Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

11 lut 2022

Studia w Anglii

Studia w Anglii

Studia w Anglii to bez dwóch zdań spełnienie marzeń wielu uczniów na całym świecie, również w Polsce. Taki krok w naszej edukacji to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność, ale także przygoda, która zaprocentuje doświadczeniem w przyszłości. Jest to wyjątkowa szansa na lepszy start, nawiązanie międzynarodowych kontaktów oraz używanie języka angielskiego w praktyce. Jednak, aby móc to urzeczywistnić, przyszli kandydaci muszą się właściwie przygotować i odpowiedzieć sobie na parę istotnych pytań. Jakich? Wszystkiego dowiecie się czytając niniejszy artykuł. 

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Proces aplikacji – co i jak?
Jakie terminy obowiązują?
Gdzie zwrócić się o pomoc?
Wybór miasta oraz uczelni
Jak wygląda system ocen?
Podsumowanie tego tematu

Studia w Anglii – podstawowe informacje

Żeby podjąć studia w Anglii, musimy na początku poznać wymagania uczelni. Jakie one są? Ciekawi to na pewno młodych Polaków w UK. Przede wszystkim jednak trzeba też wybrać naszą wymarzoną szkołę wyższą i kierunek studiów wraz z ewentualną specjalizacją. Bez względu na to, jakie wybory podejmiemy. Studia to cenna wiedza, wspaniała atmosfera na kampusach i niepowtarzalne uroki nocnego życia studenckiego. Patrząc przyszłościowo jest to również ogromna szansa na zdobycie lepszej pracy w Anglii. Podczas nauki można uczestniczyć też w wymianie studenckiej (sandwich year), jak i odbyć wartościowy staż w jednej z firm będących partnerem naszej uczelni (industry placement year). Co zrobić żeby dołączyć do grona studentów? Poniżej zamieszczamy niezbędne wskazówki!

Rekrutacja na studia w Anglii

Jak wygląda proces aplikowania na studia w Anglii dla kandydatów zagranicznych? Wbrew pozorom nie różni się on zbytnio od procedury przez jaką przechodzą rodowici Brytyjczycy. Tak więc, podanie składamy w formie elektronicznej poprzez UCAS. Co to jest? To instytucja, która odpowiada za wszystkie wnioski o przyjęcie na studia w Anglii. Decyzje te podejmuje w oparciu o nasze oceny, wyniki egzaminów maturalnych oraz inne składowe. Dodatkowo obowiązkowo załączamy też referencję od nauczyciela i list motywacyjny, czyli tzw. personal statement, o długości do 4000 znaków.

Uwaga! Szukając odpowiedzi na szereg pytań dotyczących procesu rekrutacji, warto odwiedzić polskie portale w UK.

Jakie terminy obowiązują?

Podobnie, jak i w Polsce, rok akademicki rozpoczyna się jesienną porą. Jednakże chcąc dostać się tam, gdzie chcemy, kompletem dokument powinniśmy dysponować już na początku roku. Aczkolwiek na niektóre bardziej renomowane uczelnie, takie jak: Cambridge czy Oxford, wniosek wysyłamy jeszcze wcześniej. A dokładniej, jeszcze w październiku minionego roku. Kiedy możemy liczyć na informację potwierdzającą przyjęcie na studia w Anglii? Najwcześniej wiosną, aż do wczesnego lata.

Należy wiedzieć, że jeżeli terminy egzaminów końcowych zbiegną się właśnie w tym czasie, to wówczas o przyjęciu decyduje jeden warunek. Mianowicie, conditional offer. Jeżeli w chwili aplikowania spełniamy już wymogi w kontekście ocen i potrzebnej dokumentacji, musimy tylko uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zaś obawiamy się, że nasze wyniki nie okażą się wystarczające na nasz wymarzony kierunek, zawsze możemy spróbować clearingu. Czyli inaczej, wpisać się na listę rezerwową. Maksymalnie możemy wybrać aż 5 placówek. Dzięki temu prostemu krokowi, można rozpocząć studia pomimo, iż nie dostaliśmy się tam, gdzie faktycznie zamierzaliśmy.

Same studia w Anglii gwarantują nam tzw. work-life balance, gdyż średnio na uczelni spędzamy 3 dni w tygodniu (15h).

Ważne! Co się zmieniło w związku z Brexitem w kontekście studiów? Oprócz gwałtownego wzrostu kosztu czesnego obligatoryjne wymaga się teraz wyrobienia wizy studenckiej i wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdźcie jak wygląda teraz kwestia wyjazdu do Anglii po Brexicie.

Jak studiować w Anglii?

Do kogo możemy zwrócić się o pomoc, gdy napotkamy jakieś trudności, np. językowe? Istnieją liczne organizacje, które właśnie do tego służą, a zakres ich usług zaczyna się już od samej procedury składania dokumentów. Obejmują każdy poziom kształcenia. Począwszy od 3-4 letniego licencjatu (bachelor), po roczne lub 2-letnie studia magisterskie (master), aż po sam doktorat (doctorate). Poza wyspecjalizowanymi w tym obszarze firmami, taką pomoc oferują także powołane w tym celu wydziały uniwersyteckie. W przypadku barier językowych, pomocne mogą okazać się kursy. Organizują je szkoły językowe, które kończą się podejściem do egzaminu Cambridge English. Po jego zaliczeniu otrzymujemy specjalny certyfikat. Dzięki takim konkretnym działaniom znacznie zwiększymy nasze umiejętności języka angielskiego, jak i szanse na dostanie się na wymarzoną uczelnię. Co jeszcze może nam w tym pomóc? Choćby aplikacja do nauki angielskiego, która może stanowić ciekawą alternatywę. Rozwiązaniem może być też Gap Year!

Czy wiedziałeś, że? Czekając na wsparcie od rodziny, jedną z jej form mogą być paczki z Polski do UK po Brexicie.

Co studiować w Anglii?

Najlepsze uczelnie w Anglii

W tym miejscu przechodzimy do sedna tematu, a więc wyboru naszej przyszłej alma mater i miasta, w jakim będziemy studiować. Gdzie wybrać się na studia? W Anglii jest około 400 uczelni, które oferują aż 50.000 rozmaitych kierunków!

Z pewnością pierwsze na myśl przychodzą nam największe miasta w Anglii. Jest wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, aczkolwiek najlepszy wybór to mądry wybór. A więc jaki? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie otoczenie bardziej nam odpowiada – zgiełk dużego miasta, czy spokojne ustronne miasteczko? Kolejnym determinantem są opłaty za studia. Bez wątpienia, mniejszy koszt zapewni nam osiedlenie się na północy Wysp Brytyjskich. Jeśli zaś uwielbiamy mieć możliwość codziennego przechadzania się po plaży i możemy sobie pozwolić na większe wydatki. A także, gdy nie przeszkadzają nam duże grupy studentów, to południe może okazać się idealne.

Oddzielną grupę stanowią miłośnicy stylu wielkiego miasta, a do takich zaliczają się niewątpliwie atrakcje w Londynie. Jednak jak to w stolicy, ceny życia mogą być tutaj zawrotne, toteż trzeba być gotowym na naprawdę spore wydatki.

Prestiżowe uczelnie w Anglii

Jeszcze osobną kategorię tworzą szkoły powstałe z myślą o edukacji prawdziwych prymusów. Chodzi rzecz jasna o tak znane uniwersytety, jak: Cambridge czy też Oxford. Dostanie się na jeden z tych uni to oczywiście wielki prestiż. A także jedyny w swoim rodzaju urokliwy klimat starego uniwersyteckiego miasta. Innymi uznanymi uniwersytetami są m.in.:

  1. Arts & Media School Islington;
  2. Durham University;
  3. King’s College London (KCL);
  4. Lancaster University;
  5. London School of Economics and Political Sciences;
  6. Loughborough University;
  7. University College London (UCL);
  8. Bath;
  9. University of Birmingham;
  10. Bristol;
  11. University of Edinburgh;
  12. Exeter;
  13. University of Manchester;
  14. St Andrews;
  15. University of Warwick.

Przekazy pieniężne UK-Polska

System ocen w Anglii

Jak przedstawia się struktura angielskich ocen? Niektórzy kojarzą je z angielskojęzycznych filmów czy też kreskówek. Nie mamy tutaj piątek, szóstek czy jedynek, a litery alfabetu, gdzie najlepsza ocena to “A”, a gorsze to kolejne litery. Jeżeli chodzi o pozostałe stosowane schematy oceniania to także mamy tu indywidualne angielskie oznaczenia. Idąc w kolejności od najlepszej do ostatniej akceptowalnej wymienić można: First grade, dalej 2:12:2 oraz Third. Oceny tyczą się zarówno dyplomów, egzaminów, jak i napisanych przez nas esejów. Oblany przez nas egzamin to po prostu “fail“. Warto zdać sobie sprawę, że brytyjskie uniwersytety szczególny nacisk kładą na praktyczne podejście i dążenie do celu.

Jak pochwalić się rodzinie sukcesami na studiach? Sprawdźcie, gdzie można liczyć na tanie rozmowy do Polski z UK.

Podsumowanie

Podsumowując dzisiejszy temat, nie powinniśmy zapominać też o kwestiach ekonomicznych. Mowa tu oczywiście o płatnościach obowiązkowego czesnego, które zwykle jest comiesięczne. Aby uiścić tą stałą opłatę i nie zapomnieć o niej, najlepiej użyć praktycznego narzędzia. Jest nim standing order w Anglii, czyli stałe zlecenie. Poza tym, będąc na studiach w Anglii musimy przecież gdzieś mieszkać, z czym wiąże się konieczność wynajmu mieszkania w Anglii. Alternatywą może być też zamieszkanie na stancji w angielskiej rodzinie, bądź na akademiku naszej własnej uczelni.

Z drugiej strony, status studenta nie wiąże się tylko i wyłącznie z wydatkami. Mamy bowiem wiele możliwości na oszczędność pieniędzy. Dysponowanie legitymacją studencką wprowadza i przygotowuje nas niejako do wejścia w dorosłe życie. Do wielu przywilejów studenckich zaliczają się: zniżki w barach i restauracjach i promocje na zakupy w galeriach handlowych. Jak i podróże środkami komunikacji publicznej. Co ciekawe, studentom przysługuje też tańszy abonament TV Licence w UK.

Przyszłym studentom życzymy powodzenia przy rekrutowaniu się na studia w Anglii oraz samych sukcesów. Good luck! Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły