Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

05 lis 2021

Rok podatkowy w UK

Rok podatkowy w UK

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia jednego roku do 5 kwietnia kolejnego roku. Jest to standardowy przedział czasowy dla rozliczeń z fiskusem w Anglii. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej tematyki. Tak więc, w celu zasięgnięcia większej ilości informacji zapraszamy serdecznie do niniejszej lektury!

Spis treści
Wprowadzenie
System PAYE – czym jest?
Samozatrudnienie a daty
Planer fiskalny 2021/2022
Podwójne podatki – PL/UK
Podsumowanie

Rok podatkowy w UK – podstawowe informacje

W porównaniu z rokiem podatkowym w Polsce trwającym tak samo, jak rok kalendarzowy, na Wyspach jest zupełnie inaczej. Dla Polaków w Anglii jest to więc spore zaskoczenie, choć rok podatkowy w UK również obejmuje okres 12 miesięcy. Jednakże nie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, a zawsze zaczyna się 6 kwietnia każdego roku. Kończy się zaś 5 kwietnia następnego roku. Potocznie określa się go mianem roku finansowego, który służy uregulowaniu spraw podatkowych.

Dotyczy on zarówno osób zatrudnionych, jak i tych prowadzących własną działalność, czyli wszystkich tych, którzy odprowadzają tzw. podatek dochodowy. Istotne jest, aby wiedzieć, jakie daty w roku podatkowym są ważne do zapamiętania. Posiadając taką wiedzę, wówczas bez problemów będziemy mogli rozplanować swój kapitał, a przy tym dopilnujemy terminowości naszych spraw podatkowych. 

PAYE – co to jest? 

PAYE – co to jest? Jest to system stanowiący podstawę do rozliczeń podatkowych dla pracowników oraz osób pobierających emeryturę w Anglii. Rozliczenie następuje w oparciu o National Insurance Number, w skrócie (NIN). Dzięki niemu, możemy liczyć też na zwrot nadpłaty zapłaconego przez nas podatku. Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku niezachowania terminów, istnieje możliwość, że możemy ponieść karę finansową.

Self Assessment

W kontekście roku podatkowego w UK, jest to kolejny ważny temat do omówienia. Wiążą się z nim terminy składania dokumentów w ramach Self Assessment, które różnią się od obowiązkowego rozliczenia osób zatrudnionych na etacie. W tym wypadku są one inne i nie są zbieżne z terminami w roku podatkowym. Toteż w tej sytuacji, po zakończeniu trwania roku podatkowego, zeznanie podatkowe musimy złożyć ostatecznie do 31 stycznia. Jeżeli wypełniamy je online. Natomiast, jeśli realizujemy je w standardowej papierowej formie, to mamy czas do 31 października.

Pamiętaj! Złożenie deklaracji za pośrednictwem Self-Assessment jest możliwe dopiero po zakończeniu trwającego roku podatkowego np. za rok podatkowy 2020/2021 najwcześniej  można złożyć deklarację 6 kwietnia 2021r. 

Self-employed

W poszukiwaniu właściwej ścieżki kariery zawodowej, coraz więcej osób myśli o tym, aby rozpocząć coś “swojego”. Mowa tu rzecz jasna o samozatrudnieniu. Tym samym, zadają sobie pytanie – jak założyć self-employed w Anglii? Będąc osobą samozatrudnioną, tego typu zeznanie podatkowe będziemy musieli złożyć co roku. Wobec niewywiązania się z terminowego złożenia zeznania podatkowego, HMRC obarczy nas stosowną karą. Ich wysokość zależy od tego, o ile się spóźnimy. Nie mając 100% pewności, co do istotnych terminów roku podatkowego dla naszej firmy, warto skonsultować tę kwestię. W tym celu możemy skorzystać z porady księgowego, bądź zasięgnąć pomocy doradcy podatkowego.

Uwaga! Ważne jest, aby wiedzieć, iż osoby samorozliczające się (Self-Assessment), a tym samym samozatrudnione (Self-Employed) zawsze muszą rozliczyć swój podatek z Wielkiej Brytanii. Nawet wtedy, kiedy w roku podatkowym w ogóle nie odnotowali żadnych przychodów. Zwolnienie z tego obowiązku następuje tylko w sytuacji zamknięcia działalności.

Szybkie przekazy pieniężne

Rok podatkowy w Anglii

Chcąc żyć w zgodzie z fiskusem, podstawą jest znajomość przepisów i terminów. W związku z aktualnie trwającym rokiem podatkowym, dobrze jest zapoznać się z zasadami dotyczącymi różnych sytuacji zawodowych w systemie PAYE

Rok podatkowy w UK – od kiedy do kiedy?

Z pewnością brzmi to dość ogólnie. Natomiast, aby ułatwić to Państwu poniżej przygotowaliśmy planer na rok podatkowy w UK.

  • 5 kwietnia – ostatni dzień w roku podatkowym. 
  • 6 kwietnia – pierwszy dzień nowego roku podatkowego. Począwszy od tego dnia, można składać do HMRC swoje zeznania podatkowe self-assessment. Jak również wniosek o zwrot podatku za ubiegły rok podatkowy. 
  • 31 maja – do tego dnia pracodawcy mają czas na wysyłanie do swoich pracowników dokumentów P60s za ubiegły rok podatkowy. Będąc pracownikiem, który nie otrzymał go w wyznaczonym czasie, należy niezwłocznie powiadomić o tym pracodawcę.
  • 31 października – w tym dniu, o godzinie 23:59 upływa termin składania zeznań podatkowych self-assessment w wersji papierowej za ubiegły rok podatkowy. 
  • 31 stycznia – z końcem stycznia, dokładnie o godzinie 23:59 kończy się termin składania zeznań podatkowych za ubiegły rok podatkowy, w formie online. 

Double Taxation

Jeśli w tym samym roku podatkowym pracowaliśmy zarówno w Polsce, jak i w Anglii, to musimy uważać. Wówczas w przypadku błędów w deklaracji podatkowej narażamy się na podwójne opodatkowanie w UK, czyli Double Taxation.

Rok podatkowy UK – o czym pamiętać?

Po tym, jak zapoznamy się z kalendarzem angielskiego roku podatkowego, koniecznie należy uwzględnić je w naszym notesie. Podjęcie tych kroków pozwoli zapewnić nam maksymalną efektywność podatkową, a przy tym zachować minimalny wysiłek. Wcześniejsze zaplanowanie roku finansowego to mądre posunięcie, które umożliwi nam ominąć problemy z organami podatkowymi w UK. Jak widać, HMRC wskazuje różne terminy dla różnych kategorii zatrudnienia. Warto mieć je na uwadze, gdyż chyba nikt z nas nie chce płacić jakichkolwiek kar finansowych. Mogą one wynieść od 100 nawet do kilku tysięcy GBP. W przypadku, gdy już nałożono je na nas, na szczęście jest szansa, aby nałożone kary pieniężne anulować. W tym celu należy znaleźć sprawdzone polskie biuro podatkowe w Wielkiej Brytanii.

Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły

28 sty 2022

Dzielnice Londynu

Dzielnice Londynu stanowią nieodzowną część podziału administracyjnego stolicy Wielkiej Brytanii. W jaki sposób można je podzielić? Zobaczmy! W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji, polecamy Państwu nasz starannie przygotowany niezbędnik po dzielnicach Londynu. Tak więc, zapraszamy serdecznie do lektury naszego dzisiejszego artykułu! Spis treści Wprowadzenie

05 czw 2020

Jak zdobyć potwierdzenie adresu w UK — dokumenty „proof of address”

Co może służyć jako potwierdzenie adresu w UK? Jak mogę uzyskać „proof of address” bez rachunków? Czy mogę użyć wyciągu bankowego w wersji online lub pdf? Jak zdobyć dokument, który będzie zaakceptowany na Wyspach? Jakie dokumenty trzeba wziąć ze sobą, wybierając się do Wielkiej Brytanii? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na te i inne pytania, kt&oac

05 gru 2022

Jak dostać mieszkanie socjalne w UK?

Jak dostać mieszkanie socjalne w UK? Jest to istotna kwestia, dla tych których zarobki nie pozwalają na wynajem mieszkań w regularnych cenach. Tzw. council housing to lokale w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest urząd miasta, spółdzielnia mieszkaniowa czy inna organizacja. Są wynajmowane jako forma pomocy społecznej za niższą opłatę, osobom w potrzebie. J