Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

14 lut 2023

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii to temat, wokół którego nieustannie rodzi się wiele pytań. Posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu to niewątpliwie duża wygoda. Jednak, jak wygląda procedura uzyskania takiej licencji na Wyspach Brytyjskich? Jeśli przebywasz obecnie w UK i planujesz zdobyć uprawnienia do prowadzenia samochodu, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Warto, abyś na początku zapoznał/a się z kluczowymi kwestiami wokół tego tematu, aby brytyjskie drogi nie miały przed Tobą żadnych tajemnic!

Spis treści:
Kurs na prawo jazdy w UK - co musisz wiedzieć?
Przebieg kursu
Egzamin teoretyczny
Egzamin praktyczny
Różnice pomiędzy polskimi zasadami ruchu drogowego a brytyjskimi

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii to temat, który nurtuje wiele osób planujących zostać "na dłużej" w Wielkiej Brytanii. Posiadanie licencji na prowadzenie pojazdów jest przede wszystkim komfortowe i pozwala nam na znacznie swobodniejsze przemieszczanie się. Dzięki przemieszczaniu się własnym środkiem transportu nie musimy tłoczyć się w komunikacji miejskiej lub martwić się o warunki pogodowe. Chcesz rozpocząć kurs w UK? Zastanawiasz się, jakie różnice występują pomiędzy przepisami ruchu drogowego w Anglii a Polsce? W takim razie zapraszamy do lektury!

Kurs na prawo jazdy w UK - co musisz wiedzieć?

Aby legalnie poruszać się pojazdami mechanicznymi po drogach, czy to w Anglii, czy to w Polsce musimy odbyć i zdać kurs. Kurs na prawo jazdy kategorii B (samochody osobowe) może rozpocząć osoba, które przebywa w Wielkiej Brytanii nie krócej niż 185 dni i ma ukończone 17 lat. Odbyty kurs podsumowuje egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Wielu osobom towarzyszy obawa, że egzaminy mogą przysporzyć wiele trudności, jednak sam egzamin nie jest trudny. Przede wszystkim coraz częściej występuje możliwość zdawania go w języku polskim, co jest dużym ułatwieniem dla osób, które niekoniecznie czują się pewnie ze swoją znajomością języka angielskiego.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przed przystąpieniem do egzaminów kursanci są zobowiązani przyswoić sporą ilość materiałów. Należy również liczyć się z tym, że tego typu kursy na prawo jazdy wymagają poświęcenia dużej uwagi oraz nakładu finansowego. Dodatkowo warunkiem do dopuszczenia na zdobycie licencji jest oczywiście brak ograniczeń zdrowotnych. Przede wszystkim bardzo ważny jest wzrok, ponieważ osoby posiadające wadę wzroku chociażby 0,5 dioptrii już muszą prowadzić pojazd w okularach lub soczewkach. Warto wiedzieć, że niektóre choroby i schorzenia mogą uniemożliwić przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Zalicza się do nich m.in. schorzenia neurologiczne, czy epilepsję.

Przebieg kursu na kategorię B, czyli samochody osobowe

Jeśli już zdecydujemy się na rozpoczęcie kursu, w pierwszej kolejności musimy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie tymczasowego prawa jazdy - Provisional Driving Licence. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bez tego dokumentu nie możemy rozpocząć kursu i poruszać się samochodem po brytyjskich drogach.

Provisional Driving Licence

Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy otrzymamy, gdy złożymy odpowiedni wniosek. Samo złożenie wnioski to koszt 34£ lub 43£. Wysokość opłaty zależy od sposoby jego złożenia. Jeśli zdecydujemy się online zapłacimy mniej, natomiast jeśli zdecydujemy się dokonać tego za pośrednictwem poczty, opłata jest znacznie wyższa. Wniosek, jaki należy wypełnić, aby otrzymać tymczasowe prawo jazdy to D1. Można go otrzymać w każdej placówce pocztowej w UK lub wypełnić online. W celu otrzymania wniosku należy przedstawić następujące dokumenty:

  1. Dokument tożsamości.
  2. Adres zamieszkania (musi to być nasz adres od przynajmniej 3 lat).
  3. Numer ubezpieczenia społecznego - NIN.

Odbywanie kursu

Twoje umiejętności zweryfikuje egzamin praktyczny. W przeciwieństwie do zasad panujących w Polsce, w Wielkiej Brytanii nie masz obowiązku "wyjeżdżenia" 30 godzin pod okiem profesjonalnego instruktora. Owszem w Anglii są szkoły nauki jazdy, ale nie musisz korzystać z ich usług. Możesz uczyć się pod okiem osoby, które ukończyła 21 lat i od co najmniej 3 lat posiada prawo jazdy. Co więcej możesz uczyć się jeździć na własnym samochodzie. Wystarczy, że odpowiednio go oznakujesz:

  • musisz umieścić tabliczkę  L z przodu iz tyłu pojazdu, aby były dobrze widoczne ( w Walii jest zamiast litery L jest D),
  • Tabliczka mieć czerwone L lub D na białym tle oraz odpowiedni rozmiar.

Pamiętaj! Należy zdjąć lub zakryć tablice L lub D, gdy pojazd nie jest prowadzony przez osobę uczącą się. Dodatkowo pojazd musi posiadać specjalną polisę ubezpieczeniową (na nazwisko osoby, która uczy się jeździć lub ta osoba musi być dopisana do polisy właściciela samochodu).

Egzamin teoretyczny

Co do egzaminu teoretycznego, to nie jest ściśle określone, czy powinno się go zdać przed rozpoczęciem nauki jazdy. To nasza indywidualna decyzja. Jego koszt to 23£. Przed przystąpieniem do egzaminu należy się na niego zapisać. Składa się on z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz testu postrzegania zagrożeń na drodze.

Pierwsza część, czyli test wielokrotnego wyboru zawiera 50 pytań, które oparte są o kodeks drogowy (The Highway Code), znaki drogowe (Know your traffic signs) oraz niezbędne umiejętności prowadzenia pojazdu (Driving - the essentialskills). Natomiast część druga egzaminu oparta jest o materiały, które możemy znaleźć na stronie Hazard perception test.

Egzamin praktyczny

Zanim przystąpisz do egzaminu praktycznego, musisz mieć zaliczony egzamin teoretyczny. w tym przypadku również trzeba umówić się na konkretny termin. Część praktyczna trwa około 40 minut i składa się z następujących części:

  1. Kontrola wzroku.
  2. 2 pytań dotyczących bezpieczeństwa pojazdu.
  3. Ogólna umiejętność prowadzenia samochodu.
  4. Umiejętność cofania pojazdu.
  5. Niezależna jazda.

Ważne! Zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny możesz zdawać jedynie w języku angielskim, walijskim lub brytyjskim języku migowym.

Różnice pomiędzy polskimi zasadami ruchu drogowego a brytyjskimi

Pomiędzy zasadami obowiązującymi na drodze w Polsce a w Wielkiej Brytanii występują pewne różnice:

  • w Anglii obowiązuje ruch lewostronny,
  • ograniczenie prędkości w Wielkiej Brytanii obowiązuje do odwołania i nie istnieje reguła, że skrzyżowanie odwołuje limit oraz nie występują znaki "początek terenu zabudowanego", "koniec terenu zabudowanego",
  • biały okrągły znak z przekątną czarną linią informuje, że obowiązuje standardowe ograniczenie prędkości, a nie jak w Polsce koniec wszystkich zakazów,
  • oprócz znanego wszystkim przejścia dla pieszych typu "zebra" na Wyspach Brytyjskich występuje kilka innych rodzajów przejść, np. "pelican", gdzie migający żółty sygnał oznacza, że można kontynuować jazdę jeżeli wszyscy piesi opuścili już przejście,
  • znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" najczęściej jest namalowany na jezdni,
  • żółta kratka na skrzyżowaniu oznacza, że w tym miejscu nie można się zatrzymywać,
  • limit poziomu alkoholu we krwi u kierowcy wynosi w Wielkiej Brytanii 0,8 promila, a nie 0,2 jak w Polsce,
  • pasy bezpieczeństwa obowiązują zawsze i nie ma tutaj żadnych wyjątków, nawet dla kobiet w ciąży,
  • obowiązek jazdy na światłach ma zastosowanie tylko wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 100 metrów.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to polub naszą stronę. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli udostępnisz ten post. Szczególnie osobom, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły