 

Darmowe leki i dentysta na NHS w Anglii

Dobrze wiedzieć, że jeśli jesteś w ciąży lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziłaś dziecko w Anglii, masz prawo do bezpłatnego leczenia stomatologicznego w ramach NHS oraz do darmowych leków. Aby otrzymać tą pomoc, podczas spotkania z położną poproś o zaświadczenie maternity exemption certificate (MatEx). Położna załatwi to za Ciebie. 

Zaświadczenie MatEx uprawnia do bezpłatnego leczenia stomatologicznego w ramach NHS oraz do darmowych leków w UK. Jest ważne jeden miesiąc wstecz od złożenia wniosku. Jeśli więc w ciągu miesiąca od złożenia wniosku poniosłaś jakieś wydatki na ten cel, będziesz mogła starać się o zwrot kosztów. Dodatkowo pamiętaj, że zaświadczenie MatEx jest ważne przez cały okres ciąży i przez kolejnych 12 miesięcy po spodziewanej dacie urodzenia dziecka lub, jeśli Twoje dziecko już się urodziło, 12 miesięcy od daty jego urodzenia. Oprócz tego, dzieci w Anglii otrzymują bezpłatne recepty od urodzenia do ukończenia 16 roku życia.

Szczepionka przeciw krztuścowi (kokluszowi) w ciąży

W 2012 roku w Wielkiej Brytanii doszło do ogólnokrajowej epidemii krztuśca. Jest to wysoce zakaźna choroba, która może powodować poważne komplikacje, w tym śmierć, zwłaszcza u małych dzieci. Dlatego od października 2012 roku premier Wielkiej Brytanii rozpoczął program oferujący kobietom w ciąży szczepienia przeciwko krztuścowi. Kobiety w ciąży mogą zdecydować się na szczepienie w dowolnym momencie po ukończonych 16 tygodniach ciąży (a nie tylko w trzecim trymestrze, jak to było do tej pory). Położna zazwyczaj informuje ciężarną o szczepionce podczas rutynowego badania około 20 tygodnia ciąży. O tym, dlaczego ta szczepionka jest ważna przeczytasz na stronie Vaccine Knowledge Project. 

Program zdrowy start (Healthy Start)

W ramach programu Healthy Start otrzymujesz kupony, za które możesz kupić mleko, mieszanki dla niemowląt, witaminy, owoce i warzywa dla kobiet w ciąży. Kwalifikujesz się do programu, jeśli: 

 • jesteś w co najmniej 10 tygodniu ciąży lub masz dziecko poniżej czwartego roku życia, i otrzymujesz określone benefity lub; 
 • jesteś w ciąży i masz mniej niż 18 lat. 

Możesz dowiedzieć się więcej  o programie na stronie internetowej Healthy Start

Płatny czas wolny na opiekę okołoporodową

Bez względu na to, jak długo jesteś zatrudniona u swojego pracodawcy, masz prawo do płatnego 100% czasu wolnego od pracy, na opiekę okołoporodową. Ten czas wolny jest dodatkiem do corocznego urlopu, możesz go wykorzystać na: 

 • wizyty lekarskie i położne;
 • wizyty zalecane przez lekarza, takie jak zajęcia ze szkoły rodzenia.

W miarę możliwości z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuj pracodawcę o planowanych wizytach przedporodowych. Pamiętaj także, że do czasu wolnego przeznaczonego na opiekę okołoporodową powinnaś wliczyć czas dojazdu do i z każdej wizyty. Ojciec dziecka lub Twój partner mają prawo wziąć bezpłatny czas wolny od pracy, aby udać się z Tobą na dwie wizyty okołoporodowe (z maksymalnym limitem 6 godzin i pół godziny na każdą wizytę).

Darmowe przelewy z Anglii do Polski

Macierzyńskie w UK, czyli  Statutory maternity pay and leave

Podobnie jak w Polsce zatrudnione kobiety w Anglii mogą liczyć na Macierzyńskie. Na macierzyńskie w UK składają się 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego (Maternity leave), z czego płatnych (Maternity pay)  jest tylko 39 tygodni. Aby otrzymać Maternity pay podczas Maternity leave, musisz mieć:

 • średnie zarobki w wysokości co najmniej 120 GBP tygodniowo oraz;
 • pracować u swojego pracodawcy co najmniej 26 tygodni.

Ile wynosi Statutory maternity pay?

W zależności od zarobków w roku podatkowym 2020/21 Statutory maternity pay (SMP) wynosi:

 • Przez pierwsze 6 tygodni 90% średnich tygodniowych zarobków przed opodatkowaniem; 
 • przez następne 33 tygodnie  151,20 GBP lub 90% średnich tygodniowych zarobków w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa;
 • ostatnie 13 tygodni Maternity leave jest bezpłatne.

SMP jest wypłacane w taki sam sposób, jak wynagrodzenie na przykład miesięcznie lub tygodniowo. Podatek i składka na ubezpieczenie społeczne są potrącane normalnie.

Jak otrzymać Statutory maternity pay and leave?

Aby otrzymać Statutory maternity leave (urlop macierzyński), musisz poinformować pracodawcę o swoich planach przynajmniej  15 tygodni przed przewidzianym terminem porodu. 

Aby otrzymać Statutory maternity pay musisz powiadomić swojego pracodawcę z co najmniej 28-dniowym wyprzedzeniem o chęci rozpoczęcia ustawowego zasiłku macierzyńskiego. Aby dopełnić formalności trzeba przedstawić zaświadczenie o ciąży. Jeśli nie należy ci się Statutory maternity pay możesz ubiegać się o Maternity Allowance

Darmowe przelewy do UK z PL

Maternity Allowance

Maternity Allowance to zasiłek od angielskiego rządu, jeśli nie możesz ubiegać się o ustawowy zasiłek macierzyński od pracodawcy. 

Komu należy się Maternity Allowance? Należy się on kobietom w ciąży i mamom po urodzeniu dziecka, które nie mogą ubiegać się o ustawowy zasiłek macierzyński, ponieważ:

 • nie pracowały dla swojego pracodawcy wystarczająco długo lub;
 • są samozatrudnione lub;
 • Ich średnie wynagrodzenie wynosi mniej niż 120 GBP tygodniowo.

Ile wynosi Maternity Allowance? Kwota, którą otrzymujesz, zależy od tego, ile zarabiasz.
W zależności od Twoich zarobków w roku podatkowym 2020/21 możesz otrzymać:

 • przez pierwsze 39 tygodni  151,20 GBP lub 90% średnich tygodniowych zarobków w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa;
 • potem 27 £ tygodniowo do 14 tygodni.

Aby otrzymać MA należy wypełnić formularz wniosku o zasiłek macierzyński (MA1)  

Kolejnym świadczeniem o którym warto pamiętać jest Ustawowy urlop ojcowski, o którym poniżej.

Statutory Paternity Leave and Pay (tacierzyńskie w UK) 

Statutory Paternity Leave and Pay to maksymalnie dwa tygodnie płatnego tacierzyńskiego urlopu w Anglii, aby także tato mógł zaopiekować się swoim nowym dzieckiem. Aby otrzymać tacierzyńskie w UK należy:

 • być biologicznym ojcem dziecka oraz być partnerem matki dziecka

Dodatkowo ojciec dziecka musi:

 • pracować u swojego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni do 15 tygodnia poprzedzającego termin porodu oraz być zatrudnionym przez pracodawcę w momencie narodzin dziecka. 
 • zarabiać co najmniej 120 GBP tygodniowo.

Ile wynosi tacierzyńskie w UK? W roku podatkowym 2020/21 Statutory Paternity Leave and Pay wynosi 151,20 GBP tygodniowo lub 90% średnich tygodniowych zarobków, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa.

Jak ubiegać się o tacierzyńskie w UK? Aby aplikować o tacierzyńskie na wyspach należy przekazać swojemu pracodawcy wypełniony formularz SC3 co najmniej 15 tygodni przed terminem porodu.

To jeszcze nie koniec informacji, kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć jest Sure Start Maternity Grant

Sure Start Maternity Grant, czyli becikowe w UK

Sure Start Maternity Grant można podciągnąć pod nasze polskie becikowe w UK. Komu się należy? Jeśli twój maluszek będzie jedynym dzieckiem poniżej 16 roku życia, a Ty lub Twój partner otrzymujecie jedno z poniższych benefitów w Anglii:

 • Pension Credit;
 • Income Support;
 • Universal Credit;
 • Income-based Jobseeker’s Allowance;
 • Income-related Employment and Support Allowance;
 • Child Tax Credit; 
 • Working Tax Credit, z dodatkiem za niepełnosprawność.

Otrzymasz wtedy jednorazową wypłatę w wysokości 500 funtów na pokrycie kosztów urodzenia dziecka. Jest to tak zwane becikowe w UK. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej nie musisz spełniać pierwszego warunku, czyli możesz mieć już inne dzieci poniżej 16 roku życia. Aby aplikować o becikowe w UK należy wypełnić wniosek dostępny na stronie HMRC.

Ważne! O becikowe w Anglii możesz ubiegać się najwcześniej na 11 tygodni przed planowanym terminem porodu. Najpóźniej 6 miesięcy po urodzeniu dziecka.

Powyżej opisane świadczenia macierzyńskie w UK są typowo związane z ciążą i pojawieniem się na świecie nowego dziecka. Możliwe jednak, że należą Ci się inne benefity w Anglii, ale o tym w osobnym artykule "Co to jest Universal Credit?". 

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!


 

Inne artykuły

28 sie 2020

Najtańsze ubezpieczenie auta w UK

Ubezpieczenie samochodu może wydawać się kosztownym obciążeniem. Na jego cenę wpływa wiele czynników. Należy je wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego wariantu polisy. Przygotowaliśmy listę wskazówek, dzięki którym obniżysz wysokość swojej składki za insurance. Dowiesz się jak uzyskać najtańsze ubezpieczenie auta w UK. Co możesz zrobić, aby uzyskać

09 kwi 2020

Wiza do Anglii - Punktowy system imigracyjny w UK

Kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii, a 1 lutego 2020 rozpoczął się okres przejściowy w ludziach zaczął narastać niepokój. Jak teraz będzie wyglądać emigracja do Anglii po Brexicie? Czy wróci wiza do Anglii? Premier Wielkiej Brytanii nie kazał długo czekać na odpowiedź i ogłosił, że Zjednoczone Królestwo wprowadzi punktowy system imigracyjny, który zacz

18 mar 2020

Emerytura w Anglii – aktualne informacje 

Interesuje Cię to jak wygląda emerytura w Anglii? A może pracowałeś w Wielkiej Brytanii tylko przez jakiś czas i chcesz dowiedzieć się, jak wygląda emerytura z UK w Polsce? Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę, czy już za chwilę będziesz w wieku emerytalnym, w tym artykule znajdziesz wiele pomocnych wskazówek i narzędzi, które pomogą Ci zroz