Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

21 sie 2023

Polimerowy banknot 10 funtów

Polimerowy banknot 10 funtów

Polimerowy banknot 10 funtów został wprowadzony na brytyjski rynek 14 września 2017 roku, a więc minęło już od tego momentu trochę czasu. Na jego rewersie znajduje się wizerunek słynnej pisarki Jane Austen, natomiast na awersie widnieje królowa Elżbieta II oraz motyw graficzny przedstawiający przypływ morski w okolicach zatoki Lyme nawiązującej do z powieści "Perswazje", której autorką jest właśnie Austen. Dlaczego Wielka Brytania wymieniła swoje banknoty na wersje polimerowe? Czym różnią się one od papierowych? Jakie są ich zalety? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat 10 funtów szterlingów. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:
Kilka słów o banknotach polimerowych
Zabezpieczenia nowego banknotu
Jak wygląda nowa wersja?
Postać na rewersie
Nowe wersje banknotów z królem Karolem III
Swobodne przesyłanie funtów do Polski


Polimerowy banknot 10 funtów

Polimerowy banknot 10 funtów zastąpił produkowane do września 2021 roku banknoty o tym nominale w wersji papierowej. Współcześnie na Wyspach Brytyjskich obowiązują pieniądze polimerowe. Czy są lepsze od papierowych? W kwestii zarówno zabezpieczeń, jak i trwałości bez wątpienia przodują one nad banknotami papierowymi. Prawdopodobnie każdy z nas znalazł się w sytuacji, gdzie miał do czynienia z zabrudzonym lub przedartym banknotem. W przypadku tzw. plastikowych pieniędzy nie musimy się tego obawiać, ponieważ są one bardziej odporne na tego typu uszkodzenia. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na ich temat, a w dzisiejszym artykule przyjrzymy się polimerowej wersji 10 funtów szterlingów. Jak wygląda? Sprawdźmy!

Kilka słów o banknotach polimerowych

Banknot polimerowy to banknot wykonany z polimerów, czyli syntetycznych materiałów plastikowych. Polimery syntetyczne nie występują naturalnie lecz są w całości otrzymywane ze związków chemicznych. Potocznie nazywa się je plastikiem, dlatego banknoty polimerowe to nic innego, jak plastikowe pieniądze. Zyskały one popularność w wielu krajach ze względu na swoją trwałość, trudność w fałszowaniu i dłuższą żywotność w porównaniu z tradycyjnymi banknotami papierowymi. W przeciwieństwie do papierowych banknotów, banknoty polimerowe są odporne na wilgoć, brud, rozdarcia i inne uszkodzenia, co pozwala na ich wielokrotne użytkowanie i utrzymanie w dobrym stanie przez długi czas. Wprowadzenie ich było motywowane przede wszystkim zwiększeniem bezpieczeństwa oraz jakości. Banknot wykonany z polimerów może przetrwać nawet do 5 lat, co generuje oszczędności dla banków, ponieważ nie ma potrzeby dodrukowywania banknotów, które uległy zniszczeniu i musiały zostać wycofane z obiegu.

Zabezpieczenia nowego banknotu

Banknot 10 funtów w wersji polimerowej został wyposażony w szereg najnowocześniejszych zabezpieczeń, które mają uniemożliwić jego podrabianie, a tym samym skończyć ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy.

Rozmiar plastikowej wersji 10 funtów ma rozmiar około 132 mm x 69 mm. Jest o 15% mniejszy w porównaniu ze starą papierową wersją. W lewym górnym rogu znajdują się wartość banknotu zapisana alfabetem braille'a, aby osoby niewidome bez żadnych przeszkód mogły odczytać jego nominał. Do specjalnych zabezpieczeń zalicza się między innymi przezroczyste plastikowe okienko z portretem królowej, hologramy oraz mikro napis składający się zarówno z liter jak i cyfr, który widoczny jest jedynie pod mikroskopem. Dodatkowo znajduje się na nim liczba ultra-fioletowa.

Polimerowy banknot 10 funtów - jak wygląda?

Polimerowy banknot 10 funtów jest drugim tego typu banknotem wprowadzonym do obiegu w UK. Pierwszym plastikowym banknotem, jaki się pojawił w Wielkiej Brytanii było 5 funtów, które zaczęło obowiązywać od 13 września 2016 roku.

Wcześniejsza papierowa wersja 10 funtów szterlingów obowiązywała do 1 marca 2018 roku. Na jego rewersie widniał portret Charlesa Darwina, wybitnego naukowca związanego z teorią ewolucji.

Postać na rewersie

Na nowym banknocie polimerowym o nominale 10 funtów został umieszczony wizerunek światowej sławy angielskiej pisarki Jane Austen. Rok w którym wydano banknot, czyli 2017 był jubileuszem dwusetnej rocznicy jej śmierci. W ten właśnie sposób The Bank of England chciał uhonorować tę powieściopisarkę.

Jane Austen urodziła się w Steventon w Hampshire w 1775 roku. Znana przede wszystkim ze swoich inteligentnych i błyskotliwych opisów angielskiej szlachty na przełomie XVIII i XIX wieku. Autorka takich dzieł, jak "Duma i uprzedzenie", "Perswazje", "Rozważna i romantyczna" czy "Emma". Swoją karierę literacką rozpoczęła w wieku dwudziestu kilku lat pisząc przede wszystkim powieści romantyczne. Początkowo publikowała swoje powieści anonimowo, dlatego nie zdobyła szerokiej sławy za życia. Jednak, po śmierci jej twórczość zdobyła coraz większą popularność. Współcześnie uważa się ją za jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych pisarek w literaturze angielskiej. Jej dzieła często eksplorują tematy miłości, małżeństwa, statusu społecznego oraz roli kobiet w społeczeństwie. Posiadała bardzo dobry zmysł obserwacji, dzięki czemu jej powieści charakteryzują się dogłębnym zrozumieniem ludzkiej natury, trafnym komentarzem społecznym oraz mistrzostwem w posługiwaniu się ironią i dowcipem.

Pod jej wizerunkiem umieszczony został słynny cytat zaczerpnięty z jej najsłynniejszej powieści „Duma i uprzedzenie” – „Oświadczam, że nie ma takiej przyjemności jak czytanie!”.

Postać na rewersie

Nowe wersje banknotów z królem Karolem III

Zgodnie z brytyjską tradycją, na banknotach powinna znajdować się podobizna panującego monarchy. Jak wszyscy doskonale wiemy, po śmierci królowej Elżbiety II tron objął jej pierworodny syn król Karol III. Przygotowania do wymiany środków płatniczych rozpoczęły się zaraz po śmierci królowej, a nowe banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów zostały już zaprezentowane przez The Bank of England. Prawdopodobnie do obiegu trafią w połowie 2024 roku i będą one stopniowo zastępować dotychczas obowiązujące. Według wytycznych króla nowe banknoty będą drukowane wyłącznie w celu zastąpienia banknotów zużytych oraz zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Decyzja ta została podyktowana chęcią zminimalizowania środowiskowego i finansowego wpływu tej zmiany.

Co ciekawe król Karol III jest drugim w historii Wielkiej Brytanii monarchą, którego wizerunek znajduje się na banknotach. Wcześniej podobizny władców były umieszczane tylko na brytyjskich monetach.

Swobodne przesyłanie funtów do Polski

Potrzebujesz przesłać funty do Polski, ale nie wiesz jak to zrobić? Z pomocą przychodzi firma Klik-24, która specjalizuje się w przekazach UK - Polska. Decydując się na skorzystanie z usług tej firmy wybierasz najszybszy i najtańszy sposób na transakcję międzynarodową. Firma oferuje dwie opcje zlecania przelewu: standard oraz express. Przelew standard jest zawsze realizowany bezpłatnie, a czas jego realizacji wynosi maksymalnie 2 dni robocze. Chcesz, aby pieniądze dotarły do Polski jeszcze szybciej? Wybierz wariant express, którego koszt to jedynie 1,99 GBP, a środki będą u Twojego odbiorcy w czasie 24h roboczych. Gwarancja braku ukrytych kosztów oraz bezpieczeństwa. Aktualny kurs wymiany walut sprawdzisz w każdym momencie na stronie internetowej firmy. Wystarczy dokonać bezpłatnej rejestracji, aby cieszyć się swobodnymi przelewami z Anglii do Polski. Cały proces jest intuicyjny i zajmuje dosłownie kilka minut. Przekonaj się! Zapraszamy do współpracy.

Inne artykuły