Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

24 maj 2022

Podróż z Anglii do Polski samolotem

Podróż z Anglii do Polski samolotem

Podróż z Anglii do Polski samolotem to cel dużej liczby Polaków. Jak wygląda obecnie i jakie zasady obowiązują? Przekonajmy się! W większości kierunek ten obierają głównie polscy emigranci, którzy odwiedzają swoje rodziny w Polsce. Ponadto pasażerowie takich lotów często odbywają podróże służbowe. A co z kwestią przepisów sanitarnych – wypełnianiem formularzy, testami czy kwarantannami? Wszystkiego dowiecie się w naszym niniejszym artykule. 

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Jakie są aktualne wymogi?
Formularz a karta podróży
Inne obostrzenia w Polsce
Regulaminy przewoźników
Jakie linie lotnicze wybrać?
Kierunek powrotny: PL-UK
Test – trzeba robić czy nie?

Podróż z Anglii do Polski samolotem – podstawowe informacje

Podróż z Anglii do Polski samolotem jeszcze do niedawna oznaczała dla podróżujących obowiązek spełnienia szeregu wymogów. Mowa tu oczywiście o konieczności wypełniania formularzy, testach wykrywających COVID-19 i ewentualnej kwarantannie. Oprócz tego trzeba było nastawić się też na poniesienie zdecydowanie większych kosztów. Oprócz zakupu biletu trzeba było zapłacić między innymi za testy. Taki stan rzeczy trwał przeszło dwa lata, a na domiar złego statystyki pogarszały się, przez co potrzebne były nowe obostrzenia. Na szczęście, sytuacja unormowała się, dzięki czemu postanowiono znieść większość obostrzeń. Niemniej pewne zasady podróży z UK do PL nadal obowiązują, oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Dlatego też warto przygotować się na 100%. O czym trzeba pamiętać przed taką podróżą? Sprawdźmy!

Podróż samolotem z Anglii do Polski – zasady wjazdu do Polski z Wielkiej Brytanii

Koronawirus w Anglii spowodował ogromny zamęt i spustoszenie, szczególnie w branży lotniczej. Zatem nie dziwi fakt, że do niedawna osoby wjeżdżające do Rzeczypospolitej Polskiej z UK musiały zmierzyć się z wieloma utrudnieniami. Było to konieczne, ponieważ to właśnie na Wyspach Brytyjskich doszło do mutacji tego wirusa. Wraz z nadejściem 2022 roku stan epidemii zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii zaczął się znacząco poprawiać. Pozwoliło to początkowo na stopniowe łagodzenie rygorów epidemicznych, a w konsekwencji na konkretną zmianę. Mianowicie na zniesienie stanu epidemii, a następnie wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Inaczej mówiąc, międzynarodowe podróże z/do Polski wyglądają teraz tak, jak przed pandemią.

Oficjalnie stan epidemii w Polsce przestał obowiązywać w dniu 15 maja 2022 roku. Już wcześniej Polacy śladem Brytyjczyków postanowili wprowadzić w życie nowe uregulowania. Restrykcje covidowe straciły na ważności w dniu 28 marca 2022 roku, poprzez wprowadzenie nowego rozporządzenia w sprawie zasad epidemicznych. Co konkretnie zmieniło się, jeżeli chodzi o przyloty z UK do Polski? Najważniejsze zmiany to po pierwsze brak konieczności robienia testu wjazdowego. Tak w Anglii przed wylotem jak i w Polsce po przylocie. Po drugie nie ma obowiązku odbywania kwarantanny, a po trzecie nie trzeba uzupełniać formularzy lokalizacyjnych. Tyczy się to zarówno osób w pełni zaszczepionych, jak i ozdrowieńców oraz tych, którzy nie zdecydowali się na szczepienie. Co istotne, nowe przepisy odnoszą się również do podróżnych z innych państw. Mianowicie także tych z innych krajów strefy Schengen, jak i spoza niej. Reasumując, przy kontroli granicznej nie okazujemy żadnych dokumentów związanych z COVID-19.

Karta Lokalizacji Podróżnego

Owy formularz, o którym mowa powyżej w fachowej terminologii określa się Kartą Lokalizacji Podróżnego. Warto o tym wiedzieć, gdyż nadal wiele osób dopytuje o to, czy wypełnienie tego dokumentu jest jednym z wymogów formalnych. Początkowo po przekazaniu tej wiadomości do informacji publicznej, z udziałem Ministra Zdrowia nie było to końca jasne. Jednak według najnowszych wytycznych Ministerstwa Zdrowia nie jest to konieczne, co jest ostateczną wersją.

