Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

18 mar 2024

Co to jest No Claim Bonus?

Co to jest No Claim Bonus?

Co to jest No Claim Bonus? Jeśli przebywasz teraz w Wielkiej Brytanii i chcesz poruszać się po tamtejszych drogach własnym samochodem, to musisz wiedzieć, że niezbędne będzie ubezpieczenie Twojego pojazdu. Posiadanie ważnego ubezpieczenia samochodu jest kluczowe dla legalnego i bezpiecznego użytkowania brytyjskich dróg. W przypadku kolizji lub wypadku, zapewni ochronę finansową i pokrycie kosztów naprawy ewentualnych szkód wyrządzonych innym pojazdom. Jednak, ceny ubezpieczenia samochodu w UK są uznawane za wysokie, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób nabyć możliwość jakiejkolwiek zniżki. Sprawdźmy to!

Spis treści
No Claim Bonus - istotne kwestie
Jakie sytuacje powodują utratę prawa do zniżki?
Jak wygląda proces przyznania?
Poruszanie się po brytyjskich drogach - krótki przewodnik

Co to jest No Claim Bonus?

Co to jest No Claim Bonus? Niektóre ubezpieczalnie na Wyspach Brytyjskich, oferują swoim klientom zniżki, m.in. No Claim Bonus. Jest to rabat, który przysługuje osobom, które opłacają składki ubezpieczeniowe i wyróżnia je bezszkodowa jazda. Oznacza to, że jeśli nie miałeś/aś jak dotąd żadnego wypadku, czy też kolizji to może zostać to nagrodzone przez Twojego ubezpieczyciela. Co ciekawe, im więcej lat jeździsz bezkolizyjnie, tym większy rabat otrzymasz. Wszystko dlatego, że naliczany jest on z każdym kolejnym rokiem ostrożnej jazdy. Takie zniżki oferuje większość brytyjskich ubezpieczalni, dlatego warto je porównać i sprawdzić, jakie opcje ochrony NCB są dostępne. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat NCB? Na jakich zasadach funkcjonuje? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

No Claim Bonus - istotne kwestie

No Claim Bonus to ważny element polisy ubezpieczeniowej samochodu, który może znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia i stanowi swego rodzaju nagrodę dla bezpiecznych kierowców za ich bezszkodową jazdę. Za każdy rok bez kolizji, kierowca otrzymuje coraz większą zniżkę. Rodzaj wybranej polisy nie wpływa na jej przyznanie. Tutaj najistotniejsza jest kwestia historii bezkolizyjnej jazdy kierowcy, który się o nią stara. No Claim Bonus jest powiązany z osobą ubezpieczającą, a nie z pojazdem. Dlatego, jeśli posiadasz kilka samochodów, to na każdy z nich będzie przyznana oddzielna zniżka. Jednak, istnieje możliwość przenoszenia rabatu z jednego samochodu na drugi.  

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie ustala zasady dotyczące przyznawania zniżek za bezwypadkową jazdę oraz ich wysokość, dlatego zawsze należy upewnić się, że wybrana opcja ubezpieczeniowa spełnia Twoje oczekiwania. Co ciekawe, istnieje możliwość przenoszenia prawa do otrzymywania zniżki w ramach NCB. Dzięki temu, podczas zmiany ubezpieczyciela lub zakupu nowej polisy, kierowcy nie muszą obawiać się jej utraty. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby zadeklarować poprawną liczbę lat za bezkolizyjną jazdę. Jeśli potwierdzenie ich autentyczności nie będzie możliwe, wówczas składka ubezpieczeniowa może zostać anulowana.

Jakie sytuacje powodują utratę prawa do zniżki?

Kiedy można utracić prawo do NBC? Zniżka może być utracona w następujących sytuacjach:

  1. Zgłoszenie szkody powstałej w wypadku z winy ubezpieczonego
  2. Zaniedbanie ubezpieczenia
  3. Używanie pojazdu bez ubezpieczenia
  4. Wypadek spowodowany przez kierowcę bez ważnego ubezpieczenia

Ważne! Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują opcję "Ochrony No Claim Bonus", która umożliwia zachowanie części lub całości zniżki nawet po zgłoszeniu roszczenia. pozwala na zgłoszenie jednego lub kilku roszczeń bez utraty prawa do NCB.

Jakie sytuacje powodują utratę prawa do zniżki?

Co to jest No Claim Bonus? - proces przyznania

Co to jest No Claim Bonus? Kiedy już została przybliżona definicja tego pojęcia, warto dowiedzieć się, jak wygląda proces przyznania takiej zniżki na polisę ubezpieczeniową. Nasuwa się jedno zasadnicze pytanie: Jak zacząć korzystać z NBC? Bez wątpienia jego posiadanie jest korzystne dla kierowców, a rabaty zwykle wahają się one między 5% a 60%. Dlatego sprawdźmy, jakie kroki należy w tym celu podjąć!

Warunki, które należy spełnić

Uzyskanie zniżki jest dosyć proste. Aby cieszyć się zniżką w ramach NBC należy spełnić kilka warunków. Po, pierwsze należy nie zgłosić żadnej szkody z tytułu ubezpieczenia samochodu w ciągu trwania ubezpieczenia (12 miesięcy) lub nie zamykać polisy przed jej upływem. Przy zawieraniu nowej umowy ubezpieczeniowej, zostaniesz poproszony o dokument potwierdzający liczbę lat bezszkodowej jazdy (ang. No Claim Bonus Proof). Możesz go uzyskać kontaktując się ze swoim poprzednim ubezpieczycielem.

Drugi warunek to regularne opłacalnie składek ubezpieczeniowych. Jeśli chcesz cieszyć się zniżkami, musisz posiadać ważną polisę. Poza tym, kierowca musi utrzymać swoje ubezpieczenie bez przerwy w pokryciu. Warto regularnie sprawdzać, czy opłacana składka jest odpowiednia dla aktualnej sytuacji oraz aktualizować swoje dane osobowe i szczegóły dotyczące polisy. W ten sposób, unikniemy problemów z uzyskaniem No Claim Bonus, a także zapewni to dokładność informacji w polisie.

Poruszanie się po brytyjskich drogach - krótki poradnik

Każdy kraj ma swoje zasady poruszania się po drogach, dlatego zanim znajdziemy się na terytorium Zjednoczonego Królestwa, warto zaczerpnąć wiedzy w tym temacie. Pomoże ci to uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz niemiłych niespodzianek w postaci kolizji. Przepisy ruchu drogowego w UK są uregulowane przez Kodeks Drogowy (Highway Code). Bez wątpienia, przemieszczanie się własnym pojazdem jest komfortowe i pozwala uniknąć kłopotów z transportem publicznym. Jak poruszać się po brytyjskich drogach? Musisz wiedzieć, że pomiędzy zasadami obowiązującymi na drodze w Polsce, a w Wielkiej Brytanii występują pewne różnice. Wśród najważniejszych zasad, o których należy pamiętać warto wymienić:

  • w Zjednoczonym Królestwie obowiązuje ruch lewostronny,
  • ograniczenie prędkości obowiązuje do odwołania i nie istnieje reguła, że skrzyżowanie odwołuje limit,
  • nie występują znaki "początek terenu zabudowanego", "koniec terenu zabudowanego",
  • biały okrągły znak z przekątną czarną linią to informacja, że obowiązuje standardowe ograniczenie prędkości, a nie jak w Polsce koniec wszystkich zakazów (brytyjskie limity prędkości są wyrażane w milach na godzinę),
  • na Wyspach Brytyjskich występuje kilka rodzajów przejść dla pieszych oprócz "zebry", np. "pelican", gdzie migający żółty sygnał oznacza, że można kontynuować jazdę jeżeli wszyscy piesi opuścili już przejście,
  • znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" najczęściej jest namalowany na jezdni,
  • żółta kratka na skrzyżowaniu oznacza, że w tym miejscu nie można się zatrzymywać,
  • limit poziomu alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,8 promila, a nie 0,2 jak w Polsce,
  • pasy bezpieczeństwa obowiązują zawsze i nie ma tutaj żadnych wyjątków, nawet dla kobiet w ciąży,
  • obowiązek jazdy na światłach ma zastosowanie tylko wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 100 metrów.

Uwaga! Zdarza się, że piesi wchodzą na jezdnię nawet na czerwonym świetle. Rowerzyści także są na uprzywilejowanej pozycji. Zwróć na nich szczególną uwagę.

To już wszystko w dzisiejszym temacie. Jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę, dzięki temu będziesz otrzymywał informacje o aktualnościach. Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeżeli udostępnisz ten post do osób, które w Twojej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły