Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

31 gru 2021

Nauka jazdy w UK

Nauka jazdy w UK

Jak wygląda nauka jazdy w UK? Tak, jak i w Polsce nie należy ona do najprostszych. Kursanci muszą bowiem przyswoić sporą ilość materiałów. Zarówno tych teoretycznych, jak i wiedzy w praktyce. Toteż często kurs ten jest wyjątkowo stresujący, czasochłonny, jak i kosztowny. Co więc musimy zrobić, żeby być właściwie przygotowanym do przystąpienia do kursu na naukę jazdy w Wielkiej Brytanii? Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem będzie szczegółowe zapoznanie się z niniejszym artykułem. 

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Jaki jest koszt kształcenia?
Ile czasu zajmuje taki kurs?
Z czego składają się lekcje?
Jak wygląda sam egzamin?
Podsumowanie tematu “L”

Nauka jazdy w UK – podstawowe informacje

Bardzo często spotykamy się z pewnym stwierdzeniem. Mianowicie, że nauka jazdy w UK stanowi wstęp do dojrzałości każdego kierowcy. Jest nim późniejszy egzamin na prawo jazdy. Teza ta potwierdza się w 100%, gdyż już od samego początku edukacji na przyszłego kierowcę kształtujemy niezbędne cechy i umiejętności. Aby móc w pełni wykorzystać możliwości, warto wybrać szkołę, która zapewni nam najwyższy poziom. Jak również ofertę z dobrą ceną. A te jak wiemy, w każdym aspekcie życia potrafią być naprawdę wysokie. Sprawdźmy więc, jak wybrać korzystnie!

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w UK?

Czy wiecie, jaki jest rzeczywisty koszt uczestnictwa w kursie na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii? Z pewnością niesie ze sobą spore koszty, a średnia stawka wynosi 2500 GBP. Nie są one jednakowe, gdyż zwykle różnią się w zależności od danego regionu Wielkiej Brytanii. Należy też wspomnieć o fakcie, iż odpłatność można podzielić na kilka elementów:

  1. Tymczasowe prawo jazdy (Provisional Driving Licence) – opłata za jego wydanie to wydatek rzędu 34 GBP, za pomocą internetowej aplikacji. W przypadku wysyłania wniosku drogą pocztową zapłacimy o 9 funtów więcej, czyli 43 GBP. Najwcześniej można wnioskować mając co najmniej 15 lat oraz 9 miesięcy. Przy czym, prawnej mocy nabiera, kiedy ukończymy 16-ty rok życia. Co ważne, jeżeli nie dysponujemy tym dokumentem, to nie możemy uczęszczać na lekcje nauki jazdy.
  2. Pełna licencja prawa jazdy – przeniesienie licencji z tymczasowej na pełną jest całkowicie bezpłatne. Jedyny ewentualny koszt poniesiemy za zmianę zdjęcia na nowym dokumencie uprawniającym do jazdy autem, a opcja ta kosztuje 17 GBP.
  3. Koszt wykupienia lekcji – wybierając szkołę jazdy musimy przygotować się na zapłacenie przynajmniej 24 GBP za każdą godzinę jazdy. Taksa ta może jeszcze wzrosnąć, gdy zdecydujemy się na usługi niezależnego instruktora jazdy. Tak więc, mając ograniczony budżet, powinniśmy całościowo przenalizować ten rynek. W większości przypadków płatność tyczy się stawki godzinowej, lecz z drugiej strony niektórzy instruktorzy umożliwiają wykupienie 5-10 godzinnych bloków.
  4. Opłata za egzamin – Nauka jazdy w UK kończy się rzecz jasna podejściem do egzaminu, który składa się z dwóch części. Za część teoretyczną zapłacimy 23 GBP, natomiast za praktyczną znacznie więcej, bo 62 funty w dni powszednie. Zaś, gdy egzamin wyznaczy się nam na sobotę lub w niedzielę, to wysokość opłaty wzrasta aż do 75 GBP.

Nauka jazdy w Anglii - ile zajmuje czasu?

Jak wiele lekcji musimy wcześniej odbyć, aby przystąpić do egzaminu? Standardy DVSA, czyli agencji odpowiedzialnej za regulacje w kwestiach kierowców i operatorów w komunikacji pasażerskiej, jak i towarowej są tutaj jasne. Mianowicie wymogiem koniecznym jest zaliczenie 45 godzin lekcji w teorii a dodatkowo jeszcze 22 godziny nauki jazdy w praktyce. Minimalna ilość lekcji, jakie należy odbyć to 10, lecz statystyki pokazują, że średnio zajmuje to nawet do 6 miesięcy. Na szczęście nie ma z góry narzuconych ustaleń czasowych. Także, jeśli nie czujemy się na tyle pewnie, możemy wziąć więcej lekcji. Zwłaszcza, że czas, jaki spędzamy za kierownicą wraz ze sprawdzonym instruktorem jazdy w efekcie końcowym zaprocentuje na naszą korzyść. Co zrozumiałe, nauka jazdy w UK także wiąże się z obowiązkiem jazdy z przymocowaną na pojeździe tablicą z literką “L”. Wyjątkiem jest Walia, gdzie obowiązuje “D”.

Czy wiedziałeś, że? Jeżeli rodzice lub opiekunowie posiadają auto i wyrażą zgodę to możemy zacząć na nim trenować. Po wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia dla osób uczących się jeździć. Oczywiście pod ich czujnym okiem, a poza tym nie może być to pierwsza lepsza osoba. Musi mieć bowiem co najmniej ukończony 21-szy rok życia i dysponować brytyjskim prawem jazdy przynajmniej od trzech lat. Opcję tą rekomenduje się bardzo często, gdyż podnosi nasze doświadczenie na drodze. Jedynie nie ma zezwolenia na korzystanie z dróg autostradowych. Na autostradę wjedziemy wyłącznie autem wyposażonym w tzw. “podwójną kontrolą”, pod okiem wykwalifikowanego instruktora jazdy.

Przekazy pieniężne

Nauka jazdy UK - z czego składają się lekcje?

Jak właściwie wygląda nauka jazdy w UK? Według wymagań określonych przez rząd Wielkiej Brytanii musimy zrealizować określone kroki. Jak wiadomo, instruktorzy mają różne podejście do kursantów, lecz niewątpliwie funkcjonują w jednym celu. Bez dwóch zdań starają się pogłębiać wiedzę oraz technikę prowadzenia pojazdów przez swoich kursantów.

W początkowych etapach to instruktor pokazuje nam niezbędne czynności związane z przygotowaniem samochodu do ruchu. Podstaw tych nauczymy się najlepiej na parkingu, bądź też ustronnych, niezbyt ruchliwych uliczkach. Gdy nabędziemy wprawy, a instruktor stwierdzi, że jesteśmy gotowi, będziemy mogli ruszyć na drogi główne. Co logiczne, przez zwiększający się czas jazdy, świadomie bądź nie, ale budujemy też naszą pewność siebie. Z chwilą, gdy opanujemy umiejętność wykonywania wszystkich manewrów, poczujemy pewną niezależność. Z czasem nasz instruktor zacznie dzielić się z nami coraz cenniejszymi wskazówkami, które wydatnie pomogą nam w czasie egzaminu. Sami wówczas zobaczymy, że kolejne lekcje staną się swoistą praktyką, którą stale powtarzając, właściwie przygotujemy się do egzaminu. Po wyjeżdżeniu wymaganej ilości godzin i osiągnięciu odpowiedniego poziomu kultury jazdy, nasz instruktor daje nam zielone światło na zarezerwowanie egzaminu. Maksymalnie można złożyć rezerwację 24 tygodnie wcześniej.

Uwaga! Czy zastanawialiście się, przez jaki okres czasu akceptuje się tymczasowe, jak i pełne prawo jazdy w UK? W obu przypadkach czas ten ustala się na 10 lat. Poza tym, pierwsze z nich możemy odnawiać nawet do ukończenia 70-ego roku życia! Drugie zaś po ustaniu terminu obowiązywania, należy odnowić odpłatnie, w przedziale opłat od 14 do 21.50 GBP.

Egzamin na prawo jazdy UK

W jaki sposób najlepiej przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii? Dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsza rezerwacja terminu, po to, by później nie denerwować się, gdy zabraknie dla nas miejsc. Co ważne, najpierw musimy przejść test teoretyczny, a dopiero po pozytywnym zaliczeniu “teorii” przechodzimy do etapu praktycznego. Część teoretyczna składa się z dwóch części:

  1. test wielokrotnego wyboru – aby go zdać należy uzyskać minimum 43 punkty na 50 możliwych;
  2. test dostrzegania zagrożeń – tutaj akceptowalne jest przynajmniej 44 punkty na 70 możliwych.

Po zaliczeniu pierwszego z nich, otrzymujemy certyfikat, który zachowuje ważność przez 2 lata. Tak więc, mamy wystarczająco dużo czasu, aby zmieścić się i zdobyć wymarzone prawo jazdy w UK. Jednakże, w przypadku gdy miną 24 miesiące, a my nie zdamy egzaminu, musimy od nowa zdawać część teoretyczną. Każdy wie, że to druga część jest znacznie bardziej stresująca. Pytania i zadania egzaminatorów nie odbiegają zbytnio od tych w Polsce. Co byśmy nie robili, to kluczem do zaliczenia “praktyki” jest znajomość kodeksu drogowego Wielkiej Brytanii, tzw. The Highway Code.

Ciekawostka! Co ciekawe, podchodząc do egzaminu praktycznego niekoniecznie musimy przejść go w samochodzie egzaminatora. Dopuszcza się również możliwość sprawdzania umiejętności osoby egzaminowanej w jej aucie. Jednak są ku temu konkretne wymagania, a oto one:

  • posiadanie aktualnego MOT;
  • opłacenie podatku tax road;
  • kierownica po prawej stronie.

Podsumowanie

Z pewnością każdy, kto kiedykolwiek starał się uzyskać prawo jazdy, może potwierdzić, że jest to wyjątkowo stresujący i trudny proces. Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego artykułu, nauka jazdy w UK będzie dla Was łatwa, prosta i przyjemna. A podejście do egzaminu okaże się sukcesem, który umożliwi zdobycie swoistej niezależności w postaci pełnego prawa jazdy. Jest to niezapomniane uczucie, którego nigdy się nie zapomina!

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły