Przekazy pieniężne online
GBP ⇆ PLN

Prosty sposób wysyłania pieniędzy.

27 czw 2022

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie dość mocno się zmieniło, z uwagi na Brexit. Jak odbywa się więc obecnie? Przekonajmy się! Jako, że Brytyjczycy nie należą już do UE, w kontekście wyjazdu do UK obowiązują już całkiem nowe zasady. Toteż, jeżeli macie w zamiarze odbyć podróż do Wielkiej Brytanii, koniecznie musicie poznać nowe uwarunkowania. W tym celu zapraszamy Państwa serdecznie do poniższej lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Brexit – jak do tego doszło?
GB – ulubiony kierunek w PL
Wiza – obowiązkowa czy nie?
Zasady podróżowania

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii – podstawowe informacje

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii od wielu dekad stanowi cel wojaży setek tysięcy naszych rodaków. Do niedawna wyglądało to jeszcze tak, jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej. W zupełności wystarczał wówczas dowód osobisty, aby wjechać do Zjednoczonego Królestwa, bez znaczenia na powód wyjazdu. Dodatkowo obowiązywała jeszcze obowiązkowa kontrola graniczna, gdyż Wielka Brytania nie znajdowała się w strefie Schengen. Jednakże, jeśli decydowaliśmy się na lot do Anglii, to w czasie odprawy na lotnisku konieczne było okazanie paszportu lub dowodu osobistego. Aktualnie, w związku z opuszczeniem przez Brytyjczyków struktur UE, przepływ osób, jak i towarów skomplikował się. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że finalnie brexit w bezpośredni sposób przyczynił się do tych komplikacji.

Ciekawostka! Chcecie zwiedzić najbardziej urokliwe miejsca w Wielkiej Brytanii, a nie wiecie gdzie szukać? Zobaczcie więc, co warto zobaczyć w Anglii?

Brexit – wyjście z Unii Europejskiej

Brexit z 2021 roku zapoczątkował proces gwałtownych przemian w życiu Polaków w Anglii i nie tylko tam. Poniekąd było to wydarzenie nieuniknione, gdyż dążenia do oddzielenia się od Wspólnoty, jaką jest Unia trwały już od dziesięcioleci. Z jednej strony powodował to pewien fakt. Mianowicie Brytyjczycy twierdzili, że są samowystarczalni. Posiadając silną walutę, jaką jest bez wątpienia funt szterling, nie byli więc skłonni do tak dużych zmian. A taką bez wątpienia byłaby konieczność wprowadzenia jednolitej waluty. Z czasem jednak tendencje się zmieniły i wyrażono chęć zmiany jednostki monetarnej. Plany te diametralnie zmieniły się w dniu 16 września 1992 roku, za sprawą George’a Sorosa. Człowiek ten doprowadził do złamania Banku Anglii. Wtedy doszło bowiem do największego kryzysu gospodarczego w całej historii Anglii. Wydarzenie te nazwano później mianem “Czarnej Środy”, która w znaczącej mierze przyczyniła się do obecnej sytuacji.

Kiedy był Brexit?

Mimo tych złych doświadczeń, Brytyjczycy nadal pozostali w Unii, lecz wyraźnie odstawali od jednolitej polityki unijnej. Skutkiem tego, były liczne referenda odnośnie dalszej przyszłości państwa w strukturach. Pierwsze z nich odbyło się jeszcze w 1975 roku, zaś ostatnie blisko 40 lat później, bo w 2016 roku. Terminy na wyjście przekładano kilka razy, a ostatecznie dokonało się o północy dnia 31 stycznia 2020 roku. Okres przejściowy obowiązywał jeszcze do 31 grudnia 2020 roku. Toteż w praktyce brexit wszedł w życie wraz z 1 stycznia 2021 roku. Do 1 października 2021 roku mieliśmy jeszcze możliwość wjazdu okazując paszport albo dowód osobisty. Po tej dacie legalne przekroczenie terytorium UK stało się wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Oprócz tego, podróżowanie do Wielkiej Brytanii nie obędzie się już bez posiadania wizy.

Pierwsze lata pokazują, że Brytyjczycy podjęli spore ryzyko, nie do końca przemyślane. Zamiast korzyści, więcej jest z tego konsekwencji. Zarówno dla wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa, jak również Nas, Polaków.

Ważne! W tym miejscu dowiecie się wszystkiego o wyjeździe do Anglii po Brexicie. Jest możliwy czy nie?

Wielka Brytania – podróżowanie

Czym jest Wielka Brytania? Dlaczego dla wielu Polaków jest to tak istotny kierunek podróży? Dlatego, że przez lata był to na najpopularniejszy kraj emigracji zarobkowej naszych rodaków. Począwszy od wejścia Rzeczypospolitej Polskiej do UE w 2004 roku nastąpił istny szturm brytyjskiego rynku pracy. Za szansą na lepszą przyszłość wyjechało ponad pół miliona polskich emigrantów. Najwięcej Polaków w UK (905.000) było jeszcze w 2018 roku. Natomiast w 2022 roku liczba ta spadła o ponad 200 tysięcy. Można wysnuć wniosek, że Ci którzy zostali na Wyspach to osoby, które otrzymały tzw. settled status, czyli status osoby osiedlonej. Od takich osób nie wymaga się już posiadania wizy. Dodatkową zaletą dla tej grupy stanowi uproszczona forma wjazdu do UK, wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Taki stan rzeczy będzie obowiązywał do końca 2025 roku. Natomiast po tym czasie wymagać się będzie już okazania paszportu.

Czy wiedzieliście, że? Życie na stałe w Wielkiej Brytanii wiąże się z przywilejem nadania obywatelstwa. Sprawdźcie, jak dostać obywatelstwo brytyjskie?

Przekazy pieniężne UK-Polska

Czy do Wielkiej Brytanii potrzebna jest wiza?

Jaka jest prawidłowa odpowiedź na powyższe pytanie? I tak i nie! Wiza do Anglii oraz pozostałych państw podległych Koronie Brytyjskiej zależy bowiem od konkretnej sytuacji. W praktyce chodzi o cel podróży, jak i przybliżony czas naszej wizyty na Wyspach. Jakie wyjątki zwalnia się więc z regulacji wizowych? Oto one:

  1. Podróżowanie do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych – przez okres 6 miesięcy mamy możliwość swobodnego zwiedzania tutejszych atrakcji.
  2. Odwiedziny rodziny/znajomych – można wizytować osoby zamieszkałe na terytorium UK przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
  3. Podróżowanie do Wielkiej Brytanii w celach służbowych – tutaj także termin takiej wizyty nie może przekroczyć 6 miesięcy. Zaliczają się do nich: delegacje, konferencje oraz spotkania służbowe. Nie można mylić tego z podjęciem pracy.

Wiza pracownicza – Wielka Brytania

W jakich przypadkach wizy są obowiązkowe? Jak wskazuje nazwa w powyższym nagłówku, tyczy się to głównie podejmowania pracy w Anglii, ale nie tylko. Ponadto, jeżeli będąc obywatelem państwa UE, a zarazem przed końcem 2020 roku nie byliśmy rezydentem w UK. To aby podjąć pracę lub naukę po 1 stycznia 2021 roku trzeba było powziąć pewne kroki. Oprócz tego, w tym celu wymagało się również przejścia kontroli w postaci weryfikacji karalności na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Reasumując, wizy do Wielkiej Brytanii są niezbędne w następujących przypadkach:

  1. Podejmowanie pracy zarobkowej – nie ma tutaj znaczenia, czy podpiszemy umowę o pracę w UK, czy też będziemy zakładać self-employed. Czy nawet odbywać staż studencki, to w każdym z tych przypadków poza posiadaniem paszportu, musimy mieć także wizę.
  2. Przedłużenie się spraw służbowych – jeżeli nasza wizyta służbowa na Wyspach Brytyjskich ma zamiar potrwać więcej niż 6 miesięcy. To podstawą do jej przedłużenia będzie właśnie wiza.
  3. Rozpoczęcie wyższej edukacji – kiedy dostaliśmy się na studia w Anglii. Wówczas wraz z paszportem musimy pamiętać o tym, aby mieć przy wjeździe wizę.

Uwaga! W kwestiach wizowych dla obywateli UE kluczową rolę odgrywa punktowy system imigracyjny.

Zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Jak można się domyślać, podróżowanie do Wielkiej Brytanii odbywa się na różnych warunkach. Zależnie od środka transportu, na jaki się zdecydujemy. Przykładowo udając się samochodem, dysponować trzeba oczywiście prawem jazdy (wystarczy polskie) oraz zieloną kartą, czyli dowodem ubezpieczenia. Poruszanie się autem po Wyspach Brytyjskich warunkują oczywiście przepisy ruchu drogowego w UK. Żeby łatwo przyswoić kwestie formalne dotyczące podróży w innych dostępnych formach, prezentujemy je poniżej w formie pigułki informacyjnej.

Pamiętaj! Bez względu na to czym będziemy podróżować, każdorazowo warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ w ramach NFZ obejmuje bowiem tylko standardowe zabiegi udzielania pomocy.

To już wszystko na dzisiaj w tym temacie. Jeśli chcecie być z Nami na bieżąco to polubcie naszą stronę, dzięki czemu będziecie otrzymywali informacje o aktualnościach. Będziemy Wam bardzo wdzięczni, jeśli udostępnicie ten post. Szczególnie osobom, które w Waszej ocenie mogą skorzystać na zapoznaniu się z naszym artykułem. Dziękujemy!

Inne artykuły