Czy wiedzieliście, że? Z racji, że w przestrzeni powietrznej także pokonujemy międzynarodowe granice, obowiązują nas przepisy celne. Rzecz jasna obejmuje to też przewóz gotówki. Sprawdźcie więc: ile można przewieźć funtów do Polski?

Obostrzenia – Polska

Co ważne, zniesienie obostrzeń dla turystów z zagranicy nie były jedynymi, jakie postanowiono zawiesić. Uchylono też te wewnętrzne dla obywateli oraz osób przebywających tymczasowo na terytorium RP. Od poniedziałku, 28 marca nastąpił praktycznie koniec pandemii w Polsce, który wyraźnie widać w postaci:

  • braku nakazu noszenia maseczek ochronnych (wyjątek stanowią placówki medyczne);
  • zniesienia konieczności udawania się na izolację domową, w przypadku zakażenia COVID-19;
  • unieważnienia potrzeby kwarantanny domowej dla osób współzamieszkujących z zarażonym w jednym gospodarstwie.

Przekazy pieniężne UK - Polska

Loty z Anglii do Polski

Jak wyżej zaznaczyliśmy, wymogi chroniące podróżnych przed pandemią COVID-19 całkowicie zniesiono. Aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których wybrane linie lotnicze mają swoje indywidualne ustalenia. W związku z tym mogą prosić pasażerów swoich lotów przykładowo o uzupełnienie deklaracji covidowych. Nie mniej pamiętajmy, że polskie ustawodawstwo tego nie wymaga, a funkcjonariusze Straży Granicznej nie będą o to pytać. Tak więc, jedynym podmiotem, jaki może o to prosić jest przewoźnik. Jednakże tego typu sytuacje wydarzenia mają miejsce niezwykle rzadko, także radzimy się tym nie martwić na zapas. Aby mieć 100% pewności, warto przeczytać przed podróżą regulaminy świadczenia usług przez przewoźników na ich oficjalnych stronach internetowych.

Połączenia lotnicze Anglia – Polska

Co zrozumiałe, przed każdym lotem stoimy przed ciężkim wyborem, jakim jest wybór przewoźnika lotu. Na szczęście, w naszym poradniku postanowiliśmy Ci to ułatwić. Tak więc, szukając tanich lotów z UK do Polski znaleźliśmy niżej wymienione firmy, które najczęściej wykonują przeloty w tym kierunku. Oto one:

Oczywiście nie są to wszyscy przewoźnicy, którzy oferują podróż z Anglii do Polski samolotem. Jak sprawdzić wszystkie dostępne propozycje? Najprościej zrobić to za pomocą porównywarek online!

PLL Lot

Podróż do Anglii samolotem

Jeśli nasza podróż z Anglii do Polski samolotem ma jedynie charakter tymczasowy, to dobrze wcześniej znać warunki powrotu. A jak wiemy, Wielka Brytania zdecydowanie szybciej postanowiła otworzyć się w pełni dla podróżujących. W związku z tym podróż samolotem do Anglii jest jedynie czystą formalnością. Oczywiście zaleca się korzystanie z środków odkażających oraz noszenie maseczek podczas lotów oraz na lotnisku. Jednak nie respektuje się tego bezwzględnie, jak miało to miejsce wcześniej. Toteż, jeżeli mamy w zamiarze odbyć przelot z Polski na Wyspy Brytyjskie zupełnie nie mamy czego się obawiać. Naturalnie pod warunkiem, że dysponujemy wszelkimi dokumentami, które umożliwiają nam przekroczenie granicy i pobyt na określony czas.

Testy przed wylotem do Anglii

Podsumowując dzisiejszy temat, na koniec warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Mianowicie, na dzień dzisiejszy żyjemy w nowej rzeczywistości, w której temat koronawirusa na szczęście powoli wygasa. Pomimo tego, co niektórzy nadal nie są pewni tego, czy test przed wylotem do Anglii jest potrzebny czy też nie. W tym miejscu możemy więc to potwierdzić. Tak więc, bez względu na to, czy lecimy do Polski czy do UK, testów PCR już się nie sprawdza. Władze Rzeczypospolitej Polskiej, Zjednoczonego Królestwa, jak i większości krajów na całym świecie są w tym postanowieniu w pełni zgodne.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły