Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

05 czw 2023

Jak załatwić No Claim Bonus?

Jak załatwić No Claim Bonus?

Jak załatwić No Claim Bonus? Mieszkasz obecnie w Zjednoczonym Królestwie i posiadasz tam samochód? Ubezpieczenie auta w UK jest obowiązkowe i trzeba je wykupić, aby móc poruszać się samochodem po brytyjskich drogach. Wiesz, że gdy opłacasz składki ubezpieczeniowe, a nie miałeś/aś jak dotąd żadnej kolizji, to bez przeszkód możesz starać się o zniżkę obejmującą ubezpieczenie samochodowe, tzw. NCB (No Claim Bonus). Co to takiego? Na jakich zasadach funkcjonuje? Jak je uzyskać? Warto dowiedzieć się więcej, dlatego zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym przyjrzymy się bliżej zasadom wokół tego pojęcia.

Spis treści
Rodzaje ubezpieczeń samochodu w UK
No claim bonus - co warto wiedzieć?
Jak wysoka może być zniżka?
Przeniesienie bonusu do innego ubezpieczyciela

Jak załatwić No Claim Bonus?

Jak załatwić No Claim Bonus? Jeśli jeździsz bezkolizyjnie to możesz skorzystać ze zniżki, jaką oferuje większość brytyjskich firm ubezpieczeniowych. Jest to swego rodzaju nagroda dla właściciela pojazdu, za ostrożność na drodze, w wyniku czego nie złożył on żadnego roszczenia w trakcie trwania swojej polisy. W jaki sposób jest ona naliczana? Wszystko zleży od długości trwania okresu, w którym nie zgłosiliśmy szkody. Z roku na rok będzie się ona zwiększać, dlatego im więcej lat jeździsz bezkolizyjnie, tym większy rabat otrzymasz. NCB zostaje przypisany do osoby wykupującej polisę ubezpieczeniową, a nie do pojazdu, na który została ona wykupiona. Co to oznacza? Na jakich warunkach funkcjonuje NCB? Co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Ważne! Posiadany przez nas rodzaj polisy nie ma wpływu na przyznaną nam zniżkę. Każda z firm ubezpieczających indywidualnie ustanawia maksymalny czas, w jakim możemy zgromadzić premie za brak roszczeń. Pamiętaj jednak, że zabezpieczenie zniżek nie zagwarantuje, że składka ubezpieczeniowa nie wzrośnie. Firmy ubezpieczeniowe mają różne zasady dotyczące przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę, dlatego zawsze należy upewnić się, że wybrana opcja ubezpieczeniowa spełnia Twoje oczekiwania.

Rodzaje ubezpieczeń samochodu w UK

Przebywając na terenie Zjednoczonego Królestwa i posiadanie tam samochodu, wiąże się z obowiązkiem wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Może to wydawać się dość dużym wydatkiem, ale weźmy pod uwagę fakt, że jeżeli cokolwiek przydarzy nam się na drodze, odpowiedzialność za szkody przejmie nasz ubezpieczyciel. Dzięki temu unikniemy zobowiązań prawnych wobec innych kierowców, a ubezpieczalnia pokryje związane z kolizją zobowiązania finansowe. W UK wyróżnia się następujące rodzaje polis:

  1. Third Party Only - podstawowy poziom ochrony, który jest minimalnym wymogiem prawnym w UK.
  2. Third Party Fire & Theft - bardziej rozszerzony pakiet, który oprócz podstawowego zakresu ochrony obejmuje także pokrycie strat w przypadku kradzieży lub pożaru samochodu. Twojego samochodu.
  3. Fully Comprehensive -  najbardziej rozbudowany dostępny pakiet ubezpieczeniowy, który chroni kierowców i samochody przed większością możliwych zdarzeń losowych.

Finalna kwota składki uwarunkowane będzie nie tylko wyborem ubezpieczyciela, ale także następującymi czynnikami:

  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • stan cywilny kierowcy,
  • przebieg samochodu,
  • marki, modelu i rodzaju silnika pojadu,
  • sytuacji osobistej takiej jak miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód,  
  • ewentualnych zniżek.

Podsumowując, im występuje większe ryzyko powstania szkody, tym większa będzie stawka, jaką będziemy musieli zapłacić w ramach polisy.

No claim bonus - co warto wiedzieć

No claim bonus, w skrócie NCB to tzw. rabat przyznawany kierowcom, którzy bezkolizyjnie poruszają się po drogach. Wysokość rabatu zależy od roszczeń ubezpieczeniowych, które złożyłeś w tym konkretnym roku. Im dłużej nie zgłaszałeś/aś żadnej szkody materialnej, tym większa będzie zniżka. W Wielkiej Brytanii nie występuje odgórnie ustalona kwota, a wszystko jest kwestią indywidualną oferty usługodawcy. Każdy z ubezpieczycieli ustala sam wysokość proponowanych dla klientów zniżek. Warto, więc zapoznać się z poszczególnymi ofertami aby dokonać zadowalającego wyboru.

Rabat jest przypisany do właściciela polisy i dotyczy tylko jednego pojazdu. Dlatego, jeśli posiadamy kilka samochodów, to na każdy z nich będzie przyznana oddzielna zniżka. Jednak, no claim bonus możemy przenosić z jednego samochodu na drugi. Oznacza to, że dokonując zakupu nowego auta, rabat nie zostanie utracony. W przypadku, gdy pozbędziemy się samochodu no claim bonus wygaśnie po dwóch latach od zakończenia polisy. Po tym czasie, będziemy zmuszeni wykupić nowe ubezpieczenie i zacząć powtórne zbieranie zniżek.

Prawo do no claim bonus tracimy, gdy złożymy wniosek w ramach polisy ubezpieczenia samochodu. Jednak, istnieje pewne rozwiązanie, które pomoże nam zachować prawo do zniżki. W jaki sposób to zrobić? Możemy ochronić swoje NCB wykupując dodatkową polisę ubezpieczeniową. Co to oznacza? Zabezpieczymy swoją zniżkę, dlatego nawet w momencie zgłoszenia szkody zachowasz NCB. W ten sposób jedynie może nam zmniejszyć się wysokość rabatu, ale nie ulegnie on całkowitemu cofnięciu. Jeśli wypadek był z winny innego kierowcy to nie wpływa to na posiadany bonus.

Jak załatwić No Claim Bonus i jak wysoka może być zniżka?

Jak uzyskać no claim bonus? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz skorzystać ze zniżek? Wszystko zależy od tego, jakie procedury będzie miał wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że otrzymujesz prawo do zniżki, w momencie gdy przez okres trwania ubezpieczenie nie zgłosisz żadnej szkody. Zawierając nową polisę ubezpieczeniową możesz również zostać poproszony/a o dokument, który potwierdzi, przez jaki okres czasu nie miałeś/aś żadnej kolizji. Możesz go otrzymać kontaktując się ze swoim poprzednim ubezpieczycielem. W przypadku zmiany ubezpieczyciela bardzo ważne jest, aby zadeklarować poprawną liczbę lat za bezkolizyjną jazdę. Jeśli nie będzie można potwierdzić ich autentyczności składka ubezpieczeniowa może zostać anulowana.

Ile może wynieść NCB?

Ile może wynieść NCB?

Ubezpieczalnie ustalają indywidualni, jakie zniżki będą oferować swoim klientom. Przeważnie na wysokość otrzymanego rabatu wpływa nasze doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, wiek czy nawet miejsce zamieszkania. Zazwyczaj jej wartość to:

  • pierwszy rok - około 20%
  • dwa lata - 25%
  • trzy lata - 35%
  • czerty lata - 45%
  • piąty i szósty rok - 50%.

Maksymalna zniżka może wynieść nawet 80%.

Przeniesienie bonusu do innego ubezpieczyciela

Czy wiesz, że w momencie zmiany ubezpieczyciela Twoja zniżka może zostać przeniesiona? Firmy ubezpieczeniowe możesz swobodnie zmieniać, w zależności od tego, która oferta będzie dla Ciebie odpowiednia. Jedyny warunek, to jak zostało wspomniane wcześniej, udowodnienie że posiadasz prawo do tego typu rabatu. W dodatku, jeśli przebywasz w innym kraju, a planujesz swoją przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii to dalej jej spora szansa na to, że wypracowane przez Ciebie zniżki będą obowiązywały również u brytyjskiego ubezpieczyciela. Wszystko zależy od tego, jakie podejście będzie miała do tego wybrana firma. Posiadanie zniżek możemy udowodnić nowemu ubezpieczycielowi za pomocą trzech narzędzi:

  1. List odnowienia ubezpieczenia samochodu - w momencie, gdy polisa będzie wygasać, ubezpieczyciel może wydać nam tzw. list odnawialny, w którym zaznaczone będą zaktualizowane rabaty.
  2. Dokument anulowania ubezpieczenia samochodu - w nim również może być zawarty dowód na posiadane zniżki.
  3. Złożenie wniosku - jeśli powyższe opcje nie pomogły, skontaktuj się z poprzednim ubezpieczycielem i poproś o wymagany dowód prawa do premii.

Inne artykuły