Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

09 kwi 2020

Wiza do Anglii - Punktowy system imigracyjny w UK

Wiza do Anglii - Punktowy system imigracyjny w UK

Kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii, a 1 lutego 2020 rozpoczął się okres przejściowy w ludziach zaczął narastać niepokój. Jak teraz będzie wyglądać emigracja do Anglii po Brexicie? Czy wróci wiza do Anglii? Premier Wielkiej Brytanii nie kazał długo czekać na odpowiedź i ogłosił, że Zjednoczone Królestwo wprowadzi punktowy system imigracyjny, który zacznie obowiązywać od 2021 roku. Będzie to także moment, kiedy skończy się swoboda przemieszczania osób pomiędzy UK a Unią Europejską (UE). Tylko co nowy system imigracyjny oznacza dla osób, które myślą o wyjeździe na Wyspy Wielkiej Brytanii? To zależy. Stąd ten artykuł.

Spis Treści
Po co te zmiany?
Jak zasłużyć na Anglię?
Jak uzbierać punkty obowiązkowe?
Jak uzbierać punkty dodatkowe?

Po co te zmiany?

Premier Wielkiej Brytanii chce przede wszystkim przejęcia kontroli nad granicami Zjednoczonego Królestwa. Był to jeden z głównych postulatów referendum 2016 w sprawie brexitu. Rząd doszedł do wniosku, że w interesie całej Wielkiej Brytanii jest zmniejszenie ogólnego poziomu migracji, a decyzja o dostępie do angielskiego rynku pracy powinna być podjęta w oparciu o umiejętności, które dana osoba ma do zaoferowania oraz o bieżące zapotrzebowanie na daną profesję. Pochodzenie człowieka nie będzie miało żadnego znaczenia. Od 1 stycznia 2021 roku obywatele z UE i spoza UE będą traktowani jednakowo. 

Wielka Brytania chce tylko najlepszych studentów, naukowców, inżynierów, specjalistów oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników z całego świata, którzy będą chcieli wnieść istotny wkład w brytyjską gospodarkę i społeczeństwo. Rządzący zarzekają się, że nie potrzebują taniej siły roboczej z Europy, a nowy punktowy system imigracyjny będzie zaporowy dla osób o niskich kwalifikacjach.

Wielu Polaków wciąż nie do końca ma świadomość, że jeśli nie posiada wystarczających kwalifikacji, a chce przeprowadzić się do UK na starych warunkach, ma na to czas do 31 grudnia 2020. Następnie po przeprowadzce na Wyspy Brytyjskie, aby utrzymać stałe prawo do pobytu i pracy będzie trzeba zarejestrować się w bazie migrantów obywateli UE. Co to jest settled oraz pre-settled status oraz jak go uzyskać można przeczytać w innym naszym artykule Wiadomości UK - settled status

Na moment pisania tego artykułu w systemie przesiedleńczym (EU Settlement Scheme) zarejestrowanych było już 3,2 miliona obywateli UE. Co oznacza, że złożyli oni wniosek i uzyskali prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego na takich samych prawach jak dotychczas. Oznacza to po prostu, że Polacy w Anglii będą mogli zostać i pracować w UK, a nowy system punktowy nie będzie ich dotyczył. Wychodzi na to, że po raz pierwszy od dziesięcioleci Wielka Brytania będzie miała pełną kontrolę nad tym, kto przyjedzie do tego kraju.

Jak będzie wyglądać emigracja do Anglii po Brexicie oraz po okresie przejściowym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Darmowe przelewy do Polski

Jak zasłużyć na Anglię? Czyli punktowy system imigracyjny. 


Znalezienie odpowiednich informacji o pobycie w Wielkiej Brytanii po Brexicie może być trudne. Aby ułatwić Ci to zadanie zebraliśmy potrzebne fakty w jednym miejscu. Gdy w 2021 roku zapragniemy wybrać się do Wielkiej Brytanii pierwszym krokiem jaki będziemy musieli podjąć będzie określenie celu naszego wyjazdu.

  • By odwiedzić Anglię w celach turystycznych obywatele państw UE, w tym Polacy będą mogli przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o wizę. Ich pobyt na terenie Zjednoczonego Królestwa nie będzie mógł przekroczyć jednorazowo sześciu miesięcy.
  • By podjąć prace lub rozpocząć studia w Anglii – konieczne będzie ubieganie się o wizę w punktowym systemie imigracyjnym. Aby uzyskać wizę koniecznym będzie uzyskanie 70 punktów, z czego 50 punktów w kategoriach obowiązkowych oraz 20 punktów w dowolnej kategorii dodatkowej.

UK brexit

Uwaga! Studenci także będą objęci systemem punktowym. Otrzymają wizę studencką, jeśli dostaną się na studnia licencjonowanej brytyjskiej uczelni, znają język angielski na wymaganym poziomie oraz będą mogli dowieść, że są w stanie utrzymać się podczas nauki w Wielkiej Brytanii.

Wiza do Anglii - Punktowy system imigracyjny w UK

Bez wizy nie będzie można podjąć w Anglii legalnej pracy czy nauki. Co w konsekwencji oznaczać będzie brak możliwości osiedlenia się na wyspach na dłużej. Podobnie jak w przypadku wiz do USA, wiza do Anglii będzie niezbędnym dokumentem o który ubiegać się trzeba będzie jeszcze przed wyjazdem do UK, w ambasadzie lub konsulacie. Miejmy nadzieje, że brytyjskie placówki dyplomatyczne będą przetwarzać aplikacje szybciej niż te amerykańskie. Aby sprawę załatwić bez komplikacji podpowiadamy jakie kroki podjąć: 

Oferta pracy od zatwierdzonego sponsora

Każda osoba, która będzie chciała podjąć pracę w Anglii będzie musiała uzyskać ofertę od tak zwanego „zatwierdzonego sponsora”. Listę licencjonowanych pracodawców można znaleźć na rządowej stronie register of licensed sponsors workers. 

Uwaga! Każda firma, szkoła czy organizacja charytatywna w Wielkiej Brytanii będzie musiała zostać „zatwierdzonym sponsorem”, aby zatrudnić obywateli UE, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii od 2021 roku. Co oznacza, że niestety nie każda instytucja będzie tym zainteresowana i może się tak zdarzyć, że firma będzie wolała zatrudniać osoby, które posiadają już pozwolenie na prace w Anglii.  

Uwaga! Wielka Brytania specjalnie dla wysoko wykwalifikowanych pracowników prowadzi wizowy program Global Talent, który od 2021 roku będzie dostępny także dla obywateli UE. Zaletą tego programu jest fakt, że jeśli zgłosimy się do niego, a nasza aplikacja będzie zaakceptowana to o wizę będziemy mogli ubiegać się bez oferty pracy. Największą szansę mają osoby, które mają doświadczenie w zakresie przedmiotów STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka).

Oferta pracy na odpowiednim poziomie kwalifikacji 

Oferta pracy, którą musi otrzymać kandydat ubiegający się o wizę musi zakładać wykorzystanie kwalifikacji przynajmniej na poziomie RQF3. Co oznacza, że jeśli osoba ubiega się o wizę jako wykwalifikowany pracownik musi posiadać przynajmniej polskie świadectwo dojrzałości i dostać ofertę pracy przynajmniej na tym samym poziomie. 

Uwaga! Na ten moment Wielka Brytania stanowczo wycofuje się ze swobodnego przepływu osób, co w konsekwencji będzie skutkowało brakiem możliwości ubiegania się o wizę dla nisko wykwalifikowanych pracowników. Ciekawą informacją jest fakt, że Wielka Brytania obniżyła próg kwalifikacji z RQF6 (tytuł magistra), jest to ważna zmiana sygnalizująca, że Zjednoczone Królestwo w dalszym ciągu jest otwarte na pracowników z Unii Europejskiej. 

Jeśli chcesz sprawdzić angielską skalę kwalifikacji możesz to zrobić tutaj UK Qualification list, natomiast polska rama kwalifikacji dostępna jest tutaj Polska rama kwalifikacji.

Uwaga! Angielski poziom kwalifikacji RQF3 równa się poziomowi czwartemu według Polskiej Ramy Kwalifikacji. 

Znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomie 

Warunkiem koniecznym w ubieganiu się o angielską wizę będzie udowodnienie znajomości języka na wymaganym poziomie. Aby to zrobić niezbędne będzie przedłożenie odpowiednich dokumentów. Jeśli nie będziemy posiadać tytułu licencjata, magistra bądź doktora z języka angielskiego obowiązkowym będzie uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Na rządowej stronie UK visa english tests można odnaleźć listę licencjonowanych instytucji, które w danym kraju organizują egzaminy pod wizę. 

W Polsce takimi instytucjami są:

  • British Council, który reprezentuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Organizuje testy IELTS, które są testami  sprawdzającymi znajomość języka angielskiego.
  • Drugą instytucją, którą można znaleźć na liście jest Vistula University

UK Visa English Tests


Kategorie „wymienialne”

Kolejnymi kategoriami są kategorie dodatkowe, co oznacza, że są wymienialne. W sumie z kategorii dodatkowych należy uzyskać 20 punktów. Do wyboru mamy:

  • Oferta pracy za wynagrodzenie roczne £25,600 lub wyższe 
  • Oferta pracy w sektorze deficytowym. Listę aktualnych sektorów można  znaleźć na Shortage occupation list
  • Doktorat związany z pracą z nauk ścisłych (nauka, technologia, inżynieria, matematyka)

Uwaga! Jeśli nawet aplikant nie uzyska oferty pracy za wynagrodzenie z przedziału za 20 punktów, czyli wynagrodzenie roczne £25,600 lub wyższego, ale jego wynagrodzenie nie będzie niższe jak £20,480 to w dalszym ciągu będzie mógł ubiegać się o wizę jeśli:

  • Jego oferta pracy dotyczy sektora deficytowego lub, 
  • Posiada tytuł doktora odpowiedni do pracy

Home Office informuje, że punktowy system imigracyjny w UK jest w trakcie przygotowywań. Oznacza to, że będzie on doskonalony i możliwe, że zostanie wprowadzona większa elastyczność. Czy tak się stanie dowiemy się wkrótce. Program zostanie uruchomiony od stycznia 2021, a Wielka Brytania zapowiada, że pierwsze wnioski będzie można składać już jesienią 2020 roku. 

Tak oto dotarłeś do końca naszego artykułu. Mamy nadzieje, że znalazłeś odpowiedzi na większość pytań związanych z wizą do Anglii.  

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły