Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

21 lis 2022

Przelew z Barclays na konto walutowe w Polsce

Przelew z Barclays na konto walutowe w Polsce

Przelew z Barclays na konto walutowe w Polsce jest jak najbardziej możliwy do zlecenia. Pod warunkiem, że jesteśmy klientem właśnie tego banku oraz, że osoba, do której wysyłamy pieniądze posiada konto walutowe w Polsce. Jeśli drugie kryterium nie jest spełnione – bez obaw, podobnie w jak wiele innych brytyjskich bankach, Barclays umożliwia przesyłanie pieniędzy na konto złotówkowe. W niniejszym artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak zlecić transakcję za pomocą Barclays oraz z jakimi kosztami się ona wiąże.

Spis treści:
Transfer pieniędzy z Barclays do Polski
Dane do przelewu
Jak zlecić transakcję na konto w GBP?
Jak zlecić transakcję na konto złotówkowe?
Czas realizacji transakcji
Opłaty za przelew

Przelew z Barclays na konto walutowe w Polsce

Przelew z Barclays na konto walutowe w Polsce może interesować wielu Polaków, którzy mają założone konto właśnie w tym banku. Barclays jest jedną z największych brytyjskich instytucji finansowych, której historia sięga XVII wieku. Spółka założona została w 1690 roku w Londynie i początkowo zajmowała się finansami złotników i handlarzy. W pierwszej połowie XVIII wieku nazwa, którą znamy dzisiaj została przypisana przedsiębiorstwu, po tym jak jednym z jego partnerów został James Barclay. Jeszcze w XVIII wieku spółka przekształcona została w bank. Od tamtego czasu Barclays stopniowo i sukcesywnie przejmował inne banki, otwierając nowe oddziały na terenie całej Anglii. Dziś działa nie tylko w obrębie Wielkiej Brytanii, jako Barclays UK, ale również poza jej granicami pod nazwą Barclays International. Jest to jeden z najczęściej wybieranych banków przez Polaków, mieszkających na wyspach brytyjskich. Na stronie banku widnieje informacja, że za jego pośrednictwem można dokonać płatności do ponad 200 krajów na całym świecie, w ponad 50 różnych walutach. Jak zatem zlecić przelew do Polski?

Wymagane dane do zlecenia transakcji

Zlecając przelew z UK na polskie konto będzie on wysłany za pomocą systemu SWIFT. Bez względu na to, czy pieniądze przesyłamy na konto walutowe prowadzone w GBP, czy złotówkowe. Wyjątkiem byłaby sytuacja gdybyśmy zlecali przelew na konto prowadzone w euro. W takim wypadku bank do transakcji użyłby europejskiego systemu SEPA, który służy wyłącznie do rozliczeń w euro. Do zlecenia przelewu SWIFT, Barclays będzie wymagał od nas następujących danych:

 • adres odbiorcy lub firmy, do której kierujemy transakcję,
 • adres banku, w którym odbiorca ma założony rachunek (w przypadku płatności w oddziale),
 • IBAN odbiorcy (numer, który zawiera informacje potrzebną do wysłania płatności za granicę),
 • kod SWIFT/BIC banku, do którego wysyłamy przelew (kod ten pozwala na identyfikację konkretnego banku i oddziału przy transakcjach zagranicznych).

Zlecenie przelewu przez Internet

Jak zrobić przelew z Barclays na konto walutowe w Polsce?

Poniżej zostało opisane krok po kroku, jak w poprawny sposób wykonać przelew w Barclays na polskie konto walutowe prowadzone w funtach:

 • najpierw logujemy się do swojego konta bankowego przez bankowość Barlclays lub przez aplikację,
 • wchodzimy w zakładkę „Pay & transfer”, a następnie klikamy „International payment”,
 • w formularzu wpisujemy dane odbiorcy przelewu oraz jego banku,
 • podajemy kwotę przelewu oraz wybieramy walutę transakcji GBP,
 • potwierdzamy wpisane dane, a następnie klikamy “Next”,
 • jeżeli wykonujemy przelew po raz pierwszy do danego odbiorcy, najlepiej skorzystać z PINsentry z kartą, aby autoryzować transakcję. Następnie wybieramy “Complete payment”,
 • po kilku chwilach pojawi się potwierdzenie nadania przelewu. To właściwie wszystko - od tej chwili nasz przelew jest w drodze do odbiorcy w Polsce.

Zlecając przelew, koniecznie należy upewnić się, że wysyłamy pieniądze w funtach. Domyślnie, po wpisaniu numeru konta z polskiego banku, Barclays może automatycznie wybrać walutę transakcji jako PLN. Trzeba o tym pamiętać i ustawić walutę na GBP. W przeciwnym razie, przelew zostanie przewalutowany w następujący sposób: GBP→ PLN→ GBP, a my niepotrzebnie stracimy pieniądze.

Przelew z Barclays na konto złotówkowe

Z Barclays do Polski można zlecić przelew w funtach brytyjskich (GBP), dolarach (USD), euro (EUR) oraz w polskich złotych (PLN). Cały proces nadania transakcji na konto złotówkowe, przebiega właściwie identycznie, jak w tedy, kiedy wysyłamy przelew na konto walutowe. Plusem jest to, że tutaj, kiedy Barclays ustawi walutę domyślną PLN – nie musimy tego zmieniać. Minusem z kolei jest to, że transakcja z jednego konta na drugie, prowadzone w innej walucie, zawsze będzie podlegała przewalutowaniu. Co wiążę się z dodatkowymi kosztami.

Kiedy dojdzie przelew z Barclays na konto w Polsce?

Kiedy wysyłamy przelew w Barclays na konto w Polsce prowadzone w GBP, dojdzie on do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, pod warunkiem, że zlecimy go do godziny 14:00. Jeśli środki idą na rachunek złotówkowy i zależy nam, aby dotarły do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, musimy nadać dyspozycję przelewu do godziny 9:45 rano (do 10:45 w oddziale). W innym wypadku pieniądze znajdą się na koncie docelowym dopiero dnia następnego. Należy pamiętać, że powyższe przedziały czasowe dotyczą jedynie dni powszednich. W weekendy i święta państwowe – w Wielkiej Brytaniii tzw. „bank holidays” – banki nie pracują. Warto również wiedzieć, że gdy dzień ustawowo wolny od pracy w Wielkiej Brytanii wypada w sobotę lub niedzielę, to pierwszy dzień obchodzony po tym święcie traktowany jest jako dzień zastępczy (wolny). W związku z powyższym, jeśli trafimy na weekend, czy dzień świąteczny, zaksięgowanie środków na koncie odbiorcy może nastąpić dopiero po kilku dniach.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Koszty przelewu z Barclays do Polski

Wykonanie przelewu w Barclays przez bankowość internetową lub aplikację jest darmowe, jednak odbiorca ponosi opłatę w wysokości £6. W oddziale banku za nadanie transakcji nadawca płaci £25, a odbiorca £6. Oprócz stałych opłat, trzeba się liczyć z kosztami przewalutowania i prowizją banku korespondenta. Rzadko się zdarza, że przy transakcjach międzynarodowych, oba banki mają nawiązane ze sobą bezpośrednie relacje. Kiedy ich nie ma, w transferze bierze udział bank pośredniczący, który za swój udział może pobrać określoną prowizję. Niestety my w momencie zlecania transakcji nie wiemy, ile wyniesie ta opłata oraz, czy w ogóle wystąpi. Jednak koszt transakcji czasami, niespodziewanie może wzrosnąć nawet o dodatkowe £25. Prowizja za przewalutowanie, którą pobiera bank, dotyczy jedynie tych przelewów, które idą na rachunki złotówkowe. Marża w Barclays na kursie wymiany GBP na PLN wynosi ok. 3%. Oznacza to, że wysyłając 1000 funtów z UK do Polski w Barclays, musimy zapłacić aż £30, a to spora kwota jak za jeden przelew.

Przelewy z UK do Polski przez Klik-24

Przy transakcjach w Barclays na konto złotówkowe, większość kosztów jakie poniesiemy, będzie to opłata za przewalutowanie. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy. W takich sytuacjach o wiele korzystniej będzie użyć serwisu realizującego transfery zagraniczne, jakim jest Klik-24. Za samo zlecenie przelewu, podobnie jak w Barclays nie zapłacimy nic, natomiast koszty przewalutowania są 3 razy niższe od tych, które proponuje bank. Wysokość marży w Klik-24 za wymianę waluty, to niewiele więcej niż wynosi średni kurs rynkowy, różnica to około 1%. Rejestracja w serwisie odbywa się online i łącznie ze zleceniem przelewu wszystko zajmie nam najwyżej parę minut. Korzystanie z serwisu nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane. Dokładny opis jak dokonać rejestracji i zlecić transakcję znajduje się w zakładce “Pomoc w wykonaniu przelewu zagranicznego“.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły

10 maj 2021

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022

Kwota wolna od podatku w UK na rok podatkowy 2021/2022 wzrosła, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ile dokładnie? Obecnie jest to 12 570 £. Czy to dużo i jaka kwota obowiązywała dotychczas? W celu zasięgnięcia większej ilości informacji w temacie systemu podatkowego w UK, gorąco polecamy nasz dzisiejszy artykuł. Spis treści Szczegółowe wprowadzenie do tematu Prog

16 kwi 2021

Kupno samochodu w UK

Kupno samochodu w UK nie powinno sprawiać większych komplikacji, lecz kwestie związane z formalnościami przebiegają tutaj inaczej, niż w Polsce. Artykuł ten ma za zadanie uprościć potencjalnemu nabywcy zakup auta w Anglii. W tym tekście prezentujemy porady co zrobić, żeby w bezpieczny i legalny sposób zostać właścicielem pojazdu w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo będziesz wiedzi

11 lut 2022

Studia w Anglii

Studia w Anglii to bez dwóch zdań spełnienie marzeń wielu uczniów na całym świecie, również w Polsce. Taki krok w naszej edukacji to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność, ale także przygoda, która zaprocentuje doświadczeniem w przyszłości. Jest to wyjątkowa szansa na lepszy start, nawiązanie międzynarodowych kontaktów oraz używanie języka angielsk