Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

09 kwi 2021

Wynajem mieszkania w Anglii

Wynajem mieszkania w Anglii

Wynajem mieszkania w Anglii powinien być dla nas priorytetem rozważając wyjazd na emigrację. W tym miejscu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie lokum w UK. Teoretycznie może się to wydawać łatwe do zrealizowania. Jednakże, jak już zaczniemy analizować wszystkie oferty pod różnym kątem to szybko zmienimy zdanie i zaczniemy szukać wsparcia. Tak więc, spieszymy Ci z pomocą, abyś dokonał właściwego wyboru. Podpowiemy też, na co należy zwrócić wcześniej uwagę, przed parafowaniem umowy? Zapraszam serdecznie do lektury dzisiejszego artykułu!

Spis treści
Ile to kosztuje?
Gdzie najlepiej zacząć szukać?
Co oznaczają angielskie skróty?
Bezpośrednio czy przez agenta?
Co jest ważne - formalności?
4 ściany czy więcej?

Wynajem mieszkania w Anglii – od czego zależy cena?

Decydując się na wynajem mieszkania w Anglii musimy pamiętać o szeregu czynników, które decydują o ostatecznej cenie. W UK mamy do czynienia z ogromnymi wahaniami opłat, nawet gdy szukamy mieszkań w tym samym mieście. Przykładowo, wynajęcie kawalerki na obrzeżach Londynu może kosztować około 800 GBP na miesiąc. Natomiast za podobną kawalerkę w centrum stolicy możemy zapłacić nawet 2000 funtów. Jednak bliskość centrum nie jest tu jedynym determinantem. Liczą się także:

  • Dobra lokalizacja – mieszkania usytuowane w centrum lub w bardziej zamożnych dzielnicach są o wiele droższe.
  • Standard mieszkania i całego budynku – nawet jeśli mieszkanie jest ładne, a budynek zaniedbany, to wówczas cena powinna być niższa.
  • Bliskość do ważnych punktów w mieście – mowa tu o szkołach (school checker), a także stacjach metra czy przystankach.
  • Relacje sąsiedzkie, poziom kultury i stopień bezpieczeństwa – jest to istotne, jeżeli nie chcemy wynająć mieszkania w niebezpiecznej dzielnicy. Warto to sprawdzić wchodząc na portal informacyjny policji w Wielkiej Brytanii.

Pamiętaj! Przeglądając ceny wynajmu mieszkań, trzeba brać pod uwagę również opłaty za media (gaz, prąd, woda). Jak i Council Tax, czyli podatek lokalny. Natomiast jeśli powyższe koszty ujęte są w całkowitej cenie wynajmu, to wówczas w ogłoszeniu widnieć będzie informacja (bills included).

Gdzie najlepiej zacząć szukać mieszkania?

Rynek nieruchomości w Anglii jest niezwykle bogaty w oferty wynajmu. Tak więc, żeby szybko znaleźć dużą liczbę ofert, które porównamy, wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową. A następnie wejść na odpowiednie strony i fora poświęcone w tym temacie. Jednakże bezpośrednich ofert wynajmu od tzw. landlordów, czyli właścicieli mieszkań jest mało. Zdecydowanie więcej mieszkań znajdziemy takich, które są zarządzane przez agencje nieruchomości. Poniżej zamieszczamy przykładowe strony, na których możesz rozpocząć poszukiwania swojego nowego mieszkania w UK:

Starym i sprawdzonym sposobem na szybki wynajem mieszkania w Anglii jest nadal poczta pantoflowa. W tym celu najlepiej jest wybrać się do polskiego kościoła lub sklepu. Warto zapytać naszych rodaków o wolne mieszkanie do wynajęcia. Właśnie w takich miejscach często możemy znaleźć ogłoszenia o różnej treści, w języku polskim. Dobrym rozwiązaniem będzie też systematyczne przeglądanie polskich forów i portali, które funkcjonują praktycznie w każdej części UK. Jest to z pewnością korzystne dla nas, jako najemców z kilku powodów. Wynajmując mieszkanie od polskich obywateli, zazwyczaj jest to dużo łatwiejsze, znacznie tańsze, a dodatkowo nie będziemy musieli uiścić prowizji agencyjnych.

Na co należy uważać?

Mając w zamiarze jedynie wynajem bezpośredni przez właściciela, należy zachować szczególną ostrożność. Czasami dochodzi niestety do licznych aktów przestępstw i nieprawości. Zmyślony właściciel zabiera nasze pieniądze i zapada się pod ziemię, a my zostajemy z niczym. Toteż widząc na prawdę dobrą ofertę ważnym jest, aby patrzeć na nią z dwóch stron. Po pierwsze jako faktycznie ciekawej oferty, przy czym z tyłu głowy mając przeświadczenie, że może to być zwykłe oszustwo. Przede wszystkim sytuacja ta odnosi się do Londynu, gdzie wynająć można nawet miejsce na strychu czy w piwnicy. A w ogłoszeniu może być mowa o pokoju czy mieszkaniu. W ten sposób naciągacze korzystają na nieświadomych niczego potencjalnych najemcach i korzystają z ich trudnej sytuacji.

Wynajem mieszkania w UK – co oznaczają angielskie skróty?

Jeśli pierwszy raz stykamy się z tematem wynajmu mieszkań w UK, to na początku możemy mieć pewien problem. Mianowicie kwestię problematyczną dla nas może stanowić znaczenie anglojęzycznych skrótów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Available from – dostępne od;
  • DEP – skrót oznaczający deposit required, czyli konieczna jest wówczas wpłata depozytu na rzecz ogłoszeniodawcy;
  • Furnished/unfurnished – umeblowane/nieumeblowane;
  • PCM – skrót od per calendar month, czyli dotyczy ceny wynajmu podanej za dany miesiąc kalendarzowy;
  • Property has garden access – nieruchomość posiada dostęp do ogrodu;
  • PW/EXC – skrót od hasła cost per week/exclusive odnoszący się do kosztu wynajmu za tydzień. Jednakże bez opłat za media, które trzeba doliczyć osobno.
  • PW/INC – skrót od zwrotu cost per week/inclusive dotyczący kosztu wynajmu za tydzień z wliczonymi opłatami za media;
  • Share house – dom, który jest już zamieszkiwany przez pozostałych lokatorów;
  • Single/double room – pokój 1-osobowy/pokój 2-osobowy;
  • White goods – jest to termin przyjęty dotyczący dostępności w mieszkaniu urządzeń AGD, takich jak: kuchenka gazowa, lodówka czy pralka.

Ważne! W ogłoszeniach nieraz możemy natrafić na sformułowania typu: no DSS, no pets czy no smokers. Odnoszą się one do tego, że właściciele nie wyrażają zgody na konkretnych najemców. W odpowiedniej kolejności: najemców korzystających z zasiłków, lokatorów ze zwierzętami oraz na osoby palące.

Darmowe przelewy z Anglii do Polski

Wynajem mieszkania w Anglii przez agencje nieruchomości

Szukanie mieszkania na własną rękę może zajmować dużo czasu. Poza tym, jeżeli nie jesteśmy dobrze zorientowani w angielskich realiach rynku nieruchomości, może być to niestety ryzykowne. Dlatego w wielu sytuacjach, korzystnym dla nas wyjściem będzie wynajem mieszkania w Anglii przez agencje nieruchomości tzw. estate agency. Oferty prezentowane przez agentów często są naprawdę ciekawe, lecz niestety koszt usługi pośredniczenia w tym przedsięwzięciu kosztuje naprawdę sporo. Jeżeli chcemy szukać mieszkania w UK za pośrednictwem biur nieruchomości, najlepiej rozpocząć wyszukiwanie w Internecie. Najszybciej znajdziemy swoje wymarzone mieszkanie, przeglądając serwisy przedstawiające kilkaset propozycji mieszkań oferowanych przez setki agencji. Do popularnych serwisów należą m.in.:

Normalną procedurą jest w tym wypadku konieczność uiszczenia opłat za:

  • koszty usługi administracyjnej oraz spisanie umowy (agreement fees);
  • zweryfikowanie naszej kredytowej (credit check);
  • wykonanie inwentaryzacji (inventory check);
  • sprawdzenie referencji (tenancy reference).

Suma wszystkich powyższych opłat może wynieść nawet kilkaset funtów brytyjskich.

Zalety i wady korzystania z usług agencji nieruchomości

Zalety agencji nieruchomości:

  • Oszczędzamy nasz cenny czas – biura nieruchomości posiadają w swojej ofercie bardzo dużo mieszkań o różnym standardzie. Korzystając z ich usług nie musimy wówczas przeglądać tysięcy stron.
  • Nerwy na bok – nie musimy się denerwować analizując zasady wynajmu każdej oferty. To agent musi o tym wiedzieć i przedstawić je nam.
  • Pomoc w sytuacjach losowych – agenci zawsze starają się pomagać swoim lokatorom. Szczególnie, gdy mają do czynienia z awarią, a właściciel mieszkania jest niedostępny.
  • Komfortowa transakcja – biuro nieruchomości zajmuje się wszystkimi formalnościami, jak również kwestią sporządzenia umowy. Aczkolwiek w kwestii umowy, jest to sprawa dyskusyjna. Bowiem, każdy kto już wynajmował mieszkanie za pośrednictwem agencji w UK, zdaje sobie sprawę, że jest to często niełatwy temat.

Wady agencji nieruchomości:

  • Dodatkowe koszty – jak wiadomo, agencje nie prowadzą działalności charytatywnej i za ich pomoc należy zapłacić prowizję. Koszt wynagrodzenia dla agentów może wynieść od 100 do kilkuset funtów szterlingów. Jest to zależne od jakości danego mieszkania oraz ceny wynajmu.
  • Długość umowy – duża liczba agencji chce, aby najemca podpisał umowę przynajmniej na pół roku. W tym wypadku może być to zarówno wada, jak i zaleta.
  • Wymóg potwierdzenia naszej wiarygodności – biura nieruchomości zazwyczaj żądają potwierdzenia naszych referencji od naszego poprzedniego właściciela mieszkania (landlorda). Jak również dwu albo trzykrotności naszych dochodów względem kosztów wynajmu mieszkania. Poza tym wymagane jest posiadanie umowy o pracę. Dodatkowo, najlepiej, aby to była umowa o pracę w wymiarze pełnego etatu (full time).

Przygotowanie umowy najmu – formalności

Po odnalezieniu wybranego przez nas mieszkania trzeba dopełnić niezbędnych formalności. Priorytetem jest przede wszystkim przygotowanie i spisanie umowy. W przypadku korzystania z agencji, ten obowiązek leży w ich gestii. Natomiast, gdy sami chcemy wynająć lokal, musimy zweryfikować poniższe informacje, które będą wprowadzone przez właściciela mieszkania.

  • Czas trwania umowy;
  • Długość okresu wypowiedzenia umowy;
  • Cena czynszu;
  • Czy czynsz zawiera już wszystkie opłaty?;
  • Jakie to są opłaty?;
  • Wartość depozytu.

Odnośnie tego ostatniego, czyli depozytu. Jest to ogólnie przyjęty standard w większości państw, także i w Polsce. W naszym kraju depozyt znany jest bardziej pod pojęciem kaucji zwrotnej. W większości przypadków landlord lub biuro nieruchomości zawsze pobierają depozyt. Jest to potrzebne, żeby uchronić się przed możliwymi stratami finansowymi, które mógłby wyrządzić lokator. A także przed ewentualną chęcią przedterminowego zerwania umowy. Depozyt jest zwracany najemcy tylko w sytuacji, kiedy umowa została wypełniona przez pełny okres obowiązywania umowy. Kwota depozytu generalnie stanowi wartość jednomiesięcznego czynszu. Ponadto depozyt powinien być zabezpieczony i przechowywany na osobnym koncie. Niezgodnym z przepisami jest, aby trafił on bezpośrednio do właściciela lokalu.

Co wynająć: pokój czy mieszkanie?

Najemcy, którzy nie posiadają jeszcze komfortowej sytuacji finansowej lub zawodowej, mogą na początku zdecydować się na wynajęcie 1-osobowego pokoju. Na takie rozwiązanie często decydują się bowiem polscy imigranci, którzy przybywają na Wyspy Brytyjskie w pojedynkę. Wybór takiego rozwiązania pozwala również na znaczną oszczędność. Koszty wynajmu spadają wówczas nawet o połowę. Wynajęcie pokoju dla jednych może być alternatywnym wyjściem, zaś dla innych smutną koniecznością. Jednak trzeba liczyć się z tym, że raczej żaden landlord nie wynajmie flatu komuś, kto nie posiada stałej pracy. W tym celu niezbędne jest potwierdzenie listem od naszego pracodawcy. Właściciel nie wynajmie też mieszkania najemcy nie posiadającego referencji od swojego poprzedniego właściciela mieszkania.

Pamiętaj! W wynajmowanych domach każdorazowo podaje się liczbę sypialni (bedroom). Salon (living room) nie wlicza się w liczbę pokoi przeznaczonych do spania.

Wynajem mieszkania w Anglii – ocena końcowa

Podsumowując temat wynajmu mieszkań w Anglii, z pewnością jest to o wiele bardziej skomplikowane niż w Polsce. Większość najemców latami mieszka w pokojach jednoosobowych, gdyż wynajęcie mieszkania jest dla nich zbyt drogie. Dużym zdziwieniem dla naszych rodaków są uprawnienia pracowników biur nieruchomości w sprawdzaniu potencjalnych najemców. Mogą oni bowiem skontaktować się z naszymi poprzednimi landlordami, bądź pracodawcami. Ponadto mają prawo żądać wyciągów z naszych rachunków bankowych oraz podania oceny zdolności kredytowej. Odbywa się to za pomocą zweryfikowania karty debetowej przypisanej do naszego konta bankowego.

Polacy, którzy emigrują do Anglii mogą być zatem nieco zszokowani obowiązującymi tutaj uwarunkowaniami rynku wynajmu mieszkań. Tak więc, jeśli nie mamy możliwości wynajęcia całego mieszkania, najlepszą opcją będzie dla nas zatrzymanie się u znajomych lub rodziny. W międzyczasie, gdy już wystarczająco poznamy realia brytyjskiego rynku nieruchomości, możemy wówczas zdecydować się na wynajem własnego mieszkania.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły