Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

28 lis 2022

Waluta Anglii

Waluta Anglii

Waluta Anglii jest jedną z pięciu najważniejszych walut na świecie, tuż obok euro, dolara amerykańskiego, jena japońskiego oraz chińskiego juana. Potocznie nazywana jest funtem brytyjskim, natomiast jej formalna nazwa to funt szterling, choć nie do końca wiadomo skąd to określanie się wzięło. Za to wiadomo na pewno, że jest to najstarsza, wciąż używana waluta na świecie i ma już ponad 1200 lat. Pierwsze pensy szterlingi były używane już w 775 roku, jeszcze w czasach Anglosasów. Zgodnie z brytyjską tradycją na walucie widnieje portret panującego władcy. Kiedy zatem możemy spodziewać się banknotów i monet z wizerunkiem Karola III? W dzisiejszym artykule trochę przydatnych informacji i ciekawostek na temat waluty brytyjskiej, zapraszamy!

Spis treści:
Nazwa funta szterlinga
Jaką część funta stanowi pens?
Jak dzieli się funt?
Przedstawienie Elżbiety II na monetach i banknotach
Kiedy można spodziewać się wymiany banknotów i monet?
Funt jedną z ważniejszych walut na świecie

Waluta Anglii, czyli funt Funt brytyjski GBP

Waluta Anglii, czyli powszechnie nam znany funt brytyjski, to tylko nieoficjalna nazwa funta szterlinga (ang. „pound sterling”). W skróconym zapisie oznaczony jest kodem GBP lub symbolem £. Samo określenie „funt” pochodzi od łacińskiej nazwy jednostki wagi (libra lub libra pondo). Od łacińskiego zapisu słowa libra, również wzięto charakterystyczny symbol przekreślonego L. Do dzisiaj, na Wyspach, słowo funt funkcjonuje także jako jednostka miary i jest współmierny z 453,6 gramami. Dodanie do funta określenia „szterling” zostało wymuszone tym, aby wyraźnie odróżnić brytyjską walutę od jednostki wagi. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięło się to słowo, jednak wiele wskazuje na jego powiązanie z niemieckimi i holenderskimi kupcami, których nazywano „Easterlingami” lub “Osterlingami”. Dziś nazwa funt szterling funkcjonuje głównie w oficjalnych dokumentach. Używana głównie po to, aby odróżnić funta, od innych walut noszących tę samą nazwę, które obowiązują na terytoriach zamorskich Wielkiej Brytanii.

Wprowadzenie podziału dziesiętnego funta

W VIII wieku Anglosasi zaczęli używać monet, które nazwali pensami. W 1158 roku król Anglii Henryk II wprowadził funta szterlinga. Z kolei, na druk banknotów Anglicy musieli poczekać aż do 1853 roku. Choć trudno w to uwierzyć, dopiero w 1971 roku wprowadzono dziesiętny system podziału brytyjskiej waluty. Do tego czasu funt dzielił się na 240 pensów i 20 szylingów. Było to spowodowane wspomnianym już odniesieniem funta jako monety do jednostki wagi o tej samej nazwie. Jeden pens ważył dokładnie 1/240 funta, a w późniejszym okresie wprowadzono szylinga, czyli monetę o wadze 1/20 funta. Odmienny system podziału waluty wprowadzał spore zamieszanie w rozliczeniach międzynarodowych, dlatego w końcu, po wielu latach, zdecydowano się na podział dziesiętny i 1 funt brytyjski zyskał równowartość 100 pensów.

Nominały funta

Funt szterling jest emitowany zarówno w formie banknotów, jak i monet. Obecnie mamy następujące nominały:

  • monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funty oraz rzadko używane 5 funtów;
  • banknoty: 5, 10, 20 i 50.

Co ciekawe czasami w Anglii możemy spotkać się z banknotami o nominałach 1 i 100 funtów. Przede wszystkim walutę w UK może emitować bank centralny, a więc Bank of England. Jednak takie prawo przysługuje również niektórym bankom prywatnym na terenie Szkocji oraz Irlandii Północnej. Zgodnie z obowiązującym prawem szterlingi emitowane w szkockich i irlandzkich bankach nie są legalnym środkiem płatniczym na terenie całej Wielkiej Brytanii. Są one dopuszczone do obiegu odpowiednio w Szkocji i Irlandii Północnej i tam można za ich pomocą dokonywać transakcji. W praktyce jednak krążą one dość swobodnie po terenie całej Wielkiej Brytanii i z reguły są akceptowane również w Anglii i Walii. Mimo tego, należy pamiętać, że na obszarze tych królestw sprzedawcy i firmy mogą odmówić ich przyjęcia i mają do tego pełne prawo. Wymiana takich funtów może być również problematyczna w polskich kantorach.

Banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II

Co przedstawiają banknoty brytyjskie?

Bank Anglii emituje obecnie cztery nominały banknotów. Awers każdego z nich przedstawia wizerunek Królowej Elżbiety II. Na rewersach natomiast znajdują się ważne postacie historyczne lub kulturowe:

  • 5 funtów szterlingów GBP w kolorze turkusowym od 13.09.2016 r. – Winston Churchill;
  • 10 funtów szterlingów GBP w kolorze pomarańczowym od 14.09.2017 r. – Jane Austen;
  • 20 funtów szterlingów GBP w kolorze fioletowym od 13.03.2007 r. – Adam Smith;
  • 50 funtów szterlingów GBP w kolorze czerwonym od 02.11.2011 r. – Matthew Boulton.

Waluta Anglii i wizerunek panującego władcy

Zgodnie z tradycją w Wielkiej Brytanii wszystkie banknoty i monety noszą wizerunek aktualnie panującego władcy. Obecnie na wszystkich środkach płatniczych w UK znajdziemy podobiznę królowej Elżbiety II. Jej portret w czasie był aktualizowany wraz z kolejnymi edycjami, wypuszczanych do obiegu monet i banknotów. Teraz po śmierci władczyni powinny pojawią się nowe – sygnowane obliczem króla Karola III. Niefortunnie Wielka Brytania jest świeżo po wymianie banknotów z papierowych na polimerowe, które są znacznie trwalsze i zapewniają lepszy poziom zabezpieczenia przed fałszerstwami. Produkcja polimerowego banknotu to wydatek rzędu 20 pensów, czyli około 1 zł. W tej chwili w obiegu jest ponad 4,5 miliarda banknotów brytyjskich wartych łącznie 80 mld funtów. Jak łatwo więc policzyć sama produkcja nowych funtów kosztowałaby około 5 miliardów złotych. Do tego należałoby doliczyć koszt zniszczenia starych. Nie jest to ani opłacalne, ani dobre dla środowiska, dlatego proces wymiany banknotów, na takie z wizerunkiem nowego władcy, będzie przebiegał stopniowo.

Kiedy na walucie Anglii spodziewać się portretu Karola III?

Zaktualizowane banknoty z portretem króla Karola III prawdopodobnie wejdą one do obiegu w połowie 2024 roku. Zgodnie z wytycznymi króla, aby ochronić środowisko, nowe banknoty z jego podobizną, będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia banknotów zużytych oraz zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Oznacza to, że będą krążyć wspólnie z banknotami z portretem królowej Elżbiety II, które pozostaną prawnym środkiem płatniczym do czasu ich zużycia lub uszkodzenia. Jeśli chodzi o monety, to pierwszych z wizerunkiem Karola III, możemy spodziewać się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia 2022 roku. Zaprezentowano już portret Karola III na 50 pensówkach, które wejdą do powszechnego obiegu w ciągu kilku tygodni. Od początku 2023 r. będą bite monety od 1 pensa do 2 GBP z tym samym wizerunkiem króla.

Waluta Anglii i jej mocna pozycja

Silną pozycję angielskiej waluty zapewnia bardzo rozbudowany sektor finansowy, który mieści się głównie w stolicy Wielkiej Brytanii, czyli w Londynie. To w londyńskim “City” zapadają kluczowe decyzje, które mają największy wpływ na kurs krajowej waluty. Duże znaczenie ma także sytuacja na rynku ropy naftowej. Dodatkowo funt to ciągle jedna z pięciu najważniejszych walut świata, dlatego zmiany każdej z pozostałych trzech mają duży wpływ na jego notowania. Polacy emigrujący każdego roku na Wyspy Brytyjskie są świadomi tego, jak silną walutą dysponuje ten kraj. Z pewnością jest to jeden z zachęcających czynników do imigracji w tym kierunku. Wielka Brytania jest równie często turystycznie odwiedzanym krajem przez Polaków, z bogatą historią i ciekawą kulturą. Niezależnie od tego, jakie będą przyczyny naszego wyjazdu do UK, lepiej odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w funty szterlingi. Na szczęście w Polsce złotówki na funty wymienimy praktycznie w każdym kantorze.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły