Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

18 maj 2022

Podróż samolotem do Anglii

Podróż samolotem do Anglii

Podróż samolotem do Anglii w realiach covidowych wiązała się z szeregiem komplikacji. Czy jest tak obecnie? Przekonajcie się poniżej! Niewątpliwie zniesienie większości obostrzeń pandemicznych, jak również kwestii wymogów formalnych diametralnie zmieniły sytuację. Czego potrzebujemy, aby móc swobodnie lecieć na Wyspy Brytyjskie? Dowiecie się tego niżej. Nie przedłużając, zapraszamy Państwa serdecznie do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Przelot a wymogi sanitarne
Lot a wybór przewoźników
Bilet a kwestia innych opłat
Co trzeba mieć, aby wlecieć?

Podróż samolotem do Anglii – podstawowe informacje

Podróż samolotem do Anglii jest bardzo obleganym kierunkiem, który co roku obiera spora liczba turystów. Co decyduje o jego atrakcyjności? Ogromna ilość zabytków stanowiących kolebkę naszej cywilizacji, otwartość na obce kultury czy niepowtarzalny angielski klimat to tylko nieliczne powody. Reasumując, dzięki nim nasz urlop na Wyspach Brytyjskich będzie przygodą, o której nie zapomnimy przez lata.

Ważne! Szukacie cudownych miejsc, które musicie odwiedzić? Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Anglii?

Pamiętajmy jednak, że pandemia koronawirusa w Anglii przyniosła nieoczekiwane i negatywne rezultaty. Mimo zniesienia większości przepisów reżimu sanitarnego COVID-19, powinniśmy zachować ostrożność. Tym bardziej, że za jakiś czas sytuacja może ulec zmianie i wcześniejsze zasady powrócą do naszego życia. Miejmy też na uwadze, że na terenie Wielkiej Brytanii powstały nowe odmiany wirusa, które zebrały śmiertelne żniwo. Nie powinien zatem dziwić fakt, że niektóre wymogi obowiązują w dalszym ciągu. Celem niniejszego tekstu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy podróż samolotem do Anglii jest obecnie możliwa. A także co trzeba zrobić, aby to zrealizować oraz na co szczególnie powinniśmy uważać.

Lot samolotem do Anglii

W dniu 18 marca 2022 roku Wielka Brytania oficjalnie zniosła najważniejsze obostrzenia. Informacja ta sprawia, że loty samolotem do Anglii odbywają się w uproszczonym trybie. Podobnie jak miało to miejsce jeszcze przed pandemią. Oznacza to, iż najzwyczajniej testu przed wylotem do Anglii nie wymaga się już. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, niezaszczepionych, ozdrowieńców, osób poniżej 18-ego roku życia i dzieci. Ponadto certyfikaty szczepień jak i ozdrowień nie są już niezbędne. Co do obowiązku odbycia kwarantanny to wygląda ona następująco. Po pierwsze, nie dotyczy ona osób w pełni zaszczepionych. Jeśli mamy typowe objawy, a w 2. dniu naszego pobytu wynik testu okaże się pozytywny, to musimy odbyć izolację. Kwarantanna ma miejsce w warunkach domowych albo w wyznaczonym miejscu pobytu. Czas jej trwania wynosi 10 dni i opłaca ją osoba przebywająca na izolacji.

Uwaga! Zwyczajem jaki pozostał jest praktyka zakrywania ust oraz nosa w samolocie poprzez noszenie maseczek. Ten nakaz nie dotyczy dzieci poniżej 5 lat oraz osób niepełnosprawnych. Wyjątek stanowi czas naszego posiłku. Przy okazji przekonajcie się, jak prezentuje się kuchnia angielska, czyli co jedzą Anglicy?

Połączenia lotnicze do Anglii

Dzięki tym zmianom już teraz możemy zacząć rezerwować bilety na podróż samolotem do Anglii. Którzy przewoźnicy świadczą usługi lotów pasażerskich z Polski do Anglii? Do najbardziej znanych należą m.in.:

Ile kosztuje lot do Anglii?

Wszyscy doskonale wiedzą, że koszt lotu to cena biletu, ale czy to jedyne opłaty, jakie na Nas czekają? Z jednej strony tak, lecz nie do końca. Mianowicie wartość biletu zawiera w sobie również pozostałe opłaty.

Czy wiedzieliście, że? Mówi się, że ceny w Anglii należą do najwyższych w całej Europie. Czy rzeczywiście?

Air Passenger Duty

Jedną z nich jest tzw. podatek lotniskowy, czyli Air Passenger Duty. Czym on jest? W dużym skrócie jest to należność podatkowa, którą nakłada na Nas rząd Zjednoczonego Królestwa. Natomiast instytucją, która pobiera to opodatkowanie jest sam przewoźnik, bądź też agent, który wydaje nam stosowny bilet lotniczy. Jak duży ciężar fiskalny odczujemy? Za loty w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli również do UK, podatek wynosi od 5 do 10 GBP. Dolny przedział to przeloty w klasie ekonomicznej, górny zaś tyczy się lotów w I klasie oraz tzw. klasie klubowej. Kwotę tą dolicza się do ceny biletu.

Opłata lotniskowa

Druga składowa dodatkowych opłat, którą zawiera cena biletu jest opłata lotniskowa. W odróżnieniu od podatku lotniskowego, opłatę tą nakłada dane lotnisko, a płaci ją przewoźnik za możliwość korzystania z niego. Tutaj jednak należność podatkowa nie wpływa na rachunek fiskusa, ale także wlicza się ją dopiero w momencie nabywania biletów. Ile wynosi ta opłata i od czego zależy jej wysokość? Dodatkowo płaci się od 6 funtów wzwyż, a różnice te wynikają z tabeli opłat konkretnych lotnisk. Przykładowo Gatwick oraz Heathrow to 2 największe porty lotnicze Londynu, a opłaty te wynoszą odpowiednio 6 GBP i 7.40 GBP.

Ciekawostka! Podróż samolotem do Anglii i największe miasta w Anglii nierozerwalnie wiążą się ze sobą. W jaki sposób? Te drugie dla większości turystów stanowią bowiem główny cel ich wizyty na Wyspach.

Przekazy pieniężne UK-Polska

Podróż do Anglii samolotem – wymagane dokumenty

Co trzeba mieć na uwadze przed wylotem do Anglii? Przede wszystkim to, że musimy dysponować też potrzebnymi dokumentami. Jakimi? Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy, wyjazd do Anglii po Brexicie wiąże się z wymogiem posiadania ważnego paszportu. Warto także dysponować EKUZ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej można korzystać za darmo ze świadczeń podstawowej opieki medycznej, jeśli przebywamy tymczasowo w innym państwie terytorium UE. Mimo, że Anglicy opuścili struktury unijne, to kartę EKUZ honoruje się tutaj w dalszym ciągu.

Ubezpieczenie podróżne UK

Często decydujemy się na podróż samolotem do Anglii, korzystając z oferty biura podróży w UK. Wcześniej powinniśmy uposażyć się w ubezpieczenie turystyczne oraz polisę na wypadek zachorowania na COVID-19. Patrząc pod kątem bezpieczeństwa podróży, jest to strategiczny punkt każdego wakacyjnego wyjazdu. Tym bardziej, że nadal pozostajemy w stanie zagrożenia epidemicznego. Z pewnością takie zabezpieczenia przydadzą się, bo EKUZ zapewnia nam jedynie standardowe usługi medyczne oraz pierwszą pomoc lekarską, np. powypadkową. Za wizyty u lekarzy-specjalistów i powrót do kraju trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Dlatego też nabycie ubezpieczenia z wystarczająco wysokimi sumami gwarantowanymi wystarczy w zupełności. Dzienny koszt takiej polisy oscyluje wokół 3 PLN na osobę. Dodatkowo możemy też wybrać rozszerzone pakiety świadczeń. Takie jak np. ubezpieczenie od anulowania lotu albo potrzeba rezygnacji z przelotu z powodu choroby. Innymi najpopularniejszymi rozszerzeniami polis są wypadki przy uprawianiu sportów ekstremalnych, zajścia po spożyciu alkoholu, czy ubezpieczenie naszego bagażu. Wykupienie tego typu pakietów to mądra i przemyślana decyzja, która zapewni nam ochronę na wypadek nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Najczęściej wybierane firmy ubezpieczeniowe to znane i cenione marki jak:

Co jeszcze?

Jakie inne “papiery” jeszcze się przydadzą? W przypadku, gdy nasz pobyt o charakterze turystycznym, będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy, to potrzebna będzie wiza do Anglii. Osoby, które podróżują do UK w celach naukowych lub zawodowych muszą dysponować wizą już na początku podróży.

W przypadku, gdy nadano nam status osoby osiedlonej, tzw. settled status to jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji. Wówczas granice Wielkiej Brytanii można przekraczać tylko na podstawie dowodu osobistego, do końca 2025 roku.

Oprócz tego, jeżeli nie dysponujemy angielskim prawem jazdy, to podczas krótkotrwałego pobytu można jeździć na naszym polskim “prawku”. Dodatkowo obligatoryjne jest również posiadanie polisy OC na auto.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły