Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

20 lut 2023

Uczelnie wyższe w Anglii

Uczelnie wyższe w Anglii

Uczelnie wyższe w Anglii to dla wielu Polek i Polaków fascynujący temat. Nic w tym dziwnego, gdyż dla większości studia w Wielkiej Brytanii to marzenie. Brytyjskie uniwersytety pracują na swoją doskonałą renomę od wielu wieków. Chyba każdy słyszał o Uniwersytecie Oksfordzkim czy Cambridge. Jednak, czy spełnienie tego marzenia jest na wyciągnięcie ręki? Z całą pewnością tak! Uczelnie Zjednoczonego Królestwa chętnie przyjmują studentów z Polski, dlatego jeśli pragniesz kontynuować edukację wyższą na Wyspach Brytyjskich to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, jakie jeszcze uczelnie w UK cieszą się dużą popularnością, jak dostać się na brytyjską uczelnię oraz jakie są opłaty i formalności. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:
Czy Polacy mogą studiować w Anglii?
Jakie są uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii?
Najpopularniejsze kierunki
Jak się dostać na studia w UK?
Ile kosztują studia w Zjednoczonym Królestwie?

Uczelnie wyższe w Anglii

Uczelnie wyższe w Anglii cieszą się dużą popularnością, a ich mury wypełniają studenci z całego świata, co sprawia że są one barwną mozaiką kultur, języków i zwyczajów. Młodzi ludzie pod okiem najlepszych specjalistów chcą rozwijać swoje zainteresowania, pogłębiać wiedzę i zdobywać nowe kompetencje. Dla wielu Polek i Polaków studia w Wielkiej Brytanii do szansa, która w przyszłości może otworzyć wiele "drzwi" i zapewnić lepsze życie. Nie ulega wątpliwości, że brytyjski dyplom szkoły wyższej to dobry symbol bardzo dobrej marki edukacyjnej na świecie. Jak rozpocząć edukację wyższą w UK? Jakie uczelnie padają najczęstszym wyborem? Sprawdźmy!

Czy Polacy mogą studiować w Anglii?

Studenci z różnych stron świata przyjeżdżają na Wyspy Brytyjskie, aby zdobyć gruntowne i prestiżowe wykształcenie. Polki i Polacy mogą w Zjednoczonym Królestwie rozpocząć studia licencjackie oraz magisterskie we wszystkich kierunkach. Brytyjskie uczelnie chętnie przyjmują polskich studentów, ale należy pamiętać, że rozpoczęcie nauki w UK wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, dlatego przygotowania do podjęcia tego kroku powinno rozpocząć się już na początku klasy maturalnej. Miejmy na uwadze to, że terminy aplikowania na studia w Anglii różnią się od tych obowiązujących w naszej ojczyźnie. Obawiasz się, że przez Brexit procedura rekrutacji na brytyjskie uczelnie została utrudniona? Spokojnie. Zjednoczone Królestwo w dalszym ciągu jest otwarte na to, aby zagraniczni studenci kontynuowali edukację w murach jego uczelni. Ważną zmianą jest natomiast wyższy koszt studiowania w UK oraz to, że nie kraj ten nie bierze już udziału w wymianach studenckich, jakie umożliwiał chociażby program Erasmus+.

Jakie są uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii?

Jeśli myślisz o rozpoczęciu studiów w UK to zapewne interesuje Cię, jakie są tam najczęściej wybierane uczelnie wyższe. Nie podlega wątpliwości, że do najbardziej prestiżowych miejsc należą Oxford oraz Cambridge. Są to również najstarsze uczelnie wyższe na Wyspach Brytyjskich i stanowią symbol akademickiej tradycji. Jednak, w Anglii jest aż 300 uczelni wyższych i uniwersytetów. Wybór więc może okazać się dość problematyczny. Poniżej znajduje się lista jednych z najpopularniejszych placówek w Wielkiej Brytanii, oto one:

  1. Imperial College London
  2. University College London (UCL)
  3. London School of Economics (LSE)
  4. University of Edinburgh
  5. King’s College London
  6. University of Manchester
  7. University of Warwick
  8. University of Glasgow
  9. University of Bristol
  10. University of Birmingham
  11. University of St. Andrews
  12. Lancaster University
  13. University of Southampton
  14. Durham University
  15. University of Bath

Uniwersytet Oksfordzki

Uniwersytet Oksfordzki jest najstarszym uniwersytetem w Zjednoczonym Królestwie. Jego powstanie miało miejsce w XI wieku. Dokładna data założenia nie jest znana, ale wiadomo, że należy on do najstarszych średniowiecznych uniwersytetów. Jest to uczelnia bardzo ceniona zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Słynie z długiej tradycji i wysokiego poziomu nauczania. Uniwersytet Oksfordzki składa się z wydziałów, 38 niezależnych od siebie kolegiów oraz 7 Permanent Private Halls (czyli jednostek na niepełnych prawach kolegium). Oksford posiada swoje własne muzeum, a zasoby jego biblioteki - Biblioteki Bodleiańskiej są wykorzystywane na całym świecie. Co ciekawe, na Uniwersytecie Oksfordzkim studiowało ponad 28 premierów Wielkiej Brytanii.

Uniwersytet w Cambridge

Uniwersytet w Cambridge położony jest we wschodniej Anglii i jest jest drugim najstarszym uniwersytetem tego kraju. Został założony w 1209 roku przez grupę byłych wykładowców Oksfordu. Podobnie, jak Uniwersytet Oksfordzki należy do najlepszych uczelni w Europie oraz na arenie międzynarodowej. Uniwersytet tworzy 31 autonomicznych kolegiów oraz 150 wydziałów i katedr uniwersyteckich. Uczelnia ta słynie przede wszystkim z wydziału matematyki i nauk ścisłych.

Ciekawostka! Do 2018 absolwenci Uniwersytetu w Cambridge i pracujący na nim naukowcy zdobyli 98 Nagród Nobla, co stanowi więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej instytucji na świecie. Przede wszystkim w dziedzinie fizyki, medycyny i fizjologii, chemii oraz ekonomii.

Najpopularniejsze kierunki

W Wielkiej Brytanii mamy do wyboru ponad 50 000 kierunków. Większość z nich nie występuje na polskich uczelniach, więc tym bardziej przyciąga to polskich studentów. To takich kierunków należą m.in. Airline and Airport Management, Aviation Law, Oil and Gas studies, Aerospace Engineering. Kierunki są tworzone pod kątem zapotrzebowania na współczesnym międzynarodowym rynku pracy. Jednak, jakie są najczęstszym wyborem młodych ludzi? Oto one:

  • Informatyka (Computer Science),
  • Prawo,
  • Chirurgia i medycyna,
  • Nauki około medyczne,
  • Biologia morska,
  • Rachunkowość,
  • Psychologia.

Jak się dostać na studia w UK?

Proces rekrutacji w UK odbywa się internetowo za pomocą systemu UCAS. Za jego pośrednictwem możemy złożyć aplikację aż do 5 uczelni jednocześnie. Pamiętaj zapoznać się z terminami rekrutacji, ponieważ w zależności od wybranego kierunku mogą się one różnić. Cały proces aplikacji składa się z kilku kroków.

Krok 1 - rejestracja w systemie UCAS

Rejestracja w systemie UCAS - Universities and Colleges Admissions Service, czyli systemie do składania wniosków na uniwersytety w Wielkiej Brytanii. Funkcjonuje on na podobnych zasadach, co proces rekrutacji do szkoły średniej. Należy wybrać maksymalnie 5 uczelni, na które chcemy aplikować i ułożyć je w kolejności od tej, na której najbardziej nam zależy. UCAS pobiera opłatę 22£ przy 1 wyborze lub 26.50£ przy 2-5 wyborów.

Ważne! Świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz wyniki matur muszą być oczywiście przetłumaczone na język angielski.

Krok 2 - list motywacyjny

List motywacyjny (Personal Statement) i referencje to wymagania większości brytyjskich uczelni. Koniecznie w języku angielskim! Dodatkowo każda z uczelni posiada indywidualny szereg wymagań względem kandydatów, z którymi należy się zapoznać. Oprócz dobrze zdanej matury bardzo liczą się Twoje motywacje do studiowania wybranego kierunku, a także Twoja pasja, zainteresowania oraz dotychczasowe osiągnięcia, dlatego Personal Statement w dużej mierze decyduje o tym, czy zostaniesz przyjęty/a na studia.

Krok 3 - wybór Firm Choice

Gdy dostaniesz odpowiedź zwrotną z wybranych przez Ciebie uczelni, kolejnym krokiem jest wybór Firm Choice (uczelnia pierwszego wyboru) oraz Insurance Choice (uczelnia, która będzie stanowiła drugi wariant). Uwaga! Może się zdarzyć, że uczelnia pierwszego wyboru da ofertę bezwarunkową, czyli Unconditional, wtedy nie będziesz posiadać opcji wybrania Insurance Choice. 

Krok 4 - miejsce zamieszkania

Decydując się na emigrację do Anglii na studia musisz pamiętać o zapewnieniu sobie miejsca zamieszkania. Może to być wynajem pokoju, mieszkania, albo postaraj się o zakwaterowanie w uniwersyteckim akademiku.

Ile kosztują studia w Zjednoczonym Królestwie?

Zarówno koszty utrzymania, jak i edukacji w Zjednoczonym Królestwie powodują wśród kandydatów na studentów brytyjskich uczelni coraz więcej obaw. Niestety wraz z Brexitem Polaków zaczęły obowiązywać ceny z kategorii studentów międzynarodowych. Co to oznacza? Źródła finansowania edukacji członkom Unii Europejskiej zostały odebrane, a każdy Polak rozpoczynający kształcenie na Wyspach Brytyjskich będzie zobowiązany pokryć opłaty za studia. Ostateczna cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za edukację wyższą uzależniona jest od wybranej uczelni. Finalny koszt za studiowanie w Anglii może wynieść od około 10 000£ do nawet 50 000£ .

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcesz być z Nami na bieżąco to polub naszą stronę. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli udostępnisz ten post. Szczególnie osobom, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły