Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

21 maj 2021

Zarobki w Anglii: Ile zarabia się na Wyspach Brytyjskich?

Zarobki w Anglii: Ile zarabia się na Wyspach Brytyjskich?

Zarobki w Anglii to temat zawsze aktualny, który warto sobie przybliżyć. Sprawdź więc, czy pracując w UK otrzymujesz tyle, ile powinieneś? Pewnie nie raz myślałeś nad tym, jak Twoje wynagrodzenie prezentuje się względem średniej pensji w Wielkiej Brytanii. I jak najbardziej słusznie! Wszystkie niezbędne informacje w tym temacie są zawarte właśnie tutaj! Zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Ile wynosi średnia pensja w UK?
Od czego zależy wynagrodzenie?
Jaki wpływ wywarła pandemia?
Podsumowanie tematu

Zarobki w Anglii – słowem wstępu

“Zarobki w Anglii” – to hasło, które zapewne wyszukiwałeś mnóstwo razy w jakimś konkretnym etapie swojego życia. Będąc tam na obczyźnie, szukałeś takich informacji na pewno dużo częściej. Możesz też rozmyślać o emigracji w tamtejszym kierunku. Wówczas uzyskanie jak największej liczby danych, mogłyby pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Masz oczywiście prawo wiedzieć, czy wykonując dany zawód w konkretnej lokalizacji zarabiasz adekwatne pieniądze. W tekście uwzględniliśmy średnie zarobki przeciętnych pracowników oraz wykaz zawodów zarabiających najwięcej. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie jest rzeczywiste wynagrodzenie pracowników w Zjednoczonym Królestwie. Jak również tego, co ma decydujące znaczenie na jego wysokość.

Przykładowo, jeżeli nasi znajomi w UK nadal przywożą z Polski różnego rodzaju konfitury i przetwory. A ponadto zawsze szukają miejsc, gdzie zjedzą naprawdę ekonomicznie i tanio skorzystają z danej usługi. To wówczas może nam mówić zarówno o ich zaradności finansowej, jaką wyrobili sobie poprzez oszczędzanie. Natomiast z drugiej strony pokazuje to wyraźnie, że ich zarobki w Anglii mogą być bliskie najniższej krajowej w UK. Co już zmienia postać rzeczy.

Średnie zarobki w UK

Warto zorientować się w statystykach dotyczących średnich zarobków w UK (tzw. mediana pensji), osób zatrudnionych na pełnym etacie. Możemy zobaczyć, że w kwietniu 2020 roku jej wartość wynosiła około 31 461 GBP w skali roku. Co dawało jakieś 585,50 funtów na tydzień. Kwoty te mogą robić pozytywne wrażenie. Jednakże, przed planowaniem wyjazdu do “wyspiarskiego El Dorado” należy dodać, że powyższe dane zostały przedstawione przez Office For National Statistics. Co to oznacza? Mianowicie tyle, że podane wartości nie były takie same dla każdego pracownika i znacznie się różniły.

Co decyduje o wysokości zarobków w Anglii?

Tak, jak na całym świecie, tak i w Anglii, zarobki są ściśle powiązane ze średnią pensją. Jak wiadomo, przy podawaniu mediany w danym kraju, stwierdza się, że takie są średnie zarobki każdego pracownika w tym państwie. Rzecz jasna nie jest to prawdą, a wynagrodzenie jest bardzo zróżnicowane. Od czego więc będzie zależało? Przede wszystkim od zawodu, jaki wykonujemy. A także od lokalizacji miejsca pracy oraz wieku i płci danego pracownika. Sprawdźmy to!

Wykonywany zawód

Głównym czynnikiem warunkującym nasze wynagrodzenie jest oczywiście nasz zawód i branża w jakiej pracujemy. W tym miejscu należałoby zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważniejsze? Praca, którą kochamy, czy też lepsze pieniądze? Jeśli wybieramy to pierwsze i zarabiamy na tyle, żeby się spokojnie utrzymać to jesteśmy w komfortowej sytuacji. Jeżeli bardziej zależy nam na lepszych zarobkach lub sytuacja życiowa nas do tego zmusza to powinniśmy rozważyć zmianę.

Pracodawcy w UK wysoko cenią swoich pracowników z Polski m.in. za uczciwość, posiadane umiejętności, pracowitość i zaangażowanie. Przez lata wyrobiliśmy sobie w oczach Anglików uznanie i renomę. Dzięki temu, obecnie Polacy nie są zatrudniani wyłącznie na podstawowych stanowiskach, a zajmują posady kierownicze. Szybki awans, a co za tym idzie większe zarobki w Anglii możemy uzyskać decydując się na pracę w kilku branżach. Jakich konkretnie? W gastronomii, hotelarstwie czy też branży budowlanej. Pamiętajmy jednak, że musimy wykazać się wymaganymi predyspozycjami, a także płynnie mówić po angielsku. Bez znajomości języka nasza kariera zawodowa nie rozwinie się tak, jakbyśmy chcieli. Zobaczmy więc, jak prezentowało się wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii dla wybranych zawodów.

  • Kelner – max. 8-12 GBP/h (w tym wypadku dużą zaletą są napiwki od klientów za dobrą obsługę);
  • Kucharz – pracownicy z doświadczeniem inkasują od 1700 GBP/miesięcznie wzwyż;
  • Pracownik budowlany – zależnie od posiadanych umiejętności, wynagrodzenie wynosi minimalnie równowartość stawki minimalnej, a maksymalnie 2700 GBP na miesiąc;
  • Pracownik fabryki – stawka na godzinę to mniej więcej 8-12 GBP;
  • Magazynier – wysokość wynagrodzenia odpowiada tutaj stawce minimalnej. Natomiast jeśli pracownik posiada rozszerzone uprawnienia, zarobki mogą wynieść od 1500 do 2000 GBP/miesięcznie;
  • Sprzątaczka – rzadko kiedy przekracza się tutaj płacę minimalną;
  • Opiekunka osób starszych – doświadczeni pracownicy mogą otrzymywać 1400-2000 GBP na miesiąc;
  • Programista/Specjalista IT – wysoko wykwalifikowani pracownicy sektora IT mogą zarabiać nawet od 20 do 40 GBP na godzinę!

Lokalizacja pracy

Jeśli chodzi o lokalizację zatrudnienia w Anglii pod kątem atrakcyjności zarobków, to oczywistym jest, że najwięcej zarabiają pracownicy w Londynie. Tak, jak w większości państw na świecie, to w stolicy są najwyższe widełki płacowe. Mediana zarobków dla Londynu wynosi aż 640 GBP na tydzień! Stawka ta jest większa aż o 141 funtów w porównaniu z drugim w tym rankingu, regionem południowo-wschodnim (499 GBP). A także o 161 GBP wyższa od średniej krajowej, która wynosi 479 GBP. Aczkolwiek płacy londyńskiej nie powinniśmy brać do siebie nazbyt poważnie. Dlaczego ? Dlatego, że jest ona znacznie zawyżona przez mieszkańców miasta, którzy piastują ważne dyrektorskie stanowiska. Zarabiając na nich wartości sześciocyfrowe, a czasem nawet siedmiocyfrowe. Ale kto bogatemu zabroni, prawda?

Wiek oraz płeć pracownika

Co logiczne, staż pracy również ma spory wpływ na nasze wynagrodzenie. I tak, dla najmłodszych pracowników w przedziale wiekowym 16-17 lat przewidziano najniższe zarobki. Średnia wysokość to 206,60 GBP tygodniowo, przy czym dla mężczyzn było to 201,10 GBP, zaś dla kobiet aż 240,20 GBP! Jest to jedyna kategoria wiekowa, w której to kobiety mogły zarobić więcej od płci przeciwnej. Kolejna grupa to już znaczny wzrost zarobków dla osób w wieku od 18 do 21 lat. Dla mężczyzn przewidziano tygodniowe wynagrodzenie w wysokości 354,80 GBP, zaś dla kobiet dokładnie 345 GBP. Szczytowa wysokość zarobków w Anglii jest wypłacana pracownikom w średnim wieku, w przedziale od 40 do 49 lat. Mediana zarobków dla tej grupy wiekowej to aż 676,30 GBP na tydzień, co stawia ich na czele wszystkich grup.

Po przekroczeniu 49-ego roku życia, średnia pensja pracowników będzie spadać wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego. W następnej kategorii wiekowej znajdują się pracownicy od 50 do 59 lat, którzy pobierają średnio 624,40 GBP na tydzień. Ostatnia grupa to osoby w wieku 60+, którzy mogą liczyć na około 539,80 GBP tygodniowo. Jednakże możliwe, że podane wartości zaczną się obniżać, z powodu odchodzenia pracowników na wcześniejszą emeryturę w Anglii. Doprowadzi to do obniżenia średniego dochodu, jaki będą wówczas otrzymywać.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Zarobki w Anglii, a skutki pandemii koronawirusa

Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że globalna pandemia spowodowała utratę pracy przez masę pracowników. Na początku pandemii COVID-19, wirus ten odbił się niekorzystnie na średnich zarobkach pracowników w UK. Jednakże, już jakiś czas później, mediana zarobków zaczęła piąć się nagle w górę. W miesiącach od marca 2020 roku do stycznia 2021 roku zanotowano skok średnich tygodniowych wynagrodzeń. ONS wyliczył, że wzrost ten nastąpił z 4,3% do 6,5%, łącznie z przyznanymi premiami. Jak więc jest to możliwe? Po części można to wytłumaczyć tzw. “efektem kompozycji”. Jak to rozumieć? Ma to związek z tym, że w najgorszym okresie trwania pandemii spora liczba miejsc pracy uległa likwidacji. Wiele tych stanowisk dotyczyło branż słabo opłacanych. Takich, jak choćby gastronomia czy hotelarstwo. W efekcie średnia zarobków dla pracowników, których nie zwolniono, uległa nieoczekiwanemu podniesieniu

Z drugiej strony, co zrozumiałe, nastąpił wzrost stopy bezrobocia. Odsetek wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w UK w okresie od marca do maja 2020 roku wynosił 4,1%. Zaś ponad pół roku później, licząc od listopada 2020 do stycznia 2021 podskoczył do 5%.

Zarobki w Anglii – czy warto wyemigrować?

Podsumowując temat zarobków w Anglii, możemy potwierdzić, że są znacznie wyższe niż w naszym kraju. Tak więc, czy emigracja do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych to dobry pomysł? Jak najbardziej tak, choć obecnie po niedawnym Brexicie nie jest to już tak proste jak kiedyś. Jeżeli do 31 grudnia 2020 roku nie uzyskałeś settled status, bądź pre-settled status to obecnie masz ograniczone możliwości emigracji. Możesz bowiem starać się o wyjazd na Wyspy po Brexicie jedynie na podstawie wizy turystycznej lub pozwolenia na pracę.

Sprawdź na stronie rządowej, czy i jakiej wizy potrzebujesz pod linkiem: https://www.gov.uk/check-uk-visa

Wynagrodzenie minimalne w UK jest również dużo większe od tego, jakie mamy w Polsce. Co znacznie ułatwia życie i podnosi jego poziom setkom tysięcy naszych rodaków. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze istotny fakt. Mianowicie, że w nowym ładzie, na brytyjskim rynku pracy poszukiwani się obecnie wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają poszukiwane umiejętności. Mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach służby medycznej, inżynierach (szczególnie z branży budowlanej czy IT). Finalnie więc, to konkretna specjalizacja i bardzo dobra znajomość języka angielskiego może być kluczem do naszych sukcesów zawodowych. Poprzez wysokie umiejętności językowe i zdobycie doświadczenia na konkretnych stanowiskach, możemy sprawić, że nasze zarobki w Anglii osiągną oczekiwany poziom.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post osobom, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły