Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

10 gru 2021

Święta Bożego Narodzenia w UK

Święta Bożego Narodzenia w UK

Święta Bożego Narodzenia w UK, co zrozumiałe to czas szczególnie mocno wyczekiwany nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Jak wyglądają? Z racji na znaczącą odmienność kultury w krajach anglosaskich, ten wyjątkowy czas różni się od naszych zwyczajów przyjętych w Polsce. Dlatego, aby przybliżyć Państwu świąteczne tradycje mieszkańców Wielkiej Brytanii, polecamy lekturę niniejszego artykułu. Zapraszamy!

Spis treści
Święta w Anglii
Happy Christmas/Holiday!
Terminarz angielskich świąt
Wręczanie prezentów – co/jak?
Świąteczne dania Brytyjczyków
Kolędowanie w Wielkiej Brytanii
Opłatek czy może cukiereczek?
Jak udekorować dom w Anglii?

Święta Bożego Narodzenia w UK – słowem wstępu

Jakie są święta Bożego Narodzenia w UK? Odpowiedzi na to pytanie szuka duża liczba Polaków w Anglii, którzy jeszcze nie zdążyli wystarczająco zaaklimatyzować się na Wyspach Brytyjskich. Podobnie, jak i w Polsce, tam również wszyscy oczekują wymarzonych prezentów, przepysznego jedzenia i wspólnego śpiewania świątecznych kolęd. Co więc różni w tym kontekście Wyspiarzy od Polaków? Przede wszystkim mentalność i sposób przeżywania popularnej “gwiazdki” oraz drobne detale. W efekcie końcowym mogą one zrobić większą lub mniejszą różnicę. Sprawdźmy więc, jak wyglądają w Anglii!

Happy Christmas

Nie wszyscy wiedzą, że Boże Narodzenie w Anglii obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce. A jak dobrze wiemy, Anglia stanowiła i nadal stanowi ważny punkt na mapie emigracyjnej Polaków. Dlatego warto wiedzieć już wcześniej, w jaki sposób Anglicy spędzają świąteczny czas i jak się do niego przygotowują. Zobaczmy więc, jakie są różnice pomiędzy angielskimi a polskimi tradycjami świątecznymi. Z pewnością wielokrotnie słyszeliśmy słowo lub widzieliśmy taki napis, jak Christmas. Większość z nas wie również, że oznacza to po prostu święta. Skąd pochodzi ten wyraz? Wziął się z języka staroangielskiego, a jego pełne znaczenie definiuje się jako Mszę Chrystusa. Jednakże najczęściej spotykamy się z określeniem Merry Christmas, rzadziej zaś słyszymy Happy Christmas. Aczkolwiek w kontekście Wielkiej Brytanii to drugie z nich jest bardziej poprawne. Pierwsze natomiast używa się przeważnie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Czy wiesz, że? Trzecią formą świątecznych życzeń jest Happy Holidays. Zwrot ten stosuje się zarówno w USA jak i w UK. Do kogo? Głównie w stosunku do osób z innych religii i kultur, które nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia w Anglii

W jakich dniach obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Anglii? W odróżnieniu od Polski, na Wyspach nie celebruje się Wigilii (Christmas Eve) w tak doniosły sposób. Wigilia Bożego Narodzenia jest raczej czasem przygotowującym do najważniejszego dnia, czyli I Dnia Bożego Narodzenia (Christmas Day) oraz II Dnia Bożego Narodzenia (Boxing Day). Tak więc, pierwszym dniem świątecznym w tym okresie jest tak na prawdę nie 24 grudnia, a 25 grudnia. Ostatnim zaś 26 grudnia, w którym obchodzi się tzw. Boxing Day. Na czym polega? Wcześniej to właśnie w tym dniu wręczało się prezenty, a jeszcze w poprzednich epokach pomagało się tym najuboższym. Zwyczaj ten został zapoczątkowany jeszcze w średniowieczu. Ciekawostką jest fakt, że wówczas to kościół wspomagał finansowo najbiedniejszych wiernych. Na szczęście, pomimo upływu lat, nie zapomniano o tej pięknej tradycji i praktykuje się ją do dnia dzisiejszego.

Prezenty na święta – tradycja

Jaka jest tradycja dawania prezentów w Wielkiej Brytanii? W odróżnieniu od Polski, zazwyczaj nie zostawia się ich pod choinką, a wkłada do specjalnych i pojemnych skarpet. W całym Zjednoczonym Królestwie, tak jak wszędzie indziej, dzieci piszą swoje listy do św. Mikołaja prosząc o wymarzone prezenty. Następnie wrzuca się je do kominka, aby “zamieniły się w dym i natychmiast dotarły” do “zabieganego kuriera”. Odbiorca skrupulatnie czyta wszystkie z nich. Życzenia realizuje się pod osłoną nocy, z 24 na 25 grudnia, we wcześniej przygotowanych świątecznych skarpetach.

W Anglii prezenty odgrywają szczególną rolę, bowiem czas, jaki przeznacza się na ich rozpakowywanie czasami zajmuje nawet cały dzień. Każdy dostaje “swoją chwilę” na otwarcie swojego prezentu, a wówczas pozostali domownicy wyrażają donośnie zafascynowanie otrzymanym podarkiem. Po rozpieczętowaniu kilku paczek, zwyczajem angielskim jest udanie się na “herbacianą przerwę”. Po której cała rodzina ponownie wraca do “prezentowego rytuału”. Porównując tą kwestię z polskimi realiami, u Nas nie jest to najważniejsze i nie trwa to aż tak długo. Wszyscy bowiem otwierają prezenty w tym samym czasie. Anglicy chętnie “dbają” również o kult św. Mikołaja, zostawiając dla niego w swych domostwach symboliczny kieliszek mocnego wina, a dla reniferów marchewkę. Oprócz amerykańskiej odmiany Santa Claus, w UK częściej o św. Mikołaju możemy usłyszeć jako o Father Christmas.

Przekazy pieniężne

Święta w UK. Co znajdziemy na świątecznym stole?

Czy wiecie, jak Anglicy zasiadają do świątecznego stołu? Mianowicie w papierowych koronach, tym samym oddając hołd Trzem Królom. W odróżnieniu od polskich zwyczajów, angielskie rodziny spotykają się na wspólnym świętowaniu około południa, 25 grudnia. Christmas Day stanowi bowiem kulminacyjny punkt programu, jeśli chodzi o kulinarne kwestie. Jak doskonale wiemy, angielskie potrawy mocno kojarzy się z powodu swojej bogatej kaloryczności.

Potrawy kuchni angielskiej

Jak prezentuje się menu kuchni angielskiej w okresie święta Bożego Narodzenia w UK? Kaloryczność jest tutaj na podobnym poziomie, jak w ciągu całego roku, do najważniejszych angielskich dań świątecznych należą poniższe.

  1. pieczony indyk nadziewany bogactwem warzyw, w akompaniamencie sosu pieczeniowego i żurawinowego;
  2. tłuczone lub pieczone ziemniaczki;
  3. pieczone warzywa, obowiązkowo musi to być brukselka i kalafior;
  4. pieczeń z szynki albo wołowiny;
  5. kiełbaski zawijane w boczek;
  6. mince pies – bakaliowe babeczki;
  7. bread sauce – czyli nic innego jak sos chlebowy. Składa się z: chleba, czosnku, cebuli, liści laurowych, gałki muszkatołowej oraz mleka. Sos ten jest swoistym uzupełnieniem dla drobiowych dań. Jeżeli chcemy spróbować sami go zrobić, możemy skorzystać z instrukcji słynnej prezenterki kulinarnej, Nigelli Lawson.
  8. christmas pudding – podaje się na ciepło wraz z budyniem lub brandy. Jeśli wybierzemy tą drugą opcję, to alkohol powinno się podpalić, aby z pomocą ognia symbolicznie przegonić wszystkie nieszczęścia. Kolejną symboliką jest umieszczenie w deserze 13 składników, nawiązujące tym samym do oddania czci Chrystusowi oraz jego oddanym 12 apostołom. Jest to najpopularniejsze świąteczne danie, które swój rodowód wywodzi ze średniowiecznej kuchni brytyjskiej i irlandzkiej. Najważniejszymi elementami takiego puddingu są przyprawy korzenne: cynamon oraz gałka muszkatołowa. Jeśli nie wiesz, jak go przyrządzić, możesz skorzystać z pomocnych źródeł internetowych, jak BBC Food.
  9. trifle – to następna ze słodkich propozycji w świątecznym menu. Przygotowuje się go o wiele łatwiej, niż pudding, a przy tym jest to wyjątkowo efektowny i smaczny deser. Jego cecha charakterystyczna to harmonijnie ułożone warstwy biszkoptów, bitej śmietany, kremu oraz owoców (malin, porzeczek i truskawek). Tutaj znajdziecie przepis na trifle słynnego brytyjskiego kucharza i restauratora, Gordona Ramsaya.

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii

Nie ujmując nic naszym najmłodszym podopiecznym. Warto odnotować, że ich brytyjscy rówieśnicy już od początku bardzo angażują się w proces świątecznych przygotowań. Angielskie dzieci chętnie biorą udział w wielu dziecięcych teatrzykach czy świątecznych wystąpieniach. Z drugiej strony wspólne śpiewanie kolęd w rodzinnym gronie nie jest czymś powszechnym. W porównaniu z polskimi obyczajami, na Wyspach zdecydowanie częściej możemy spotkać wędrujących kolędników. Przechadzają się od jednego domu do drugiego śpiewając znane kolędy, a przy tym zbierając pieniądze na cele charytatywne. Tak więc, grudniowe kolędowanie na ulicach w Anglii jest czymś zupełnie normalnym. Sami kolędnicy to nie tylko dzieci, jak mogłoby się nam wydawać. Są to również starsze osoby, które już teraz są na emeryturze w Anglii. Tym samym dając najmłodszym wspaniały przykład. Już od małego wpajając im, jak ważne jest przywiązanie do święta Bożego Narodzenia.

Christmas Crackers

Z racji na wspomnianą wcześniej odmienność kulturową, w Wielkiej Brytanii podczas świąt Bożego Narodzenia nie uświadczymy tradycji dzielenia się opłatkiem. W zamian za to, Anglicy również dzielą się…cukierkiem schowanym w tekturowej rolce, przyozdobionym w papierze (Christmas Crakers). Taki cukiereczek otwierają dwie osoby, ciągnąc za oba końce, a w momencie rozdarcia papieru usłyszymy dość głośny wybuch. Stąd wzięła się nazwa crakers, a z czego on się bierze? Pod samym papierem umieszcza się niewielki środek chemiczny, który delikatnie eksploduje przy otwieraniu. Osoba, która utrzyma w rękach większą część świątecznego cukierka, zgarnia wszystkie jego części.

Ciekawostka! Cukierka nie wolno od razu zjadać, gdyż w środku znajduje się niespodzianka. Może być to na przykład mała kostka do gry, papierowa korona, drobne słodycze czy wróżba lub żart.

Ozdoby świąteczne w UK

Ozdoby świąteczne UK

Praktycznie na całym świecie, w okresie świąt znaleźć możemy podobne elementy składające się na dekoracje świąteczne. Mowa tu choćby o pięknie udekorowanej choince (Christmas Tree), a także elektrycznych lampkach. Brytyjczycy dodatkowo wieszają łańcuchy choinkowe na ścianach, a całość tej kompozycji sprawia, że prawie każdy brytyjski dom wygląda wprost przepięknie. Świąteczną atmosferę potęguje moc życzeń z kartek świątecznych przesyłanych od rodziny i przyjaciół. Następnie przywiesza się je na sznurach, jako kolejny element dekoracyjny.

Ważne! Ozdabiając swój dom w Anglii, nie powinniśmy zapomnieć o jemiole. Od wieków mieszkańcy Wysp Brytyjskich wierzą, że przynosi ona szczęście. Dodatkowo, od XVII wieku kultywuje się zwyczaj całowania się pod jemiołą. Jest tylko jedna zasada: pocałunków może być niestety jedynie tyle, ile owoców ma dana gałązka.

Zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii

Reasumując, jak mogłoby się co niektórym wcześniej wydawać, święta Bożego Narodzenia w UK mogą pozytywnie zaskoczyć. Stanowią bowiem połączenie tradycji, jak i nowoczesności. Zdecydowanie młodsi mieszkańcy zamieszkali w największych miastach w Anglii wolą przeżywać święta “po swojemu”. Siedząc w klubach, pubach czy też grając na konsoli. Z drugiej strony, w mniejszych miejscowościach w dalszym ciągu praktykuje się piękne zwyczaje. Niestety mało którzy rodowici Brytyjczycy jeszcze o nich pamiętają.

Mamy nadzieję, iż napisany przez Nas artykuł pomógł przybliżyć Państwu świąteczne zwyczaje i tradycje panujące w Wielkiej Brytanii. Święta Bożego Narodzenia w UK to bez wątpienia wyjątkowy czas. Dlatego wszystkim czytelnikom życzymy wesołych świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze przy bogato zastawionym stole. Happy Christmas!

Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły