Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

13 kwi 2023

Metro w Londynie

Metro w Londynie

Metro w Londynie jest najstarszą na świecie koleją podziemną na świecie. Stanowi także drugie co do długości metro w  Europie. W rankingu ustępuje miejsca tylko szybkiej kolei miejskiej w Moskwie. Jego linie obejmują większą część obszaru południowo-wschodniej Anglii. Londyńskie metro zdecydowanie ułatwia poruszanie się po mieście, dlatego każdego dnia korzysta z niego kilka milionów ludzi. Jest także ulubieńcem turystów, którzy odwiedzają Wielką Brytanię. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Z czego wynika fenomen London Underground? Kiedy powstało? Ile kosztują bilety? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:
Kila słów o historii
Rodzaje tuneli
Linie metra i ich oznaczenia
Bilety
Zniżki dla dzieci, młodzieży oraz seniorów

Metro w Londynie

Metro w Londynie funkcjonuje już od 10 stycznia 1863 roku. Długość jego tras wynosi 402 km i zawiera 12 linii oraz 272 stacje. Stanowi jedną z największych sieci podziemnych linii kolejowych na świecie. Niestety, niejednokrotnie było celem zamachów terrorystycznych, a pierwszy z nich miał miejsce już w 1885 roku, gdy na stacji Gower Street eksplodowała bomba. Obecnie ta stacja nosi nazwę Euston Square. Tunele londyńskiego metra odegrały również istotną rolę podczas II wojny światowej.

Można odnieść wrażenie, że London Underground, ze względu na swoją wielkość i mnogość stacji, jest trudnym do przyswojenia środkiem transportu publicznego. Spokojnie, miasto zadbało o to, aby każda z linii była odpowiednio oznaczona, a mapy metra z oznaczonym ich schematem oraz kierunkami znajdują się na każdej stacji oraz nad drzwiami w każdym z wagonów. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej jego organizacji, ceną biletów oraz oznaczeniom poszczególnych linii.

Kilka słów o historii

Powstanie londyńskiego metra był przede wszystkim odpowiedzią na szybko zwiększającą się liczbę mieszkańców stolicy Anglii. Postępująca rewolucja przemysłowa przyczyniła się do napływu do ludności z terenów wiejskich. W mieści mogli oni liczyć na prace w fabrykach oraz dużych przedsiębiorstwach. Jego otwarcie odbiło się szerokim echem, tym bardziej że stanowiło pierwszą kolej podziemną na świecie. 10 stycznia 1863 roku skorzystało z niego 38 tysięcy pasażerów. Początkowo londyńskie metro stanowiło własność spółki Metropolitan Railway, jednak wraz z nadejściem 1933 roku zostało przejęte przez państwo i podporządkowane Londyńskiemu Zarządowi Transportu Pasażerskiego.

W czasie II wojny światowej odegrało bardzo ważną rolę. W jego stacjach wielu mieszkańców Londynu znalazło schronienie przed bombardowaniem. Zostało one wówczas wyposażone w infrastrukturę sanitarną, a część stacji służyła również jako siedziby urzędów państwowych, w których odbywały się posiedzenia brytyjskiego gabinetu wojennego. Co ciekawe, do dzisiejszych czasów zachowała łazienka Winstona Churchilla oraz stara centrala telefoniczna. Tunele metra wykorzystywano także, do ochrony eksponatów muzealnych.

Rodzaje tuneli

W londyńskim metrze występują dwa rodzaje tuneli. Jako pierwsze pojawiły się płytkie tunele odkrywkowe sub-surface. Znajdowały się one około 4-5 metrów pod powierzchnią ziemi. Wyposażone zostały w dużą ilość otworów wentylacyjnych, przez które mógł wydobywać się dym z lokomotyw parowych. W późniejszych latach pojawiły się tunele typu deep line, które są usytuowane od 20 do nawet 67 metrów pod ziemią. Mają kształt rury, do czego przyczyniła się metoda, w jaki powstają.

Linie metra i ich oznaczenia

Dzięki dobrze rozbudowanym sieciom linii londyńskiego metra, możemy swobodnie przemieszczać się do każdego zakątka miasta. Podzielone są one na 9 sfer, z czego 6 obejmuje teren Wielkiego Londynu (Greater London). Podróżowanie po ścisłym centrum umożliwia strefa 1, która jest także najdroższa. Każda z linii posiada swoją nazwę oraz ma nadany kolor, dzięki czemu podróżni mogą bezproblemowo odnaleźć odczytać mapę metra. Oto one:

  • Bakerloo Line - kolor brązowy,
  • Central Line - kolor czerwony,
  • Circle Line - kolor żółty,
  • District Line - kolor zielony,
  • Hammersmith and City Line - kolor różowy,
  • Jubilee Line - kolor srebrny,
  • Metropolitan Line - kolor fioletowy,
  • Nothern Line - kolor czarny,
  • Piccadilly Line - kolor granatowy,
  • Victoria Line - kolor niebieski,
  • Waterloo and City Line - kolor miętowy,
  • Elizabeth - kolor jasny fioletowy.

Dodatkowo cały system wspierają:

  • Overground - pomarańczowa linia
  • DLR (Docklands Light Railway) - linia biała z zieloną ramką

Najstarszą z linii metra w Londynie jest Metropolitan Line, natomiast najnowsza to Elizabeth, która została nazwana na cześć królowej Elżbiety II. Najgłębiej znajdującą się pod ziemią jest Nothern Line. Mapę z oznaczeniami możemy również pobrać ze strony Transport of London.

Metro w Londynie - bilety

Ceny biletów za metro w Londynie 

Metro w Londynie rządzi się swoimi prawami, dlatego ceny biletów są uwarunkowane nie tylko wyborem strefy, w jakiej będziemy się poruszać, ale również zależą od pory dnia. W godzinach szczytu, czyli od 6:30 do 9:30 oraz od 16:00 do 19:00 za bilet zapłacimy trochę więcej. Aby korzystać ze środków transportu publicznego mamy do wyboru:

  • zakup biletu kartonikowego,
  • bilety okresowe (Travelcard),
  • karta Oyster,
  • płacenie za przejazdy przy użyciu swojej karty płatniczej.

Najlepiej jest podróżować posiadając kartę Oyster, natomiast najmniej opłacalną opcją jest kupowanie biletów papierowych jednoprzejazdowych. Pojedyncze skorzystanie z metra dla osoby dorosłej to koszt od 2 do 4 £. Korzystając z karty Oyster cena zmniejszy się. Pamiętajmy, aby dobrze zaplanować swoją podróż i dowiedzieć się pomiędzy jakimi strefami będziemy się poruszać. Jest to bardzo istotne, ponieważ jak zostało wspomniane wcześniej, opłaty za poruszanie się w poszczególnych strefach różnią się od siebie.

Karta Oyster

Oyster Card to bezdotykowa karta miejska działająca na podobnej zasadzie, co portfel elektroniczny. Wpłacamy na nią wybraną przez nas sumę pieniędzy, a następnie w momencie korzystania z linii metra, przykładamy ją w momencie wejścia i wyjścia ze stacji do bramek. W ten sposób zostaje pobrana od nas opłata za przejazd. Zastanawiasz się, gdzie możesz ją nabyć? Jest ona do kupienia w automatach, które znajdują się na stacjach metra lub zamówić online, a cena za nią to 7 £.

Travelcard

W Londynie dostępne również bilety wieloprzejazdowe, czyli tzw. Travelcard. Taki bilet możemy kupić w różnych wariantach czasowych: dzienne, tygodniowe, miesięczne, półroczne i roczne. W tym przypadku, opłata za tego typu kartę także uwarunkowana jest wybraną strefą oraz długością okresu, jaki wybierzemy.

Zniżki dla dzieci, młodzieży oraz seniorów

Londyńska kolei podziemna przewiduje zniżki dla zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz seniorów. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 11 lat przejazdy są darmowe, a warunkiem jest to, że podróżują one z opiekunem posiadającym ważny bilet. Natomiast w przedziale wiekowym 11-15 lat należy wyrobić kartę Oyster ze zdjęciem, która będzie upoważniała do bezpłatnego korzystania z metra. Opłata, jaką poniesiemy za taką kartę waha się od 10 do 20 £. To samo dotyczy osób w wieku 16-17 lat, z tą różnicą że będą one ponosić połowę kosztów za bilety. Ze zniżek na przejazdy mogą również skorzystać studenci i seniorzy.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły