Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

16 lis 2023

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie nadal jest możliwy dla Polek i Polaków. Jednak, wraz z jego wejściem w życie, doszło do pewnych zmian związanych z procesem wyjazdu na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Nie odbywa się on już tak swobodnie, jak przed 31 stycznia 2020 roku. Teraz, aby móc wyemigrować na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych musimy spełnić pewne kryteria. Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają procedury uzyskania możliwości emigracji z Polski do Anglii? Jak znaleźć tam zatrudnienie? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się wszystkiego, co istotne w tej kwestii. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
Dlaczego Wielka Brytania jest popularnym kierunkiem emigracji Polek i Polaków?
Gdzie szukać pracy?
Emigracja zarobkowa do Anglii po Brexicie - istotne kwestie
Wiza pracownicza

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie nadal interesuje sporą grupę osób, które chcą poprawić swoją sytuację finansową, lub nie mogą znaleźć odpowiedniego zatrudnienia w Polsce. Emigracja zarobkowa do Anglii może być atrakcyjną opcją oraz ciekawym doświadczeniem, ze względu na możliwość pracy i rozwoju zawodowego. Pamiętajmy jednak, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyjeździe solidnie się przygotować, biorąc pod uwagę różnorodne aspekty, które mogą mieć wpływ na życie w nowym kraju.

Dlaczego Wielka Brytania jest popularnym kierunkiem emigracji Polek i Polaków?

Polonia na Wyspach Brytyjskich jest różnorodna pod względem demograficznym, obejmując zarówno osoby mieszkające tu od pokoleń, jak i nowo przybyłych, którzy szukają pracy, edukacji czy lepszych warunków życia. Jak można zauważyć, decydując się na emigrację zarobkową, nasi rodacy często decydują się na wyjazd i życie w Wielkiej Brytanii. Niezmiennie stanowią oni jedną z największych społeczności imigranckich w tym kraju. Ich obecność w Zjednoczonym Królestwie sięga lat 40. XX wieku. Zaangażowani są w różne dziedziny życia - od biznesu po kulturę, edukację i pomoc społeczną.

Oto kilka głównych powodów emigracji Polek i Polaków do Anglii:

  • szereg możliwości zawodowych oraz stabilne zatrudnienie w różnych sektorach,
  • szansa na rozwój zawodowy, zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia w międzynarodowym środowisku biznesowym,
  • możliwość kontynuacji nauki na renomowanych uczelniach wyższych lub podjęcia kursów i szkoleń,
  • stabilna sytuacja gospodarcza kraju,
  • szansa na odkrycie nowej kultury, poznanie nowych ludzi oraz szerzenie swoich horyzontów.

Jak można zauważyć, emigracja do UK oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, dlatego dla wielu Polek i Polaków jest to atrakcyjna opcja życiowa. Perspektywa podjęcia dobrej pracy zarobkowej, a co za tym idzie, lepszego wynagrodzenia sprawia, że pomimo Brexitu nadal spora grupa osób decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu lepszych możliwości i komfortu życia. 

Gdzie szukać pracy?

Pomimo wystąpienia z szeregów Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, praca w UK dla Polaków nadal jest dostępna. Zastanawiasz się, gdzie szukać zatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie? Sposobów na znalezienie pracy jest co najmniej kilka

  • internetowe platformy rekrutacyjne,
  • ogłoszenia z ofertami pracy na portalach online,
  • agencje pracy,
  • bezpośredni kontakt z pracodawcami.

Istotne jest odpowiednie przygotowanie się i rozważanie wszystkich za i przeciw. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które mogą przysporzyć sporo stresu i nerwów. Pamiętajmy, że emigracja zarobkowa to poważna decyzja, która wiąże się z wieloma wyzwaniami. Ważne jest, aby upewnić się, że nasze kwalifikacje i umiejętności są odpowiednie dla brytyjskiego rynku pracy. Czasami konieczne może być uzyskanie dodatkowych certyfikatów lub egzaminów. W szczególności, gdy po raz pierwszy poszukujesz pracy za granicą.

Gdzie szukać pracy?

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie - istotne kwestie

Wyjazd do UK do pracy po Brexicie wygląda nieco inaczej. Zapoznanie się z nowymi zasadami związanymi z obecnie obowiązującymi przepisami imigracyjnymi oraz warunkami życia i pracy w Anglii jest kluczowe. Decyzja o emigracji zarobkowej na Wyspach powinna być dobrze przemyślana. Należy tutaj wspomnieć również o zapoznaniu się z angielskim systemem podatkowym, przepisami dotyczącymi zatrudnienia oraz prawem pracowniczym.

Jakie zmiany wprowadził Brexit?

Brexit wprowadził zmiany w zasadach dotyczących migracji na teren Zjednoczonego Królestwa, a swobodne przemieszczanie się obywateli Unii Europejskiej zakończyło się 31 grudnia 2020 roku. Musimy sobie zdawać sprawę z kilku kluczowych informacji, które warto wziąć pod uwagę planując wyjazd w celach zarobkowych. W tym celu niezbędny jest paszport a nawet wiza. Wszystko zależy od tego, na jak długo chcemy przebywać na terytorium Wielkiej Brytanii.

Wprowadzony został nowy system punktowy dla imigrantów z zagranicy (UK’s points-based immigration system), co wpłynęło na warunki i wymagania związane z zatrudnieniem w niektórych sektorach. Jego głównym zadaniem jest kontrolowanie zjawiska imigracji oraz skrupulatna ocena obcokrajowców, którzy chcą przebywać na terenie UK. Ponadto stawia on kompetencje danej osoby ponad kraj jej pochodzenia. Angielski rynek pracy najchętniej przyjmuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Sprowadza się to do tego, że osoby z podstawowym wykształceniem oraz bez znajomości języka angielskiego mogą napotkać spore problemy z uzyskaniem pozwolenia na podjęcie pracy w tym państwie. Jeśli otrzymamy odpowiednią ilość punktów, przyznana zostanie nam wiza, której otrzymanie jest niezbędne do zalegalizowania swojego pobytu na Wyspach. Co uwzględnia punktacja systemu?

  • kwalifikacje,
  • umiejętności zawodowe,
  • poziom znajomości języka angielskiego.

Ważne! Obowiązują nowe zasady związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, dlatego przed wyjazdem powinniśmy przyjrzeć się bliżej tej kwestii. European Health Insurance Card (EHIC) nie jest już stosowany w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Został on zastąpiony nowym systemem ubezpieczenia zdrowotnego dla obywateli brytyjskich i niektórych kategorii imigrantów. Osoby spoza systemu NHS mogą być zobowiązane do pokrycia kosztów opieki zdrowotnej.

Wiza pracownicza

Procedura ubiegania się o wizę do Anglii różni się w zależności od celu i długości planowanego pobytu. Jak otrzymać wizę, która będzie pozwalała na podjęcie legalnego zatrudnienia na Wyspach? Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku, który znajdziemy na stronie gov.uk. Jednak, w Wielkiej Brytanii istnieje kilka typów wiz, z których można skorzystać w zależności od konkretnego przypadku.

  1. Skilled Worker Visa, czyli wiza dla osób, które otrzymały ofertę pracy od pracodawcy w UK. Aby ją otrzymać pracownik i pracodawca muszą spełnić określone wymagania dotyczące kwalifikacji, płacy i posiadać "Certificate of Sponsorship" wystawione przez pracodawcę. Jest wydawana na okres 5 lat i skorzystać z niej mogą przedstawiciele kilkuset zawodów.
  2. Intra-Company Visa, ta wiza przeznaczona jest dla osób przenoszących się z zagranicznej jednostki firmy do brytyjskiej siedzimy tej samej firmy. Pracownik musi spełnić wymagania m.in. związane ze stażem pracy w firmie czy poziomem stanowiska.
  3. Global Talent Visa, jest to wiza skierowana do osób o wyjątkowych zdolnościach w dziedzinach takich jak nauka, inżynieria, sztuka, sport czy technologia. Taka aplikacja musi być poparta rekomendacją organu odpowiedzialnego za swoją dziedzinę, co ma na celu potwierdzenie wyjątkowości aplikanta.
  4. Start-up Visa i Innovator Visa, czyli wiza dla przedsiębiorców i innowatorów, którzy chcą rozpocząć działalność biznesową w Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda proces aplikacyjny?

W przypadku każdej z wyżej wymienionych wiz, proces aplikacyjny obejmuje wypełnienie formularza online, przedstawienie wymaganych dokumentów, opłacenie stosowanych opłat oraz umówienie się na wizytę w centrum złożenia dokumentów lub w biurze konsularnym. Oto dokumenty, które będą nam potrzebne do złożenia aplikacji:

  • certficate of sponsorship, czyli certyfikat potwierdzający chęć brytyjskiego przedsiębiorcy do zatrudnienia osoby ubiegającej się o wizę (w większości przypadków pracodawcy muszą posiadać licencję sponsorską, aby zatrudnić cudzoziemców),
  • paszport biometryczny lub paszport z miejscem na wizę,
  • dokument potwierdzający poziom znajomości języka angielskiego kandydata (np. IELTS).

Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj 3 tygodnie. W momencie, gdy Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzymasz wizę pracowniczą w paszporcie i będziesz mógł/a bez żadnych przeszkód podjąć pracę zarobkową w Zjednoczonym Królestwie.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły