Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

14 sie 2020

Płaca minimalna w UK: Ile wynosi w 2020 roku?

Płaca minimalna w UK: Ile wynosi w 2020 roku?

Sprawdziliśmy, ile wynosi najniższa krajowa w UK w 2020 roku. Prawie wszyscy pracownicy mają prawo do przynajmniej krajowej płacy minimalnej. Dowiedz się więcej o zasadach dotyczących zarobków w Wielkiej Brytanii oraz tego w jaki sposób zapewnić sobie wystarczające wynagrodzenie jako pracownik zagraniczny. W artykule zawarte są informacje, o tym czy otrzymujesz odpowiednią stawkę godzinową oraz gdzie uzyskać pomoc, jeśli uważasz, że Twoja pensja jest poniżej minimalnej płacy w Anglii.

Spis treści
Minimalna stawka – ile wynosi?
Kto ma prawo do tych stawek?
Komu nie przysługuje?
Co może być odliczone od pensji?
Co zrobić, gdy otrzymujesz mniej?

Płaca minimalna w UK – Ile wynosi w 2020 roku?

Płaca minimalnej (The National Minimum Wage) to najniższa stawka jaką otrzymasz za godzinę pracy w Anglii zgodnie z istniejącym prawem. Rząd corocznie w kwietniu ustala nową kwotę w oparciu o rekomendacje niezależnego organu Low Pay Commission. Większość zmian dotyczących wysokości płac i podatków obowiązuje właśnie od kwietnia, który jest miesiącem rozpoczynającym rok podatkowego w Anglii – i trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia następnego roku. Co oznacza, że nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym jak odbywa się to w Polsce. 

Płaca minimalna w UK różni się w zależności od Twojego wieku oraz tego czy jesteś pracownikiem czy może odbywasz paraktyki. Większość pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 25 lat otrzymają co najmniej krajową płacę wystarczającą na utrzymanie (National Living Wage), która jest najwyższą stawką płacy minimalnej i wynosi £8.72 za godzinę pracy.

Darmowe przelewy do Polski

Jaka jest najniższa stawka godzinowa w Anglii?

Od 1 kwietnia wzrosła najniższa stawka godzinowa w Anglii. Informacje ile wynosi  krajowa minimalna płaca w 2020 roku możesz sprawdzić poniżej:

  • Wiek: 25 lat i więcej (National Living Wage) – £8.72 za godzinę pracy
  • Wiek: 21 do 24 lat – £8.20 za godzinę pracy
  • Wiek: 18 do 20 lat – £6.45 za godzinę pracy 
  • Wiek: Poniżej 18 lat – £4.55 za godzinę pracy
  • Praktykanci (Apprentice) – £4.15 za godzinę pracy

W tym miejscu warto wyjaśnić kim jest Apprentice w rozumieniu prawa brytyjskiego. Jeśli masz ukończone co najmniej 16 lat i łączysz pracę z nauką w niepełnym wymiarze godzin w celu zdobycia umiejętności i wiedzy w określonym zawodzie. Jest to dość istotne, ponieważ ma wpływ na Twoją minimalną płacę. Praktykantom przysługuje stawka płacy minimalnej Apprentice, gdy zaistnieje chociaż jeden z poniższych warunków:

  • Jeśli masz mniej niż 19 lat  
  • Jeśli masz 19 lat lub więcej i jesteś w trakcie pierwszego roku nauki zawodu 

W innym przypadku obowiązują zasady przedziału wiekowego. Najlepiej przedstawimy to na dwóch przykładach, aby lepiej zrozumieć zastosowanie właściwych stawek.

Przykład 1: Agnieszka jest w wieku 18 lat i kontynuuje praktyki. Obecnie jest już na drugim roku apprenticeship w swoim zawodzie. W związku z tym ma prawo do minimalnej stawki godzinowej w wysokości 4,15 GBP (punkt pierwszy dotyczący ram wiekowych).

Przykład 2: Robert odbywa praktyki na pierwszym roku i obecnie ma 22 lata. W rezultacie jego stawka godzinowa będzie liczona według statusu Apprentice w wysokości 4,15 GBP. Kryterium dotyczące wieku i lat nauki zawodu zostało spełnione.

Osoby ze statusem Apprentice mają prawo do minimalnego wynagrodzenia w swoim przedziale wiekowym, jeśli oba warunki zostaną spełnione:

  • masz ukończone 19 lat
  • ukończyłeś pierwszy rok praktyki

Na przykład: Marek ma status Apprentice i jest w wieku 22 lat, co oznacza, że został spełniony pierwszy punkt z powyższej listy dotyczący wieku. Rozpoczął staż wcześniej i jest już na drugim roku praktyk. W rezultacie oba warunki zostały spełnione zgodnie z obowiązującymi kryteriami. Po spełnieniu ram wiekowych oraz wcześniej wymienionych warunków Markowi przysługuje prawo do minimalnej stawki godzinowej na podstawie swojego wieku w wysokości 8,20 GBP.

Czy mam prawo do krajowej płacy minimalnej w UK?

Większość pracowników ma prawo do płacy minimalnej w UK. Obejmuje to pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, pracowników dorywczych (np. osobę zatrudnioną na jeden dzień), pracowników agencyjnych, praktykantów, osoby pracujące na pół etatu czy zagranicznych pracowników (w tym z Polski). Prawo brytyjskie w jasny sposób definiuje komu przysługuje prawo do National Minimum Wage. Musisz być co najmniej w wieku school leaving age (są to osoby, które w ostatni piątek czerwca w roku szkolnym, w którym zakończyły naukę mają skończone 16 lat), aby uzyskać prawo do najniższej krajowej w Anglii.

Komu nie przysługuje prawo do płacy minimalnej w Anglii?

Nie wszyscy pracownicy kwalifikują się do godzinnych stawek National Minimum Wage. Istnieją grupy pracowników, którym nie przysługuje prawo do krajowej płacy minimalnej. Jeśli prowadzisz własną działalność jako self-employed, jesteś dyrektorem firmy, wolontariuszem, przyjechałeś w ramach europejskiego programu (Leonardo da Vinci, Erasmus+, Comenius) lub masz mniej jak 16 lat. 

Co pracodawca może odliczyć od wynagrodzenia w UK? 

Pracodawca może dokonać pewnych potrąceń, które mogą spowodować, że Twoja pensja netto będzie niższa niż płaca minimalna w Anglii. Zgodnie z wymogami pracodawca jest zobowiązany do przekazania paska wynagrodzeń (payslip), na którym są wyszczególnione wszystkie odliczenia. W Wielkiej Brytanii pracodawca ma prawo zatrzymać część wynagrodzenia w kilku przypadkach, takich jak:

  • Potrącenia, które zostały uzgodnione przez obie strony w umowie o pracę.
  • Najbardziej oczywiste, czyli podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne.
  • Zwrot zaliczki, nadpłaty lub ratę pożyczki zakładowej, jeśli posiadasz takie zobowiązania.
  • Spłata kredytów studenckich czy nakazy sądowe.
  • Dobrowolne składki emerytalne (company pension)
  • Składki na rzecz związku zawodowego reprezentującego pracowników

Audyt księgowy 


Co możesz zrobić, gdy nie otrzymujesz minimalnej płacy w UK?

Porównaj powyższe stawki ze swoim wynagrodzeniem. Jeśli uważasz, że nie otrzymujesz przynajmniej minimalnej stawki krajowej obowiązującej w Anglii, powinieneś w pierwszej kolejności porozmawiać o tym, ze swoim pracodawcą. Poproś managera lub dział HR o wyjaśnienie, w jaki sposób obliczyli Twoje wynagrodzenie. Dokładnie sprawdź czy Twoje obliczenia są poprawne. Nie wyciągaj pochopnych wniosków, wszyscy jesteśmy ludźmi a błędy się przecież zdarzają. Jeśli okaże się, że wynagrodzenie zostało naliczone nieprawidłowo to zapytaj, w jaki sposób zostanie ono skorygowane. Najprawdopodobniej zaoferują Ci wyrównanie kwoty przy kolejnej wypłacie.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia między Tobą a pracodawcą to możesz skorzystać z pomocy ACAS. Zapewniają bezpłatne i poufne porady w zakresie praw pracowniczych oraz rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy. Sprawdzą Twoje obliczenia i przeanalizują dostępne opcje. Co najważniejsze, posiadają tłumaczy, gdy potrzebujesz wsparcia w swoim języku. Poniżej znajduje się link do strony z danymi kontaktowymi:

Pay and work rights helpline and complaints

Nieuczciwi pracodawcy niestety chodzą po tym świecie, a takie sytuacje się zdarzają. Każdy z nas pewnie choć raz w życiu został oszukany. W takiej sytuacji warto poszukać sprawiedliwości i walczyć o swoje pieniądze. Ważne jest, aby nie zwlekać zbyt długo w oczekiwaniu na uregulowanie płatności przez pracodawcę i zacząć działać szybko. Oprócz kontaktu z ACAS, warto poszukać zatrudnienia u innego pracodawcy. Przeczytaj nasz kolejny artykuł, aby dowiedzieć się jak skutecznie szukać pracy w Anglii.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły