Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

17 lip 2023

Ciekawostki o londyńskim metrze

Ciekawostki o londyńskim metrze

Ciekawostki o londyńskim metrze to temat interesujący nie tylko osoby zamieszkujące Zjednoczone Królestwo. Brytyjska kolej podziemna nazywana również London Underground lub Tube jest znana na całym świecie. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona najstarsza i jednocześnie zalicza się do jednej z najdłuższych. Funkcjonuje już od 10 stycznia 1863 roku, a długość jego tras wynosi 402 km. Przejażdżka metrem jest jednym z obowiązkowych punktów na liście każdego turysty odwiedzającego Wielką Brytanię. Chciałbyś/abyś dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat? Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj kilka ciekawostek z nim związanych. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
Metropolitan Line - pierwsza linia metra
Najgłębsza stacja metra w Europie
Unikalne kody stacji i kolory linii metra
Tajemnicze miejsca
Miejskie legendy związane z London Underground

Ciekawostki o londyńskim metrze

Ciekawostki o londyński metrze to dość obszerny temat. Ponoć podziemia stolicy Anglii są równie ciekawe, jak miasto znajdujące się na powierzchni. Metro w Londynie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta i stanowi kluczowy środek transportu dla mieszkańców i turystów, umożliwiając szybką i wygodną podróż po stolicy.

Może się wydawać, że London Underground, ze względu na swoją wielkość i mnogość stacji, jest trudnym do przyswojenia środkiem transportu publicznego. Czy rzeczywiście tak jest? Spokojnie, każda linia ma oznaczenie literowe i kolorowy identyfikator. Natomiast stacje posiadają unikalne cechy architektoniczne i charakterystyczne oznaczenia, które ułatwiają pasażerom przemieszczanie się. Co jeszcze warto wiedzieć o brytyjskiej kolei podziemnej? Sprawdźmy!

Metropolitan Line - pierwsza linia metra

Pierwsza linia metra w Londynie, czyli Metropolitan Line (dawniej Metropolitan Railway), została otwarta w 1863 roku. Była to pierwsza na świecie podziemna kolejka, która wykorzystywała parowozy. Początkowo linia obsługiwała trasę z Bishop's Road (obecnie Paddington) do Farringdon.

Do dnia dzisiejszego linia ta stanowi ważną część londyńskiego metra i odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu transportu pasażerom podróżującym zarówno w obrębie miasta, jak i na jego przedmieściach, przechodząc przez wiele różnych dzielnic, w tym centrum handlowe i biznesowe. Linia ma zarówno odcinki podziemne, jak i naziemne.

Najgłębsza stacja metra w Europie

Najgłębiej położona jest stacja Hampstead, która została otwarta w 1907 roku jako część Metropolitan Railway, której linia później stała się częścią linii Northern Line. Leży w północno-zachodniej części Londynu, w dzielnicy Hampstead na wysokości Hampstead Heath, czyli jednego z największych parków w Londynie. Znajduje się ona 58,5 metra pod ziemią. Szyby wind, które tam docierają mają 55 m długości i są obsługiwane przez szybkie dźwigi. Posiada charakterystyczne cechy architektoniczne, typowe dla stacji linii Northern Line. Jej wystrój składa się z betonowych filarów, metalowych balustrad i kafelkowanych ścian.

Unikalne kody stacji i kolory linii metra

Brytyjskie metro składa się z 12 linii, na których znajdują się 272 stacje. Aby maksymalnie ułatwić pasażerom korzystanie z tego środka transportu i zaplanowanie podróży, zarówno stacje, jak i linie zostały odpowiednio oznaczone. Każda ze stacji posiada swój unikalny kod, który składa się z trzech liter, a do każdej z linii został przypisany kolor. Te oznaczenia są używane na mapach, znakach, rozkładach jazdy i innych informacjach dotyczących metra, dlatego podróżujący bez żadnych przeszkód powinni odnaleźć się w londyńskiej kolei podziemnej.

Oto kilka przykładów oznaczenia stacji:

 • King's Cross St Pancras - KGX
 • Oxford Circus - OXC
 • Waterloo - WAT
 • Victoria - VIC
 • Paddington - PAD
 • Baker Street - BAK
 • Canary Wharf - CYF
 • London Bridge - LBG

Natomiast, jeśli chodzi o linie metra w Londynie zostały oznaczone następującymi kolorami:

 • Bakerloo Line - kolor brązowy
 • Central Line - kolor czerwony
 • Circle Line - kolor żółty
 • District Line - kolor zielony
 • Hammersmith and City Line - kolor różowy
 • Jubilee Line - kolor srebrny
 • Metropolitan Line - kolor fioletowy
 • Nothern Line - kolor czarny
 • Piccadilly Line - kolor granatowy
 • Victoria Line - kolor niebieski
 • Waterloo and City Line - kolor miętowy
 • Elizabeth - kolor jasny fioletowy
 • Overground - pomarańczowa linia
 • DLR (Docklands Light Railway) - linia biała z zieloną ramką.

Unikalne kody stacji i kolory linii metra

Ciekawostki o londyńskim metrze - tajemnicze miejsca

Historia metra w Londynie jest dość długa, dlatego ciekawostki z nim związane odnoszą się także do tajemniczych miejsc ukrytych historii z nimi związanych. Jedno z takich miejsc znajduje się pod stacją Westminster, gdzie swoje miejsce ma Churchill's War Rooms, tajne podziemne centrum dowodzenia, w którym premier Winston Churchill i jego sztab planowali działania podczas II wojny światowej. Obecnie jest to popularne muzeum, które można odwiedzić.

Kolejne miejsce z historią to stacja Down Street, która została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1932 roku. Podczas II wojny światowej była wykorzystywana jako schron dla przywódców, w tym premiera Winstona Churchilla. Obecnie stacja jest nieczynna, ale można ją zobaczyć podczas specjalnych wycieczek.

Stacje widma

Czy wiedziałeś/aś, że w londyńskim metrze istnieją stacje, które są często określane jako "stacje-widma"? Jest ich aż 49! Są to stacje, które zostały zamknięte dla ruchu pasażerskiego, ale wciąż istnieją fizycznie. Niektóre z nich są dostępne dla odwiedzających podczas specjalnych wycieczek lub wydarzeń, dając możliwość przyjrzenia się ich architekturze i historii. Do takich stacji należą między innymi:

 • Stacja Aldwych (pierwotnie znana jako Strand) - została otwarta w 1907 roku, a jej zamknięcie dla pasażerów miało miejsce w 1994 roku. Podczas II wojny światowej służyła, jako schron i magazyn. Była ona także używana jako miejsce filmowe w wielu produkcjach m.in. "Pokuta", "Lęk", "Dobry agent". Została przedstawiona jako jeden z poziomów w grze wideo "Tomb Raider III".

 • British Museum Station - w pobliżu Muzeum Brytyjskiego znajduje się nieczynna stacja metra, która została zamknięta w 1933 roku i nie jest dostępna publicznie.

 • City Road - została zamknięta dla pasażerów w 1922 roku z powodu niewielkiego ruchu. Choć nie jest dostępna dla pasażerów, można ją zobaczyć, gdy pociągi jadą z Old Street do Angel.

Miejskie legendy związane z London Underground

Londyńskie metro jest pełne legend i opowieści, które dodają mu tajemniczego charakteru oraz pewnego rodzaju magii, sprawiając, że podróżowanie nim staje się jeszcze bardziej fascynujące. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Benthal Green - miejsce to pełniło rolę schronu podczas II wojny światowej. 3 marca 1943 r. doszło tam do wielkiej tragedii. Pojawił się alarm przeciwlotniczy, któremu towarzyszyły dźwięki ostrzału artyleryjskiego. Ludzie, którzy tam przebywali wpadli w ogromną panikę i zaczęli uciekać w kierunku wyjścia. W wyniku chaosu, który powstał śmierć poniosły 173 osoby, które zostały zadeptane przez uciekający tłum. Mówi się, że na peronie do dzisiaj można usłyszeć przeraźliwe krzyki i płacz niewiadomego pochodzenia.

Liverpool Street Station - krążą plotki, ze została zbudowana na grobie ofiar dżumy z 1665 roku. Co ciekawe, podczas prowadzonych w 2015 roku badań archeologicznych odnaleziono wiekowe szkielety, a następnie odkryto, że pod peronami w jednym z miejsc znajduje się wiele ludzkich szczątków.

King Cross - na tej stacji również miejsce miało dramatyczne wydarzenie, a mianowicie 18 listopada 1987 roku wybuchł na niej pożar, który zabrał życie 31 osób. Niektórzy pasażerowie, jak i obsługa metra mieli ponoć widzieć i słyszeć spanikowaną dziewczynę, która płacze i krzyczy z niewiadomych powodów, a w momencie gdy ktoś próbuje do niej podjeść znika.

"The Disappearing Passengers" - legenda głosi o pasażerach, którzy wsiadają do metra, ale nie wysiadają na żadnej stacji. Istnieją relacje o pasażerach, którzy pojawiają się w pustych wagonach lub na pustych peronach, a następnie nagle znikają.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły