Polacy w Anglii - Emigracja, Praca, Zarobki.

Jedna społeczność wiele spraw.

03 gru 2020

Dni Wolne Od Pracy w Anglii w 2021 Roku

Dni Wolne Od Pracy w Anglii w 2021 Roku

Jeśli wypatrujesz już przyszłego roku, pewnie chcesz się dowiedzieć, kiedy w 2021 roku wypadną dni wolne od pracy w Anglii. Można śmiało powiedzieć, że rok 2020 nie potoczył się dokładnie tak, jak wszyscy tego oczekiwaliśmy. Wiele planów uległo zmianie z powodu pandemii koronawirusa, w tym planów wakacyjnych. Jednak jedno jest pewne, na stronie rządowej potwierdzono daty bank holidays w UK. Sprawdź, kiedy wypadną dni wolne od pracy oraz najważniejsze święta państwowe.

Spis treści
Bank holidays
Anglia i Walia dni wolne
Szkocja a planowane dni wolne
Irlandia Północna, kiedy wypada wolne
Działanie banków i firm

Dni wolne od pracy w UK – bank holidays

Co to jest dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii? Cóż, oto trochę brytyjskiej wiedzy kulturowej dla Ciebie ... Dni wolne od pracy w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej są określane jako bank holidays. Ta nazwa jest powszechnie używana w całym Zjednoczonym Królestwie i określa wszystkie święta państwowe i religijne. Większość banków oraz instytucji finansowych jest w tych dniach nieczynna. W pozostałych sektorach gospodarki pracodawcy mogą zdecydować, czy będziesz musiał pracować w bank holidays. Taka informacja powinna być zawarta w Twojej umowie o pracę. 

Ciekawostka! Gdy święto państwowe przypada w weekend, to następny dzień roboczy staje się dniem wolnym od pracy. W ten sposób otrzymujemy dodatkowy dzień wypoczynku i przy okazji możemy skorzystać z długiego weekendu.

Na przykład: W 2020 r. drugi dzień Świąt Bożonarodzeniowych przypada w sobotę 26 grudnia, więc zastępczym dniem (substitute day) ustawowo wolnym od pracy jest poniedziałek 28 grudnia.

W miarę jak zbliża się koniec roku, wielu z nas skupia się na planach na nadchodzący nowy rok. Dlaczego więc nie zaplanować swoich wakacji z wyprzedzeniem? W każdym kraju należącym do Zjednoczonego Królestwa obowiązują określone święta państwowe. Jednak większość z nich jest obchodzona w całej Wielkiej Brytanii. Liczba dni ustawowo wolnych od pracy zmienia się w zależności od regionu, w którym mieszkasz. Ponadto Królowa może ogłosić dodatkowy bank holiday, w przypadku gdy odbywa się wyjątkowa uroczystość królewska taka jak ślub lub jubileusz. Dlatego w 2022 r. z okazji platynowego jubileuszu panowania Królowej będziemy mieli dodatkowy dzień wolny od pracy. 

Przedstawiamy kalendarz dni wolnych od pracy w 2021 r. z podziałem na poszczególne regiony.

Bank holiday w Anglii i Walii w 2021 roku

Osoby zamieszkujące tereny Anglii i Walii mogą spodziewać się standardowych ośmiu dni wolnych od pracy w 2021 r. Co ciekawe, w okresie świątecznym w Wielkiej Brytanii będą zastępcze dni wolne od pracy (substitute day). Dzieje się tak dlatego, że Boże Narodzenie i drugi dzień świąt przypadają odpowiednio w sobotę i niedzielę w 2021 r. W rezultacie bank holidays zostaną przesunięte na kolejne dni robocze, czyli poniedziałek 27 grudnia i wtorek 28 grudnia. Dzięki temu wielu z nas będzie mogło cieszyć się z czterodniowego okresu świątecznego.

Warto również zwrócić uwagę na to, że Wielkanoc wypada dość wcześnie w 2021 roku. Oznacza to, że szkoły będą miały krótszy semestr wiosenny przed Wielkanocą i dłuższy semestr letni po wakacjach. Poniżej przedstawiamy dni wolne od pracy w Anglii i Walii w 2021 roku:

 • Nowy Rok (New Year’s Day) 1 stycznia 2021 r. (Piątek)
 • Wielki Piątek (Good Friday) 2 kwietnia 2021 r. (Piątek)
 • Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) 5 kwietnia 2021 r. (Poniedziałek)
 • Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday) 3 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek maja – Święto wiosny (Spring bank holiday) 31 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek sierpnia/Święto lata (Summer bank holiday) 30 sierpnia 2021 r. (Poniedziałek)
 • I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day) 25 grudnia 2021 r. (Sobota) + 27 grudnia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day) 26 grudnia 2021 r. (Niedziela) + 28 grudnia 2021 r. (Wtorek - dzień zastępczy)  

Big Ben w Londynie

Szkocja - dni wolne od pracy w 2021 roku

Osoby mieszkające w Szkocji mają dziewięć dni wolnych od pracy w 2021 r. Są one w dużej mierze podobne do dni ustawowo wolnych od pracy w Anglii i Walii, ale istnieje kilka kluczowych różnic.

Pierwsza różnica między krajami polega na tym, że w tradycji Szkocji dzień wolny od pracy przypada 2 stycznia. Ponieważ ta data przypada w sobotę 2021 roku, to bank holiday będzie przesunięty na poniedziałek 4 stycznia. 

Po drugie, Wielkanocny Weekned w Szkocji podobnie jak w całym Zjednoczonym Królestwie zaczyna się od piątku. Wielki Piątek (Good Friday) jest wpisany w kalendarz jako dzień wolny od pracy. Natomiast Wielkanocny Poniedziałek (Eastern Day) nie jest już celebrowany tak jak w Anglii, Walii, Irlandii czy u nas w Polsce. W Szkocji jest to normalny dzień pracy.

Po trzecie, szkocki letni dzień wolny od pracy (Summer bank holiday) różni się od tego w pozostałych krajach Wielkiej Brytanii. Letni bank holiday przypada w poniedziałek 2 sierpnia, a w innych regionach jest obchodzony w poniedziałek 30 sierpnia.

Każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje. Szkoci mają swoje święto państwowe z okazji Dnia Świętego Andrzeja, który przypada we wtorek 30 listopada 2021 roku. 

Poniżej przedstawiamy wykaz dni wolnych od pracy w Szkocji w 2021 roku:

 • Nowy Rok (New Year’s Day) 1 stycznia 2021 r. (Piątek)
 • Drugiego stycznia (2nd January) 4 stycznia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • Wielki Piątek (Good Friday) 2 kwietnia 2021 r. (Piątek)
 • Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday): 3 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek maja – Święto wiosny (Spring bank holiday) 31 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Pierwszy poniedziałek sierpnia/Święto lata (Summer bank holiday) 2 sierpnia 2021 r. (Poniedziałek)    
 • Dzień Świętego Andrzeja (St Andrew’s Day) 30 listopada 2021 r. (wtorek)    
 • I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day) 25 grudnia 2021 r. (Sobota) + 27 grudnia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day) 26 grudnia 2021 r. (Niedziela) + 28 grudnia 2021 r. (Wtorek - dzień zastępczy)

Irlandia Północna – kiedy wypada bank holidays w 2021 roku

Jeśli mieszkasz w Irlandii Północnej, przysługuje Ci aż 10 dni bank holidays w 2021 roku. To dwa dni wolne od pracy więcej niż mają osoby mieszkające w Anglii i Walii. W tym kraju obchodzimy Dzień Świętego Patryka w środę 17 marca raz rocznicę bitwy nad Boyne (Orangemen’s Day) w poniedziałek 12 lipca. Nadchodzące święta państwowe w Irlandii Północnej 2021 roku:

 • Nowy Rok (New Year’s Day) 1 stycznia 2021 r. (Piątek)
 • Dzień Świętego Patryka (St Patrick’s Day) 17 marca    2021 r. (Środa)    
 • Wielki Piątek (Good Friday) 2 kwietnia 2021 r. (Piątek)
 • Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)  5 kwietnia (Poniedziałek)
 • Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday) 3 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek maja – Święto wiosny (Spring bank holiday) 31 maja (Poniedziałek)
 • Rocznica bitwy nad Boyne - Battle of the Boyne (Orangemen’s Day): 12 lipca 2021 r. (Poniedziałek)    
 • Ostatni poniedziałek sierpnia/Święto lata (Summer bank holiday) 30 sierpnia 2021 r. (Poniedziałek)
 • I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day) 25 grudnia 2021 r. (Sobota) + 27 grudnia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day) 26 grudnia 2021 r. (Niedziela) + 28 grudnia 2021 r. (Wtorek - dzień zastępczy)

Darmowe przelewy z Anglii do Polski
Bank Holidays a działanie banków i firm w Anglii

W bank holidays wszystkie banki, instytucie finansowe oraz urzędy państwowe są zamknięte. To jeden z niewielu sektorów zatrudnienia, które mają gwarancję dodatkowego dnia wolnego. Pamiętaj, że ma to wpływ na czas realizacji przelewów z Anglii do Polski oraz w drugą stronę. Podczas weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy banki nie procesują transakcji. Dlatego przelew, który zlecisz w okresie wolnym od pracy, zostanie zrealizowany dopiero następnego dnia roboczego. Zaplanuj zlecenie swojego przelewu wcześniej, aby mieć pewność, że Twoje pieniądze dotrą na czas.

Zgodnie z prawem większe sklepy są zamknięte w Niedzielę Wielkanocną i Boże Narodzenie. Poza tymi dwoma dniami firmy mogą prowadzić działalność w dni wolne od pracy. W centrum dużych miast przekonasz się, że prawie wszystko pozostaje otwarte.

Ogólnie rzecz biorąc, transport publiczny pozostaje otwarty, ale ma ograniczone godziny pracy, szczególnie w okresie świątecznym. W większość świąt państwowych autobusy kursują według niedzielnych rozkładów jazdy. Pamiętaj, w Boże Narodzenie transport publiczny jest nieczynny, a w drugi dzień Świąt i Nowy Rok usługi są ograniczone.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły

07 lis 2022

Polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Czy polskie prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, wciąż jest respektowane? Nad tą kwestią mogą się zastanawiać te osoby, które dopiero planują wyjazd na Wyspy Brytyjskie lub są tam od niedawna. Wielu kierowców nie jest pewna, czy na polskim dokumencie nadal można prowadzić samochód, bez żadnych, niepożądanych konsekwencji. Czy przepisy różnią się kiedy wyje

07 paź 2021

Breakdown cover – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest Breakdown cover? Najprościej rzecz ujmując, to ubezpieczenie stosowane w Wielkiej Brytanii w przypadku awarii pojazdu. Przykłady to choćby przebita opona, czy też rozładowany akumulator. Dlatego, jeżeli nasz samochód czy motocykl ulegnie uszkodzeniu, breakdown cover może wydatnie pomóc. Naprawiając usterkę na miejs

21 sty 2022

Paczki z Polski do UK po Brexicie

Paczki z Polski do UK po Brexicie w dalszym ciągu chętnie się wysyła. Choć już niestety nie na takich samych warunkach. Co się więc zmieniło? Jaki wpływ na wysyłanie paczek na linii PL-UK miało wyjście Brytyjczyków ze struktur unijnych? Sprawdziliśmy to i poniżej omówiliśmy. Tak więc, szczegółowe i aktualne informacje w tym temacie znajdziecie