Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

29 lis 2021

Test przed wylotem do Anglii

Test przed wylotem do Anglii

Test przed wylotem do Anglii to temat rozmów wielu z nas. Z uwagi na ciągle zmieniającą się sytuację epidemiologiczną może rodzić wiele pytań i niepewności. Jak więc im zaradzić? Przede wszystkim warto być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi angielskich wymogów sanitarnych. Z tymi najlepiej zapoznacie się, czytając nasz dzisiejszy artykuł. Nie przedłużając, przed podróżą do ziemi angielskiej polecamy Państwu niniejszy poradnik covidowy. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie
Czy lot do Anglii jest możliwy?
Które rodzaje akceptuje się w UK?
Gdzie możemy wykonać badanie?
Jakie dokumenty należy posiadać?
O czym warto pamiętać?

Test przed wylotem do Anglii – podstawowe informacje

Test przed wylotem do Anglii to niezwykle ważna procedura w kontekście walki z koronawirusem w Anglii. Jak wszyscy doskonale wiemy, pandemia COVID-19 tak na całym świecie, jak i na Wyspach Brytyjskich zebrała śmiertelne żniwo. A przy tym mocno osłabiła gospodarkę Wielkiej Brytanii. Ponadto w tym roku doszło do mutacji wirusa, co spowodowało powstanie nowych odmian koronawirusa, w postaci wariantów alfa i delta. Są obecne już praktycznie w całej Europie, lecz ich ognisko rozpoczęło się właśnie w Anglii. Nie powinien dziwić więc fakt, że pomimo wcześniejszego zluzowania obostrzeń, wprowadzono je na nowo i dodatkowo zaostrzono. Jak więc właściwie przygotować się do przeprowadzenia testu i wylotu do Zjednoczonego Królestwa? Wszystkie niezbędne informacje w tym temacie znajdziecie tuż poniżej!

Wyjazd do Anglii

Pamiętajmy, że wyjazd do Anglii to nie tylko zmaganie się z globalną pandemią. Mowa tu również o zmierzeniu się z innym wyzwaniem. Chodzi rzecz jasna o wyjazd do Anglii po Brexicie, który od niedawna stanowi nie lada problem. Dlatego w tym tekście odpowiadamy na pytanie. Czy podróżni z Polski w ogóle mogą odwiedzać Wyspy Brytyjskie, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Podpowiadamy też, na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę, biorąc pod uwagę zmienność obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Generalnie na terytorium Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu jest spore ryzyko zarażenia się wirusem. Toteż, aby zapobiegać jego emisji, postanowiono zainicjować system stopni alarmowych, którego skala poziomów to 1-5. Najniższy z nich oznacza brak zachorowań, zaś górna granica, czyli 5 to niezdolność służby medycznej do zapewnienia wystarczającej opieki pacjentom. Aktualnie stopień zagrożenia epidemicznego uznaje się na “3”. Co definiuje się jako wciąż istniejące zagrożenie, równocześnie bez gwałtownego wzrostu liczby zarażonych osób.

Jaki test przed wylotem do Anglii?

Wielu Polaków zastanawia się nad istotnymi pytaniami. Czyli: gdzie można nabyć oraz jaki test przed wylotem do Anglii będzie zgodny z brytyjskimi regulacjami rządowymi? Jest to istotne, z uwagi na fakt przekraczania granicy państwowej. Może dojść do sytuacji, gdzie nie wpuści się nas na pokład, ponieważ nasz test nie będzie ważny. Testy bez problemu zakupimy w aptekach. Aby nie narażać się na ryzyko zakażenia, stojąc w kolejkach, warto skorzystać z oferty aptek internetowych w UK. Tak więc, które testy są akceptowalne przez Brytyjczyków?

 • antygenowy
 • LAMP
 • PCR

A jakie informacje powinien zawierać każdy z testów?

 • dokładną datę pobrania, bądź odebrania próbki do badań
 • imię i nazwisko osoby poddającej się badaniu testem
 • datę urodzenia badanego
 • wynik testu
 • nazwę firmy dostarczającej test
 • określenie metody, jaką wybrano do badania.

Uwaga! Dodatkowo, wynik naszego testu powinien zawierać dokładny opis, najlepiej w języku angielskim. Inne uznawane języki to hiszpański oraz francuski. Tekst powinien być oryginalny, a nie przetłumaczony.

Gdzie zrobić test przed wylotem do Anglii?

Kolejne pytanie odnosi się do miejsca, w który możemy poddać się badaniu. Warto tutaj rozgraniczyć, że test możemy przeprowadzić wcześniej przed wylotem, jak również już będąc na lotnisku. Wracając do Polski, lotniska w największych miastach w Anglii również oferują przeprowadzenie ponownego testu. Będąc w podróży do Wielkiej Brytanii, po drodze taki test możemy zrealizować też w innych państwach, których granice pokonujemy. W Polsce możemy zrobić test przed wylotem do Anglii na poniższych lotniskach:

Wylot do Anglii – dokumenty

Oprócz testu przed wylotem do Anglii powinniśmy posiadać inne dokumenty. Jakie?

 1. paszport – oprócz dokumentacji medycznej, jest to podstawowy dokument, który uprawnia nas do wjazdu do UK. Warto wiedzieć, że mając w zamiarze krótszy pobyt, to wówczas nie musimy dysponować wizą do Anglii;
 2. należy również wypełnić formularz lokacyjny – w ciągu 48 godzin przed przyjazdem;
 3. settled-status – czyli dokument potwierdzający nasz status osoby zasiedlonej na terytorium UK w przypadku przyjazdu na okres powyżej 6 miesięcy lub w celu zarobkowym; 
 4. wykupić test COVID-19 na 2 dzień po przyjeździe.

Od 4 października 2021r. obowiązują nowe zasady dla osób przyjeżdzających do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Na podstawie tych przepisów osoby w pełni zaszczepione nie muszą: 

 1. wykonać testu COVID-19 na 8 dzień po przyjeździe;
 2. odbywać 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe;
 3. wykonać tesu na COVID-19 przed wylotem.

Co należy zrobić aby się zakwalifikować? Wystarczy przedstawić dokument przyjęcia pełnego szczepienia w wersji papierowej lub elektronicznej. 

Pamiętaj! W Wielkiej Brytanii funkcjonuje stopień zagrożenia epidemicznego określonego na podstawie sklali od 1 do 5. Co oznacza, że powyższe wytyczne mogą się zmienić, gdy zagrożenie gwałtownie wzrośnie.

Wyjazd do Anglii – co trzeba wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że corocznie wielu turystów pragnie na własne oczy przekonać się: co warto zobaczyć w Anglii? Jednakże w ostatnich dwóch latach, z uwagi na wybuch światowej pandemii koronawirusa, ruch turystyczny spowolnił. Mimo to, przy stosowaniu się do zaleceń rządowych, podróżowanie do Anglii i zwiedzanie najciekawszych atrakcji w Londynie nadal jest możliwe. Reasumując, o czym musimy pamiętać chcąc wykonać test przed wylotem do Anglii?

 1. Każdorazowo konieczne jest poddanie się testowi na obecność wirusa SARS-Cov-2, nie później niż 72h przed wylotem. Co istotne, jego wynik musi być bezwzględnie negatywny! Przyjeżdżając na terytorium Królestwa Brytyjskiego bez dysponowania wynikiem testu, narażamy się na kary finansowe. Zaczynają się one minimum od 500 GBP.
 2. W angielskim reżimie sanitarnym obowiązuje tzw. system “świateł drogowych”. Rzeczpospolita Polska na dzień dzisiejszy jest na pomarańczowej liście krajów, co stwarza obowiązek nabycia dwóch testów. A konkretnie na drugi oraz w przypadku braku szczepienia dodatkowo na ósmy dzień naszej wizyty. Poza tym należy uzupełnić online, specjalny formularz lokacyjny PLF. Wypełnienie formularza jest bezpłatne i należy go dostarczyć na 48 godzin przed terminem lotu. Trzeba mieć go również ze sobą na miejscu.
 3. Po powrocie z państwa z czerwonej listy obowiązkowo musimy udać się do hotelu na 10-dniową kwarantannę. A dodatkowo zrealizować oba zakupione przez nas testy.
 4. Wielka Brytania zezwala na przylot, lecz przy zachowaniu i przestrzeganiu aktualnych obostrzeń.

Tym samym dotrwaliście do końca artykułu. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły