Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

14 kwi 2022

Polskie parafie w UK

Polskie parafie w UK

Polskie parafie w UK ze względu na liczną diasporę polską, na Wyspach Brytyjskich odgrywają istotną rolę. Dlaczego? Przekonajmy się o tym! Przede wszystkim pełniąc posługę na rzecz brytyjskiej Polonii, podtrzymują wiarę naszych rodaków, pielęgnują zwyczaje katolickie, jak również wzmacniają poczucie patriotyzmuChcecie dowiedzieć się więcej? Aby zasięgnąć szczegółowe informacje w tym temacie, zapraszamy Państwa do lektury niniejszego artykułu!

Spis treści
Wprowadzenie tematu
Londyńskie probostwa
Wspólnoty dla Polaków
Polish Catholic Mission
Jak pomóc i wesprzeć?
Podsumowanie tematu

Polskie parafie w UK – wstęp

Polskie parafie w UK to z pewnością temat warty bliższego przedstawienia. Z czego to wynika? Po tym jak Rzeczpospolita Polska stała się pełnoprawnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, otwarto tym samym całkiem nowy rozdział. Mianowicie ten w historii polskiego duszpasterstwa na obszarze Zjednoczonego Królestwa. Wówczas, wraz z napływem polskich emigrantów tutejsze polskie kościoły zaczęły się zapełniać nowymi wiernymi. Efektem tych zmian stała się potrzeba utworzenia nowych ośrodków duszpasterskich. 

Czy wiedzieliście, że? Harmonogram mszy w języku polskim w Wielkiej Brytanii łatwo można sprawdzić na stronie internetowej msze.info.

Polskie parafie w Londynie

Nie stanowi tajemnicy fakt, że ze względu na swoje rozmiary Londyn jest najbardziej zaludnionym miastem w UK. Biorąc pod uwagę rozmieszczenie naszych rodaków, to na pierwszym miejscu tego rankingu jest właśnie Londyn. Dodatkowo, aglomeracja londyńska, łącznie z dzielnicami Londynu i przedmieściami/obrzeżami przoduje w kontekście powierzchni miasta. Nikogo zatem nie powinien zadziwić fakt, że polskie parafie w UK w największej liczbie to właśnie londyńskie probostwa. Niżej wymieniamy te najbardziej znane:

 1. Jezuici Londyn
 2. Polska Parafia “Devonia” – najstarsza polska parafia w całej Anglii i Walii, która funkcjonuje od 1930 r.
 3. Parafia Świętej Rodziny “Enfield”
 4. Parafia na South Kensington w Londynie
 5. Polska Parafia Chrystusa Króla w Londyn-Balham
 6. Polski Kościół św. Jana Ewangelisty w Putney-Londyn
 7. Parafia Rzymskokatolicka w Londyn-Ealing
 8. Parafia Rzymskokatolicka św. Ojca Pio w Londynie
 9. Parafia Jezusa Miłosiernego w Croydon
 10. Parafia w Londyn-Lewisham
 11. Duszpasterstwo Polskie w St Ignatius w Londynie

Polskie parafie w Anglii

Nie zapominajmy jednak, że Anglia to nie tylko stolica, ale również największe miasta w Anglii. Tak więc w nich, jak i w mniejszych angielskich miastach możemy brać czynny udział w nabożeństwach odprawianych w języku polskim. Poniżej podajemy wybrane przykłady polskich parafii.

 1. Polska Wspólnota Katolicka w Brighton
 2. Polska Parafia w Bradford
 3. Polska Parafia Rzymsko-Katolicka w Leeds
 4. Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Oxford
 5. Polska Parafia w Coventry
 6. Parafia św. Franciszka z Asyżu w Chester
 7. Polska Rzymskokatolicka Parafia w Dunstable
 8. Polska Parafia Rzymskokatolicka w Nottingham
 9. Polska Parafia Southampton
 10. Polska Rzymskokatolicka Parafia w Bristolu
 11. Polska Parafia w Devon
 12. Polska Parafia Miłosierdzia Bożego w Manchesterze
 13. Polska Wspólnota Katolicka w Crewe
 14. Polska Rzymskokatolicka Parafia w Birmingham
 15. Polska Parafia w Bournemouth

Polska parafia w UK

Polska Misja Katolicka

Jako, że duszpasterstwo dla Polonii zamieszkałej na obszarze Anglii i Walii ma charakter zorganizowany, oznacza to, że zarządza nim organizacja. A tą jest oczywiście Polska Misja Katolicka (z ang. Polish Catholic Mission). Instytucja ta posiada już bogatą historię a na co dzień stawia sobie coraz to większe cele. Aczkolwiek tym nadrzędnym zawsze będzie wzmocnienie Wspólnoty poprzez dotarcie do reszty Polaków w Wielkiej Brytanii.

Ważne! Niekiedy z różnych powodów nie możemy osobiście uczestniczyć w lokalnych polskich misjach katolickich. Wówczas możemy włączyć polskie stacje radiowe w UK, takie jak np. Radio Bobola Church.

Jak znaleźć polskie parafie w UK online?

Jak najprościej znaleźć najbliższą parafię w UK? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki parafii online Polskiej Misji Katolickiej wpisując nazwę miejscowości, a następnie podać dokładny kod pocztowy w UK. Można też zlokalizować ją za pomocą dostępnej mapy. Warto pamiętać o fakcie, że działalność Polskiej Misji Katolickiej skupia się wyłącznie w obrębie terytorium Anglii oraz Walii.

Gift Aid

Jak można wesprzeć finansowo działalność swoich parafii? To proste! Praktycznie wszystkie polskie parafie w UK korzystają z programu ulgi podatkowej znanego pod nazwą “Gift Aid“. Co to takiego? To akcja, która ma na celu zachęcenie osób odprowadzających podatek dochodowy, aby uzupełniły i złożyły Deklarację. Poświadcza ona, iż wszystkie datki przekazywane przez podpisującego na rzecz organizacji dobroczynnej, w tym przypadku Polish Catholic Mission. Czyli instytucji, która prowadzi Lokalne Polskie Misje Katolickie w Anglii i Walii traktuje się jako ofiary “Gift Aid”. Dzięki prawodawstwu Deklaracji, wraz z dniem 6 kwietnia 2008 roku, brytyjski fiskus przekazuje każdej parafii zwrot podatku, który opłacił ofiarodawca. Wprawdzie nie jest to duża kwota, gdyż jedynie 25 pensów za każdego funta szterlinga. Natomiast, im większa ilość wiernych będzie chciała wypełnić Deklarację “Gift Aid”, tym finalna suma będzie wyższa.

Przekazy pieniężne UK-Polska

Ofiarodawca “Gift Aid”

Kto może zostać ofiarodawcą? i podpisać Deklarację “Gift Aid”? Każdy, kto pobiera jakąkolwiek formę dochodu, od którego uiszcza się UK Income Tax, czyli brytyjski podatek dochodowy. Przykładowo może być to więc np. wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w UK i emerytury w Anglii. Jak również procentu bankowego od naszych oszczędności. Co istotne, wniosek ten mogą parafować tak rezydenci Wielkiej Brytanii ze statusem “Settled Status“, jak i osoby przebywające tutaj czasowo. A przy tym opłacające brytyjski podatek dochodowy. Darowizny “Gift Aid” nie dotyczą tylko podatników opłacających 20% stawkę lub wyższą 40%. W akcję tą mogą włączyć się również osoby z niższymi stawkami podatkowymi, np. 10%. Warunek jest taki, że podatek, który opłacono musi być wyższy niż zwrot podatku dla parafii.

Ogłoszenia parafialne – zakończenie

Podsumowując dzisiejszy temat, jakim były polskie parafie w UK. Mamy nadzieję, że w większym stopniu udało się pokazać Państwu, że nawet na Wyspach Brytyjskich Polacy trwają w wierze. Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia w UK i podtrzymywanie zwyczajów, które wynieśliśmy z domów są tego doskonałym przykładem. Fundamentalny wpływ odgrywa działalność misyjna polskich duszpasterstw w Anglii i Walii.

Ważne! Jeden z najważniejszych sakramentów w naszym życiu to sakrament małżeństwa. Jednakże nie każda młoda para chce powiedzieć sakramentalne “Tak” w Kościele. Alternatywą jest ślub cywilny w UK.

Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły

04 lut 2021

Brexit 2021 - sprawdź, co się zmieniło?

Pomimo, że finalnie Wielka Brytania podpisała umowę z UE to dla wielu Polaków twardy Brexit 2021 stał się faktem. Z końcem 2020 roku zakończył się okres przejściowy, a wraz z nim dobiegła końca swoboda przemieszczania, pracy i życia między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Co tak naprawdę Brexit oznacza dla Polaków, mieszkających lub mających zamiar wyjechać do

06 wrz 2021

Polskie portale w UK

Polskie portale w UK stanowią doskonałe źródło do pozyskiwania cennych informacji dla wielu Polaków zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Szczególnie dla nowo przybyłych imigrantów, którzy znaleźli się w obcym miejscu i szybko chcą zaadaptować się do obecnych warunków. W tym celu postanowiliśmy poruszyć to zagadnienie i napisać art

25 czw 2021

Kuchnia angielska, czyli co jedzą Anglicy?

Kuchnia angielska wlicza się do szerokiego pojęcia kuchni brytyjskiej. Razem z kuchnią północnoirlandzką, szkocką oraz walijską. Jaka jest? Generalnie dania kuchni angielskiej zazwyczaj są wolne od dużej ilości przypraw czy ziół. Za to priorytet stanowi tutaj duża kaloryczność, a każda potrawa angielska jest niezwykle sycąca. Aczkolwiek trzeba wiedzieć, że