Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

03 gru 2020

Dni Wolne Od Pracy w Anglii w 2021 Roku

Dni Wolne Od Pracy w Anglii w 2021 Roku

Jeśli wypatrujesz już przyszłego roku, pewnie chcesz się dowiedzieć, kiedy w 2021 roku wypadną dni wolne od pracy w Anglii. Można śmiało powiedzieć, że rok 2020 nie potoczył się dokładnie tak, jak wszyscy tego oczekiwaliśmy. Wiele planów uległo zmianie z powodu pandemii koronawirusa, w tym planów wakacyjnych. Jednak jedno jest pewne, na stronie rządowej potwierdzono daty bank holidays w UK. Sprawdź, kiedy wypadną dni wolne od pracy oraz najważniejsze święta państwowe.

Spis treści
Bank holidays
Anglia i Walia dni wolne
Szkocja a planowane dni wolne
Irlandia Północna, kiedy wypada wolne
Działanie banków i firm

Dni wolne od pracy w UK – bank holidays

Co to jest dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii? Cóż, oto trochę brytyjskiej wiedzy kulturowej dla Ciebie ... Dni wolne od pracy w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej są określane jako bank holidays. Ta nazwa jest powszechnie używana w całym Zjednoczonym Królestwie i określa wszystkie święta państwowe i religijne. Większość banków oraz instytucji finansowych jest w tych dniach nieczynna. W pozostałych sektorach gospodarki pracodawcy mogą zdecydować, czy będziesz musiał pracować w bank holidays. Taka informacja powinna być zawarta w Twojej umowie o pracę. 

Ciekawostka! Gdy święto państwowe przypada w weekend, to następny dzień roboczy staje się dniem wolnym od pracy. W ten sposób otrzymujemy dodatkowy dzień wypoczynku i przy okazji możemy skorzystać z długiego weekendu.

Na przykład: W 2020 r. drugi dzień Świąt Bożonarodzeniowych przypada w sobotę 26 grudnia, więc zastępczym dniem (substitute day) ustawowo wolnym od pracy jest poniedziałek 28 grudnia.

W miarę jak zbliża się koniec roku, wielu z nas skupia się na planach na nadchodzący nowy rok. Dlaczego więc nie zaplanować swoich wakacji z wyprzedzeniem? W każdym kraju należącym do Zjednoczonego Królestwa obowiązują określone święta państwowe. Jednak większość z nich jest obchodzona w całej Wielkiej Brytanii. Liczba dni ustawowo wolnych od pracy zmienia się w zależności od regionu, w którym mieszkasz. Ponadto Królowa może ogłosić dodatkowy bank holiday, w przypadku gdy odbywa się wyjątkowa uroczystość królewska taka jak ślub lub jubileusz. Dlatego w 2022 r. z okazji platynowego jubileuszu panowania Królowej będziemy mieli dodatkowy dzień wolny od pracy. 

Przedstawiamy kalendarz dni wolnych od pracy w 2021 r. z podziałem na poszczególne regiony.

Bank holiday w Anglii i Walii w 2021 roku

Osoby zamieszkujące tereny Anglii i Walii mogą spodziewać się standardowych ośmiu dni wolnych od pracy w 2021 r. Co ciekawe, w okresie świątecznym w Wielkiej Brytanii będą zastępcze dni wolne od pracy (substitute day). Dzieje się tak dlatego, że Boże Narodzenie i drugi dzień świąt przypadają odpowiednio w sobotę i niedzielę w 2021 r. W rezultacie bank holidays zostaną przesunięte na kolejne dni robocze, czyli poniedziałek 27 grudnia i wtorek 28 grudnia. Dzięki temu wielu z nas będzie mogło cieszyć się z czterodniowego okresu świątecznego.

Warto również zwrócić uwagę na to, że Wielkanoc wypada dość wcześnie w 2021 roku. Oznacza to, że szkoły będą miały krótszy semestr wiosenny przed Wielkanocą i dłuższy semestr letni po wakacjach. Poniżej przedstawiamy dni wolne od pracy w Anglii i Walii w 2021 roku:

 • Nowy Rok (New Year’s Day) 1 stycznia 2021 r. (Piątek)
 • Wielki Piątek (Good Friday) 2 kwietnia 2021 r. (Piątek)
 • Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) 5 kwietnia 2021 r. (Poniedziałek)
 • Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday) 3 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek maja – Święto wiosny (Spring bank holiday) 31 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek sierpnia/Święto lata (Summer bank holiday) 30 sierpnia 2021 r. (Poniedziałek)
 • I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day) 25 grudnia 2021 r. (Sobota) + 27 grudnia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day) 26 grudnia 2021 r. (Niedziela) + 28 grudnia 2021 r. (Wtorek - dzień zastępczy)  

Big Ben w Londynie

Szkocja - dni wolne od pracy w 2021 roku

Osoby mieszkające w Szkocji mają dziewięć dni wolnych od pracy w 2021 r. Są one w dużej mierze podobne do dni ustawowo wolnych od pracy w Anglii i Walii, ale istnieje kilka kluczowych różnic.

Pierwsza różnica między krajami polega na tym, że w tradycji Szkocji dzień wolny od pracy przypada 2 stycznia. Ponieważ ta data przypada w sobotę 2021 roku, to bank holiday będzie przesunięty na poniedziałek 4 stycznia. 

Po drugie, Wielkanocny Weekned w Szkocji podobnie jak w całym Zjednoczonym Królestwie zaczyna się od piątku. Wielki Piątek (Good Friday) jest wpisany w kalendarz jako dzień wolny od pracy. Natomiast Wielkanocny Poniedziałek (Eastern Day) nie jest już celebrowany tak jak w Anglii, Walii, Irlandii czy u nas w Polsce. W Szkocji jest to normalny dzień pracy.

Po trzecie, szkocki letni dzień wolny od pracy (Summer bank holiday) różni się od tego w pozostałych krajach Wielkiej Brytanii. Letni bank holiday przypada w poniedziałek 2 sierpnia, a w innych regionach jest obchodzony w poniedziałek 30 sierpnia.

Każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje. Szkoci mają swoje święto państwowe z okazji Dnia Świętego Andrzeja, który przypada we wtorek 30 listopada 2021 roku. 

Poniżej przedstawiamy wykaz dni wolnych od pracy w Szkocji w 2021 roku:

 • Nowy Rok (New Year’s Day) 1 stycznia 2021 r. (Piątek)
 • Drugiego stycznia (2nd January) 4 stycznia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • Wielki Piątek (Good Friday) 2 kwietnia 2021 r. (Piątek)
 • Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday): 3 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek maja – Święto wiosny (Spring bank holiday) 31 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Pierwszy poniedziałek sierpnia/Święto lata (Summer bank holiday) 2 sierpnia 2021 r. (Poniedziałek)    
 • Dzień Świętego Andrzeja (St Andrew’s Day) 30 listopada 2021 r. (wtorek)    
 • I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day) 25 grudnia 2021 r. (Sobota) + 27 grudnia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day) 26 grudnia 2021 r. (Niedziela) + 28 grudnia 2021 r. (Wtorek - dzień zastępczy)

Irlandia Północna – kiedy wypada bank holidays w 2021 roku

Jeśli mieszkasz w Irlandii Północnej, przysługuje Ci aż 10 dni bank holidays w 2021 roku. To dwa dni wolne od pracy więcej niż mają osoby mieszkające w Anglii i Walii. W tym kraju obchodzimy Dzień Świętego Patryka w środę 17 marca raz rocznicę bitwy nad Boyne (Orangemen’s Day) w poniedziałek 12 lipca. Nadchodzące święta państwowe w Irlandii Północnej 2021 roku:

 • Nowy Rok (New Year’s Day) 1 stycznia 2021 r. (Piątek)
 • Dzień Świętego Patryka (St Patrick’s Day) 17 marca    2021 r. (Środa)    
 • Wielki Piątek (Good Friday) 2 kwietnia 2021 r. (Piątek)
 • Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)  5 kwietnia (Poniedziałek)
 • Pierwszy poniedziałek maja (Early May bank holiday) 3 maja 2021 r. (Poniedziałek)
 • Ostatni poniedziałek maja – Święto wiosny (Spring bank holiday) 31 maja (Poniedziałek)
 • Rocznica bitwy nad Boyne - Battle of the Boyne (Orangemen’s Day): 12 lipca 2021 r. (Poniedziałek)    
 • Ostatni poniedziałek sierpnia/Święto lata (Summer bank holiday) 30 sierpnia 2021 r. (Poniedziałek)
 • I Dzień Bożego Narodzenia (Christmas Day) 25 grudnia 2021 r. (Sobota) + 27 grudnia 2021 r. (Poniedziałek - dzień zastępczy)
 • II Dzień Bożego Narodzenia (Boxing Day) 26 grudnia 2021 r. (Niedziela) + 28 grudnia 2021 r. (Wtorek - dzień zastępczy)

Darmowe przelewy z Anglii do Polski
Bank Holidays a działanie banków i firm w Anglii

W bank holidays wszystkie banki, instytucie finansowe oraz urzędy państwowe są zamknięte. To jeden z niewielu sektorów zatrudnienia, które mają gwarancję dodatkowego dnia wolnego. Pamiętaj, że ma to wpływ na czas realizacji przelewów z Anglii do Polski oraz w drugą stronę. Podczas weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy banki nie procesują transakcji. Dlatego przelew, który zlecisz w okresie wolnym od pracy, zostanie zrealizowany dopiero następnego dnia roboczego. Zaplanuj zlecenie swojego przelewu wcześniej, aby mieć pewność, że Twoje pieniądze dotrą na czas.

Zgodnie z prawem większe sklepy są zamknięte w Niedzielę Wielkanocną i Boże Narodzenie. Poza tymi dwoma dniami firmy mogą prowadzić działalność w dni wolne od pracy. W centrum dużych miast przekonasz się, że prawie wszystko pozostaje otwarte.

Ogólnie rzecz biorąc, transport publiczny pozostaje otwarty, ale ma ograniczone godziny pracy, szczególnie w okresie świątecznym. W większość świąt państwowych autobusy kursują według niedzielnych rozkładów jazdy. Pamiętaj, w Boże Narodzenie transport publiczny jest nieczynny, a w drugi dzień Świąt i Nowy Rok usługi są ograniczone.

Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły