Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

08 czw 2022

Taxi w Anglii

Taxi w Anglii

Taxi w Anglii to z całą pewnością jeden z najpopularniejszych symboli Wielkiej Brytanii a szczególnie jej stolicy – Londynu. Wiecie dlaczego? Nigdzie indziej nie spotkacie tego typu czarnych taksówek, które rodowici Brytyjczycy nazywają mianem Black Cabs. Bez dwóch zdań, są one ewenementem i dodają tym samym uroku, jeśli chodzi o rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej w UK. Aby przybliżyć ten temat, zapraszamy Państwa do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Historia czarnych taksówek
Elektryczna ewolucja XX w.
Jak wygląda teraźniejszość?
Jak zamówić angielskie taxi?
Ile wynosi koszt za przejazd?

Taxi w Anglii – wstęp

Taxi w Anglii podobnie jak żółte taksówki w Nowym Jorku są rozpoznawalne praktycznie na całym świecie. Dlaczego, skoro wszędzie korzysta się z usług taksówek? Dlatego, że obok czerwonych autobusów są one wręcz marką londyńskich ulic oraz całego Zjednoczonego Królestwa. Jak na przestrzeni lat kształtowała się ich historia, a jak obecnie prezentuje się teraźniejszość tego praktycznego środka transportu? Ile wynoszą opłaty za przejazd i jakie zasady obowiązują w przypadku tych usług? Wszystkie szczegóły omawiamy tuż poniżej!

Ważne! Przepisy ruchu drogowego w UK są jednakowe dla wszystkich uczestników, czyli też dla taksówek.

Black Cabs – czarne taksówki

Mało kto dziś pamięta o pewnym fakcie. Mianowicie o tym, iż pionierskie black cabs po raz pierwszy wyjechały na ulice Londynu już w pierwszych latach XVII wieku. Jak można się domyślać, zupełnie nie przypominały standardowych aut koloru czarnego. Były to bowiem dorożki, które potocznie określano mianem Hackney Coach. Pochodzenie tego terminu wywodzi się z francuskiego pojęcia hacquenee, które dosłownie tłumaczy się jako uniwersalny koń. Zachowała się informacja mówiąca o tym, że w 1625 roku do dyspozycji było jedynie 20 dorożek. Ważny rozdział nastąpił ponad dekadę później, bo w 1636 roku. Wówczas posiadacz czterech z nich zdecydował się przenieść działalność. Tym samym tworząc własny postój dorożek na ulicy Strand w jednej z najbardziej znanych dzielnic Londynu – Westminster. Od tego czasu angielskie taksówki na dobre zagościły w życiu Londyńczyków.

Kolejny ważny etap w rozwoju taxi w Anglii miał miejsce w roku 1654. W parlamencie uchwalono wtedy założenie Master of Hackney Carriages, a ojcem tego przedsięwzięcia był Oliver Cromwell. Co się zmieniło w tym obszarze? Przede wszystkim prowadzenie taksówki-dorożki od tego czasu stało się stanowiskiem pracy jak każde inne. Tak więc, aby móc prowadzić taki pojazd, konieczne było posiadanie licencji. Takiej na wzór prawa jazdy w Anglii, która upoważniałaby do tego wykonywania tego zawodu.

Ciekawostka! Taksówki to najstarsza globalnie forma transportu publicznego, którą uregulowano pod względem prawnym.

Taksówki w Anglii a elektryczność

Z informacji udostępnionych w Internecie dowiadujemy się, że już pierwsze w pełni zmotoryzowane taksówki angielskie były elektryczne. Nadano im nazwę Barseys, wzięte od nazwiska ważnego dyrektora przedsiębiorstwa londyńskich taksówek. Jeśli chodzi o pierwszą taxi w Anglii, która jechała “na benzynie” to trzeba było czekać aż do 1903 roku. Prunel, bo tak nazwano model zaprojektowano we Francji. Odpowiedzią ze strony rodzimych producentów stała się masowa produkcja firmy Austin w latach 20-tych XX wieku. W dużym stopniu ujednolicono wtedy wygląd klasycznej londyńskiej taxi, a tym symbolicznym modelem stał się FX3.

Po kilkunastu latach, pod koniec lat 30-tych XX w. taxi w Anglii zmodernizowano za pomocą nowego modelu, czyli Austin FX4. Samochód ten sprawdził się na tyle dobrze, że jego produkcja odbywała się nieprzerwanie przed 39 lat. W tym czasie wprowadzano w nim liczne zmiany, np. w silnikach, gdyż było ich aż pięć! Na przestrzeni tych lat taksówka ta sprawowała się znakomicie, a Anglicy kochali nią jeździć, zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Koniec lat 70-tych i początek 80-tych zwiastował gwałtowne zmiany nie tylko w gospodarce, ale też w motoryzacji. Efektem czego było pojawienie się Metrocab, który nie spełnił pokładanych oczekiwań. Toteż w roku 1989 nastąpiło jego wycofanie, a zarazem wprowadzenie popularnego Fairway. Można było przemieszczać się nim i zwiedzać atrakcje w Londynie przez 23 lata.

Angielskie taksówki XXI wieku

Obecne taxi w Anglii zupełnie nie przypominają tych, które niegdyś przejeżdżały przez londyńskie ulice. Jednak, aby powrócić do tamtych czasów, co jakiś czas grono kolekcjonerów pojazdów umożliwia podróż tymi niepowtarzalnymi taksówkami. Wracając do dzisiejszych czasów, korzystając z usług taxi w Anglii spotkamy przeważnie takie modele, jak: Austin TX4 czy Mercedes Vito. Proces zmian, jakie zaszły stanowił potrzebę unowocześnienia branży turystycznej, jak i rozwoju technologii pojazdów. Dzisiaj stawia się głównie na komfort jazdy i wygodę podróży. Dlatego wiele firm taksówkarskich musiało dokonać kupna samochodów w UK spełniających współczesne wymogi. Przekłada się to na zadowolenie klientów, którzy chętniej wybierają nowoczesne taksówki.

Czy wiedzieliście, że? Alternatywą na korzystanie z taxi w Anglii są praktyczne usługi BlaBlaCar w UK.

Przekazy pieniężne UK - Polska

Jak zamówić taksówkę?

Poniżej zamieściliśmy praktyczne porady oraz przybliżony cennik korzystania z usług taryfiarzy. Tak więc, jak skutecznie “złapać” taxi w Anglii? W tym celu trzeba wyciągnąć rękę, przed zbliżającym się pojazdem taksówki z widocznym żółtym znakiem świetlnym z napisem “For Hire“. Drugim sposobem jest złożenie zamówienia telefonicznego, pod numerem: +44 (0)20 7272 0272. Jest to dodatkowy koszt – 2 GBP. Trzecią formą jest wynajęcie taxi, które czekają na postojach. W okolicy lotnisk, dworców kolejowych, przystanków tramwajowych czy choćby stacji metra londyńskiego. Więcej informacji o lokalizacji postojów znajdziemy na stronie online Traintaxi. Formalnie angielskie taksówki mogą przewozić maksymalnie 4 do 5 osób.

Angielska taxi

Skoro mówimy o taxi w Anglii, to jasne jest, że nie tylko tyczy się to Londynu. Największe miasta w Anglii oczywiście także dysponują usługami taksówek. Co warte uwagi, w innych częściach Wielkiej Brytanii też występują typowe czarne taxi. Jednak ostatnimi czasy coraz częściej trafia się na zwykłe auta. Zasady usług pozostają bez zmian, bez względu na miejscowość, w której przebywamy.

Minicab – prywatne taksówki

W ostatnich latach popularnym zwyczajem stało się korzystanie z usług prywatnych firm taksówkarskich. Można tego dokonać osobiście w biurze wybranej firmy, bądź telefonicznie. Konkretne numery znaleźć można w książce telefonicznej “Yellow Pages” oraz za pośrednictwem strony internetowej – Yell.com. Co istotne, w tym wypadku każda taka firma musi posiadać stosowną licencję z Public Carriage Office. Istnieje jednak jedna kluczowa różnica w porównaniu z publicznymi taksówkami, gdyż te prywatne nie korzystają z liczników. Toteż cenę naszego przejazdu najlepiej ustalić z kierowcą już na samym początku przejazdu.

Taxi London price

Wszyscy wiemy, że ceny w Anglii należą do jednych z najwyższych w całej Europie. A jak jest w przypadku opłat za taxi w Anglii? Podstawą do zapłaty za przejazd jest licznik, który wskazuje dokładny koszt. Oprócz tego, standardem jest wręczanie kierowcy napiwku, który wynosi średnio 10% ceny przejazdu. Pozostałe informacje odnośnie korzystania z usług taxi w Anglii można uzyskać na stronie – Transport for London.

Ile kosztuje taksówka?

Poniżej prezentujemy przybliżone cenniki opłat, które służą lepszej orientacji w tej kwestii. Jednak nie należy ich dosłownie interpretować, gdyż najbardziej precyzyjna jest cena przejazdu, jaką wskaże licznik w taksówce.

  1. W dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach 06:00-20:00. Za pierwsze 361 m, bądź 77,6 sekund jazdy minimalnie zapłacimy 2 GBP. Następne 180,5 m lub 38,8 sekund przejazdu, jeśli cena nie przekracza 12,40 GBP to koszt 20 pensów. Kolejne 128,9 m albo 27,7 sekund na trasie ponownie płaci się 20 p.
  2. Koszt wynajmu taksówki od poniedziałku do piątku w godzinach 20:00-22:00. A także w weekendy w godzinach 06:00-20:00 przedstawia się następująco. Początkowe 296,6 m, bądź 63,8 sekund na trasie to koszt 2 GBP. Każde następne 148,3 m albo 31,9 sekund, w przypadku gdy opłata za kurs nie jest wyższa niż 14,80 GBP, to koszt 20 pensów. Za kolejne 128,9 m lub 27,7 sekund także uiszczamy 20 p.
  3. Trzecią kategorią cenową jest wynajem taxi w Anglii w godzinach nocnych, tj. 22:00-06:00. Tak więc, za pierwsze 238,2 m, bądź 51,2 sekund trasy zapłacimy minimum 2 GBP. Każde następne 119,1 m albo 25,6 sekund, jeżeli koszt na liczniku nie wskazuje więcej niż 18 GBP, płacimy 20 pensów. Każde kolejne 128,9 m lub 27,7 sekund jazdy to ponowny koszt 20 p.
  4. Ostatnią jest natomiast korzystanie z taryfy podczas dni świątecznych – świąt Bożego Narodzenia w UK i Nowego Roku. Od 24 grudnia, od godziny 20:00 do 27 grudnia do godziny 06:00. A także od 31 grudnia od godziny 20:00 do 2 stycznia do godziny 06:00 zapłacimy 3 funty.

Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły