Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

19 lis 2020

Boże Narodzenie w Anglii – zwyczaje świąteczne

Boże Narodzenie w Anglii – zwyczaje świąteczne

Niejeden Polak pomimo, że na co dzień mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, świąteczny czas decyduje się spędzić w Polsce. Przy piosence Coming Home for Christmas tak pięknie wraca się do bliskich w kraju. Jednak czasem możemy być zmuszeni do pozostania w UK. Dlaczego choć raz nie spędzić świąt po brytyjsku? Boże Narodzenie w Anglii może być równie magiczne, co te w Polsce. A no właśnie, czy wiecie, że wiele tradycji bożonarodzeniowych wywodzi się z Anglii? W tym artykule opowiemy Ci o nich. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak Anglicy obchodzą lub co jedzą na Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii, przeczytaj artykuł do końca. Ciekawe czy włączysz którąś z tych tradycji do swoich własnych? A może niektóre są Ci bardzo dobrze znane. 

Spis Treści
Kartki świąteczne 
Jakie śpiewamy kolędy?
Tradycja ubierania choinki
Świąteczna kolacja 
Tradycyjny dzień świąteczny 

Kartki świąteczne w UK (Christmas cards)

Tradycja kupowania i wysyłania Christmas cards w Boże Narodzenie w Anglii sięga początków XIX wieku i jest ściśle związana z dobroczynnością. Kartki bożonarodzeniowe trafiają do sprzedaży już we wrześniu. Zazwyczaj pakowane są one po 10 sztuk i najczęściej sprzedawane są w imieniu organizacji charytatywnych, takich jak: Czerwony Krzyż, Greenpeace, czy też Oxfam.

Podczas gdy na świecie rozwój mediów społecznościowych i poczty elektronicznej doprowadził do spadku liczby kupowanych kartek świąteczych, Brytyjczycy w dalszym ciągu pielęgnują tą piękną tradycje, pozostając światowymi liderami w wysyłaniu kartek bożonarodzeniowych. Według Greetings Cards Manufacturers Association, Brytyjczycy w ciągu roku wysyłają więcej kartek na osobę niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a Boże Narodzenie to największa okazja do ich wysyłania! W UK kartki to ważna część dekoracji świątecznych. W angielskich domach nierzadko można spotkać poustawiane kartki, czasami pięćdziesiąt, a nawet i sto.

Ważne! Organizacje charytatywne sprzedają kartki świąteczne także online. Pomocna może być strona Cards for Charity, która wspiera ponad 200 organizacji. Wysyłanie kartek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, a w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia. A czy ty wysyłasz kartki świąteczne? 

Kolędy w Boże Narodzenie w Anglii (Christmas carols)

Brytyjczycy uwielbiają śpiewać, czy to w szkole z przyjaciółmi, czy w kościele, czy na imprezach. Śpiewanie to część angielskiego życia! Wielu znanych piosenkarzy w Anglii zaczynało swoje muzyczne kariery jako szkolny lub kościelny chórzysta. Fenomenem jest fakt, że tylko 68% Brytyjczyków deklaruje przynależność do kościoła i wiary chrześcijańskiej (według spisu w 2011 roku), za to kolędy bożonarodzeniowe znane są prawie każdemu. Niezależnie od tego, czy jest chrześcijaninem, czy też nie. Jeśli święta Bożego Narodzenia będziemy obchodzić w Anglii, nie powinien nas zdziwić widok młodych lub starszych ludzi stojących na ulicy lub chodzących od drzwi do drzwi i śpiewających kolędy, zbierając przy tym na cele charytatywne. W przedświąteczne dni kolędników można spotkać praktycznie wszędzie. W ten wyjątkowy czas kościoły organizują nabożeństwa kolędowe, które przyciągają nie tylko zwykłych wiernych. 

Ważne! Piękną brytyjską tradycją bożonarodzeniową, która trwa od 1918 roku jest organizacja nabożeństwa wigilijnego odbywającego się w King's College Chapel. Nosi nazwę a Festival of Nine Lessons and Carols i od pierwszej emisji w 1928 roku jest największym wydarzeniem muzycznych w telewizji BBC. Obecnie wydarzenie to emitowane jest dla milionów ludzi na całym świecie, obejmuje śpiewanie kolęd i czytania z Biblii. Pierwszą kolędą jest zawsze „Once in Royal David's City”. 

Festival of Nine Lessons and Carols transmitowany jest na żywo w BBC Radio 4 i BBC World Service 24 grudnia o godzinie 15:00. Usługa jest również nadawana w Boże Narodzenie o różnych porach w BBC World Service.

Oszczędzaj na przelewach do Polski

Tradycja ubierania choinki w Anglii (Christmas tree)

Tradycja ustrajania choinki sięga bardzo dawna, istniała już u pogan. Dekorowanie iglastego drzewka było magicznym rytuałem mającym dać domostwu bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Ozdoby choinkowe miały charakter talizmanu, chroniły dom przed złymi duchami. Brzmi znajomo? W drzewku bożonarodzeniowym można odszukać zarówno świecką, jak i kościelną symbolikę, w której dopatruje się nowego życia, odradzania się i trwania. 

Tradycja ta dotarła do Anglii z Niemczech w XIX wieku, promowana była przez księcia Alberta, niemieckiego męża królowej Wiktorii. Bardzo szybko dekorowanie choinki stało się w Anglii klasycznym symbolem Bożego Narodzenia - nawet bardziej niż szopka. Dla większości Brytyjczyków Boże Narodzenie nie byłoby Bożym Narodzeniem bez obecności w domu drzewka światecznego. Każde miasto, każda wioska, każda okolica, każdy pub, każdy dom handlowy, a także wiele małych sklepów, ma swoje pięknie udekorowane drzewo. 

Gdzie kupić choinkę w Anglii? Jeśli zależy nam na niskiej cenie powinniśmy wybrać się do jednego z marketów typu Homebase. W poprzednich latach akurat ten market miał choinki w najniższych cenach. Natomiast jeśli wolimy choinki spoza marketu możemy skorzystać ze stron typu https://www.christmasforest.co.uk/ lub http://www.pickyourownchristmastree.org.uk/  

Ciekawostką jest, że w Londynie ogromna choinka na Trafalgar Square jest corocznie przekazywana miastu przez Norwegię, zgodnie z tradycją, która rozpoczęła się w 1947 roku!

Świąteczny lunch w Anglii

Święta w UK, czyli świąteczny lunch w Anglii

Na święta w UK, czy też w Polsce czekamy z wielu powodów. Jedną z takich rzeczy, jest myśl o różnorodności wszystkich pysznych potraw, jakie zjemy! Jeśli chodzi o spędzanie świąt Bożego Narodzenia w Anglii, to nasz entuzjazm może być jeszcze większy! Możemy przygotować zarówno tradycyjną polską kolację w wieczór wigilijny 24 grudnia oraz uroczysty angielski obiad w pierwszy dzień świąt 25 grudnia. Raczej nie będziemy się rozwodzić nad polskimi potrawami (każdy z nas jest przecież ekspertem) skupimy się nad brytyjskim tradycyjnym menu bożonarodzeniowym. Niektóre pozycje mogą różnić się w zależności od regionu w Wielkiej Brytanii, jest to ogólna lista rzeczy, które można znaleźć podczas świątecznego obiadu w całej Wielkiej Brytanii… dla nas brzmi pysznie! 

Zatem, co Anglicy jedzą na boże narodzenie w UK? 

  1. Indyk to chyba jedno z najpopularniejszych dań świątecznych w Wielkiej Brytanii. Zwykle jest to danie główne. Inne popularne dania to szynka lub pieczeń wołowa, jednak w Wielkiej Brytanii zdecydowanie symbolem świąt jest indyk. Anglicy pieczą indyka w piekarniku przez kilka godzin.  Podawany jest z różnymi dodatki (o których poniżej) oraz sosami. 
  2. Pieczone ziemniaki dla Brytyjczyka nie ma to jak porcja odpowiednio upieczonych ziemniaków! Często kroi się je w ćwiartki i wkłada do piekarnika z gęsim tłuszczem lub oliwą z oliwek, wraz z ziołami, takimi jak pietruszka i tymianek oraz solą i pieprzem. Gdy brzegi się zrumienią, ziemniaki są gotowe! Będą pysznie pasowały do świątecznego indyka. 
  3. Farsz (Stuffing) świąteczny może być podawany wewnątrz indyka lub jako dodatek do niego. W Wielkiej Brytanii najbardziej tradycyjnym jest farsz ziołowy, z dużą ilością rozmarynu lub tymianku, natomiast co do zasady w farszu do bożonarodzeniowego obiadu prym będzie wiodła szałwia i cebula. 
  4. Pigs in blankets, czyli świnki pod kołderką to kolejna kwintesencja brytyjskiej kolacji! Są to małe kiełbaski zawinięte w boczek i często otaczające indyka, gdy jest podawany. 
  5. Pudding Yorkshire Pudding Yorkshire pochodzi z Anglii i jest wytwarzany z ciasta zawierającego jajka, mleko i mąkę. Zwykle je się go z pieczonym indykiem, ale raz na jakiś czas (poza Bożym Narodzeniem) może być podawany jako deser! Chociaż Yorkshire Pudding tradycyjnie podaje się z rostbefem, wiele rodzin decyduje się podać go razem ze świątecznym obiadem.
  6. Gravy Gravy jest w rzeczywistości rodzajem sosu pieczeniowego. Uzyskuje się go z indyka podczas procesu pieczenia. Następnie miesza się go z mąką pszenną, aby go zagęścić. Doprawia się go potem do smaku solą i pieprzem. Jest podawany w sosjerce i służy do polewania plastrów pokrojonego indyka i farszu. 
  7. Sos żurawinowy to kolejny rodzaj sosu, który jest zrobiony z żurawiny! Chociaż często towarzyszy kolacji z okazji Święta Dziękczynienia w Ameryce Północnej, jest popularnym sosem na świąteczny obiad w Wielkiej Brytanii. Polej trochę indyka i farsz razem z sosem Gravy, a uzyskasz wspaniałą mieszankę smaków!
  8. Brukselka to polaryzujące warzywo jest kluczowym elementem tradycyjnego brytyjskiego świątecznego obiadu. Chociaż wiele osób nie lubi brukselki, zawsze znajdziemy ją na angielskim stole bożonarodzeniowym! Zwykle podaje się ją na parze lub smażone z boczkiem - pyszne!
  9. Świąteczny pudding to deser z suszonych owoców i jest zwykle podawany z masłem brandy. Tradycją jest również namaczanie ciasta w brandy i podpalanie przed podaniem. Świąteczny pudding z fig nazywany jest „figowym puddingiem”. Chociaż Brytyjczycy lubią serwować wiele różnych deserów na Boże Narodzenie, świąteczny pudding jest najbardziej tradycyjny.
  10. Mince Pies Mince Pies to małe placki wypełnione owocami, takimi jak rodzynki, żurawina i sułtanki, a także posiekanymi orzechami i przyprawami, takimi jak cynamon, cukier i gałka muszkatołowa. Po upieczeniu posypuje się je odrobiną cukru pudru i są gotowe do spożycia – z całą pewnością będą miłym zwieńczeniem pysznych bożonarodzeniowych świąt w UK!

Jak wygląda dzień świąteczny w Anglii

Dzień wigilii 24 grudnia to tak naprawdę czas przygotowywania domu i siebie do dnia kolejnego, który to w tradycji angielskiej jest najważniejszy. W wigilię piecze się ciasta, dekoruje mieszkanie, a dzieci wieszają wielkie skarpetki bożonarodzeniowe, w które święty Mikołaj w nocy wchodząc przez komin, zostawi prezenty dla domowników. 

Brytyjczycy szanujący tradycje Bożego narodzenia pierwszy dzień świąt 25 grudnia rozpoczynają wcześnie rano od porannej mszy w kościele, po której wracają do domu na świąteczny obiad. Prezenty bożonarodzeniowe są rozpakowywane rano przed mszą lub po obiedzie. Niegdyś, w XIX wieku, otwierano je dopiero następnego dnia, 26 grudnia. Stąd drugi dzień świąt nosi nazwę Boxing Day, czyli dosłownie jest dniem otwarcia pudeł. Dzisiaj, dla Brytyjczyków Boxing Day to czas zakupów i wyprzedaży, czas spędzania czasu z najbliższą rodziną po prostu odpoczynku. 

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły