Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

04 wrz 2023

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii jest jednym z priorytetów, jeśli zdecydujemy się rozpocząć życie na Wyspach Brytyjskich. Nadal wyjazd do UK to dla wielu Polaków spełnienie marzeń i wielka szansa, ze względu na wizję lepszych zarobków oraz wyższego standardu życia. Każdy kto wyjeżdża w celach zarobkowych bądź edukacyjnych za granicę chciałby znaleźć niedrogie i dobrze zlokalizowane lokum. Znalezienie odpowiedniego dla siebie miejsca to nie lada wyzwanie, dlatego warto wszystko dobrze przemyśleć i przemyśleć swoje oczekiwania. Odpowiednia analiza dostępnych ofert to podstawa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy wynajęcie mieszkania w Anglii to skomplikowany proces i jak najlepiej tego dokonać, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Spis treści:
Co wpływa na cenę wynajmu?
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Gdzie szukać?
Angielskie skróty, które warto znać

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii może wydawać się skomplikowane i dość stresujące dla osób, które dopiero co przybyły do Zjednoczonego Królestwa. Nic w tym dziwnego. Perspektywa podjęcia tak ważnej decyzji, która wiąże się z niemałym wydatkiem musi być dobrze przemyślana i pewna. Nikt nie chce zostać oszukany. Życie w Anglii różni się w niektórych aspektach od tego w Polsce, dlatego warto poznać specyfikę tego kraju i dowiedzieć się, jak dokonać właściwego wyboru. Gdzie szukać mieszkań? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Jakie przygotować dokumenty? Zapraszamy do lektury!

Co wpływa na cenę wynajmu?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ustalenie budżetu, który możemy przeznaczyć na opłacenie zobowiązań związanych z wynajmem. Ceny najmu w UK znacząco różnią się od tych, z którymi możemy spotkać się w Polsce. Stolica Wielkiej Brytanii uchodzi za jedno z najdroższych miast w Europie, dlatego wysokie ceny za wynajmem mieszkania nie powinny dziwić. Warto zdawać sobie sprawę z szeregu czynników, które składają się na finalną opłatę, jaką będziemy musieli ponieść:

  1. Lokalizacja - mieszkania w centralnych częściach dużych miast, takich jak Londyn czy Manchester, są znacznie droższe niż te na przedmieściach lub w mniejszych miastach.
  2. Typ nieruchomości - apartamenty i mieszkania jednorodzinne mogą mieć różne ceny wynajmu. Warto zastanowić się, jaki typ nieruchomości spełnia twoje potrzeby i budżet.
  3. Rozmiar i liczba pokoi - większe mieszkania z większą liczbą pokoi są zazwyczaj droższe.
  4. Standard wykończenia - mieszkania o wyższym standardzie wykończenia, z nowoczesnymi udogodnieniami, takimi jak nowe urządzenia kuchenne czy luksusowe wykończenia, będą miały wyższą cenę.
  5. Dostępność i popyt - w miastach o ograniczonej dostępności mieszkań i dużym popycie na wynajem, ceny mogą być wyższe. Sezonowość może także wpływać na ceny.
  6. Meble i wyposażenie - jeśli mieszkanie jest w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, może to wpłynąć na podwyższenie kosztu.
  7. Czynsz i opłaty dodatkowe - cena wynajmu obejmuje zazwyczaj czynsz, ale może też zawierać opłaty za media (gaz, prąd, woda), podatek od nieruchomości (Council Tax) oraz opłaty za zarządzanie nieruchomością.
  8. Okres najmu - umowy na dłuższy okres mogą być tańsze niż umowy krótkoterminowe.

Przy wynajmowaniu mieszkania w UK, oprócz miesięcznego czynszu, mogą występować dodatkowe koszty, takie jak:

  • Deposit (kaucja) - stanowi zabezpieczenie dla właściciela mieszkania. Zwykle wynosi ona od 4 do 6 tygodni czynszu.
  • Council Tax - podatek lokalny, który pokrywa koszty usług publicznych. Może być opłacany przez wynajmującego lub najemcę, w zależności od umowy.

Ważne! Jeśli w ogłoszeniu będzie zawarta informacja "bills included" to oznacza, że opłaty za media, jak i Council Tax zostały ujęte w podanej cenie.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Proces związany ze znalezieniem i wynajęciem mieszkanie, które będzie w pełni odpowiadało naszym potrzebom może wydawać się skomplikowany i dostarczać sporo nerwów. Jednak, jeśli wcześniej zaczerpniemy trochę wiedzy w tym temacie i zapoznamy się z kwestiami, na które należy zwrócić uwagę, to możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Warto dowiedzieć się z jakimi formalnościami wiąże się wynajęcie mieszkania w Anglii oraz jakie dokumenty będą do tego niezbędne. W szczególności, jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Oto lista typowych dokumentów i informacji, które mogą być wymagane przez właściciela nieruchomości lub agencję nieruchomości:

  • Tennant Application, czyli formularz wniosku najmu, przez który oficjalnie zgłosimy chęć wynajęcia mieszkania, w którym zazwyczaj należy w nim podać swoje dane osobowe i kontaktowe,
  • referencje (np. potwierdzenie twojego zatrudnienia i dochodów),
  • dowód tożsamości,
  • dokumenty potwierdzające status imigracyjny (jeśli nie jesteś obywatelem Wielkiej Brytanii lub kraju Unii Europejskiej),
  • dowód zameldowania (proof of address) - w niektórych przypadkach będziesz musiał dostarczyć dowód zameldowania w Anglii, na przykład rachunek za media na twoje nazwisko lub inne dokumenty potwierdzające twoją obecność na terenie kraju.

Pamiętaj! Przed wprowadzeniem się do mieszkania, zaleca się zrobienie zdjęć inwentarza, aby udokumentować stan nieruchomości. To może pomóc uniknąć nieporozumień przy zwrocie kaucji.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii - gdzie szukać?

Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii zazwyczaj odbywa się poprzez agentów. Jest to nieco inaczej, niż w Polsce, gdzie ogłoszenia są zamieszczane zazwyczaj przez prywatnych właścicieli. W Anglii oferty wynajmu bez pośrednika to raczej rzadkość. Pamiętajmy jednak, że szukanie lokum na własną rękę może być bardziej ryzykowne, dlatego jeśli tylko pozwalają nam na to fundusze, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych agencji. W szczególności, że dopiero co zaczynając swoją przygodę z wynajmem mieszkania na Wyspach Brytyjskich niekoniecznie dobrze orientujemy się w angielskich zasadach z tym związanych. Gdzie szukać ogłoszeń poza agencjami nieruchomości? Poniżej prezentujemy listę kilku popularnych źródeł:

  1. Portale internetowe takie, jak Rightmove czy Zoopla
  2. Gumtree - popularny portal ogłoszeniowy
  3. Spareroom - jeśli szukasz pokoju do wynajęcia lub chcesz współdzielić mieszkanie z innymi osobami
  4. Lokalne gazety i ogłoszenia
  5. Grupy na portalach społecznościowych - na Facebooku i innych portalach społecznościowych istnieją grupy związane z wynajmem mieszkań, gdzie ludzie zamieszczają ogłoszenia

Angielskie skróty, które warto znać

W wynajmie mieszkania w Anglii mogą pojawić się różne skróty i terminy, które warto zrozumieć. Do najczęściej spotykanych należą:

  • HMO (House in Multiple Occupation) - mieszkanie lub dom, który jest wynajmowany przez co najmniej trzy osoby, które nie stanowią jednej rodziny,
  • EPC (Energy Performance Certificate) - certyfikat efektywności energetycznej, który ocenia wydajność energetyczną nieruchomości i określa jej wpływ na środowisko,
  • GSC (Gas Safety Certificate) - certyfikat bezpieczeństwa gazowego, który potwierdza, że instalacja gazowa w nieruchomości jest bezpieczna,
  • DPS (Deposit Protection Scheme) - system zabezpieczania kaucji najemcy i oznacza, że jest ona przechowywana w specjalnym funduszu, aby zapewnić ochronę dla obu stron umowy najmu,
  • TDS (Tenancy Deposit Scheme) - system zabezpieczania kaucji, który zapewnia ochronę dla kaucji najemców,
  • Utilities - oznacza usługi komunalne, takie jak prąd, gaz, woda, kanalizacja, ogrzewanie i Internet,
  • PCM (per calendar month) - cena wynajmu podana za dany miesiąc kalendarzowy.

To już wszystko w dzisiejszym temacie. Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły