Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

02 sty 2023

Ubezpieczenie motocykla w Anglii

Ubezpieczenie motocykla w Anglii

Ubezpieczenie motocykla w Anglii jest obowiązkowe bez względu na to czy pojazd stoi w garażu, czy jest w stałym użytku. Wielu z naszych rodaków w Wielkiej Brytanii jest posiadaczami motoru, przymierza się do jego zakupu lub chce sprowadzić swój pojazd z Polski. W UK polisę wykupuje się na kierowcę, nie na samą maszynę, a brak odpowiedniego ubezpieczenia może skutkować odholowaniem oraz wysokim mandatem. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? 

Spis treści:
Polisa na motor
Rodzaje polis
Czynniki wpływające na wysokość składki
Kiedy trzeba ubezpieczyć i zarejestrować sprowadzony pojazd?

Ubezpieczenie motocykla w Anglii

Ubezpieczenie motocykla w Anglii jest konieczne, jeśli chcemy legalnie poruszać się po tamtejszych drogach. Właściciele pojazdów na podstawie Continuous Insurance Enforcement (CIE) są zobligowani posiadać ważna polisę ubezpieczeniową, przynajmniej na podstawowym poziomie Third Party Only, nawet jeżeli motocykl nie jest aktualnie w użytku. Jeśli motor nie posiada ważnej polisy ubezpieczeniowej Driver and Vehicle Licensing Agency może nałożyć na właściciela karę w wysokości do 1000 funtów. Polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii uprawnia do prowadzenia pojazdów. Tak naprawdę do czasu, kiedy nie straci ważności nie ma obowiązku jego wymiany. Natomiast w przypadku importu motocykla z Polski sprawa wygląda nieco inaczej. Na Wyspach można używać pojazdu z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, jeśli jest on zarejestrowany i opodatkowany w kraju zamieszkania kierowcy. Jednak jego okres użytkowania w UK nie może przekroczyć 6 miesięcy – podczas pojedynczej wizyty lub kilku krótszych w okresie 12 miesięcy. W innym wypadku motor należy przerejestrować.

Rodzaje polis ubezpieczeniowych w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rynek ubezpieczeń motoryzacyjnych oferuje trzy rodzaje ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć jakie szkody poszczególne z nich pokrywają:

  • Third Party Only – jest to najniższy, wymagany stopień ubezpieczenia, który daje możliwość legalnego poruszania się danym pojazdem w UK. Ten rodzaj polisy pokrywa szkody wyrządzona przez stronę przeciwną, koszty leczenia oraz odszkodowanie za urazy powstałe na skutek wypadku. Zarówno kierowcy jak i pasażera. Ogromnym minusem TPO jest brak pokrycia szkód pojazdu oraz kosztów naszego leczenia, jeżeli wypadek spowodowany był z naszej winy. Nie otrzymamy odszkodowania również w przypadku kradzieży, pożaru lub innego tego rodzaju zdarzenia.
  • Third Party, Fire and Theft – jest to średni poziom ubezpieczenia. Oprócz pokrycia tych samych szkód jak w powyższym przypadku, dodatkowo daje możliwość zgłoszenia kradzieży lub podpalenia motocykla.
  • Fully Comprehensive – jest to pełny poziom ubezpieczenia. Pokrywa szkody wyrządzone przez stronę przeciwną jak i szkody własne, ale również takie zdarzenia jak kradzież, pożar pojazdu oraz wandalizm. Warto pamiętać, iż polisa Comprehensive nie oznacza, iż mamy pokryte absolutnie wszystko. Jak w każdym przypadku należy przeczytać dokładnie warunki umowy, aby nie być zaskoczonym w momencie wystąpienia szkody.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Wycena ubezpieczenia pojazdu w UK

Podobnie jak w Polsce na cenę ubezpieczenia wpływa wiele czynników. Firmy ubezpieczeniowe szacują potencjalne ryzyko danego kierowcy. Ponadto składki u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się znacząco od siebie różnić. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, ile będzie nas kosztowało ubezpieczenie motocykla, jest zrobienie wyceny online. Po wpisaniu danych do formularza, zostaną wyświetlone wyniki oraz propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych wraz z cenami. Na tej podstawie, dowiemy się, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Między innymi można to zrobić przez stronę www.quotezone.co.uk. Pamiętajmy, aby jeszcze przed zakupem sprawdzić cenę, gdyż może okazać się, że przekroczy ona nasze możliwości finansowe.

Od czego zależy cena ubezpieczenia motocykla w Anglii?

  • Typ pojazdu – motory dzielą się na kilka kategorii: motorcycle, scooter, moped, quad.
  • No Claim Bonus – czyli zniżki za jazdę bezszkodową. Każdy rok jazdy bezwypadkowej w UK daje nam możliwość otrzymania kolejnej zniżki.
  • Historia szkód – brak szkód będzie miał wpływ na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Natomiast szkody wyrządzone w przeszłości mogą ją znacznie zawyżyć, w szczególności jeżeli chodzi o motocykle.
  • Historia wykroczeń – duża ilość wykroczeń i punktów karnych wpływa bardzo negatywnie na nasz obraz jako kierowcy. Szczególnie brane pod uwagę jest tu przekroczenie prędkości, przejechanie czerwonego światła, jazda bez zachowania należytej ostrożności, jazda bez ubezpieczenia, jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli mamy któreś z powyższych wykroczeń na swoim koncie, ponownie możemy spodziewać się wzrostu ceny naszej polisy.
  • Adres – jeżeli mieszkamy w dużym mieście, w pobliżu centrum możemy być pewni, że nasza polisa będzie odpowiednio droższa. W miejscach o wysokim natężenie ruchu częściej dochodzi do wypadków i innych szkód. W zaludnionych miastach wzrasta również ryzyko kradzieży. W przypadku stolicy Anglii trzeba się zastanowić, czy bardziej opłacalne, ale też szybsze nie okaże się korzystanie z transportu publicznego. W tym celu warto zorientować się, ile kosztuje metro w Londynie.
  • Wiek kierowcy – statystyki firm ubezpieczeniowych pokazują, że najwięcej szkód powodują młodzi kierowcy poniżej 30 roku życia oraz tacy, którzy stosunkowo krótko posiadają prawo jazdy. Dlatego jeżeli powyższe kryterium nas dotyczy, prawdopodobne zapłacimy wyższe składki.
  • Wykonywany zawód – to kryterium również powstało w oparciu o statystyki ubezpieczeniowe. Według nich pracownik biurowy przedstawia mniejsze ryzyko niż np. budowlaniec lub kierowca ciężarówki/autobusu. Może się to wydać dziwne, że kierowca ciężarówki nie jest dobrym zawodem w odniesieniu do ubezpieczeń. Chodzi tu o nawyki jazdy dużym samochodem, które często przenoszone są na prowadzenie motocykla.
  • Użytek pojazdu – to czy będziemy używać motocykla, aby dojechać w jedno miejsce (praca, uczelnia), czy w kilka różnych, także dla firm ubezpieczeniowych ma znaczenie.
  • Modyfikacje pojazdu – jeżeli nasz motocykl posiada jakiekolwiek modyfikacje trzeba to zgłosić, gdyż może to mieć wpływ na ocenę naszego ryzyka.
  • Systemy zabezpieczeń – jeśli motocykl jest wyposażony w seryjny alarm bądź immobiliser, ryzyko kradzieży zmniejsza się. To również rzutuje na wycenę polisy.

Rejestracja polskiego motocykla w Anglii

W Wielkiej Brytanii możemy korzystać z pojazdów na polskich tablicach rejestracyjnych przez 6 miesięcy w ciągu roku. Pod warunkiem, że nie planujemy dłuższego pobytu oraz jeśli mamy ważną polisę wykupioną w Polsce. W tej sytuacje mowa tu o imporcie czasowym. Natomiast jeśli chcemy zamieszkać w UK i przy okazji sprowadzić nasz motocykl na stałe, poza ubezpieczeniem pojazdu musimy wykonać jeszcze kilka czynności, aby go przerejestrować. Trzeba poinformować o sprowadzeniu motoru urząd skarbowy (HM Revenue and Customs ), zapłacić podatek VAT i cło, jeśli tak zdecyduje urząd. Po uzyskaniu potwierdzenia od HMRC możemy przejść do zarejestrowania pojazdu przez stronę Driver and Vehicle Licensing Agency. Tam pobieramy formularz V55/4 (nowy pojazd) lub V55/5 (używany), uzupełniamy go, załączamy odpowiednie dokumenty (polski dowód rejestracyjny, świadectwa zakupu pojazdu, potwierdzenie adresu, dowód tożsamości i opłata rejestracyjna – £55), a następnie odsyłamy. W ciągu 2 tygodniu powinniśmy pocztą otrzymać Vehicle Registration Certificate, czyli brytyjski dowód rejestracyjny.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły