Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

04 mar 2021

Jak złożyć wniosek o brytyjskie obywatelstwo – Krok po kroku 

Jak złożyć wniosek o brytyjskie obywatelstwo – Krok po kroku 

Prasa polonijna rozpisuje się o rekordowej liczbie Polaków składających aplikacje o angielską przynależność narodową. Tym bardziej, że polskie prawo zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa. Więc, czy i ty zastanawiasz się, jak złożyć wniosek o brytyjskie obywatelstwo? Jest to prostsze niż Ci się wydaje. Jedyne czego potrzebujesz to gotową instrukcję krok po kroku, trochę Twojego czasu, a z resztą z pewnością sobie poradzisz. W tym artykule odpowiemy na poniższe pytania, jakie możesz mieć w związku z wnioskiem o brytyjskie obywatelstwo.

Spis treści
Ile kosztuje wniosek o obywatelstwo brytyjskie?
Jak aplikować o obywatelstwo brytyjskie jeśli mamy settled status? 
Jak wygląda wniosek o brytyjskie obywatelstwo?
Kim są referees (świadkowie) we wniosku o obywatelstwo?

Ile kosztuje wniosek o obywatelstwo brytyjskie?

Obecnie opłata za wniosek o obywatelstwo brytyjskie wynosi 1330.00 GBP. Kwota ta obejmuje rozpatrzenie wniosku przez Home Office oraz w razie powodzenia obejmuje również opłatę za brytyjską ceremonię przyznania obywatelstwa. Jeśli składasz wniosek online, podczas jego składania zostaniesz poproszony o dokonanie płatności kartą kredytową lub debetową.

Ważne! Jeśli wniosek zostanie odrzucony lub wycofany, nie otrzymasz zwrotu pieniędzy. 

Dodatkowo do opłaty £1330.00 należy doliczyć £19.20 za rejestrację biometryczną. Ta opłata jest zwracana tylko w przypadku wycofania przez nas wniosku. 
Istnieją jednak inne, dodatkowe koszty, które wiążą się ze złożeniem wniosku o obywatelstwo brytyjskie. Są to między innymi: 

  • Koszty związane z tłumaczeniem dokumentów na przykład polski certyfikat małżeństwa, świadectwo urodzenia, czy też ukończenia szkoły.
  • Opłata związana z uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego naszą znajomość angielskiego na odpowiednim poziomie. Koszt samego testu to około £150. 
  • Koszty związane z kursem i zdaniem egzaminu Life in the UK. Koszt testu to 50 funtów. Zakup oficjalnego podręcznika, aby móc się przygotować to koszt kolejnych kilkunastu funtów. 
  • W razie potrzeby koszty prawnika lub doradcy imigracyjnego. Cena za profesjonalną pomoc kosztuje. Zanim zdecydujesz się na pomoc prawną sprawdź, czy dany doradca jest zarejestrowany i czy pobiera opłatę. Oczywiście wniosek można złożyć samodzielnie i wtedy koszty pomocy prawnej wyniosą £0. 

Przytoczone powyżej koszty są jedynie szacunkami. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu zestawieniu masz większe pojęcie o tym czego możesz się spodziewać. Dzięki temu będziesz mógł lepiej przygotować się finansowo do złożenia wniosku o obywatelstwo brytyjskie. 

Jak aplikować o obywatelstwo brytyjskie jeśli mamy settled status?

Jeśli posiadamy tak zwany settled status, o obywatelstwo brytyjskie będziemy starać się w procesie naturalizacji. Sam wniosek możemy złożyć w dwojaki sposób:

  • złożyć wniosek samodzielnie lub 
  • skorzystać z pomocy agenta lub pełnomocnika.

Przed tym, jak zaczniesz czytać, o tym jak złożyć wniosek o obywatelstwo brytyjskie samodzielnie. Możesz sprawdzić jakie warunki musisz spełnić, aby w ogóle móc aplikować. Informacje znajdują się w naszym innym artykule: Jak dostać obywatelstwo brytyjskie? 

Ważne! Na stronie brytyjskiego rządu można także znaleźć informacje, że nie potrzebujemy już tak zwanej „a permanent residence card”, aby potwierdzić nasz status stałego pobytu na wyspach. 

Jak złożyć wniosek o obywatelstwo brytyjskie samodzielnie? 

Jeśli spełniasz wszystkie wymagania, to sam wniosek złożysz internetowo. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że nie trzeba fizycznie wysyłać nigdzie potrzebnych dokumentów. Można je bezpiecznie przesłać poprzez internetowy formularz razem z wnioskiem lub zeskanować je podczas umówionego spotkania w wyznaczonym punkcie UKVCAS (UK Visa and Citizenship Application Services).  

Spotkanie w UKVCAS jest obowiązkowe. Dokładne wytyczne dotyczące spotkania w UKVCAS otrzymamy podczas składania wniosku, niemniej jednak podczas spotkania: 

  • pobierane są nasze dane biometryczne - odciski palców i zdjęcie ( koszt pobrania £19.20),  
  • potwierdzana jest nasza tożsamość, oraz 
  • sprawdzana jest wszelka dokumentacja (listę dokumentów, które należy dostarczyć otrzymamy podczas składania wniosku). 

Swoją aplikację możesz wysłać także listownie, jednak w ten sposób wydłużysz znacznie cały proces.

Uwaga! Przed otrzymaniem wniosku przez Home Office należy być fizycznie w UK przez okres minimum 5 lat. Jeśli składamy wniosek on-line Home Office dostaje go tego samego dnia. Jeśli składamy podanie pocztą wpłynięcie do Home Office trwa dłużej.  

Jak złożyć wniosek o obywatelstwo brytyjskie poprzez agenta lub pełnomocnika?

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie złożyć wniosek o obywatelstwo brytyjskie,  możesz skorzystać z pomocy i porady agenta, bądź pełnomocnika. 

Ważne! W UK wszyscy doradcy imigracyjni muszą być zarejestrowani w biurze Immigration Services Commissioner (OISC) albo być członkami niektórych organizacji zawodowych takich jak na przykład angielskie The Law Society

OISC jest organem publicznym sponsorowanym przez Home Office, który reguluje doradztwo imigracyjne, tak aby mieć pewność, że doradcy są kompetentni i działają w najlepszym interesie swoich klientów. Świetnym narzędziem jest Adviser Finder, który umożliwia znalezienie zarejestrowanego w OISC doradcę blisko naszego miejsca zamieszkania. 

Adwokatów z angielskiego stowarzyszenia prawniczego, którzy nie są zarejestrowani w OISC, jednak mogą świadczyć doradztwo imigracyjne znajdziemy poprzez Find a Solicitor.

Aby ustrzec się przed oszustami, na brytyjskiej stronie rządowej możemy znaleźć także listę osób, którym zakazano pełnienia funkcji doradców imigracyjnych.

Darmowe przelewy do Polski

Jak wygląda wniosek o brytyjskie obywatelstwo?

Zanim złożysz wniosek o brytyjskie obywatelstwo, warto wiedzieć jak wygląda dokument i co trzeba przygotować wcześniej. Formę papierową wniosku można znaleźć pod linkiem: Become a British citizen. Warto się z nią zaprzyjaźnić nawet gdy swoją aplikację chcemy wysłać online. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy. We wniosku o obywatelstwo brytyjskie będziesz musiał:

  • Przedstawić swoje dane personalne dane identyfikacyjne oraz dane kontaktowe. 
  • Wskazać i udowodnić, jak długo mieszkasz w Wielkiej Brytanii (wskazać wszystkie adresy zamieszkania w UK).
  • Przed złożeniem wniosku zdać test Life in the UK. 
  • Udowodnić swoją znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie. Poprzez podanie we wniosku numeru certyfikatu SELT. Certyfikat nie może być starszy jak dwa lata. 
  • Podać dane rodziców.
  • Podać dane małżonka, żony lub partnera cywilnego.
  • Podać dane swojego zatrudnienia. 
  • Wykazanie, że ma się „dobry charakter”. Home Office bierze pod uwagę wiele czynników, aby zadecydować czy ma się dobry charakter. Na przykład Home Office sprawdzi czy: płacisz sumiennie podatki, posiadasz jakieś długi w publicznej służbie zdrowia, czy przypadkiem nie ogłosiłeś upadłości, czy nie masz przeszłości kryminalnej, czy nie złamałeś jakichkolwiek przepisów imigracyjnych itp. 
  • Wskazać dwie osoby, które potwierdzą twoją tożsamość. Są to tak zwani „referees” (świdakowie), ale o tym w dalszej części artykułu.

Konieczne jest, aby być uczciwym i zawrzeć wszystko, co ma związek z Twoim wnioskiem o obywatelstwo brytyjskie. Jeśli Home Office stwierdzi, że coś pominąłeś, może odmówić przyjęcia wniosku.

Ważne! Jeśli masz choć cień wątpliwości, że możesz mieć problemy z udowodnieniem, że masz dobry charakter, porozmawiaj z doradcą imigracyjnym jeszcze przed złożeniem wniosku.

Kim są referees (świadkowie)?

Świadkowie muszą znać osobę ubiegającą się o obywatelstwo przez co najmniej trzy lata. Jeden ze świadków powinien być osobą dowolnej narodowości, która wykonuje jeden z tak zwanych zawodów „acceptable profesional” może to być na przykład nasz księgowy, prawnik, nauczyciel, dentysta, czy też pielęgniarka. Pełna lista akceptowanych zawodów.

Drugi ze świadków musi być posiadaczem paszportu obywatela Wielkiej Brytanii i mieć ukończone co najmniej 25 lat (jeśli ma mniej jak 25 lat musi także wykonywać zawód z listy „acceptable profesional”). 

Ważne! Nasz Świadek (referee) nie może: 

  • być z nami spokrewniony; 
  • być naszym pełnomocnikiem;
  • być zatrudnionym przez Home Office; 
  • być skazanym za przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności w ciągu ostatnich 10 lat, za które wyrok nie został wykonany zgodnie z ustawą o rehabilitacji przestępców z 1974 r.

Ważne! Świadkowie muszą podać swoje dane personalne i kontaktowe oraz podpisać deklarację. 

I oto dotarłeś do końca naszego artykułu. Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły