Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

14 sie 2020

Płaca minimalna w UK: Ile wynosi w 2020 roku?

Sprawdziliśmy, ile wynosi najniższa krajowa w UK w 2020 roku. Prawie wszyscy pracownicy mają prawo do przynajmniej krajowej płacy minimalnej. Dowiedz się więcej o zasadach dotyczących zarobków w Wielkiej Brytanii oraz tego w jaki sposób zapewnić sobie wystarczające wynagrodzenie jako pracownik zagraniczny. W artykule zawarte są informacje, o tym czy otrzymujesz odpowiednią stawkę godzinową oraz gdzie uzyskać pomoc, jeśli uważasz, że Twoja pensja jest poniżej minimalnej płacy w Anglii.

Spis treści
Minimalna stawka – ile wynosi?
Kto ma prawo do tych stawek?
Komu nie przysługuje?
Co może być odliczone od pensji?
Co zrobić, gdy otrzymujesz mniej?

Płaca minimalna w UK – Ile wynosi w 2020 roku?

Płaca minimalnej (The National Minimum Wage) to najniższa stawka jaką otrzymasz za godzinę pracy w Anglii zgodnie z istniejącym prawem. Rząd corocznie w kwietniu ustala nową kwotę w oparciu o rekomendacje niezależnego organu Low Pay Commission. Większość zmian dotyczących wysokości płac i podatków obowiązuje właśnie od kwietnia, który jest miesiącem rozpoczynającym rok podatkowego w Anglii – i trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia następnego roku. Co oznacza, że nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym jak odbywa się to w Polsce. 

Płaca minimalna w UK różni się w zależności od Twojego wieku oraz tego czy jesteś pracownikiem czy może odbywasz paraktyki. Większość pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 25 lat otrzymają co najmniej krajową płacę wystarczającą na utrzymanie (National Living Wage), która jest najwyższą stawką płacy minimalnej i wynosi £8.72 za godzinę pracy.

Darmowe przelewy do Polski

Jaka jest najniższa stawka godzinowa w Anglii?

Od 1 kwietnia wzrosła najniższa stawka godzinowa w Anglii. Informacje ile wynosi  krajowa minimalna płaca w 2020 roku możesz sprawdzić poniżej:

 • Wiek: 25 lat i więcej (National Living Wage) – £8.72 za godzinę pracy
 • Wiek: 21 do 24 lat – £8.20 za godzinę pracy
 • Wiek: 18 do 20 lat – £6.45 za godzinę pracy 
 • Wiek: Poniżej 18 lat – £4.55 za godzinę pracy
 • Praktykanci (Apprentice) – £4.15 za godzinę pracy

W tym miejscu warto wyjaśnić kim jest Apprentice w rozumieniu prawa brytyjskiego. Jeśli masz ukończone co najmniej 16 lat i łączysz pracę z nauką w niepełnym wymiarze godzin w celu zdobycia umiejętności i wiedzy w określonym zawodzie. Jest to dość istotne, ponieważ ma wpływ na Twoją minimalną płacę. Praktykantom przysługuje stawka płacy minimalnej Apprentice, gdy zaistnieje chociaż jeden z poniższych warunków:

 • Jeśli masz mniej niż 19 lat  
 • Jeśli masz 19 lat lub więcej i jesteś w trakcie pierwszego roku nauki zawodu 

W innym przypadku obowiązują zasady przedziału wiekowego. Najlepiej przedstawimy to na dwóch przykładach, aby lepiej zrozumieć zastosowanie właściwych stawek.

Przykład 1: Agnieszka jest w wieku 18 lat i kontynuuje praktyki. Obecnie jest już na drugim roku apprenticeship w swoim zawodzie. W związku z tym ma prawo do minimalnej stawki godzinowej w wysokości 4,15 GBP (punkt pierwszy dotyczący ram wiekowych).

Przykład 2: Robert odbywa praktyki na pierwszym roku i obecnie ma 22 lata. W rezultacie jego stawka godzinowa będzie liczona według statusu Apprentice w wysokości 4,15 GBP. Kryterium dotyczące wieku i lat nauki zawodu zostało spełnione.

Osoby ze statusem Apprentice mają prawo do minimalnego wynagrodzenia w swoim przedziale wiekowym, jeśli oba warunki zostaną spełnione:

 • masz ukończone 19 lat
 • ukończyłeś pierwszy rok praktyki

Na przykład: Marek ma status Apprentice i jest w wieku 22 lat, co oznacza, że został spełniony pierwszy punkt z powyższej listy dotyczący wieku. Rozpoczął staż wcześniej i jest już na drugim roku praktyk. W rezultacie oba warunki zostały spełnione zgodnie z obowiązującymi kryteriami. Po spełnieniu ram wiekowych oraz wcześniej wymienionych warunków Markowi przysługuje prawo do minimalnej stawki godzinowej na podstawie swojego wieku w wysokości 8,20 GBP.

Czy mam prawo do krajowej płacy minimalnej w UK?

Większość pracowników ma prawo do płacy minimalnej w UK. Obejmuje to pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, pracowników dorywczych (np. osobę zatrudnioną na jeden dzień), pracowników agencyjnych, praktykantów, osoby pracujące na pół etatu czy zagranicznych pracowników (w tym z Polski). Prawo brytyjskie w jasny sposób definiuje komu przysługuje prawo do National Minimum Wage. Musisz być co najmniej w wieku school leaving age (są to osoby, które w ostatni piątek czerwca w roku szkolnym, w którym zakończyły naukę mają skończone 16 lat), aby uzyskać prawo do najniższej krajowej w Anglii.

Komu nie przysługuje prawo do płacy minimalnej w Anglii?

Nie wszyscy pracownicy kwalifikują się do godzinnych stawek National Minimum Wage. Istnieją grupy pracowników, którym nie przysługuje prawo do krajowej płacy minimalnej. Jeśli prowadzisz własną działalność jako self-employed, jesteś dyrektorem firmy, wolontariuszem, przyjechałeś w ramach europejskiego programu (Leonardo da Vinci, Erasmus+, Comenius) lub masz mniej jak 16 lat. 

Co pracodawca może odliczyć od wynagrodzenia w UK? 

Pracodawca może dokonać pewnych potrąceń, które mogą spowodować, że Twoja pensja netto będzie niższa niż płaca minimalna w Anglii. Zgodnie z wymogami pracodawca jest zobowiązany do przekazania paska wynagrodzeń (payslip), na którym są wyszczególnione wszystkie odliczenia. W Wielkiej Brytanii pracodawca ma prawo zatrzymać część wynagrodzenia w kilku przypadkach, takich jak:

 • Potrącenia, które zostały uzgodnione przez obie strony w umowie o pracę.
 • Najbardziej oczywiste, czyli podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne.
 • Zwrot zaliczki, nadpłaty lub ratę pożyczki zakładowej, jeśli posiadasz takie zobowiązania.
 • Spłata kredytów studenckich czy nakazy sądowe.
 • Dobrowolne składki emerytalne (company pension)
 • Składki na rzecz związku zawodowego reprezentującego pracowników

Audyt księgowy 


Co możesz zrobić, gdy nie otrzymujesz minimalnej płacy w UK?

Porównaj powyższe stawki ze swoim wynagrodzeniem. Jeśli uważasz, że nie otrzymujesz przynajmniej minimalnej stawki krajowej obowiązującej w Anglii, powinieneś w pierwszej kolejności porozmawiać o tym, ze swoim pracodawcą. Poproś managera lub dział HR o wyjaśnienie, w jaki sposób obliczyli Twoje wynagrodzenie. Dokładnie sprawdź czy Twoje obliczenia są poprawne. Nie wyciągaj pochopnych wniosków, wszyscy jesteśmy ludźmi a błędy się przecież zdarzają. Jeśli okaże się, że wynagrodzenie zostało naliczone nieprawidłowo to zapytaj, w jaki sposób zostanie ono skorygowane. Najprawdopodobniej zaoferują Ci wyrównanie kwoty przy kolejnej wypłacie.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia między Tobą a pracodawcą to możesz skorzystać z pomocy ACAS. Zapewniają bezpłatne i poufne porady w zakresie praw pracowniczych oraz rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy. Sprawdzą Twoje obliczenia i przeanalizują dostępne opcje. Co najważniejsze, posiadają tłumaczy, gdy potrzebujesz wsparcia w swoim języku. Poniżej znajduje się link do strony z danymi kontaktowymi:

Pay and work rights helpline and complaints

Nieuczciwi pracodawcy niestety chodzą po tym świecie, a takie sytuacje się zdarzają. Każdy z nas pewnie choć raz w życiu został oszukany. W takiej sytuacji warto poszukać sprawiedliwości i walczyć o swoje pieniądze. Ważne jest, aby nie zwlekać zbyt długo w oczekiwaniu na uregulowanie płatności przez pracodawcę i zacząć działać szybko. Oprócz kontaktu z ACAS, warto poszukać zatrudnienia u innego pracodawcy. Przeczytaj nasz kolejny artykuł, aby dowiedzieć się jak skutecznie szukać pracy w Anglii.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły

21 maj 2021

Zarobki w Anglii: Ile zarabia się na Wyspach Brytyjskich?

Zarobki w Anglii to temat zawsze aktualny, który warto sobie przybliżyć. Sprawdź więc, czy pracując w UK otrzymujesz tyle, ile powinieneś? Pewnie nie raz myślałeś nad tym, jak Twoje wynagrodzenie prezentuje się względem średniej pensji w Wielkiej Brytanii. I jak najbardziej słusznie! Wszystkie niezbędne informacje w tym temacie są zawarte właśnie tutaj! Zapraszamy serdeczni

04 mar 2021

Jak złożyć wniosek o brytyjskie obywatelstwo – Krok po kroku 

Prasa polonijna rozpisuje się o rekordowej liczbie Polaków składających aplikacje o angielską przynależność narodową. Tym bardziej, że polskie prawo zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa. Więc, czy i ty zastanawiasz się, jak złożyć wniosek o brytyjskie obywatelstwo? Jest to prostsze niż Ci się wydaje. Jedyne czego potrzebujesz to gotową instrukcję krok po kr

19 mar 2021

Wyjazd do Anglii po Brexicie

Jeżeli zastanawiasz się, jak zaplanować wyjazd do Anglii po Brexicie to obecnie nie jest to już takie proste. Brexit bowiem stał się faktem. Na szczęście po przeczytaniu poniższego artykułu uzyskasz wszystkie niezbędne informacje w tym temacie. Odpowiemy Ci na szereg pytań dotyczących Brexitu. W tym takich jak: Co to oznacza dla Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii? Czy