Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

21 sty 2022

Paczki z Polski do UK po Brexicie

Paczki z Polski do UK po Brexicie

Paczki z Polski do UK po Brexicie w dalszym ciągu chętnie się wysyła. Choć już niestety nie na takich samych warunkach. Co się więc zmieniło? Jaki wpływ na wysyłanie paczek na linii PL-UK miało wyjście Brytyjczyków ze struktur unijnych? Sprawdziliśmy to i poniżej omówiliśmy. Tak więc, szczegółowe i aktualne informacje w tym temacie znajdziecie Państwo w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do najnowszej lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Usługi kurierskie z PL do GB
Jak przedstawiają się opłaty?
Jaki jest średni czas dostawy?
Jakie dokumenty potrzebne?
Deklarowana wartość – jaka?
Wykaz zakazanych towarów!
Podsumowanie tego tematu

Paczki z Polski do UK po Brexicie – wstęp

Paczki z Polski do UK po Brexicie pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE nadal mają silną potrzebę istnienia na rynku. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, iż Rzeczpospolita Polska, jak i Zjednoczone Królestwo posiadają silnie powiązania handlowe. Przemawiają za tym również konkretne fakty oraz liczby. Po pierwsze Polacy na Wyspach Brytyjskich stanowią największą mniejszość narodową, w ilości przekraczającej 900 tys. imigrantów. Nie ma drugiej takiej mniejszości, która zbliżyłaby się liczbowo z Polonią. Wyraźnie więc widać, że istnieje naturalne zapotrzebowanie, jak i ogromny popyt na paczki z Polski do UK po Brexicie.

Kolejnym argumentem są na pewno sumy pochodzące z eksportu towarów oraz usług, z Polski do Wielkiej Brytanii. Tylko za rok 2019 osiągnęły one niebagatelną wysokość 12,6 mld EUR! Jak pamiętamy, były to jednak czasy przedcovidowe, a koronawirus w Anglii mocno spowolnił działalność tego typu usług. Jednakże czy tylko globalna pandemia była jedyną przyczyną takiego obrotu spraw? Jasne, że nie! Co więc było bezpośrednim powodem spadku obrotów gałęzi usługowej w tym kierunku? Sprawdźcie poniżej!

Czy wiedziałeś, że? Aktualne rozporządzenia celne nie dotyczą Irlandii Północnej. Mimo, iż stanowi ona część Zjednoczonego Królestwa, to dalej uznaje się ją za obszar celny znajdujący się pod regulacją unijną.

Czy jest możliwość wysyłania paczek do UK po Brexicie?

W tej sytuacji chodzi oczywiście o brexit z 2021 roku, który sporo zmienił w tej materii. Jak dobrze pamiętamy, Wielka Brytania, z dniem 1 stycznia 2021 roku oficjalnie przestała być członkiem Unii Europejskiej. Powstała przez to swoista granica, a co za tym idzie konieczność dokonywania odpraw celnych wszystkich przesyłek. Co jeszcze uległo zmianie? Zarówno czas potrzebny na realizację przesyłki, jak i wzrost kosztów tej usługi. Ponadto należy mieć też na uwadze, że zmiany te spowodowały obowiązek wypełnienia wypełnienia większej ilości dokumentów. Wszystko to przekłada się to na dłuższy łańcuch dostaw, przez który przechodzi teraz więcej podmiotów. Mimo to, wciąż funkcjonują zaufane firmy, które dostarczają paczki na czas:

  1. DPD;
  2. Kacper;
  3. FedEx;
  4. GLS;
  5. UPS;
  6. AlleKurier.pl;
  7. Clicktrans;
  8. Euro-Paka.pl;
  9. Furgonetka.pl.

Jaki jest koszt przesyłki z Polski do UK po Brexicie?

Jak doskonale wiemy, ceny w Anglii są wysokie, lecz teraz coraz szybciej odpowiadają tym obecnie panującym w Polsce. Wszystko to z powodu gwałtownie wzrastającej inflacji, która niestety nie ominęła opłat za przesyłanie paczek. Przy wysyłaniu paczki z Polski do UK po Brexicie ceny takiej usługi raczej mocno nie odbiegają. Wpływ na to ma duża konkurencja w tej branży. Niemniej jednak przedziały cenowe wahają się tutaj zwykle od około 40 zł do maksymalnie 130 zł. Co logiczne, im taniej tym paczka będzie mniejsza, a im drożej, tym większa. Nie zawsze jednak warunkuje ją waga paczki. Niektóre firmy w swoim cenniku podają różne rodzaje rozmiarów paczek, a więc kierują się tu jej rozmiar.

Jednakże koszt wysłania paczki to jeszcze nie wszystko. Są jeszcze opłaty celne i możliwość uiszczenia ewentualnego podatku VAT. Dzięki negocjacjom w umowie między Wielką Brytanią, a Unią Europejską, możliwe stało się zniesienie cła. Zwolnienie to obejmuje towary pochodzące z UK, bądź z jednego państw UE. W jaki sposób oblicza się koszty i co je warunkuje? Jeśli chodzi o paczki z Polski do UK po Brexicie w kontekście opodatkowania VAT-em, to warto znać zasadę. Wysyłając przesyłkę o wartości niższej niż 39 GBP, odbiorca nie zapłaci podatku VAT. Natomiast jeżeli deklarowana kwota przesyłanych towarów wyniesie więcej niż wspomniane 39 funtów, to na paczkę nakłada się podatek. Standardowy VAT w UK wynosi 20%. Co ciekawe, kopert zawierających dokumenty, VAT nie obejmuje wcale!

Uwaga! Towary pochodzące spoza UK oraz UE, podlegają dodatkowym opłatom celnym i opodatkowaniu VAT-em. Agencje celne ustalają je w porozumieniu z organami odpowiedzialnymi za kwestie skarbowe: HMRC w UK i KAS w PL.

Ile idzie paczka do UK po Brexicie?

Mówiąc o czasie realizacji usługi, po pierwsze musimy zdać sobie sprawę z obowiązku odprawy celnej. Sprawia to, że zajmuje to już o jeden dzień roboczy więcej. Finalnie więc na wysyłkę z paczki z Polski do UK należy liczyć średnio 3-7 dni roboczych. Są oczywiście opcje przyspieszonych oraz ekspresowych dostaw, lecz są dodatkowo płatne. Aczkolwiek czasami może się zdarzyć sytuacja, że naszą paczkę zatrzymają celnicy, w celu dodatkowej weryfikacji. Wówczas czas na dostarczenie znacznie się wydłuży, lecz na szczęście taka sytuacja ma miejsce bardzo sporadycznie.

Przekazy pieniężne

Wysyłka paczki z Polski do UK po Brexicie – dokumentacja

Aby właściwie przygotować się do odprawy celnej wymaga się posiadania następujących dokumentów:

  1. Numer EORI – z ang. Economic Operator’s Registration and Identification. Stanowi indywidualny numer odpowiadający jednemu importerowi oraz eksporterowi. Nadaje się go celem skutecznego monitorowania przebiegu trasy przesyłek. Każda firma kurierska na terenie UE, która chce wysyłać paczki do UK, musi podjąć się procedurze rejestracyjnej;
  2. Karta Odprawy Celnej – z informacją o uiszczeniu cła;
  3. Faktura proforma – jest dokumentem poświadczającym zawartość przesyłki oraz jej deklarowaną wartość. Stanowi pewnego rodzaju deklarację celną. Wymaga się jej, gdyż jest podstawą do obliczenia opłaty za cło;
  4. Świadectwo przewozowe EUR. 1 – czyli oświadczenie o pochodzeniu (dot. towarów pochodzących z UK/UE);
  5. Upoważnienie celne (przy korzystaniu z firmy kurierskiej).

Oczywiście najpierw przesyłkę należy opłacić, a powyższe dokumenty wydrukować i umieścić w kopercie. Dodatkowo na paczkę naklejamy etykietę z danymi nadawcy i odbiorcy oraz pozostałymi szczegółowymi informacjami o przesyłce. Nadawaną paczkę rejestrujemy oczywiście w brytyjskim urzędzie skarbowym, czyli Her Majesty’s Revenue and Customs.

 Jak oszacować wartość zamówienia?

Najlepiej, aby deklarowana kwota zawartości paczki realnie odzwierciedlała wartość przesyłanych towarów. Tak, aby w przypadku zgubienia paczki, móc odzyskać należność. Tak więc, lepiej jej ani nie zaniżać ani nie zawyżać, tylko ocenić rzeczywiście. Przy czym, należy uwzględnić jeszcze zgodność nowych przepisów importowych odnośnie podatku VAT. Tak więc, sprzedając towary do UK o wartości nie większej niż 135 GBP, jesteśmy odpowiedzialni za pobranie i zapłatę fiskusowi. Natomiast, przy sprzedaży bardziej kosztownych towarów, to z kolei importer odpowiada za uiszczenie VAT.

Ważne! Większość firm podaje również wartości maksymalne przypadające na jedną paczkę. Zazwyczaj kwotą graniczną jest 135 GBP (700 PLN). Z drugiej strony, deklarując mniejszą kwotę, w przesyłce umieścimy więcej rzeczy!

Czego nie można wysyłać do Anglii po Brexicie?

W tym podpunkcie omawiamy kolejną kwestię. Czyli, czego nie można wysyłać po Brexicie? Jeżeli okaże się, że paczka zawiera coś zabronionego, to firma niezwłocznie kontaktuje się z nadawcą paczki. Aby zapobiec pewnym komplikacjom z tego tytułu. O jakie więc towary chodzi? Są to przede wszystkim:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego (np. mięso i nabiał) – powodem jest możliwość wystąpienia zagrożenia fitosanitarnego;
  • substancje łatwopalne;
  • lekarstwa (są tutaj wyjątki, jak witamy czy też suplementy diety);
  • narkotyki, jak i środki psychotropowe (wyjątek stanowią cele medyczne lub naukowe, a adresatami są właściwe instytucje, takie jak np. szpitale);
  • alkohole, papierosy oraz wyroby tytoniowe;
  • materiały radioaktywne, bądź wybuchowe;
  • niebezpieczne substancje żrące lub szkodliwe;
  • różnego rodzaju broń oraz amunicja;
  • żywe rośliny oraz zwierzęta;
  • zwłoki, szczątki ludzkie albo zwierzęce;
  • pieniądze w różnych walutach oraz papiery wartościowe i inne certyfikaty mające wartość finansową;
  • antyki, dzieła sztuki, a także kamienie oraz metale szlachetne w dowolnej formie.

Paczki z Polski do Anglii po Brexicie – podsumowanie

Po przeczytaniu powyższego tekstu nie ma większych wątpliwości, że Brexit wywołał prawdziwą lawinę zmian. Nie tylko jeśli chodzi o wyjazd do Anglii po Brexicie, ale również z pozoru na mało istotne usługi kurierskie. W związku z nowymi realiami, w jakich się znaleźliśmy, powstały nieco odmienne standardy wysyłania paczek do UK. Z pewnością, najwięcej zmian czeka przedsiębiorców, którzy codziennie nadają swoje towary na Wyspy Brytyjskie. Mimo to głęboko wierzymy, iż powyższy przewodnik okaże się pomocnym źródłem w bezproblemowym nadawaniu paczek do Wielkiej Brytanii.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły